Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хигрома на ногата: симптоми и третман

Хигрома на ногата - главните симптоми:

 • Болка кога притисокот се применува на неоплазма
 • Мека структура на неоплазмата
 • Јасни контури на неоплазмата
 • Неоплазма неподвижност
 • Неоплазма на стапалото

Хигрома на ногата - заокружено образование, кое е исполнето со транспарентна, или со жолтеникава нијанса, гел-како тајна. Неговата текстура е слатка. Од горе, густата сврзувачка ткивна капсула ја покрива хигромата. Оваа патолошка формација е тесно поврзана со обвивките на тетивата или со самата заедничка капсула, па затоа е локализирана само во близина на зглобовите.

Хигромата на глуждот или ногата во нејзината распространетост е на второто место по хигромата на раката. Особено опасен дел од формацијата е неговата капсула. Под влијание на неповолни фактори кои сеуште не се целосно проучени, областа на сврзно ткиво кое ја формира обвивката на зглобовите и тетивите почнува да се дегенерира. Поради дегенеративно-дистрофични промени, се формира патолошка протрузија, од која хигромската капсула почнува да расте.

Во капсулата на хигрома се наоѓаат два вида клетки:

 • вретено. Тие се "одговорни" за формирање на самата капсула;
 • сферични - произведуваат ексудат.

Во врска со природата на патологијата постојано дебатираат меѓу научниците. Но, метапластичната природа на хигромата се нарекува поголема веројатност. Ова се должи на фактот дека формацијата има тенденција да се повтори ако патолошките ткива не се целосно отстранети за време на третманот. Затоа, станува јасно дека не е можно целосно да се излечи циста на тетива со помош на конзервативен третман и разни народни лекови.

Етиологија

Етиолошките фактори кои директно ја провоцираат прогресијата на стапалата хигроми сеуште не се утврдени. Но, некои фактори на ризик веќе се идентификувани, поради што може да започне формирањето на оваа патолошка формација. Често се формира цистична тетива кај луѓе:

 • кои имаат историја на разни воспалителни болести на тетивите и зглобовите;
 • има генетска предиспозиција за формирање на хигром на глуждот или нозете;
 • кој секој ден во голема мера ја оптоварува ногата. Оваа група луѓе вклучува натоварувачи, спортисти, како и оние кои, поради нивните професионални активности, мора да бидат "на нозе" подолго време;
 • има повреди на глуждот и ногата;
 • носат непријатни или несоодветни чевли. Треба да се напомене дека кај жените, формирањето на стапалата хигроми може да биде поврзано со постојаното носење на чевли со високи потпетици.

Симптоми

За некое време, болеста можеби не се манифестира воопшто. Но, како што ексудат се акумулира во хигромската капсула, тоа ќе се зголеми во големина. Како по правило, првото нешто што го забележува пациентот е формирање на мали туберкули (цисти) во подножјето. Често, нога хигромата е единствен ентитет. Но, во медицината има случаи кога неколку цисти се појавија во оваа област одеднаш.

Следните знаци се карактеристични за стапалата хигроми:

 • формирањето има јасни контури, мека структура е забележана кога се палпира. Во некои случаи, тетивната циста може да биде густа или дури и тешка;
 • Димензиите на хигрома се обично мали. Во дијаметар може да биде од неколку милиметри до 7 см (максимум);
 • ако е целосно проверена, може да се забележи дека е практично неподвижна. Тоа е затоа што, по својата природа, таа е цврсто поврзана со артикуларна капсула или обвивка од тетивите;
 • кожата над цистата не е променета во боја и не е болна;
 • ако не врши физички притисок врз формирањето, тогаш воопшто не предизвикува непријатност кај пациентот. Но, ако притисокот се примени на циста, се појавува мрачна болка;
 • во случај на локализација на хигроми во близина на нервите, болката може да има траен карактер;
 • кога садовите кои ја "хранат" стапалата се стегаат, се забележува ладење, а исто така се менува во боја (се врти бледо).
Нога хигрома

Дијагностика

Дијагнозата не предизвикува никакви посебни тешкотии, бидејќи оваа болест има свои карактеристични карактеристики. Но, во одредени клинички ситуации, лекарите прибегнуваат кон диференцијална дијагноза. Како по правило, се разликува хигромата со малигни и бенигни тумори.

Стандардната дијагностичка програма вклучува:

 • МНР;
 • Ултразвук;
 • радиографија;
 • КТ скенирање;
 • пункција на цисти.

Третман

Конзервативни методи:

 • блокада;
 • пункција;
 • физиотерапија;
 • здроби;
 • склеротерапија.

Хируршки методи:

 • ласерско горење;
 • ексцизија;
 • ендоскопско отстранување.

Најчестиот третман за цисти е пробивање. Суштината на процедурата е дека под локална анестезија, користејќи шприц со дебела игла, хирургот го отстранува ексудат од капсулата. После тоа, исчистената празнина се мие со антисептички раствори или антибиотици (во случај евакуираната содржина да биде гнојна). Сега овој метод на лекување е малку подобрен. По отстранувањето на ексудата од циста, во шуплината се внесуваат специјални склерозирачки супстанции, кои ги лепат ѕидовите на капсулата.

Методот на дробење не се користи долго време, бидејќи не само што е болно, туку и опасно за здравјето на луѓето. Исто така, не е ефективно. Претходно беше често користен. Кога измешаниот ексудат оди во околното ткиво. Ако бил инфициран, тогаш како резултат на оваа постапка, инфекцијата лесно може да "нападне" на здрави ткива и да доведе до развој на флегмон.

Физичката терапија најчесто се користи во постоперативниот период, но некои лекари го користат како главна терапија. Обично доделени процедури:

 • ласерска терапија;
 • HC терапија;
 • магнетна терапија;
 • електрофореза.

Хируршки третман

Операцијата е далеку најрадикален метод за третирање на стапалото хигрома. Хирургијата се изведува под локална анестезија или под општа анестезија. Прво, хирургот прави инцизија над цистата, ја дели хигромата од околните ткива и целосно ја отстранува. Тие ги ставаат конците на раната и иммобилизираат завој на самата нога. Таа треба да се носи 7 дена. Штрафовите се отстранети на 7-10 дена.

Народна медицина

Важно е да се запамети дека третманот на хигромите треба да биде сеопфатен. Да се ​​користат народни лекови е неопходно само во тандем со конзервативни методи на лекување. Само во овој случај, може да постигнете позитивни резултати. Вреди да се напомене дека е невозможно да се пропише различни национални процедури и лекови. Сите од нив треба претходно да се договорат со вашиот лекар.

 • свеж пелин. Тревата се заземјува и се става на погодената површина, прицврстувајќи ја од горе со завој;
 • мед и лист од зел. Направи компресија. Листот е намачкан со мед и фиксиран со завој за погодената област. Овој народен лек може да се користи за лекување не само возрасни, туку и деца;
 • морска сол и црвена глина. Направете облоги. Многумина сметаат дека овој народен лек е најефективен;
 • компреси со говедско жолчка.

Овие народни лекови се користат во случај хигромата е мала и не му дава на лицето многу непријатност. Ако формацијата е голема (до 7 cm во дијаметар), тогаш во овој случај тие се придвижуваат кон хируршка техника.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хигром на ногата и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: хирург , ортопедски трауматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рачна хигрома (појавување симптоми: 4 од 5)

Хигромата на раката е патолошка форма исполнета со вискозен ексудат. Таа е поврзана со заедничка капсула или обвивка од тетивите. Прогнозата на патологија е обично поволна. Образованието не му дава на лицето значителен непријатност. Како по правило, само во естетски услови. Многу ретко хигима со четка може да достигне такви големи димензии. На позадината на образованието може да се развие воспалителен процес.

...
Хигрома на рачниот зглоб (појавување симптоми: 4 од 5)

Хигрома на рачниот зглоб - бенигна формација, која според нејзините карактеристики е слична на циста. Однадвор, тоа е еден вид капсула, која внатре е полна со вискозна тајна со фибрински филаменти (еден вид протеински соединенија). Тумор се формира во областа на одреден зглоб, кој најчесто страда од силен физички напор.

...
Хигрома (појавување на симптоми: 4 од 5)

Хигрома - патолошка форма која е исполнета со серозно мукозна течност. Најчесто локализирани во зглобовите или тетивите обвивки. Во повеќето случаи, тоа не е малиген тумор. Отстранува хируршки, конзервативната терапија не го носи посакуваниот резултат. Во главната група за ризик се млади жени.

...
Атерома (појавување на симптоми: 1 од 5)

Што е атером? Ова е бенигна неоплазма која може да влијае на човечкото тело на различни места: на главата, рацете, назад. Ако не започнете со лекување на време, ваквата вен може да доведе до сериозни последици. Исто така, не се препорачува да се лекувате самостојно, бидејќи не можете без професионална помош тука.

...
Хидраденитис (појавување симптоми: 1 од 5)

Хидраденитис е инфективно-воспалителна болест која ги зафаќа потните жлезди. Оваа патологија е форма на пиодерма. Најчесто, хидраденитот се развива под раката, која популарно се нарекува "виолетова вимето", како и ингвинален хидраденитис. Причината за оваа локализација е дека во овие области на кожата се наоѓаат многу потни жлезди. Поретко, формацијата се формира во папокот, во перианалниот регион, во скротумот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .