Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хигрома на зглобот: симптоми и третман

Хигрома на рачниот зглоб - главни симптоми:

 • Се судрат со зглобот
 • Болка кога притисокот се применува на неоплазма
 • Мека структура на неоплазмата
 • Јасни контури на неоплазмата
 • Неоплазма неподвижност
 • Болка во рачниот зглоб
 • Оштетена чувствителност во раката

Хигрома на рачниот зглоб - бенигна формација, која според нејзините карактеристики е слична на циста. Однадвор, тоа е еден вид капсула, која внатре е полна со вискозна тајна со фибрински филаменти (еден вид протеински соединенија). Тумор се формира во областа на одреден зглоб, кој најчесто страда од силен физички напор.

Во медицината постојат два вида хигрома:

 • една комора;
 • мулти комори

Оваа дистрибуција зависи од бројот на капсули што се формирале во формацијата. Како по правило, тоа е еден коморен хигрома на зглобот кој се развива во повеќето клинички ситуации. Мулти-коморната хигрома се дијагностицира само во напредни и тешки случаи.

Хигромата за рака најчесто ги "напаѓа" зглобовите на рацете, рачниот зглоб или рачниот зглоб. Но, најчестиот тип на болест е токму хигромата на рачниот зглоб. Намалувањето главно ги погодува оние луѓе кои постојано се ангажираат во монотона мануелна работа - виолинисти, шивачки и така натаму.

Исто така, често се развива хигрома на зглобниот зглоб. Во раните фази на болеста, цистата воопшто не може да се манифестира. Но, како што се зголемува хигромата на зглобниот зглоб, може да предизвика нарушување на движењето на екстремитетот (поради стегање на крвните садови, нерви). Најчесто, оваа патолошка формација ги погодува луѓето од работоспособна возраст - од 25 години.

Причини

Точните причини за прогресија на hygrome на рачниот зглоб сè уште не се утврдени. Но, најчесто тоа не е независна болест, туку се развива како компликација по појава на воспалителни заболувања на зглобовите и тетивите ( бурзитис , тендовагинитис). Исто така вреди да се нагласат некои од главните фактори кои придонесуваат за појава на цисти:

 • претрпел повреди (честа причина за развој на патологија);
 • систематски зголемен стрес на зглобовите;
 • спортски товари;
 • професионална активност, која е поврзана со постојани монотони движења на рачниот зглоб;
 • присуство на хронични болести на периартикуларните шуплини на воспалителна природа.

Покрај тоа, една од главните причини што може да предизвика појава на хигрома на рачниот зглоб е наследноста. Ако некој од роднините претходно имал такви патолошки формации, тогаш постои голема веројатност дека тие исто така ќе се формираат кај детето.

Вреди да се забележи таков момент дека во некои случаи, патологијата може да се развие без посебни причини. Во медицината постојат такви ситуации. Ограничувања на возраста и полот оваа болест нема. Може да се развие и кај возрасно лице и кај дете.

Симптоматологија

Зглобна хигрома

Една мала и некомплицирана хигрома не дава личност апсолутно никаква непријатност, освен за естетски. Може да биде толку мала што некое лице сама нема да ја забележи некое време. Не може да се третира, бидејќи не предизвикува непријатности. Ако растот на раката хигрома продолжи, тогаш може да се појави умерена болка во зглобната површина. Во овој случај, веднаш треба да се консултирате со лекар за ефикасен третман (пункција или хирургија).

Симптоми на прогресивни хидроумски зглобови:

 • досадна болка на местото на локализација на циста;
 • густата овална или заоблена форма се појавува на раката во областа на зглобот;
 • кожата на раката на местото на локализација на циста може да варира малку во боја;
 • нарушување на чувствителноста во раката.

Во некои случаи, хигромата на зглобот може да се отвори самостојно (најчесто поради повреда). Потоа се формира отворена рана на површината на раката, која истекува одредено време - ова резултира со ексудат од цистата. Ако се отвори хигрома, мора да се води посебна грижа, бидејќи постои ризик од инфекција. Инфекцијата со бактерии може да предизвика развој на гноен процес и да доведе до тешка форма на болеста.

Дијагностика

Дијагнозата на оваа болест вклучува испитување од страна на лекар, како и рендгенски зраци, за точно да се потврди дијагнозата. Во некои случаи, неопходно е да се спроведат дополнителни истражувачки методи. Како по правило, тие се прибегнуваат во случај кога постои сомневање за прогресија на малигниот тумор, а не хигрома. Во овој случај, назначен:

 • Ултразвук;
 • МНР;
 • КТ скенирање;
 • биопсија на туморот.

Третман

Третманот на хигромата на рачниот зглоб може да се спроведе и со конзервативни и со оперативни методи. Но, вреди да се спомене фактот дека конвенционалната терапија и народни лекови се препознаваат како неефикасни, бидејќи тие често рецидираат по третманот. Најефективен и радикален метод на третман, по кој хигромата повеќе нема да се појави, е операција во која хирургот ги отстранува апсолутно сите засегнати ткива.

Конзервативните методи и народните лекови се користат ако операцијата не може да се изврши или самиот пациент против ваквата интервенција. Потоа лекарите прибегнуваат кон:

 • пункција. Ова е најпопуларен метод на третман. Суштината на тоа е дека лекарот со шприц и игла пумпа од хигромниот ексудат од шуплината. Потоа го мие со антисептици. Недостаток на овој третман е дека болеста може да се релапсира;
 • стврднување. Постапката се изведува на ист начин како пробод, но наместо антисептици, склерозивните супстанции се внесуваат во празнината;
 • физиотерапија;
 • здроби. Овој метод на третман често се користел порано, но сега веќе е отстранет од него, бидејќи тие го препознале како опасно за здравјето и многу болно.

Хируршки третман техники ви овозможи целосно да се отстрани формацијата и да се спречи повторување. Претходно, се користеше само еден метод - ексцизија. За време на операцијата, кожата над местото на локализација на хигрома беше прекината, а лекарот целосно го отстрани туморот заедно со сите патолошки ткива. Раната беше зашиена. Шевовите беа отстранети по 7-10 дена. Операцијата била извршена или под општа анестезија или под локална анестезија.

Сега постојат уште две методи на лекување кои ви овозможуваат побрзо и ретко да ја спроведете целата процедура. Ова ендоскопско отстранување и ласерско горење.

Народни методи

Многу луѓе, кога ќе најдат зглоб хигрома, почнуваат да ја третираат патологијата самостојно, без посета на лекар. Не се препорачува ова да се направи, бидејќи е можно само да се влоши текот на болеста и да се забрза растот на туморот. Обично народните лекови се користат за терапевтски цели. Но, тие не треба да бидат главната терапија. Подобро е да се користат народни лекови во тандем со други методи на лекување.

Исто така, вреди да се напомене дека ако нема подобрување во текот на целиот период на примена на такви методи на лекување, или туморот продолжува брзо да расте, тогаш веднаш треба да контактирате со мед. објект за извршување на операцијата за отстранување на хигромите.

Популарни народни лекови за третман на хигроми:

 • зелка и мед. Се користи како компресирачка. Овој народен лек треба да се користи со претпазливост од луѓе кои се алергични на пчелни производи;
 • говедско компресирање;
 • алкохолни облоги;
 • црвена глина и морска сол.

Превенција

Секогаш е полесно да се спречи развојот на болеста отколку да се третира. Истото правило важи и за хигромите. Но, оваа болест нема специфична профилакса. Нејзиниот развој може да се спречи ако вложите во практика неколку едноставни препораки:

 • избегнувајте повреда;
 • време за лекување на воспалителни заболувања на зглобовите;
 • Не изложувајте зглобови на прекумерна физичка активност.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека вашиот зглоб има Hygroma и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: хирург , ортопед и трауматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нога хигрома (појавување симптоми: 4 од 7)

Хигрома на ногата - заокружено образование, кое е исполнето со транспарентна, или со жолтеникава нијанса, гел-како тајна. Неговата текстура е слатка. Од горе, густата сврзувачка ткивна капсула ја покрива хигромата. Оваа патолошка формација е тесно поврзана со обвивките на тетивата или со самата заедничка капсула, па затоа е локализирана само во близина на зглобовите.

...
Хигрома на раката (појавување симптоми: 4 од 7)

Хигромата на раката е патолошка форма исполнета со вискозен ексудат. Таа е поврзана со заедничка капсула или обвивка од тетивите. Прогнозата на патологија е обично поволна. Образованието не му дава на лицето значителен непријатност. Како по правило, само во естетски услови. Многу ретко хигима со четка може да достигне такви големи димензии. На позадината на образованието може да се развие воспалителен процес.

...
Хигрома (појавување на симптоми: 4 од 7)

Хигрома - патолошка форма која е исполнета со серозно мукозна течност. Најчесто локализирани во зглобовите или тетивите обвивки. Во повеќето случаи, тоа не е малиген тумор. Отстранува хируршки, конзервативната терапија не го носи посакуваниот резултат. Во главната група за ризик се млади жени.

...
Атерома (појавување симптоми: 1 од 7)

Што е атером? Ова е бенигна неоплазма која може да влијае на човечкото тело на различни места: на главата, рацете, назад. Ако не започнете со лекување на време, ваквата вен може да доведе до сериозни последици. Исто така, не се препорачува да се лекувате самостојно, бидејќи не можете без професионална помош тука.

...
Хидраденитис (појавување симптоми: 1 од 7)

Хидраденитис е инфективно-воспалителна болест која ги зафаќа потните жлезди. Оваа патологија е форма на пиодерма. Најчесто, хидраденитот се развива под раката, која популарно се нарекува "виолетова вимето", како и ингвинален хидраденитис. Причината за оваа локализација е дека во овие области на кожата се наоѓаат многу потни жлезди. Поретко, формацијата се формира во папокот, во перианалниот регион, во скротумот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .