Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нодуларен периартеритис (Cussmaul-Meier болест): симптоми и третман

Нодуларен периартеритис (Cussmaul-Meier болест) - главните симптоми:

Периартеритис нодоза е болест која влијае на садовите со мал и среден калибар. Во официјалната медицина, болеста се нарекува некротизирачки васкулитис. Постои име на периартеритис, болест Кусмаол-Мејер, панартеритис. Како што се развива патологијата, се формираат аневризми, се повторува оштетување не само на ткивата, туку и на внатрешните органи.

Не постои јасна старосна граница за нодузата на периартеритисот, што влијае дури и на децата. Сепак, според статистичките податоци, луѓето со најголема веројатност да бидат изложени на ризик се 30-40 години. Машкото заболување влијае многу почесто. Да се ​​каже точно што е предизвикувачко средство за патологија, тоа е невозможно. Тоа може да биде и вирус и одговор на организмот на синтетички лекови, серуми, вакцини.

Етиологија

На прво место е алергија:

 • нетолеранција на храна;
 • алергија на лекови;
 • "Ладна" алергија.

Што се однесува до лекови, антибиотици, лекови кои содржат јод, аминазин и витамин Б, се најчестите алергени. Затоа носозата на периартеритис може да влијае и на децата.

Хепатитис Б вирусот е исто така фактор кој може да предизвика развој на болеста. Тој е откриен кај 60% од пациентите со периартеритис.

Покрај тоа, болеста може да се развие поради:

 • хипотермија;
 • акутна вирусна инфекција;
 • силен емотивен шок или продолжен престој во стресна ситуација;
 • респираторна инфекција.

Симптоматологија

Во почетната фаза на болеста се забележуваат следниве симптоми:

 • слабост;
 • остра губење на тежината, без очигледна причина;
 • главоболка која не исчезнува дури и под влијание на анестетичката медицина;
 • треска;
 • кај мажи, болка во тестисите, без очигледна причина;
 • абдоминална болка.

Како што напредува болеста, и во зависност од локацијата на периартеритис, на кожата со сина боја може да се појават спотови, како модринки. Како по правило, болеста може да влијае на:

Зафатено бубрег
 • бубрези;
 • срце;
 • белите дробови;
 • централен нервен систем;
 • поврзување на кожата;
 • белите дробови;
 • гастроинтестинален тракт;
 • периферни нервен систем.

Со други зборови, периартеритис нодоза може да влијае на речиси секој внатрешен орган и кожа. Во зависност од локацијата на болеста, може да се додаде општа листа на симптоми.

Бубрежно оштетување

Најчесто се забележува таков подтип на патологија. Според статистичките податоци, оштетување на бубрезите се јавува кај 75% од пациентите. Тешко е да се дијагностицира оваа патологија во рана фаза на развој, бидејќи лабораториските тестови ( анализа на урината ) не смеат да покажат никакви промени. Во подоцнежните фази на развој, можни се промени во работата на срцето ( срцева слабост ), па дури и оштетување на видот, вклучувајќи и слепило. Без навремен и соодветен третман се развиваат следните компликации:

 • аневризма;
 • акутна бубрежна инсуфициенција ;
 • прекин на интрареналните артерии;
 • инфаркт на бубрезите;
 • акутна бубрежна тромбоза.

ЦНС лезии

Со оваа локализација, следните се додаваат во општата листа на симптоми:

 • ментални нарушувања;
 • епилептични напади ;
 • конвулзии.

Во некои случаи, може да има проблеми со меморијата. Покрај тоа, нарушувањето на спиењето на пациентот е нарушено. Во тешки случаи, без посебни препарати, пациентот не може да заспие.

Локализација во дигестивниот тракт

Во почетната фаза, тешко е да се дијагностицира болеста, бидејќи симптомите се многу слични на труење со храна или елементарно варење. Оваа околност значително го успорува процесот на лекување, бидејќи пациентот не се консултира со докторот навреме. Во почетната фаза, симптомите се исти како што е опишано погоре. Со развојот на периартеритис забележани:

Опасноста од овој тип на локализација е дека патологијата може да се развие во цироза на црниот дроб . Како резултат на тоа - фатален исход. Според статистичките податоци, кај 50-60% од пациентите се забележува нодуларен периартеритис на гастроинтестиналниот тракт.

Пораз на белите дробови

Овој подтип на патологија е забележан многу ретко. Како по правило, таа е најчеста кај жените. Најкарактеристичните симптоми на нозоли на периартеритис се следниве:

 • треска;
 • честа кашлица со мало спутум;
 • недостаток на здив;
 • нестабилна температура.

Во некои случаи, патологијата може да се надополни со бронхијална астма . Во задолжителната дијагноза треба да има рендгенско испитување.

Срцева слабост

Клиничкиот периартеритис на срцето речиси не е препознаен. Најчесто, ова се случува преку морфолошки студии кај 70% од пациентите со оваа болест. Со оваа патологија, може да има мало нарушување во срцевиот ритам, болка со кратка, остра природа. Без навремена дијагноза и комплексен третман на болеста може да доведе до срцев удар .

Оштетување на периферниот нервен систем

Токму овој вид на локализација на периартеритисот е највпечатлив показател за болеста во рана фаза. Во овој случај, следново се забележува:

 • болка во долниот екстремитет;
 • потешкотии во движење;
 • мускулна атрофија;
 • намалување на тетивните рефлекси.

Последиците од овој тип на патологија може да бидат многу различни. До губење на можноста за независно движење.

Нодуларен периартеритис на кожата

Според статистичките податоци, ваквата лезија на кожата е забележана кај речиси половина од пациентите. На "моделот" на садови се појавува светло на кожата, неговата боја станува виолетова. Најчесто ваквите знаци на патологија се видливи на долните екстремитети. Во исто време, не постојат непријатни физички сензации (чешање, горење, пилинг). Сепак, кожата може да стане поранлива.

Манифестација на периартеритис нодоза

Клиничката слика на болеста кај децата

Што се однесува до децата, патологијата е многу помалку веројатно да влијае на централниот нервен систем.

Точната причина за болеста кај децата не е. Но, како што покажува медицинската пракса, нозозата на периартеритис може да се развие поради стафилококната инфекција , вирусот и алергиската реакција на планираните инјекции.

Симптомите на болеста се речиси исти како што е опишано погоре. Кај мали деца најчесто се јавуваат садови од тенкото црево. Во овој случај, сите симптоми укажуваат на акутен апендицитис . Затоа, можно е да се започне со правилен третман само по целосна дијагноза.

Постарите деца се карактеризираат со иста локализација на нозолијата на периартеритисот како кај возрасните - гастроинтестиналниот тракт, нервниот систем, мозокот и бубрезите.

Особено опасно е болеста кај доенчиња и мали деца (до 7 години). Доцна пристап до лекар може да биде фатален. Како по правило, причината за оваа околност е:

 • срцев удар;
 • бубрежна инсуфициенција;
 • церебрална хеморагија.

Затоа, во присуство на горенаведените симптоми кај деца, веднаш треба да се консултирате со лекар.

Дијагностика

Во задолжителната дијагноза на оваа болест лабораториски и инструментални студии. По личен преглед и идентификација на симптоми кај пациент, тој е пропишан лабораториски тестови - општа анализа на урина и крв . Покрај тоа, се одржа:

Цревна биопсија со ендоскоп

Само по целосна дијагноза, можете да пропишете курс на лекување.

Дијагнозата на периартеритис во раните фази е многу тешка, бидејќи симптомите и тестовите може да укажуваат на друга болест - ренална инсуфициенција, срцев удар или нарушување на срцевиот ритам, срцева слабост. Затоа, првично може да се препише неправилен третман.

Третман

Со периартеритис нодоза, акцентот е ставен на лекувањето со лекови. Со значајни компликации, дури и трансфузии на крв се можни. Бидејќи болеста главно влијае на бубрезите, може да биде потребна трансплантација на органи.

Во однос на лекувањето со лекови, лекарот ги пропишува следниве синтетички лекови:

 • кортикостероиди;
 • АКЕ инхибитори;
 • антивирусни лекови.

Бидете сигурни дека следите посебна диета. Особено ако се дијагностицира болест на гастроинтестиналниот тракт. Исто така, за време на третманот треба целосно да се откаже од употребата на алкохол и пушење.

Прогноза

Ако не веднаш побарате медицинска помош, не започнувајте со правилен третман, дури е можна смрт. Главната причина за ова е ренална инсуфициенција, срцев удар, хеморагија во мозокот.

Без третман, просечната стапка на преживување е 5%. Многу зависи од фазата на која се наоѓа периартеритис, како се развива болеста и општата состојба на пациентот. Како што покажува практиката, повеќе оптимистичка прогноза на текот на третманот е забележана со прогресивниот развој на болеста, наместо фулминант. Во секој случај, порано пациентот бара медицинска нега, толку е поголема шансата за успех. Сепак, речиси е невозможно целосно да се излечи нодуларен периартеритис.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате периартеритис нодоза (болест на Кусмаил-Мејер) и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш ревматологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лимфом (појавување симптоми: 7 од 21)

Лимфомот не е една специфична болест. Ова е цела група на хематолошки нарушувања кои сериозно влијаат на лимфното ткиво. Бидејќи овој тип на ткиво се наоѓа речиси низ целото човечко тело, малигната патологија може да се формира во која било област. Можни оштетувања дури и на внатрешните органи.

...
Акутна леукемија (појавување симптоми: 6 од 21)

Акутната леукемија е опасна форма на рак што влијае на лимфоцитите, кои се акумулираат првенствено во коскената срж и циркулаторниот систем. Оваа болест е тешко да се излечи, често фатална, во многу случаи само трансплантација на коскена срж може да биде спас. За среќа, болеста е доста ретка, секоја година нема повеќе од 35 случаи на инфекција на 1 милион население. Кој почесто се соочува со таква непријатна дијагноза на деца или возрасни?

...
Белодробна туберкулоза (појавување симптоми: 6 од 21)

Белодробната туберкулоза е болест предизвикана од бактериите од видот Mycobacterium откриени од страна на Роберт Кох во 1882 година. Тие се 74 видови, пренесени преку вода, почва, од болен човек до здрава. Форма на болеста, за која луѓето се најмногу подложни, е прецизно пулмонална туберкулоза, поради фактот што главниот тип на пренос на бактерии е воздушен.

...
Авитаминоза (појавување симптоми: 6 од 21)

Авитаминизата е болна состојба на лице кое се јавува како резултат на акутен недостиг на витамини во човечкото тело. Има пролетна и зима авитаминоза. Нема ограничувања во врска со полот и возрасната група.

...
Хроничен бронхитис (појавување симптоми: 6 од 21)

Хроничниот бронхитис е воспалителен процес кој се развива и напредува во органите на респираторниот систем. Со оваа болест се нарушува функционирањето на бронхиите, преовладува оштетувањето на нивната заштитна и чистачка активност. Поради нарушување на интегритетот на мукозната мембрана на овој орган, хроничниот бронхитис е придружен со ослободување на голема количина на спутум, во чиста форма или со нечистотии, при кашлање.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .