Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Глутен артритис: симптоми и третман

Глутен артритис - главните симптоми се:

Глутавиот артритис е болест од акутна природа, во која влијае на одредени зглобови во човечкото тело. Развојот на болеста предизвикува пиогени бактерии. Инфекцијата може да продира во артикуларната празнина на различни начини, но најчесто тоа се должи на трауматизирано оштетување на кожата. Во повеќето клинички случаи, патогените бактерии "ги напаѓаат" зглобовите, кои се најмногу подложни на стрес.

Глутавиот артритис во повеќето случаи не протекува. Обично има бројни поврзани патолошки состојби, како што се:

На позадината на прогресијата на гноен артритис на зглобот на зглобовите или колкот, често се развива остеохондроза , артроза итн.

Болеста "напаѓа" главно постари луѓе, но можно е симптоми на патологија, исто така, да се појават кај возрасни или деца поради трауми или други негативни фактори.

Причини

Главните предизвикувачи на болеста се стафилококите , пневмококите, стрептококите. По пенетрацијата на микроорганизмите во зглобот, во него започнува воспалителниот процес.

Инфекцијата во човечкото тело може да се добие на два начина - директна и лимфозна. Директната патека е забележана со разни повреди, рани, оперативни интервенции или пункции. На лимфоген начин, микроорганизмите се шират низ човечкото тело. Ова често се забележува кај лимфаденитис, остеомиелитис и други патолошки состојби. Од воспалението присутно во телото, патогените микроорганизми навлегуваат во синовијалната течност со протокот на крв, по што напредува воспалението.

Ремниот артритис понекогаш напредува по заразни болести, како што се пневмонија , грип или гонореја .

Микроорганизмите најчесто ги "напаѓаат" колената, колкот, лактот и зглобот на зглобовите. Кај новороденчињата и кај малите деца, во изолирани случаи напредува акутно гнојно воспаление. Најчесто, децата со оваа болест може да се развијат за време на процесот на учење да одат.

Ризичната група за гноен артритис вклучува луѓе:

 • во која има недостаток на суштински елементи во трагови во телото;
 • со вишок тежина;
 • лица на возраст за пензионирање;
 • спортисти;
 • има различни наследни патологии;
 • со различни метаболички нарушувања.

Класификација

Во зависност од начинот на кој микроорганизмите се пробиваат во заедничката празнина, гноен артритис може да биде примарен (поради зглобна трауматизација) и секундарно (заради пенетрација на инфекцијата од постоечкиот фокус во телото).

Во зависност од степенот на оштетување на ткивата, лекарите разликуваат 3 типа на болести:

 • гноен артритис, во кој елементите на зглобот не се предмет на деструктивни промени;
 • гноен артритис, во кој деструктивните промени влијаат врз 'рскавицата, капсулата и лигаментите;
 • гноен остеоартрит со остеомиелитис на коските, како и деструктивни промени во зглобната 'рскавица.

Во зависност од локацијата на лезијата:

 • гнојна лезија на зглобот на глуждот. Оваа форма е многу опасна, бидејќи коските и меките ткива брзо се гнијат. Како резултат на прогресијата на лезијата на зглобот на глуждот, може да се појави целосна дегенерација. Во оваа форма на патологија често се забележува сепса и деформитет на ногата. Ако постои сомневање за гнојна лезија на зглобот на зглобовите, се препорачува веднаш да се контактира со квалификуван специјалист за дијагностицирање и пропишување на правилниот тек на лекување. Глупавиот артритис на зглобот на зглобовите може да предизвика хендикеп;
 • гнојна лезија на лакотниот зглоб. Како и гноен оштетување на глуждот, оваа форма е многу опасна. Но, во овој случај, болеста се развива по втор пат, против позадината на заразни болести, фрактури и повреди. Лезијата на лакотниот зглоб обично продолжува како целулитис на зглобната кеса;
 • повреда на колк зглоб. Првите симптоми на болеста се потешкотии при движење, болка во областите на препоните и болката со притисок врз погодената нога. Ако навремено не се елиминира лезијата на колкот, тогаш во иднина неговото движење може да биде ограничено. Со развојот на оваа болест, првобитните оштетувања на крвните зглобови на зглобот на колкот. Главните знаци на гнојни лезии во зглобот на колкот: болка со притисок врз ногата од локализацијата на лезијата, треска, зголемени нивоа на ЕСР и леукоцити . Ако лезијата на зглобот на колкот станува сериозна, може да предизвика инвалидност;
 • гноен артритис на коленото. Се развива и напредува како резултат на пенетрација на микрофлората во зглобот поради повреда (чест случај), повреди и така натаму. За карактеристика на болеста се изговара синдром на болка, црвенило и оток на местото на повреда;
 • гноен артритис на рамениот зглоб. Оваа форма е опасна, бидејќи може да доведе до распаѓање на 'рскавицата, појава на апсцеси. Затоа, важно е да се елиминира воспалителниот процес што е можно поскоро. Лекарите често се приклучуваат на оперативна интервенција - заедничката празнина се мие со специјални дезинфекциони раствори. Потоа се зема цел комплекс на терапевтски мерки, што ќе помогне да се елиминира воспалението.
Артритис на коленото

Симптоматологија

Оваа болест може да се појави во акутна и хронична форма, од кои секоја има свои карактеристични симптоми. Акутната форма на патологија се случува одеднаш и следните симптоми се карактеристични за тоа:

 • оток на местото на зглобот;
 • висока температура;
 • болка во зглобот;
 • слабост и слабост;
 • мускулна слабост;
 • гадење;
 • над местото на локализација на патолошкиот процес постои хиперемија на кожата.

На палпација, пациентот чувствува многу болка. Лекарот може да ја тестира акумулацијата на патолошкиот ексудат во воспалението.

Хроничната форма на болеста претежно напредува по повредата, поради што инфекцијата го пробива зглобот. После тоа, погодената област отекува и станува воспалена. Има оток и црвенило, но овие симптоми се благи. Синдромот на болка е забележан со пасивни и активни дејства во зглобот. Периодично, се намалува, а потоа се појавува повторно.

Дијагностика

Во случај на знаци на оштетување на глуждот, колкот, лактот или други зглобови, лицето треба итно да побара добар доктор. Ремниот артритис се лекува од општ лекар или ревматолог. Во понапредни случаи, можеби ќе треба помош од хирург.

Со цел да се идентификува причината и степенот на болеста, лекарите пропишуваат неколку дијагностички процедури. Исто така е важно да се спроведе компетентна диференцијална дијагноза, бидејќи знаците на артритис на глуждот, колкот или други зглобови се многу слични со знаците на други патологии.

Стандардната дијагностичка програма вклучува лабораториски и инструментални техники.

Лабораториски тестови:

Инструментални студии:

Рамкартроскопија

Третман

Третманот на гноен артритис е насочен кон деактивирање на механизмите на почетокот на патологијата, намалување на болката и зачувување на функционалноста на екстремитетите. Со таква патологија, третманот треба да биде само комплексен, и се состои од 2 фази.

Прва фаза

Лекарите прибегнаа кон употреба на антибактериски и антихистамински лекови. Воведувањето на антибиотици се изведува како a / m, и / во. Ако оштетувањето на зглобот е веќе доста длабоко, тогаш активната дрога се инјектира директно во неговата празнина.

Обично терапијата со антибиотици започнува откако ќе се добијат резултатите од испитувањата за сензитивноста на бактериите кон антибиотиците. Најмногу е препорачливо да се користат полусинтетички пеницилини за болеста: ампицилин или метицилин.

Во случај на силен болен синдром, кортикостероидните хормони се инјектираат во заедничката празнина. Тие помагаат да се олесни болката, како и да се елиминира воспалението.

Втора фаза

По симптомите на патологијата се намалуваат, проколнувањето е пропишано. Неговата главна цел е да се отстрани гноен ексудат од зглобната шуплина. Една постапка нема да даде позитивен резултат, па затоа ќе треба да се изврши неколку пати.

Артритис електрофореза

По намалување на болката на пациентот се праќа во постапки за физикална терапија:

 • масажа;
 • електрофореза;
 • терапевтска вежба;
 • УХФ-терапија;
 • бањи;
 • магнетна терапија.

Ако, по пункцијата, нема подобрување во состојбата на пациентот, тогаш се применува оперативна интервенција, артротомија. Сите гној акумулирани во него се отстранети од зглобот, шуплината се мие со антисептици и во него се внесуваат антибиотици.

Превенција

 • контрола на телесната тежина;
 • редовно вежбање;
 • промена на периодот на активност со периодот на одмор;
 • избегнувајте хипотермија;
 • навремено идентификување и коректни нарушувања на мускулно-скелетниот систем;
 • врши третман на заразни болести.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате пурпурен артритис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ревматолог , терапевт , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Синовитис (појавување симптоми: 6 од 12)

Синовитис е воспалителен процес локализиран во внатрешната обвивка на заедничката капсула. Опасноста од болеста е тоа што често се случува речиси безболно. Поради ова, луѓето одлагаат посета на лекарот и не започнуваат со целосен третман на синовитис во времето.

...
Хламидијален артритис (појавување симптоми: 6 од 12)

Хламидијалниот артритис е патолошка состојба на автоимун тип кој напредува како резултат на хламидија која влегува во човечкото тело. Главниот пат на пренесување на патогенот е сексуален (од инфициран партнер до здрав). На болеста се дијагностицира главно кај претставниците на двата пола, кои се во сексуално активна возраст - од 20 до 45 години.

...
Полиартритис (појавување симптоми: 5 од 12)

Артритис, како што веројатно знаат многу луѓе, е едно заедничко воспаление. Ако зборуваме за воспаление на неколку зглобови, тогаш веќе постои релевантност на таквата болест како полиартритис. Полиартрит, чии симптоми се карактеризираат со исклучителна тежина на сопствените манифестации, се јавува под влијание на разни причини, и затоа секој пациент има различен тек на оваа болест.

...
Артритис на коленото (појавување симптоми: 5 од 12)

Воспалителниот процес, кој се манифестира во форма на болнички симптоми на мускулно-скелетниот систем и кој главно ги зафаќа зглобовите на колената, се нарекува артритис на колената. Оваа болест не се манифестира само кај постарите лица, туку има и возрасни, па дури и деца. Артритисот на колената се манифестира во форма на карактеристични знаци на болка во регионот на пателата и самиот зглоб. Во исто време, за човек не е само тешко да оди, туку и да ги флектира и да ги истегне нозете.

...
Еколошки бурзитис (појавување на симптоми: 5 од 12)

Бурситис е воспалителен процес во заедничката кеса (Бурса). Тоа влијае на болеста на било кој од зглобовите, а еден од најчестите е бубарит на лактот. Таа има карактеристичен тек: симптомите се појавуваат постепено, со што се спречува навремената дијагноза, и со текот на времето води кон инвалидност на рацете, што е предизвикано од особеностите на структурата на зглобот. Според МКБ-10, болеста е означена со шифрата М70.3.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .