Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Васкуларна стеноза: симптоми и третман

Васкуларна стеноза - главните симптоми:

Васкуларната стеноза е термин во медицината кој го карактеризира стеснувањето на садовите на циркулаторниот систем. Често се јавува поради развојот на атеросклероза во шуплината на коронарните артерии. Формирањето на оваа патологија доведува до затворање на артериите, поради акумулацијата на плочи кои го попречуваат протокот на крв низ телото. Опасноста од нивното формирање и пролиферација се должи на фактот што тие можат да се отцепат од ѕидовите на крвните садови и да се движат низ циркулаторниот систем, и еднаш во мал сад целосно да го блокираат.

Причини за болеста

Стенозата е лукав бидејќи не се манифестира во почетните фази. Кога симптомите се појавуваат, по правило, активно се развива мозочен удар или срцев удар , бидејќи во тоа време некои садови се веќе блокирани за 75%. Меѓу факторите кои се причина за стеноза, вклучуваат:

Видови болести

Коронарна стеноза

Во зависност од видот на оштетување на органите, болеста е поделена на неколку сорти:

 • стеноза на крвните садови во мозокот. Овој тип на болест предизвикува проблеми во снабдувањето со крв во различни делови на мозокот. Патологијата е една од најопасните. Ако болеста се развива бавно, тогаш пациентот ќе доживее циркулаторна инсуфициенција во мозокот, чиишто симптоми се: нарушување на вниманието, меморија, промена на емоционалната позадина, проблеми со координација. Ако болеста зазема потешка форма, тогаш може да дојде до срцев удар. Симптомите на оваа патологија кои бараат рано лекување се главоболки, повраќање, вртоглавица;
 • стеноза на садовите на вратот. Тие вклучуваат група на заболувања кои предизвикуваат стеснување на јазот помеѓу коронарните артерии одговорни за снабдувањето со крв во мозокот, како и вените. Каротидните артерии најчесто се засегнати од патологијата, а симптомите се слични на стенозата што се развива во мозокот. Сувите на сурфање на вратот доведуваат до мозочен удар, главните симптоми на кои се нарушувања на слухот и видот, општа слабост, вртоглавица и парализа на мускулите;
 • васкуларна стеноза во срцето. Коронарните или коронарните артерии, кои се одговорни за снабдување на срцето со крв, исто така се подложни на појава на патологија, предизвикувајќи коронарна болест . Симптомите се како што следува: дури и мал физички напор на срцето предизвикува отежнато дишење, оток на долните екстремитети, аритмии и болка во срцето. Ако болеста се развива доста брзо, тогаш пациентот се жали на остра болка во срцето, додека тие зрачат на рацете;
 • артериска стеноза во долните екстремитети. Во исто време, постои оклузија на артериите во долните екстремитети, што го спречува нормалниот проток на крв. Опасноста лежи во формирањето на едем со последователни неповратни промени во садовите и ткивата. Главните симптоми се излачуваат, грчеви во мускулите на долните екстремитети. Исто така, пациентот треба да обрне внимание на појавата на рани на долните екстремитети, кои долго време не се лекуваат, или престанок на растот на косата во погодените области. Покрај тоа, нозете можат да ја променат нивната боја (црвенило, да се вртат бледа) или температура (премногу студ или, напротив, жешко).

Дијагноза на болеста

Ваквата болест обично се открива од страна на лекар кој може да ги користи следниве методи за дијагностицирање на артериите на срцето или мозокот:

 • испитување, кое, пак, се состои од палпација, слушање на белите дробови, срцето да се најде патологија;
 • електрична кардиографија, која помага да се препознае развојот на коронарната болест;
 • кардијален ултразвук ;
 • ангиографија на коронарни садови;
 • томографија користејќи компјутерска технологија (исто така се користи за дијагностицирање на стеноза на долните екстремитети).

Кога се дијагностицира, сите методи обично не се доделени одеднаш, две или три се доволни. Коректно лекарот ги избира потребните методи за откривање на болеста, толку повеќе најдобри и брзи резултати ќе донесат третман.

Третман

Васкуларната стеноза се третира исклучиво од специјалист (хирург, невропатолог или кардиолог). Терапијата, која се изведува како дел од третманот, се состои од следниве хируршки методи:

 • отстранување на згрутчување на крв и плаки (најчесто изведени на долните екстремитети);
 • дилатација на васкуларните ѕидови;
 • создавање на нов сад, кој ќе ги заобиколи областите погодени од болеста (метод на хируршки третман).

Хируршко лекување ќе се спроведе ако васкуларната стеноза влијае на 75% од артеријата. Операциите ретко се изведуваат, бидејќи за време на таквата компликација може да се појави, како што се, на пример, поделбата на плака, која по протокот низ крвотокот ќе заглави во артериолот, што ќе предизвика удар.

Аортна стеноза: ендоваскуларен третман

Покрај операцијата, постои и медицински метод на лекување. Тоа вклучува земање лекови кои го спречуваат развојот на плаките и ја намалуваат веројатноста за одвојување од нив. Пациентот ќе мора да пие аспирин, плавикс и други антитромбоцитни лекови на групата целиот свој живот.

За да се одржи потребното ниво на холестерол во крвта, со што ќе се запре појавата на нови плаки, лекарите препорачуваат земање на статини (симвагексал или аторвастатин). Природната разновидност на статини, како по правило, го подобрува ефектот на лековите, и по оваа основа не е погодна за независен метод на третман (ефективен за профилактички цели).

Што се однесува до земање витамини, витамин Ц, кој го блокира производството на холестерол штетен за телото, ќе биде неопходно за оваа болест. Може да се најде во форма на таблети, како и во агруми, зеленчук, разновиден зеленчук и овошје. Вреди да се обрне внимание на лукот - ако го користите за 3 месеци, тоа значително ќе го намали холестеролот во крвта. Куршките зачини, исто така, ќе го блокираат задржувањето во телото на оваа штетна супстанција. Покрај него, на пациентот му треба витамин Б3, кој се наоѓа во различни житни култури, месо и млеко.

Исхрана

Ефикасен метод за третман и превенција на стеноза е диетална исхрана. За зајакнување на васкуларните ѕидови, докторите ќе додадат ленено семе и рибино масло на исхраната на пациентот. Исхраната вклучува голема количина на зеленчук, овошје, риба и морски плодови. За да се опорави, пациентот треба да ги елиминира таквите лоши навики како пушење и пиење алкохол, а исто така започнува да вежба за зајакнување и одржување во форма на долните екстремитети и целото тело.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате васкуларна стеноза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: васкуларен хирург , невролог , кардиолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Исхемија (појавување симптоми: 8 од 20)

Ишемијата е патолошка состојба што се јавува со остра слабеење на циркулацијата на крвта во одреден дел од органот, или во целиот орган. Патологијата се развива поради намалување на протокот на крв. Недостатокот на циркулација на крв предизвикува кршење на метаболизмот, а исто така води кон нарушување на функционирањето на одредени органи. Вреди да се напомене дека сите ткива и органи во човечкото тело имаат поинаква чувствителност на недостаток на снабдување со крв. Помалку осетливи се структури на 'рскавица и коски. Повеќе ранливи - мозокот, срцето.

...
Хипертензија (појавување на симптоми: 7 од 20)

Што е хипертензија? Ова е болест која се карактеризира со показатели за крвен притисок над ознаката 140 mmHg. ул. Во овој случај, пациентот ќе доживее главоболки, вртоглавица и гадење. Елиминирање на сите симптоми може да биде само специјално избрана терапија.

...
Епендимома (појавување симптоми: 7 од 20)

Епендимома - образование во регионот на централниот нервен систем, кој е формиран од клетките на 'рбетниот канал и коморите на мозокот. Така, туморот е во контакт со ЦСФ, а најчестата локализација е задната кранијална фоса.

...
Параганглиома (појавување симптоми: 7 од 20)

Параганглиома (тумор на гломусот, хемодетом) е бенигни раст кој се развива од клетките на параганглиите. Образованието од овој тип има прилично бавен развој, па долго не може да се манифестира клинички, што доведува до задоцнета дијагноза.

...
Планинска болест (појавување симптоми: 7 од 20)

Планинска болест (хипоксија надморска висина, надморска висина, надморска височина декомпресија болест) е патолошки процес во кој кислород гладувањето се јавува за време на искачување на надморска височина. Развојот на ваквата болест најчесто се јавува кај планинарите, како и кај луѓето кои работат на висина.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

васкуларниот хирург прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .