Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Агранулоцитоза: Симптоми и третман

Агранулоцитоза - главните симптоми:

Гранулоцити - леукоцити кои имаат специфична грануларна (гранулоидна) цитоплазма. Коскената срцевина е одговорна за нивното производство. Агранулоцитозата е болест која се карактеризира со намалување на содржината на гранулоцити во крвта. Ова води до зголемена подложност на пациентот до разни габични и бактериски болести. Човечкиот имунитет постепено се ослабува, што во иднина е полн со развој на различни компликации. Но, со навремено откривање на патологијата и нејзиниот соодветен третман, сето ова може да се избегне.

Според статистичките податоци, жените најчесто се болни со оваа болест (2-3 пати почесто од мажите). Болеста обично се јавува по достигнување на 40-годишна возраст. Агранулоцитозата има прилично висока стапка на морталитет, која достигнува 80%.

Агранулоцитозата на типот на хаптен се јавува поради влијанието на дијамокс, барбитурати, инсектициди и други хемикалии. Хаптен типот на болеста не е добро разбрана. Ако пациентот има автоимуна форма на лезијата, тогаш хаптената агранулоцитоза ќе се манифестира секогаш кога ќе се администрира одреден лек. Важно е да се идентификува навремено супстанцијата или медицинскиот производ, чија доза провоцира прогресија на хаптен агранулоцитоза, со цел веднаш да се отстрани и да се спречи развојот на компликации.

Видови

Во зависност од времето на појавата, се случува агранулоцитоза:

 • стекнати (миелотоксична болест се јавува во текот на животот);
 • вродени (симптомите на болеста почнуваат да се појавуваат веднаш по раѓањето на детето).

Постои друга класификација на агранулоцитоза, која се користи во медицинските установи:

 • алергичен. Се појавува поради промоцијата на алергиски механизми во телото;
 • имуна агранулоцитоза. Се развива по уништувањето на гранулоцитите со антитела. Имуна агранулоцитоза е забележана кај заразни болести или долгорочни лекови;
 • зрак. Се манифестира со зрачење на телото со зрачење;
 • лекови. Тоа е посебна форма на алергиска агранулоцитоза, која се забележува при земање лекови. Предизвикува депресија на миелопоезата во областа на коскената срцевина;
 • salvarsan Тој е забележан кај пациенти кај кои се употребуваат салваранови препарати;
 • симптоматски. Се појавува поради болести на циркулаторниот систем и се карактеризира со супресија на хемопоезата.

Причини за болест

Причините за агранулоцитоза се доста разновидни. Да се ​​провоцира прогресијата на патологијата дури и може да примаат одредени лекови. Вреди да се истакнат следните фактори кои придонесуваат за развојот на болеста:

 • изложеност на телото на зрачење;
 • ефекти врз телото на хемиски соединенија (бензен) или инсектициди;
 • земање лекови;
 • присуство на автоимуни болести;
 • вирусни болести ( хепатитис , вирус Епштајн-Бар, жолта треска);
 • инфекции од бактериски или вирален тип, кои се карактеризираат со тежок курс;
 • генетска патологија;
 • значително губење на тежината.

Симптоми на болест

Агранулоцитозата се манифестира со следниве симптоми:

 • трескавична состојба;
 • општа слабост;
 • појава на недостаток на здив;
 • чести отчукувања на срцето;
 • пораз на кожата;
 • ангина на некротичен тип;
 • пневмонија .
Некротична ангина

Симптомите на болеста се разликуваат во зависност од видот на болеста и здравствената состојба на пациентот. Во некои случаи, тие можат да се изразат многу јасно, а во други тие можат да бидат практично отсутни. Многу е важно да се забележи манифестацијата на првите симптоми на болеста за да се побара медицинска помош што е можно поскоро.

Компликации

Миелотоксичното заболување може да ги има следните компликации:

 • сепса (труење со крв) . Често постои стафилококна сепса. Најопасна компликација за животот на пациентот;
 • перфорација во цревата. Илеумот е најчувствителен на формирањето на дупки;
 • пневмонија;
 • тежок оток на цревната лигавица. Во исто време, пациентот има интестинална опструкција ;
 • акутен хепатитис. Често за време на третманот е формиран епителен хепатитис;
 • формирање на некроза. Се однесува на инфективни компликации;
 • септикемија. Колку повеќе пациент има миелотоксичен тип на болест, толку е потешко да се отстранат нејзините симптоми.

Ако болеста е предизвикана од хаптенс или се јавува поради слабост на имунолошкиот систем, тогаш симптомите на болеста се појавуваат најјасно. Меѓу изворите што предизвикуваат инфекција, емитираат сапрофитска флора, која вклучува псеудомона или Е. coli . Во овој случај, пациентот има силна интоксикација, температурата се зголемува на 40-41 степени. Pseudomonas aeruginosa може да произведе метастатски инфективни чирови на телото, кои може да се најдат на површината на бубрезите, белите дробови или други органи при аутопсија.

Дијагностика

Пациентите кои претходно биле изложени на зрачење, доживеале сериозни заразни болести или биле подложени на долгорочна терапија со лекови, се во потенцијална група за ризик.

Секој човек кој има еден или повеќе од горенаведените симптоми мора да земе Х-зраци на неговите бели дробови, да ја испита неговата крв за стерилитет и да помине биохемиски тест на крвта . Исто така, лекарот може да препише консултација со отоларинголог или дури со стоматолог. Важно е да се разликува агранулоцитоза од анемија, леукемија или ХИВ .

Третман на болести

Агранулоцитозата треба да се третира во неколку фази:

 • елиминирање на причината за болеста. За да се отстранат симптомите, пациентот мора да престане да прима миелотоксични или хемиски лекови. Ова ќе помогне во обновувањето на нормалниот процес на формирање на крв;
 • обезбедување на стерилни услови за пациентите. За ова, пациентите кои ја најдат болеста се сместени во специјализирани одделенија. Тие треба да бидат кварц, а посетите на пациентот од роднини треба да бидат строго ограничени. Спроведувањето на овие активности служи како сигурна превенција на последователните можни компликации, што не само што може да ја влоши општата состојба на пациентот, туку и да предизвика негова смрт;
 • обезбедување превентивни мерки , како и третман на компликации. Агранулоцитозата кај деца и возрасни може да се третира со миелонетоксични антибиотици. Лекарот нема да препише терапија против бактериите. Во прилог на антибиотици, пациентот е должен да пие антифунгални лекови, кои вклучуваат леворин, како и нистатин. Сеопфатен третман на болеста вклучува интравенска администрација на имуноглобулин и плазма против стафилокок за 5 дена.

Прогнозата за лекување на болеста е обично поволна. Тоа може да го влоши појавувањето на фокуси на ткивна некроза и инфективни чирови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате агранулоцитоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: хематолог , имунолог , алергист .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 5 од 10)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Медијастинитис (појавување симптоми: 5 од 10)

Медијастинитис е воспалителен процес во медијастиналното ткиво. Во оваа болест, нервите и садовите се компресирани, што предизвикува развој на клиничката слика. Ако третманот не се започне навремено, веројатноста за смрт е висока. Треба да се напомене дека овој патолошки процес дава сериозни компликации на работата на другите телесни системи.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 4 од 10)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Воспаление на белите дробови (појавување на симптоми: 4 од 10)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 4 од 10)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хематолог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
имунолог зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .