Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Остеомалација: симптоми и третман

Остеомалација - главните симптоми:

Остеомалацијата е болест која почнува да напредува поради нарушената минерализација на коските. Како резултат на тоа, се јавува патолошко омекнување на коските. Болеста во неговата етиологија и клиника личи на болест како рахитис кај деца, што се јавува поради хиповитаминозата Д3.

Кај децата, оваа патологија доведува до омекнување на фонанелите. Состојбата е исклучително опасна, бидејќи како резултат на прогресијата, черепот постепено се омекнува и деформира.

Причини

Беа спроведени голем број клинички студии, при што научниците се обидоа да утврдат зошто едно лице ја омекнува коскената структура и развива остеомалација. Се покажа дека оваа патологија е генерализирана. Ова сугерира дека нарушувањата на минералниот метаболизам се случуваат низ телото, но најчесто патолошкиот процес е локализиран во коските. Точните причини за развојот на патологија до денес не се идентификувани.

Главните етиолошки фактори на остеомалација:

 • прехранбени причини. Тие вклучуваат недостаток на витамин Д, фосфорна киселина и калциум. Во медицината, исто така имало случаи кога остеомалацијата се развивала за време на исхраната;
 • хормонални промени;
 • дегенеративни-дистрофични болести - честа причина за остеомалација;
 • ниски нивоа на витамин Д3 и калциум во телото.

Сите овие причини доведуваат до прогресија на остеомалација. Важно е да се запамети дека порано болеста е откриена, толку полесно ќе биде да се третира тоа. Ова особено важи за малите деца.

Симптоматологија кај возрасни

Клиничарите идентификуваат 4 форми на остеомалација:

 • пурал Во оваа форма, болеста влијае на структурата на пршлените. Како резултат на тоа, 'рбетот се свиткува со промена во латералната рамнина, а физиолошката кифоза и лордозата се срамнети со земја;
 • рахитски Оваа форма на болест се јавува кај деца кои започнале со пубертет. Пациентот има анатомски деформитет на торакалниот регион, страничен деформитет на 'рбетниот столб, кифоза во торакалниот регион. Исто така, постојат карактеристични грчеви во мускулите. Човекот почнува да оди во мали чекори;
 • климактеричен. Форма се јавува кај жени за време на менопаузата поради недостаток на естроген. Кај жените, лумбалниот 'рбет е скратен. Ова може да доведе до промена во растот. Појавата на жената се менува, а во медицинските кругови се нарекува "седентарен џуџе". Како што напредува болеста, се јавуваат други симптоми. Значи, жената се појавува како "наизменично одење". Поради ова, пациентот е многу тешко да се качува по чекорите (карактеристичен симптом). Оваа форма на болеста честопати е придружена со бројни фрактури поради кршливоста на коските;
 • сенилна остеомалација. Оваа состојба кај луѓето напредува поради појава на повеќе метаболни дефекти.

Симптоми кај деца

Остеомалација кај деца

Главните симптоми на болеста кај децата:

 • присуство на зони Loozer. Ова се мали области кои покажуваат намалување на коскената густина;
 • Милканов синдром. Нејзината карактеристика е недостигот на калциум во коските;
 • при симптом на Реноар на радиолошка слика, деклактификација на коските е јасно видлива;
 • карлична деформација на типот "кец на црви" - изедначување надолу и проширување нагоре. Ова е карактеристичен симптом на патологија.

Зоните на замрзнување се специфичен симптом кој се јавува кај деца. Коските формираат области на просветлување, кои се видливи на сликите во форма на пукнатини, ленти и клинови.

Дијагностика

Ако се сомневате дека имате остеомалација, веднаш треба да контактирате со квалификуван специјалист за да направите темелна дијагноза и да доделите точен курс на лекување. Дијагностичките мерки кај возрасните и децата се исти, и вклучуваат:

 • лабораториски истражувања (важно е да се утврди нивото на алкална фосфатаза);
 • рентген испит;
 • биопсија на коскеното ткиво на местото на локализација на зоолошките зони;
 • HRA и OAM ;
 • ако е потребно, може дополнително да го назначи КТ (почесто се користи за дијагностицирање на болеста кај децата).

Третман

Пред сè, веднаш треба да се обратите на елиминирање на недостатоците на витамин Д, фосфор и калциум, бидејќи без овој понатамошен третман едноставно ќе биде неефикасен.

Пациентите се препишуваат лекови:

 • витамин Д. Во / м калцитриол или алфакалцидиол се администрира;
 • Исто така е индицирано да се земат орално витамински и минерални комплекси. Децата се пропишани со витамин Д3 во капки;
 • витамините од групата Б и витаминот Ц се пропишани, со што се зголемува апсорпцијата на витамин Д3, со што се зголемува ефективноста на третманот.

Третманот на болеста трае доста долго и не бара мал напор. Ако третманот не се спроведе навремено, болеста може да се претвори во хронична форма. Во никој случај не може да се вклучи во третманот на остеомалација самостојно. Ако се сомневате дека се развиени оваа болест, мора да посетите квалификуван специјалист кој може да назначи правилен курс на лекување.

Исхрана

За време на третманот на болеста, важно е да се следи специјална диета. Прво, треба да се вклучат и храната богата со калциум и витамин Д. Исхраната за време на остеомалацијата треба да биде фракционална.

Во исхраната треба да се вклучат:

 • овошје;
 • зеленчук;
 • ферментирани млечни производи (кравјо или козјо млеко, нискокалорично урда, јогурт, ријаженка, кефир);
 • леб од пченица;
 • зеленчук (босилек, брокула, цилинтро, магдонос и копра);
 • месо (парен);
 • риба;
 • тврди сирења (неколку парчиња на ден);
 • сардини;
 • домати;
 • грав;
 • црниот дроб;
 • јајца;
 • тиква;
 • тиквички;
 • печурки (мед габа, болетус);

Потребно е да се ограничи употребата:

 • соли;
 • месо во големи количини.

Забранет за употреба:

 • алкохол;
 • силен чај;
 • кафе;
 • газирани пијалаци;
 • енергетски пијалаци.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Остеомалација и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: ендокринолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хиперпаратиреоидизам (појавување на симптоми: 4 од 10)

Хиперпаратироидизмот е хронична патологија на паратироидните жлезди, напредувајќи како резултат на појава на тумори или зголемена пролиферација на нивните ткива. Патологијата се карактеризира со зголемено производство на паратироиден хормон кој влијае на метаболизмот на калциум. Нејзината прекумерна содржина во крвта предизвикува излачување на калциумот од коските, а тоа, пак, доведува до сериозни компликации.

...
Миопатија (појавување симптоми: 3 од 10)

Миопатија е конгенитална патологија предизвикана од одредени мутации во гените. Механизмот на развој на болеста не е целосно проучен, па лекарите не може прецизно да одредат кога болното дете може да се роди на двојка. Исто така, се случува совршено здрави татко и мајка да имаат дете со каква било форма на миопатија. Општо земено, болеста е поврзана со оштетените метаболни процеси во ткивата на мускулите, кои поради тоа го губат креатинот, што доведува до нивна дистрофија.

...
Паџетовата болест (појавување симптоми: 3 од 10)

Коскената болест на Паџет е патолошка состојба која се јавува како резултат на нарушена реконструкција на коските, што предизвикува нарушување на коскената структура и како резултат на тоа, нивната деформација. Коските со Паџетова болест стануваат порозни и кревки, па дури и мало влијание врз нив може да предизвикаат фрактури.

...
Миопатија на Душен (појавување на симптоми: 3 од 10)

Миопатијата Душен е конгенитална патологија која провоцира постојано развиена слабост во мускулите. Болеста започнува да се развива во детството. Понекогаш родителите дури и не се сомневаат дека детето е болно: не забележуваат дека детето е тешко да се кандидира, да се качува по скали и да застане. Пациентите со таква дијагноза често треба да се испитаат. Овој тип на миопатија влијае главно кај момчињата, кај девојчињата е многу ретка (но тие се носители).

...
Фанкониев синдром (појавување на симптоми: 3 од 10)

Фанкониевиот синдром (гликозо-фосфат-амин дијабетес, де Тони-Дебре-Фанкони болест, примарно изолиран Фанкони синдром) е генетско заболување кое резултира од автосомно рецесивна мутација, се карактеризира со оштетена повторна употреба на вода и биоактивни супстанции од примарна урина (reanna canalousa) и ребалансниот проток на воздух од примарна урина (reann cannabis) поради бубрежно тубуларно оштетување. Таа припаѓа на групата на болести слични на рахитис кај кои се случуваат системски промени во метаболизмот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .