Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лимфостаза (лимфедема): симптоми и третман

Лимфостаза (лимфедема) - главните симптоми:

 • Црвенило на кожата
 • Треска
 • Отекување на екстремитетите
 • Чешање во гениталијата
 • Појава на чирови
 • Ограничување на движењето
 • Горење во скротумот
 • Болка при движење
 • Вознемиреност на периартикуларните ткива
 • Отекување на Скротал
 • Скротална црвенило

Лимфостаза или лимфедема е болест која, како резултат на нејзиниот развој, ја нарушува лимфната циркулација во човечкото тело. Како резултат на тоа, лимфната течност се гради во ткивата. Постепено, екстремитетите го губат својот природен изглед, моторната функција е нарушена. Без точен и навремен третман, лицето може да стане онеспособено. Ваквото патолошко нарушување се дијагностицира кај 10% од целата популација.

Етиологија

Следниве фактори можат да придонесат за развој на лимфедема:

Постојат примарни и секундарни болести. Примарната форма може да се дијагностицира кај деца или да биде вродена. Секундарната форма може да биде предизвикана од горенаведените фактори и такви дополнителни причини:

 • дебелина ;
 • болести кои предизвикуваат метаболички нарушувања;
 • хирургија на градите шуплина, отстранување на градите (мастектомија).

Симптоматологија

Во раната фаза, лимфедема нема изразени симптоми, и практично нема болка. Како што болеста напредува, може да се појават следниве симптоми:

 • вкочанетост на движење;
 • оток во зглобовите, можна црвенило на кожата;
 • остри болки при движење;
 • формирање на трофични чирови и егзема на кожата.

Во последната фаза, покрај лимфедема, може да се развие контрактура на екстремитетите и да се развијат болести на зглобовите. Без третман, дури и смрт е можно.

Лимфостаза на раце

Лимфедема на горните екстремитети најчесто се забележува кај жени после операција на градите или по целосно отстранување на градите (мастектомија). Тоа е мастектомија која служи како провокативен фактор за формирање на патологија.

Во некои случаи, мастектомијата може да предизвика оштетување на двете раце. Покрај тоа, овој тип на болест може да се развие по:

 • повреди на горните екстремитети;
 • воспалителни процеси во телото;
 • минати заразни болести.

Во некои случаи, лимфедема може да почне да напредува по ингестија на кокозни бактерии.

Симптомите на болеста се манифестираат јасно. Пациентот може да почувствува треска и сериозна црвенило на кожата на рацете.

Појавата на вакви симптоми, особено ако се појави по мастектомија, бара итно испитување од страна на лекар. Лимфостазата на раката може да доведе до инфекција на телото од страна на Staphylococcus aureus (особено ако причината за развојот на патологијата е заразна болест). Како резултат на тоа, се јавува сепса .

Третман

Третман на лимфостаза на рацете подразбира следниве мерки:

 • специјална гимнастика;
 • третман со лекови;
 • исхрана;
 • народни лекови;
 • масажа

Исхраната е пропишана строго од страна на поединецот лекар.

Во почетната фаза, лимфостазата на рацете е прилично добро третирана. Особено ако го комбинирате лекувањето со синтетички лекови со прием на народни лекови. Различни "баби" рецепти може да се користат само по консултација со специјалист. Особено ако мастектомијата е причина за прогресија на патологијата.

За третман на лимфостаза, рацете ги користат следниве народни лекови:

 • лосион на билки (тие се нанесуваат на погодените делови на кожата);
 • маст;
 • decoctions.

Лимфостаза на нозете

Лимфостазата на нозете може да почне да напредува поради:

 • проблеми со бубрезите;
 • нарушувања на срцето;
 • разни васкуларни заболувања;
 • дебелина;
 • инфективни и воспалителни процеси.

Во ретки случаи, оваа болест се развива по мастектомија.

Постојат три фази на развој на лимфедема на долните екстремитети:

 • реверзибилен едем;
 • неповратни оток;
 • елфантијаза нозе.
Фаза на лимфедема на долните екстремитети

Последната фаза може да доведе до инвалидност и повлекува формирање на други болести не само на крвните садови, туку и на кожата. Во оваа фаза на болеста трофични чиреви и егзема форма на кожата на нозете.

Третман

Третманот на лимфостазата на нозете подразбира не само лекови, туку и строга приврзаност кон исхраната, изведување на специјални вежби и поминување на текот на масажа.

Во рамките на третманот со лекови, се препишуваат лекови од таков спектар на дејства:

 • антиинфламаторно;
 • лекови кои го утврдуваат точниот одлив на лимфата;
 • лекови за подобрување на тонот на крвните садови.

Исхраната е пропишана на пациентот поединечно, во зависност од општата состојба на неговото тело и причините за формирање на болеста. Сепак, дефинитивно треба да се исклучат од диета ваквите производи:

 • јаглени хидрати;
 • солени јадења;
 • животински масти.

Наместо тоа, треба да ја вклучите следната храна во вашите дневни оброци:

 • мешунки;
 • ферментирани млечни производи;
 • посно месо;
 • растително масло;
 • витамини од групата Р.

Ако ги следите сите препораки на лекарот и навремено побарајте медицинска помош, третманот на лимфостазата носи доста добри резултати. Особено добро болеста се третира со комбинација на лекови и народни лекови.

Лимфостазата е добро третирана во комбинација од медицински и фолк лекови.

Скротална лимфедема

Покрај лимфедема на долните екстремитети, може да се формира склерална лимфедема. Скроталната лимфедема е опасна машка болест која се дијагностицира само кај 8% од машката популација.

Причините за прогресија на овој подтип на болеста може да бидат проблеми со бубрезите и нарушувања во лимфниот одлив.

Симптомите на патологија се како што следува:

 • оток;
 • црвенило на кожата на гениталиите;
 • чешање и горење.

Лимфедема на скротумот, во отсуство на соодветен третман, може да доведе до сериозни последици, до ампутација на пенисот. Во овој случај, патолошките поттипови народни лекови не се применуваат.

Третман со народни методи

Третманот на лимфедема треба да започне само по посета на квалификуван специјалист и полагање на соодветни тестови.

Главниот тек на лекување, според препораката на лекарот, може да биде дополнет со народни лекови. Во раната фаза на развојот на болеста дава одлични резултати. Меѓутоа, за да користите било какви методи на лекување, треба да ги знаете причините што ја предизвикале прогресијата на патологијата. Инаку, дури и народни лекови во форма на decoctions и лосиони може само да ја влоши ситуацијата.

Народни лекови за третман на лимфостаза:

 • фито-отпад;
 • gadgets;
 • облоги.

Народни лекови за третман на болеста може да се користат само во тандем со текот на лекувањето што го пропишал лекарот. Сите рецепти се избрани строго индивидуално, бидејќи не е секогаш она што му помогнало на едно лице, како што му помага на друг.

Прогноза

Лимфедема во почетната фаза на развој е добро третирана и не предизвикува развој на сериозни последици. Кога манифестации на првите симптоми на болеста треба да побараат медицинска помош, а не да се вклучат во самодијагностика користејќи совети и Интернет. Исто така вреди да се напомене фактот дека оваа болест не е реченица. Луѓето живеат со него многу долго време.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате лимфостаза (лимфедема) и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот васкуларен хирург може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Остеомиелитис (појавување симптоми: 3 од 11)

Остеомиелитис е болест не само на коската, туку и на целиот организам. На крајот на краиштата, кога гноен-некротичен процес предизвикан од микобактериите или бактериите кои создаваат гној влијае на коскената срцевина, структурните елементи на коската и околните ткива, целото човечко тело му дава отпор на сепсата и реагира на тоа со воспаление.

...
Оркеопидидимитис (појавување на симптоми: 3 од 11)

Оршоепидидимитисот е опасно машко уролошко заболување на инфективната етиологија, во кое воспалителниот процес влијае на тестисот и оди до својот додаток. Во повеќето случаи, болеста се развива кај зрели мажи на возраст од 16 до 40 години (за време на периодот на активен сексуален живот). Но, оркепидидимисот често се развива кај постари пациенти.

...
Епидидимитис (појавување симптоми: 3 од 11)

Епидидимитис е воспаление на епидидимисот на инфективна или неинфективна етиологија. Овој додаток изгледа како спирална цевка и се наоѓа на задната површина на тестисот, прицврстувајќи го со сперматичниот канал. Ако воспалителниот процес влијае истовремено и на тестисите и на додатокот, орхидидидимитисот се развива кај човекот.

...
Вулвитис (појавување симптоми: 3 од 11)

Вулвитис кај жени е воспалителен процес кој го вклучува вулвата, наречена вулва. Оваа област ги вклучува клиторисот, малите (големи и мали), пуби, холистички химен (кај девојчиња). Покрај тоа, самата вулва припаѓа на вагината, жлездите содржани во него, и формирањето што го покрива уринарниот канал и се наоѓа во лабијата (сијалица).

...
Мијалгија (појавување симптоми: 3 од 11)

Миалгија е патолошки процес кој се карактеризира со појава на болни сензации во мускулите со различна локализација и етиологија. Покрај болката, може да има вкочанетост на екстремитетите, воспаление на кожата. Буквално, "миалгија" значи "мускулна болка".

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

васкуларниот хирург прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .