Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Остеохондрома: симптоми и третман

Остеохондрома - главните симптоми:

 • Мускулна болка
 • Ниво на тешкотија во правењето движења
 • Болка за вежбање
 • Скратен екстремитет
 • Одложување на раст кај дете
 • Оштетена мобилност на екстремитетите

Остеохондромот е патолошка неоплазма на бенигна природа која може да почне да се развива како што човечкиот скелет расте. Таков излез најчесто се наоѓа на тубуларни коски. Таа е формирана од ткиво на 'рскавица. Во поретки клинички случаи, формацијата е локализирана на карличните коски, клучната коска, пршлените, фемурот, како и на ребрата. Во медицинската литература, таква болест се нарекува и остео-кријалагинозна егзостоза.

Остеохондрома клиничарите ја сметаат најчестата бенигна формација која влијае на коските. Развојот на болеста започнува во просек на возраст од 10 години. Растот на туморот не може да запре до 30 години. Остеохондрома е подеднакво честа и кај жените и кај мажите. Почесто ваквото образование е осамено или осамено. Но, постојат и повеќе остеохондроми. Нивните големини варираат од 2 до 12 см. Но, во медицината постојат познати случаи кога туморот достигна многу голема големина.

Изглед

Остеохондромот е патолошка форма на коската која има мазна површина. Одозгора е покриена со "капа" формирана од клетките на 'рскавицата. Како што расте коската, "капачето" станува потенка или исчезнува целосно.

Причини

До денес, главните фактори кои предизвикуваат развој на остеохондрома, не се целосно разбрани. Некои експерти инсистираат на тоа дека причината за прогресијата на туморот станува изложеност на радијација. Во овој случај, станува збор за остеохондрома на пост-зрачење, која е формирана како резултат на терапија со зрачење.

Исто така меѓу можните причини за формирање на раст спаѓаат:

 • тешка модринка;
 • заразни болести;
 • абнормалности на перистоумот и ткивото на 'рскавицата;
 • повреда;
 • неуспех на ендокриниот систем.

Локализација

Формирањето на егзостози најчесто се јавува во тубуларните коски. Туморот расте кон зглобот. Во однос на коските, излезот е неподвижен.

Најчесто, излезот е локализиран на:

 • тибија;
 • коските на подлактицата;
 • humerus;
 • во поретки случаи, формирањето на остеохондромот се јавува на ребрата, на рамената, на пршлените.

Најреткиот случај е формирањето на тумор во областа на фалангите на прстите. Овој тумор се наоѓа под ноктите. Неговите димензии се мали - до 1 cm во дијаметар. Со растот на егзостозата, ноктот се распаѓа, а пациентот доживува силна болка. Ако туморот се формирал на другите коски на скелетот, тогаш, по правило, пациентот не забележува непријатност и болни сензации.

Илеален остеохондрома

Фази

Во медицината има три фази на развој на остеохондрома:

 1. Образование израсток на областа на 'рскавицата се наоѓа во коската. Оваа страница се нарекува епифазоална плоча. Благодарение на нејзиниот раст на коските се случува. Образованието се состои само од ткиво на 'рскавица. Палпирањето не е можно.
 2. Туморот во центарот постепено се отстранува. Одозгора, тоа е покриено со рскавично "капа". Постепено, расте и образованието се зголемува.
 3. Во оваа фаза на развој, растот на израсток е исклучиво резултат на задебелување на нејзината 'рскавична школка. Екзостозата може да оди подалеку од коските на коската и да се забележи. Во случај на голема големина, пациентот почнува да забележува потешкотии во движењето, како и мали сензации на болка.

Симптоматологија

Растот на мали остеохондроми не е проследен со болни сензации. Присуството на тумор најчесто се открива кога се зема рентген, што е пропишано поради друга причина (преглед за болести, рутински преглед). Понекогаш самиот пациент може да почувствува густа форма на неговата коска - "пад".

Поголем тумор почнува да притиска врз нервите, крвните садови, тетивите и мускулните структури, со што му дава болни чувства на пациентот. Може да има повреда на мобилноста на екстремитетите.

Чести симптоми:

 • мускулите, во областа на туморот, болни;
 • еден екстремитет може да биде подолг од вториот;
 • при вршење на одредени нацрт. вежба се појавува карактеристична болка;
 • ако патологијата се развива кај дете, тогаш тој може да заостане далеку зад своите врсници во висина.

Дијагностика

Дијагнозата на болеста ги опфаќа следните студии:

 • Х-зраци
 • МНР;
 • земајќи ткиво за биопсија;
 • клинички студии.

Најинформативниот е рентген. Сликата јасно ја покажува промената на контурата на коската. Ова укажува на тоа дека туморот е локализиран на ова место. Во некои случаи, израстоците можат да се вклопат цврсто на коската, или да бидат поврзани со него од страна на ногата. Сето ова исто така може да се види на сликата.

Третман

Ако резултирачкиот дефект во коската не му дава на пациентот никаква загриженост и не го спречува да водат нормални активности, тогаш лекарите можат да се ограничат само на следење на пациентот за одредено време. Тој ќе биде назначен за редовно да присуствува на мед. објект за радиолошко испитување.

Ако постои брз раст на туморот, оштетено функционирање на екстремитетот, деформитет на скелетот, тогаш лекарите одлучуваат за потребата од хируршка интервенција за отстранување на туморот. Во процесот на хируршка интервенција, хирургот ќе направи мал засек над местото на туморот и ќе го ресецира формирањето заедно со основата на ногата. Целата оваа постапка се изведува само под општа анестезија. По правило, по примена на хируршки третман, пациентот целосно се обновува.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Osteochondroma и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ортопед , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Коксартроза (појавување симптоми: 2 од 6)

Коксартрозата е прилично честа болест, дијагностицирана главно кај пациенти со средна и старост како дегенеративно-дистрофична патологија на зглобот на колкот. Коксартроза, чии симптоми во доцните фази на нејзиниот тек се манифестираат во форма на мускулна атрофија на погодената област во комбинација со скратување на екстремитетот, се развива постепено во период од неколку години.

...
Склеродерма (појавување симптоми: 2 од 6)

Причините за оваа болест на сврзното ткиво сè уште не се потполно разбрани, и покрај тоа што нејзините симптоми влијаат врз кожата на едно лице од античко време. Склеродерма може да се нарече малку проучена болест од дифузна природа, со нејзиниот развој, забележливи кондензации кои се појавуваат на кожата, можат да влијаат на одделни делови од телото или да се шират низ телото. Што го карактеризира овој феномен, како се дијагностицира и колку опасно е склеродермата - прочитајте ја нашата статија. Ние, исто така, ќе ви кажам во детали за причините и симптомите на манифестацијата на болеста, да споделувате вредни совети за лекување на болеста, вклучувајќи и народни лекови.

...
Коскена туберкулоза (појавување на симптоми: 2 од 6)

Коскената туберкулоза е болест што се развива како резултат на активната активност на туберкулозните микобактерии, кои се исто така познати во медицината како Кох стапчиња. Како резултат на нивната пенетрација во зглобот, формираат фистули кои долго време не заздравуваат, неговата мобилност е нарушена, а во потешки случаи таа е целосно уништена. Со развојот и прогресијата на туберкулозата на 'рбетот, може да се формира грпка и грбот ќе се пресвртува. Без соодветен третман се јавува парализа на екстремитетите.

...
Скорбут (појавување симптоми: 2 од 6)

Цинга е болест која напредува поради недоволната содржина на витамин Ц (аскорбинска киселина) во човечкото тело. Ова, пак, доведува до оштетено производство на таков протеин како колаген, кој е одговорен за сигурноста на ѕидовите на крвните садови и еластичноста на сврзните ткива. Како резултат на тоа, постои постепено уништување на 'рскавицата и коските, намалување на функционалноста на коскената срцевина.

...
Лажни зглобови (појавување на симптоми: 2 од 6)

Лажни зглобови - се смета дека се прилично чести нарушувања, врз основа на кои постои повреда на структурниот интегритет на коската и појавата на неговата абнормална подвижност во несоодветни области. Бидејќи патологијата може да биде примарна и секундарна, предиспонирачките фактори на формирање ќе бидат различни. Во првиот случај, ова е предизвикано од недоволна исхранетост во еден или друг сегмент на коските во фазата на интраутеричен развој на фетусот, во вториот случај, погрешно спроведени фрактури дејствуваат како провокатор.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
онколог зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .