Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стеноза: Симптоми и третман

Стеноза - главните симптоми:

Стенозата е болест која се карактеризира со стеснување на лумените од различни структури на телото. Тоа е исто така познат како стриктура. Се карактеризира со симптоми како што се гушење, вртоглавица, болка во погодената област и така натаму.

Оваа болест може да биде вродена и стекната од возрасен или дете како резултат на таквите процеси:

 • метаболички нарушувања;
 • растот на бенигни и малигни тумори;
 • воспаление на пролиферативниот тип.

Сорти на болеста

Третман на стеноза бара прелиминарна дијагноза на нејзиниот вид, од кои има неколку:

 • спинална стеноза. Тоа подразбира стеснување на 'рбетниот канал, кој пак води до бројни компликации. Може да биде вроден кај дете (поради вроден деформитет на пршлените) или стекнати (дегенеративна стеноза се развива по отстранувањето на интервертебралната хернија и други операции што ги врши пациентот). Се развива кај деца и кај возрасни. Според анатомската особина, таа е поделена на латерална (кога отворот помеѓу пршлените и каналот на коренот се стеснува на растојание од 4 мм) и централно (кога растојанието од телото на ребрата до најблискиот пршлен во близина на спинозниот процес се намалува). Секундарната стеноза е патолошка разновидност (која се должи на формирање на друга болест), поради појавата на деформитетот не се формираат само коските, туку и зглобовите, лигаментите, остеофитите;
 • стеноза на крвните садови. Оваа болест се развива поради акумулацијата во садовите на голем број атеросклеротични плаки. Главните сигнали на болеста се тинитус, визуелни халуцинации, слабост на телото, вртоглавица, повраќање. Постојат неколку варијанти - болест на крвните садови на мозокот, вратот или срцето. Правилно да се дијагностицира болеста во рана фаза може да биде само лекар, бидејќи првиот степен на стеноза често нема манифестации кои му пречат на лице;
Аортна стеноза
 • стеноза на гркланот или трахеата. Често се развива кај децата и е намалување на клиренсот во дишните патишта. Оваа патологија кај дете во повеќето клинички ситуации се јавува при раѓање. Симптоми на болеста се асфиксија (задушување), недостаток на здив. Пациент со таква болест доживува чувство на страв, дише гласно;
 • гастрична стеноза (пилорична стеноза). Болеста на пилорот на желудникот се развива во присуство на чир и предизвикува симптоми како намалување на луменот помеѓу ѕидовите на желудникот, спазмот. Лево не лекува, болеста предизвикува промени во хомеостазата.

Степен на болеста

Степенот на стеноза варира во зависност од видот на оваа болест. Ако ги групираме според структурни промени во телото на дете или возрасен, добиваме:

 • Фаза 1 Таа поминува најнеобележано. Во садовите практично нема патолошки промени - присутни се плаки на ѕидовите, понекогаш пациентот има скратен здив за време на вежбање. Стенозата на желудникот предизвикува симптоми како што се тресење, поплаки за кисело вкус во устата и повраќање. Стенозата на 'рбетните канали во оваа фаза предизвикува знаци на замор на телото - тежина во нозете, замор на задниот дел. Со стеснување на трахеалните ѕидови кај децата и возрасните, се забележува отежнато дишење;
 • Фаза 2 Во оваа фаза, симптомите стануваат јасно видливи, и одење на лекар станува итна потреба. Општата состојба на пациентот се влошува, знаците на заболувања се многу полоши. Напад на стеноза е можен - остар влошување поради стеснување на ткивата;
 • Фаза 3 Ако стенозата не се третира во оваа фаза, таа може да биде фатална за пациентот. Отворањето помеѓу погодените ткива е минимизирано, што го спречува дишењето, варењето и исто така предизвикува болка во 'рбетот.

Третман на болести

Третманот на стеноза кај дете и возрасен треба да се појави под надзор на лекар. Особено е важно да се идентификува болеста кај децата во време, бидејќи нивниот кревок организам страда многу потешко.

Заеднички методи за лекување на патологија кај деца и возрасни се:

 • лекови на рецепт. Тие се ефикасни помагачи во болеста на дете во 1-2 фаза;
 • хируршка интервенција. Таа е предмет на возрасни и деца во 2-3 фази на развој на болеста;
 • физиотерапија. Добро прилагодена како адјувантна терапија, дури и за деца, бидејќи има минимум контраиндикации;
 • медицински и спортски комплекс. Тоа подразбира спроведување на гимнастички вежби кои имаат за цел намалување на манифестациите или спречување на болести;
 • употреба на фолклорни методи на лекување. Лекарите се скептични во врска со употребата на народни лекови, бидејќи во нивната неразумна употреба гледаат опасност за животот на детето и на возрасните.

Треба да се забележат и индивидуалните методи за третман на стеноза кај деца и возрасни, кои се користат за одреден тип на болест:

 • влечење или компресија на 'рбетот. Се изведува со помош на специјален апарат или специјалист, и бара максимална концентрација, бидејќи нејзината неточна имплементација го носи ризикот од компликации;
 • масажа Пропишана е за стеноза на 'рбетниот канал или крвните садови и се прави со цел да се релаксираат тензичните мускули и да се намали болката. Ефикасно помага да се елиминира стенозата кај детето;
 • отстранување на тромб. Се користи за васкуларни заболувања. Ретко се користат за лекување на деца;
 • корекција на размена на електролити-вода. Спроведена со болеста на стомакот за да ги прошири своите ѕидови и да го обнови процесот на варење.

Неопходно е навремено да се третираат и детето и возрасните, инаку болеста може да предизвика неповратни последици кај децата, што ќе придонесе за лошо здравје и, во некои случаи, смрт. Посебно внимание е потребно дегенеративна стеноза - процес на развој на болеста на позадината на веќе постоечкиот (чир на желудникот, дисфункција на 'рбетот и така натаму), што може значително да го комплицира третманот на дете од две болести одеднаш.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате стеноза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: флебологот , оториноларингологот , терапевтот .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Мозочна енцефалопатија (појавување симптоми: 5 од 13)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и крв во мозочното ткиво, неговите нервни клетки умираат. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Васкуларна дистонија (појавување симптоми: 5 од 13)

Вегетоваскуларна дистонија (VVD) е болест која го вклучува целото тело во патолошкиот процес. Најчесто, периферните нерви како и кардиоваскуларниот систем добиваат негативен ефект од вегетативниот нервен систем. Неопходно е лекувањето да се третира без прекин, бидејќи во занемарена форма ќе даде сериозни последици за сите органи. Покрај тоа, медицинската помош ќе му помогне на пациентот да се ослободи од непријатни манифестации на болеста. Во меѓународната класификација на болести ICD-10, IRR го има кодот G24.

...
Миокарден инфаркт (појавување симптоми: 5 од 13)

Смртта на дел од срцевиот мускул што води до формирање на коронарна артериска тромбоза се нарекува миокарден инфаркт. Овој процес води до фактот дека циркулацијата на крвта на оваа област е нарушена. Миокарден инфаркт е претежно смртоносен, бидејќи главната срцева артерија е блокирана. Ако кај првите знаци не се преземат соодветни мерки за хоспитализација на пациентот, тогаш леталниот исход е загарантиран со 99,9%.

...
Кардиосклероза (појавување симптоми: 5 од 13)

Хронична срцева болест, која се јавува како резултат на формирање на сврзно ткиво во дебелината на срцевиот мускул, се нарекува кардиосклероза. Оваа болест претежно не е автономна, и често се манифестира во позадина на други заболувања на телото. Кардиосклерозата е сериозна болест која го нарушува функционирањето на срцето и се јавува на позадината на разни причини и патогени.

...
Алпорт-синдром (наследен нефрит) (појавување симптоми: 5 од 13)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

флебологот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .