Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лимфостаза на долните екстремитети: симптоми и третман

Лимфостаза на долните екстремитети - главните симптоми:

 • Грчеви
 • Цијаноза на кожата
 • Едем на долен екстремитет
 • Болка во глуждот при одење
 • Неможност за движење самостојно
 • Измазнети контури на нозете
 • Свитка на кожата
 • Елефантијаза
 • Бледа кожа во зглобовите
 • Деформација на нозете
 • Егзема

Лимфостаза на долните екстремитети (лимфедема) е болест која напредува како резултат на нарушувања на лимфниот одлив. Напредната фаза на болеста речиси секогаш води кон попреченост. Како резултат на таквата патологија, нозете на пациентот значително се зголемуваат во обемот, што го отежнува слободното движење и продолжување на нормалните активности. Во моментов, лимфедема се дијагностицира кај 10% од светското население. Како по правило, болеста најчесто ги погодува старите лица.

Етиологија

Во современата медицина, постојат два типа на болести - вродени и стекнати.

Вроденална лимфостаза поради следниве причини:

 • нарушувања на лимфниот систем;
 • неразвиеност.

Во однос на стекнатиот облик на болеста, причините за нејзиниот развој се следниве состојби:

 • патолошка венска инсуфициенција ;
 • срцеви проблеми;
 • изгореници;
 • сериозни повреди на нозете;
 • заеднички проблеми;
 • недостаток на протеини во телото;
 • воспалителни патологии во садови и ткива;
 • малигни тумори;
 • операции што резултираат со оштетување на лимфните јазли.

Исто така, болеста може да се развие како резултат на паразити во лимфните садови.

Симптоматологија

Првично, вреди да се напомене дека лимфостазата на долните екстремитети има 3 фази на развој. Секој има свои симптоми. Значи, се разликуваат таквите 3 степени на развој на болеста:

 • реверзибилен едем;
 • неповратен едем (фибредем);
 • елфантијаза нозе.
Елефантијаза

Со реверзибилен оток, следат следниве симптоми:

 • благ едем се јавува во областа на коленото;
 • кожата во зглобовите може да стане бледа;
 • за време на одмор, едемот речиси исчезнува.

Фибридема ги има следните симптоми:

 • поизразен оток, набори форма на кожата;
 • ногата почнува да се деформира;
 • изречена болка во глуждот при одење;
 • кожата станува сина;
 • конвулзии се можни.

Последната фаза (elephantiasis) е веќе неповратен, има такви изрази симптоми:

 • нога контури се речиси измазнуваат;
 • пациентот тешко може да се движи независно;
 • Егзема се појавува на кожата.

Исто така вреди да се напомене дека во оваа фаза може да се формираат и други заболувања на зглобовите.

Дијагностика

Лимфостазата на долните екстремитети има добро обележани симптоми, но за точна дијагноза, сеуште е неопходно да се спроведат бројни дијагностички мерки и да се открие кои причини довеле до прогресија на патологијата.

За конечна дијагноза, се користат следниве методи:

Само со резултатите од полноправно испитување може да ја потврдите или да ја побиете дијагнозата и да го препишете правилното лекување на лекот и текот на терапијата за вежбање. Независен третман на народни лекови е неприфатлив.

Третман

Третманот на лимфостазата на долните екстремитети подразбира не само медицински курс на терапија, туку и специјална исхрана, масажа и терапија за вежбање.

Планот за лекување е пропишан само на индивидуална основа. Како по правило, задолжителната програма вклучува лекови од таков спектар на акции:

 • лекови кои го подобруваат протокот на лимфата и ги тонираат крвните садови;
 • стимулација на лимфните садови;
 • витамини од групата П;
 • антиинфламаторни лекови.

Ако се дијагностицираат заразни болести, антибактериски лекови се пропишани.

Неопходно е за време на третманот да се придржува кон исхраната. Исхрана за лимфостаза на долните екстремитети е како што следува:

 • сол не се препорачува;
 • животинските масти треба да се исклучат;
 • едноставни јаглехидрати се исклучени.

Бидете сигурни да ги јадете овие производи:

 • житни култури - пченица, леќата, овес;
 • мешунки;
 • млечни производи;
 • посно месо;
 • растително масло.

Тоа подразбира дека треба целосно да се елиминира внесот на алкохол и да се откажете од пушењето.

Потребна е и масажа за лимфостаза на долните екстремитети и специјалната гимнастика. Но, текот на терапијата за вежбање строго се пропишува од страна на лекарот што посетува и по откривањето на причината за болеста. Особено ако тоа е секундарна форма на болеста.

Вежбите даваат можност не само да го забават развојот на болеста, туку и да ја вратат моторната функција многу побрзо и да го редуцираат ризикот од појава на болест. Како по правило, таквите вежби добро придонесуваат за закрепнување:

 • Нордиско одење;
 • пливање;
 • вежба "велосипед";
 • сквотови.
Северно одење

Неопходно е да се има предвид дека сите вежби треба да се изведуваат во специјална облека за компресија. Истата долна облека треба да се носи до целосно закрепнување. Удобно, правилно чевли исто така се важни.

Третман на народни лекови

Лимфостазата на долните екстремитети може да се третира со народни лекови, но само строго како што е пропишано од лекар. Во врска со официјалната медицина и главниот тек на третманот, ова може значително да го забрза процесот на лекување. Народни лекови особено помагаат во почетната фаза на развојот на болеста.

Во народната медицина за третман на лимфедема на долните екстремитети се користат такви алатки:

 • gadgets;
 • облоги од фитоотваров;
 • примајќи декорации на билки.

Сепак, пред да аплицирате за било какви народни лекови, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Превенција

Со цел да се намали ризикот од формирање на болеста, неопходно е навремено и правилно лекување на рани во нозете, па дури и мали абразии. Исто така е многу важно да се јаде правилно и да се види вашата тежина. Екстра килограми не може да доведе само до дебелина, туку и до васкуларни и зглобни заболувања.

На првите симптоми веднаш треба да се консултирате со лекар. Во почетната фаза, лимфостазата е совршено третирана и без последици за здравјето на луѓето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате лимфостаза на долните екстремитети и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш васкуларниот хирург може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Венска инсуфициенција (појавување на симптоми: 3 од 11)

Венска инсуфициенција (VN) е комплекс на клинички манифестации кои се развиваат во човечкото тело како резултат на нарушен одлив на крв во вените. Оваа болест е една од најчестите од ваков вид. Околу 15-40% од населението страда од оваа циркулаторна инсуфициенција.

...
Тромбоза (појавување симптоми: 2 од 11)

Тромбозата е болест во која густото згрутчување на крвта (акумулации на тромбоцити) се формира во крвните садови, мешајќи со слободниот проток на крв низ циркулаторниот систем. Затчавањето на крвните садови со згрутчување на крвта предизвикува непријатни чувства во рацете или нозете (во зависност од локацијата на згрутчувањето на крвта).

...
Тромбофлебитис (појавување симптоми: 2 од 11)

Тромбофлебитис е болест која се карактеризира со воспалителен процес на венски ѕидови и развој на тромбоза (формирање на густи крвни згрутчувања во садовите, што ја попречуваат микроциркулацијата на крвта). Според статистичките податоци, симптомите на тромбофлебити се јавуваат кај 10% од светската популација, додека кај 5% од пациентите болеста напредува брзо, е придружена со длабока венска тромбоза и често доведува до блокада (емболија) на пулмоналната артерија - состојба која бара итен третман и често доведува до смрт на пациентот.

...
Ларингеална стеноза (појавување симптоми: 2 од 11)

Ларингеалната стеноза е патолошки процес кој води до значително стеснување на ларингеалниот лумен, што го отежнува проголувањето на храната и дишењето. Најчесто забележана стеноза на гркланот кај децата. Оваа патологија бара итна посета на докторот и правилен третман на детето. Недостатокот на навремена реанимација може да предизвика смрт.

...
Тромбоемболизам (појавување симптоми: 2 од 11)

Тромбоемболизам или тромбоемболичен синдром не е единствена болест, туку симптом комплекс кој се развива кога згрутчувањето на крвта се формира во садовите или кога крвта, лимфата или згрутчувањето на крвта навлегуваат во нив. Како резултат на оваа патолошка состојба, се развиваат срцев удар, мозочен удар или гангрена. Тромбоемболизмот може да влијае на крвните садови на мозокот, срцето, цревата, белите дробови или долните екстремитети.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

васкуларниот хирург прифаќа
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .