Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рачна хигрома: симптоми и третман

Рачна хигрома - главните симптоми:

 • Се судрат со четката
 • Болка кога притисокот се применува на неоплазма
 • Мека структура на неоплазмата
 • Јасни контури на неоплазмата
 • Неоплазма неподвижност

Хигромата на раката е патолошка форма исполнета со вискозен ексудат. Таа е поврзана со заедничка капсула или обвивка од тетивите. Прогнозата на патологија е обично поволна. Образованието не му дава на лицето значителен непријатност. Како по правило, само во естетски услови. Многу ретко хигима со четка може да достигне такви големи димензии. На позадината на образованието може да се развие воспалителен процес.

Причини

Научниците сеуште не ги утврдиле причините за прогресијата на оваа патологија.

Теорија на развој на хигрома четка:

 • тумор. Теоријата беше напредната поради фактот што хигромата е многу слична кај симптомите на тумор. Исто така може да даде релапс по отстранувањето. При спроведување на хистолошка студија, можете да го идентификувате присуството на абнормални клетки. И вреди да се напомене дека некои луѓе имаат генетска предиспозиција за развој на хигроми;
 • воспалителни. Според оваа теорија, хигромата на раката е резултат на претходно пренесено воспаление во заедничката капсула;
 • диметаболичен. Според оваа теорија, хигрома може да се развие како резултат на нарушување на метаболичките и ендокрините процеси во човечкото тело.

Фактори на ризик:

 • повреди на четките;
 • пренесени воспалителни патологии на мембраните на зглобовите;
 • оптоварување на четката.

Изглед

Хигромата на прстот има заоблена форма. Внатре содржи проѕирен ексудат. Неговата текстура е слатка. Школка од хигрома се состои од фиброзно ткиво. Веднаш содржи атипични клетки:

 • сферични;
 • вретено.

Образованието почесто се наоѓа на рачниот зглоб, на фалангата на прстот, или во подрачјето на зглобниот зглоб. Главната карактеристика на хигромата е тоа што дури и по операцијата да се отстрани, може да почне да расте повторно. Од сето ова можеме да заклучиме дека ниту еден конзервативен третман, ниту народните лекови не се ефикасни во овој случај.

Симптоматологија

Хигрома лесно може да се сомнева, бидејќи има карактеристичен изглед. Изгледа како мала судбина, која се наоѓа на четката. Како по правило, пациентите доаѓаат на лекар само затоа што хигромата им дава непријатности во однос на естетиката. Ако формирањето е мало, тогаш нема да има болка, амплитудата на движењата во зглобот не е ограничена. Ако хигромата достигна голема големина и почна да ги притиска нервите и садовите, тогаш само во овој случај почнуваат да се појавуваат знаци на патологија.

Симптоми на четка за хигром:

 • цистата има јасни контури;
 • меко образование;
 • кожата на местото на локализација на излезот не се менува во боја и не е болна;
 • со чувство на образование, може да се забележи дека е практично неподвижно;
 • болка, како по правило, бр. Синдромот на болка се забележува само кога туморот ги стега нервните завршетоци и крвните садови;
 • Доколку хигромата ги исцеди крвните садови, тогаш циркулацијата на крвта во екстремитетот е нарушена. Пациентите се жалат на бледило и намалување на температурата на кожата на раката.
Рачна хигрома

Растот на образованието може да биде и бавен и брз. Треба да се напомене дека само по себе не исчезнува. Единствениот правилен начин да се елиминира патологијата е да се изврши операција. Третманот на народни лекови исто така не е ефикасен.

Дијагностика

Да се ​​направи дијагноза во овој случај не е тешко, бидејќи хигромата има свои карактеристични карактеристики. Важно е да се спроведе диференцијална дијагноза со цел прецизно да се исклучи прогресијата на малигниот тумор.

Дијагностичка програма:

 • Ултразвук;
 • Х-зраци на раце;
 • пробиено образование за понатамошни хистолошки и цитолошки студии;
 • МНР;
 • КТ

Третман

Третманот може да се спроведе како конзервативни така и оперативни методи. Но, вреди да се забележи дека лекарите сметаат дека конзервативната терапија, како и употребата на народни лекови, се нецелени, бидејќи патолошкиот релапс често се развива подоцна. Денес, ефикасен метод кој ќе помогне за трајно отстранување на формацијата е хируршкото отстранување на хидрометот на четката.

Конзервативна терапија

Овој метод се користи ако операцијата не може да се изврши според клиничките индикации или самиот човек го одбива. За третман на болеста ги користите следниве методи:

 • стврднување;
 • хигромна пункција;
 • физиотерапија;
 • гликокортикоидна блокада;
 • здроби образование.

Исто така, лекарот може да ја советува употребата на народни лекови, но не како примарна терапија. Тие се користат само во тандем со конзервативни методи на лекување. Употребата на било какви народни лекови мора претходно да се договори со вашиот лекар. Самостојно да се занимава со третман е строго забрането.

Хируршки третман

Ова е најефективниот метод на третман, кој трајно ќе се ослободи од цисти.

Главните индикации за хируршки третман:

 • инфекција во образованието;
 • изразен козметички дефект;
 • хигромата брзо се зголемува во големина;
 • мобилната мобилност е ограничена.

Во моментот постојат три методи за отстранување на образованието:

 • класичен метод на лекување. Лекарот врши ексцизија на туморот со скалпел. Операцијата трае помалку од еден час;
 • отстранувањето се врши со користење на ендоскопија;
 • ласерско отстранување (современ метод на третман).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате hygroma на раката и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: хирург , ортопед хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нога хигрома (појавување симптоми: 4 од 5)

Хигрома на ногата - заокружено образование, кое е исполнето со транспарентна, или со жолтеникава нијанса, гел-како тајна. Неговата текстура е слатка. Од горе, густата сврзувачка ткивна капсула ја покрива хигромата. Оваа патолошка формација е тесно поврзана со обвивките на тетивата или со самата заедничка капсула, па затоа е локализирана само во близина на зглобовите.

...
Хигрома на рачниот зглоб (појавување симптоми: 4 од 5)

Хигрома на рачниот зглоб - бенигна формација, која според нејзините карактеристики е слична на циста. Однадвор, тоа е еден вид капсула, која внатре е полна со вискозна тајна со фибрински филаменти (еден вид протеински соединенија). Тумор се формира во областа на одреден зглоб, кој најчесто страда од силен физички напор.

...
Хигрома (појавување на симптоми: 4 од 5)

Хигрома - патолошка форма која е исполнета со серозно мукозна течност. Најчесто локализирани во зглобовите или тетивите обвивки. Во повеќето случаи, тоа не е малиген тумор. Отстранува хируршки, конзервативната терапија не го носи посакуваниот резултат. Во главната група за ризик се млади жени.

...
Атерома (појавување на симптоми: 1 од 5)

Што е атером? Ова е бенигна неоплазма која може да влијае на човечкото тело на различни места: на главата, рацете, назад. Ако не започнете со лекување на време, ваквата вен може да доведе до сериозни последици. Исто така, не се препорачува да се лекувате самостојно, бидејќи не можете без професионална помош тука.

...
Хидраденитис (појавување симптоми: 1 од 5)

Хидраденитис е инфективно-воспалителна болест која ги зафаќа потните жлезди. Оваа патологија е форма на пиодерма. Најчесто, хидраденитот се развива под раката, која популарно се нарекува "виолетова вимето", како и ингвинален хидраденитис. Причината за оваа локализација е дека во овие области на кожата се наоѓаат многу потни жлезди. Поретко, формацијата се формира во папокот, во перианалниот регион, во скротумот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .