Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Леукоцитоза: Симптоми и третман

Леукоцитоза - главните симптоми:

Леукоцитоза е промена во апсолутното ниво на леукоцити во крвотокот на една личност. Оваа состојба се карактеризира со поместување лево од леукоцитната формула. Според ICD-10, леукоцитозата не е болест, туку е чудна реакција на телото како целина на негативното влијание на одредени фактори (може да се појави во текот на болеста, со внес на храна, за време на бременост, кај жени по породување и сл.). Брзиот раст на леукоцитите во крвта или урината е еден од значајните дијагностички знаци.

Промени во леукоцитната формула велат многу. Умерена леукоцитоза укажува на намалување на воспалението, а со тоа и закрепнување. Но, ако нивото на белите клетки е значително зголемено, тогаш ова укажува на тоа дека воспалителниот процес не оди никаде или станува посилен. Затоа, треба да се започне со третман или да се промени, бидејќи не е ефективно.

Видови

Неутрофилија

Тоа е најчестата неутрофилија. Оваа состојба обично е предизвикана од одредена болест. Во медицината, исто така се нарекува вистинска или апсолутна леукоцитоза. За неутрофилната леукоцитоза се карактеризира со брзиот раст на неутрофилите. Подоцна, овие клетки се забележани во урината.

Вистинската неутрофилна леукоцитоза се јавува како резултат на разни патолошки процеси. Во крвта се појавуваат не само минливи или зрели клеточни форми, туку и млади, па дури и експлозивни клетки.

Лимфоцитна леукоцитоза

Лимфоцитната леукоцитоза се карактеризира со брзиот раст на лимфоцитите (поради акутен или хроничен воспалителен процес). Оваа состојба е забележана кај вирусен хепатитис , туберкулоза , голема кашлица , мононуклеоза и други акутни и хронични инфекции. Симптомите се доста изразени.

Еозинофилија

Во медицината, овој вид е исто така наречен еозинофилна леукоцитоза. Нивото на еозинофилите се зголемува поради присуството на одредени болести во телото:

Општ крвен тест

Еозинофилната леукоцитоза во некои клинички случаи може да биде предизвикана од алергиски реакции, земајќи синтетички лекови, вакцини.

Еозинофилна леукоцитоза може да се сомнева, но може да се потврди токму по општ тест на крвта . Тоа ќе биде обележано со покачени нивоа на еозинофили. Оваа форма на болеста може да се развие кај деца и кај возрасни. Во исто време, неговите симптоми се симптоми на болеста која предизвика развој на леукоцитоза. Третманот се изведува само по инсталирањето на вистинската причина за зголемување на бројот на еозинофилите во крвта.

Моноцитоза

Нивото на моноцити се зголемува во присуство на септички процеси, рак на дојка или јајници , тифус , улцеративен колитис.

Басофилија

Базофилите во крвта се зголемуваат во многу ретки случаи. Нивниот раст е забележан за време на бременоста, како и со микседем, миелоидна леукемија.

Причини

Процесот на раст на леукоцитите во крвта може да биде патолошки или физиолошки.

Физиолошката леукоцитоза во повеќето клинички ситуации се јавува кај апсолутно здрави луѓе. Нивото на бели клетки малку се зголеми. Симптомите се практично отсутни. Како по правило, третманот не е потребен. Зголемувањето на нивото на белите крвни клетки може да се забележи во крвта, но тие нема да бидат во урината.

Главни причини:

 • зголемена вежба. Оваа леукоцитоза се нарекува миогенична. Нивото на белите крвни клетки се зголемува поради интензивното производство на млечна киселина од страна на телото. Миогената леукоцитоза често се развива кај спортистите;
 • раѓање на дете. Бројот на леукоцити се зголемува кај жените на трудот. Распространета состојба кај жените по породувањето. Тоа обично се забележува во првите неколку недели, а потоа поминува. Умерено зголемување на леукоцитите кај жените по породувањето може да се смета за нормална состојба. Но, ако нивото е значително зголемено, ова ќе укаже на присуство на патолошки процес во телото (неопходно е да се избере вистинскиот план за лекување);
 • леукоцитите во крвта може да се зголемат поради внесување на храна, особено протеини (леукоцитоза на храна). Оваа состојба не е опасна. Како по правило, леукоцитозата од храна целосно исчезнува за неколку часа. Тоа е поради фактот дека леукоцитозата во храната може да се развие, се препорачува да се земе крв на празен стомак, за попрецизни индикации. Леукоцитоза на храна се јавува кај возрасни и деца. Не е потребен третман;
 • бременост Како по правило, растот на леукоцитите за време на бременоста е забележан на 3-6 месеци. Таа е асоцирана со хормонални промени, но може да биде од нејасна генеза. Исто така, зголемување на бројот на белите клетки може да се забележи кај жените по породувањето;
 • нивоата на леукоцити може да се зголемат кај жените пред менструацијата;
 • стрес и психо-емоционален стрес;
 • ненадејни промени во температурата;
 • зголемување на бројот на леукоцити кај новороденчиња (забележано веднаш по породувањето). Но, ова е сосема нормална реакција на телото.

Физиолошката леукоцитоза е поделена на долгорочни (забележани кај бремени жени и кај жени по породување) и краткорочни (реактивни).

Патолошка леукоцитоза и причините за нејзиниот развој:

 • уремија (со оваа болест, леукоцитите се излачуваат во урината);
 • инфламаторни заболувања од заразна природа (вклучувајќи хронични);
 • миокарден инфаркт;
 • алергии;
 • тешки изгореници;
 • загуба на крв;
 • отстранување на слезина.

Симптоматологија

Овој процес нема свои симптоми, бидејќи тоа не е болест. Нејзините симптоми се знаци на болести кои предизвикале зголемување на нивото на белите крвни клетки. Затоа, тука се вообичаени симптоми на воспалителни заболувања:

 • зголемување на температурата на телото до големи броеви (еден од најважните симптоми);
 • несвестица;
 • срцеви палпитации;
 • вртоглавица;
 • потење;
 • заматен вид;
 • губење на апетитот;
 • замор;
 • слабост;
 • малаксаност;
 • отежнато дишење или тешкотии при дишењето.
Зголемена телесна температура - најважен симптом на леукоцитоза

Особено внимателно е неопходно да се следи состојбата на бремените жени, како и жените по породувањето, кои покажаа зголемување на бројот на белите клетки, бидејќи овој процес може негативно да влијае на состојбата на бебето и самата жена. Симптомите може да не се појават веднаш, што е местото каде што е најголемата опасност.

Дијагностика

Зголемување на бројот на леукоцити може да се открие при доставување на комплетна крвна слика. Исто така, се покажа дека поминува урина, во која може да се детектира појавата на белите клетки. Испитување на бремени жени и жени по породување открива леукоцитоза во тест. Веднаш штом дијагнозата е потврдена, се подготвува план за лекување.

Третман

Можно е да се лекува леукоцитозата само откако ќе се утврди причината за нејзиното појавување (особено е тешко да се пропише третман за леукоцитоза од непознато потекло). Третманот зависи од основната болест. Најчесто во медицината користејќи ги следните методи:

 • во случај на уремија, се препорачува да се врши детоксикација;
 • Ако причината за развојот на еозинофилни или други видови на леукоцитоза е во развојот на воспалителниот процес, тогаш е пропишана антибиотска или антивирусна терапија. Истата техника понекогаш се користи кај леукоцитоза од непознато потекло;
 • за изгореници и инфаркт на органи, тие ги поправаат оштетените области. Во овој случај, само таквиот третман е ефективен;
 • со леукемија, е индицирана хемотерапија;
 • ако загубата на крв доведе до зголемување на бројот на леукоцити, се препишува трансфузија на плазма.

Во некои случаи е можно да се лекува леукоцитоза со народни лекови, но само по консултација со специјалист и по спроведена анкета (тест на крвта и анализа на урината).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате леукоцитоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот хематолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 9 од 15)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Леукоцитоза за време на бременоста (појавување симптоми: 9 од 15)

Леукоцитоза за време на бременоста е состојба на телото во кое концентрацијата на бели крвни клетки (леукоцити) се зголемува во крвотокот. Секоја бремена жена редовно зема тест за крв, што покажува не само нивото на хемоглобин, туку и бројот на леукоцити - важно е леукоцитите во крвта да не се зголемат или намалат, бидејќи ова е доказ за патологија.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 8 од 15)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Кардиосклероза (појавување симптоми: 8 од 15)

Хронична срцева болест, која се јавува како резултат на формирање на сврзно ткиво во дебелината на срцевиот мускул, се нарекува кардиосклероза. Оваа болест претежно не е автономна, и често се манифестира во позадина на други заболувања на телото. Кардиосклерозата е сериозна болест која го нарушува функционирањето на срцето и се јавува на позадината на разни причини и патогени.

...
Аскаријаза кај деца (појавување симптоми: 8 од 15)

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хематолог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .