Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Периартритис: Симптоми и третман

Периартритис - главните симптоми:

 • Болка во зглобот кога се движите
 • Болка во погодениот зглоб
 • Ограничување на мобилноста на зглобовите
 • Ограничување на движењето
 • Цртеж во погодениот зглоб
 • Болка при допирање на зафатениот зглоб
 • Вознемиреност на периартикуларните ткива
 • Знаци на набивање за време на палпација
 • Неможност да се подигне рака
 • Неспособност да се наведнува на коленото

Периартритис е болест во која се нарушени периартикуларните ткива. Ако за време на артритисот самиот зглоб станува воспален, тогаш во овој случај воспалителните процеси ја опфаќаат заедничката капсула или тетивите, лигаментите, синовилните кеси, мускулното ткиво на местото на прицврстување на зглобот кон коската. Таквата болест може да влијае на сите видови на меѓусезиски врски кои се присутни во мускулно-скелетниот систем на телото.

Во принцип, многу болести кои влијаат на различни зглобови се нарекуваат периартритис:

 • периартритис на рамениот зглоб;
 • колк зглобови;
 • периартритис на лакотниот зглоб;
 • периартритис на ногата;
 • прсти;
 • периартритис на колената;
 • периартритис на зглобот на глуждот.

Причини

Најмногу подложни на периартритис се луѓе на возраст над четириесет години. Продолжената хипотермија и разни видови на оштетувања може да придонесат за развој на болеста. Други болести, исто така, влијаат на појавата на оваа болест: артроза и ишијас, спондилоза , нарушувања на нервниот систем, миокарден инфаркт , ендокрини нарушувања, инфекции.

Најчеста причина за периартритис на рамениот зглоб, глуждот или било кој друг е повреда: во секојдневниот живот, во спортска сесија, во гимнастика, во фитнес, па дури и на работното место. Ако телото, и поконкретно, одредени зглобови, добиваат постојан и единствен физички напор, ова може да предизвика сериозна болест. Друга причина - кршење на циркулацијата на крвта, која може да биде во долгорочна положба на телото во една положба. Покрај значителна штета, дури и микротраума може понатаму да доведе до сериозни компликации - периартритис (да не се меша со периартеритис нодоза).

Постојат два механизми за развој на болеста. Во првиот случај, нејзиниот изглед придонесува за воспаление. Во втората, дистрофични или дегенеративни промени, вклучувајќи ја и посттрауматската варијанта на оштетување на зглобовите. За да се справат со периартритис, потребно е да се третира не само болеста, туку и да се отстрани причината што доведе до болеста.

Симптоми на болеста

Оваа болест може да се развие на различни начини. Во зависност од сцената, се разликуваат три клинички форми на периартритис:

 • едноставна форма;
 • акутен;
 • хронична форма.

Симптоми на едноставна форма на периартритис се синдромот на умерена болка и ограниченото движење на екстремитетите. Кога периартритисот на рамениот зглоб има непријатност за време на движењата: невозможно е да се подигне раката или да се движи зад грбот. Исто така, непријатност се јавува во текот на ноќта кога едно лице спие на рамото рамо.

Вид на нормален и засегнат зглоб

Ако за време на движење има болка во коленото, таа е отечена, болка и нодуларни пломби се чувствуваат за време на палпација, ова може да укаже на периартритис на колената. Тоа ќе биде тешко да се наведнуваат на ногата на коленото и може да се случи криза. Ако болеста е погодена од глуждот или ногата, тогаш болките за болка за време на движењето го покажуваат тоа, зглобните отоци, движењата стануваат ограничени. Се појавува јазол или печат што е болно да се почувствува. Не треба да се меша со носната периартеритис, бидејќи во овој случај, големи и мали артерии и крвни садови се воспалени.

Акутен периартритис може да се појави само по себе или да биде компликација на едноставна форма, ако заболувањето се третира погрешно. Во овој случај, болката се зголемува и се шири на ткивата во непосредна близина на зглобот, особено по многу физички напор. Ако почувствувате подрачје погодено од воспаление, можете да најдете неколку болни точки. Исто така, пациентот се обидува да ја имобилизира раката или ногата, така што има помалку стрес на заболениот дел од телото.

Периартритис на коленото зглоб, рамо, лактот или глуждот зема хронична форма кога се создаваат неповолни услови: фиброзен бурзитис или капсулитис. Симптомите се исти, но прогресивната вкочанетост им се додава. Општата состојба се карактеризира со слабост и треска.

Дијагноза и третман

На консултацијата, лекарот треба да го испита болниот зглоб, да ги послуша поплаките, да утврди болен фокус и да пропише понатамошно испитување со цел правилно да ја корегира патологијата во иднина. Знаците на воспаление може да покажат комплетна крвна слика. Јасна слика за периартритис може да покаже ултразвук.

Кога дијагнозата на периартритисот е јасно утврдена, лекарот треба да развие курс на лекување чија цел е елиминирање на причината за заболување, отстранување на воспаление, едем, нодуларни заптивки, синдром на болка. Општо земено, третманот на периартритисот се состои во земање анти-инфламаторни лекови и подложени на физиотерапевтски постапки. Во некои случаи, применета акупресура.

Пациентот мора да биде трпелив, затоа што е потребно многу време за да се излечи болеста, и точно да се следат сите назначувања на лекарот. Меѓу различните применети методи:

 • електрофореза на новокаиин и калиум јодид;
 • пулсова магнетна терапија и хидрокортизонска ултрафонофореза;
 • криотерапија;
 • ударна терапија;
 • нафталин и парафин-озоцерит.

Бројот на процедури зависи од специфичниот случај и степенот на развој на болеста. Оптималниот број на сесии за физиотерапија пропишани од лекар, и тие се под надзор на квалификуван техничар. Покрај тоа, се препорачува да се употребуваат антиинфламаторни лекови и аналгетици. Понекогаш се дадени кортикостероидни инјекции.

Многу е важно да се имобилизира погодениот зглоб. Ова може да се постигне со намалување на движењето и целата физичка активност, така што за време на третманот најдобро е да останете дома и да одите само во клиниката за процедури. Исто така вреди да се купи специјален фиксатор за зглобот, кој ќе го поддржи заболениот дел од телото, намалувајќи го товарот на оваа област. Во тешки случаи, се применува гума или малтер за да се имобилизира ногата. Исто така, за ублажување на болката, треба да користите лековита маст или гел. Понекогаш е пропишана терапевтска гимнастика.

Како резултат на ефикасен третман на периартритис, болката и воспалението ќе се ослободат, а заедничката функција ќе биде обновена. Сите дегенеративни процеси ќе бидат запрени. Општо земено, третманот може да трае од две недели до неколку месеци.

Превенција

Прво, превенцијата е здрав начин на живот. На зглобовите мора да им се даде оптимално оптоварување, со цел да не се претеруваат. Исхраната и редовната гимнастика за зајакнување на телото исто така се важни.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате периартритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Остеоартритис (појавување симптоми: 5 од 10)

Артроза и артритис се патолошки процеси во човечкото тело, во кои се засегнати различни зглобови. Поради сличноста на овие термини, многу луѓе не знаат за разликата меѓу нив. Но, всушност, артритисот и артрозата не се иста болест. И разликите се значајни. Важно е да се проучат нивните главни симптоми, така што ако тие се манифестираат, веднаш посетете медицинска установа. Исто така треба да знаете кој лекар ја третира артрозата за да се консултирате со квалификуван мед во времето. специјалист.

...
Реактивен артритис (појавување на симптоми: 4 од 10)

Болеста, која се карактеризира со воспаление на зглобовите поради заразни болести на различни органи и системи, се нарекува реактивен артритис. Често, заедничко воспаление се јавува поради инфекција на гениталните органи, уринарниот систем, па дури и гастроинтестиналниот тракт. По инфекцијата на телото со инфекции во втората до четврта недела, може да се забележи развој на реактивен артритис.

...
Артритис на рамениот зглоб (појавување на симптоми: 4 од 10)

Артритисот е прилично широка група на болести кои влијаат на мали и големи зглобови. Во нив се развива воспалителниот процес, а рскавицата постепено се истроши и престанува да ги извршува своите основни функции. Многу често, оваа патологија влијае на рамениот зглоб. Причини Видови на форми Симптоматологија Дијагноза Третман Народни рецепти Препораки Рамениот зглоб е најмобилниот зглоб во човечкото тело. Артритисот може истовремено да влијае на еден или два зглобови. Како по правило, тоа е рамениот зглоб кој најлесно се третира, но исходот од терапијата директно зависи од тоа во која фаза од развојот на патолошкиот процес пациентот аплицирал во здравствена установа. Рамниот зглоб е прилично ранливо и незаштитено место, бидејќи постојано издржува долготрајни и зголемени оптоварувања. Оваа област е најчесто повредена. Како резултат на тоа, може да се појават разни компликации, што доведува до развој на артритис на рамениот зглоб. И во сето ова опасно е дека болеста во хроничната фаза обично продолжува без еден изразен симптом. Затоа, многу е тешко да се открие присуството на патолошки процес во првата фаза. Ако некое лице забележи какви било промени во функциите на зглобот, тогаш не му треба време да се консултира со лекар за да направи точна дијагноза. Успехот на третманот со артритис во голема мера зависи од неговата фаза.

...
Остеоартритис на коленото (појавување симптоми: 4 од 10)

Една од честите поплаки што докторот ги слуша од пациентите е болката во колената. Она што го предизвикало, не е секогаш можно веднаш да се каже, бидејќи колената можат да страдаат од разни болести, од кои едната е артроза на колената. Исто така е позната како гонартроза и е лезија на зглобот, која вообичаено не е воспалителна и придонесува за уништување на 'рскавицата, деформација на коските и ограничување на движењето на пациентот.

...
Ревматоидна артроза (појавување на симптоми: 4 од 10)

Ревматоидна артроза е автоимуна лезија на зглобните зглобови, како што напредува, се јавува нивниот деформитет и уништување. Дегенеративните процеси можат да влијаат врз 'рскавицата, коската, па дури и мекото ткиво, што е неповратен феномен и води кон тешки деформитети. Со силно уништување на ткивата, се формира остеоартроза, која се карактеризира со нарушени моторни функции.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .