Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Венска инсуфициенција: симптоми и третман

Венска инсуфициенција - главните симптоми:

Венска инсуфициенција (VN) е комплекс на клинички манифестации кои се развиваат во човечкото тело како резултат на нарушен одлив на крв во вените. Оваа болест е една од најчестите од ваков вид. Околу 15-40% од населението страда од оваа циркулаторна инсуфициенција.

Преваленцата на акутна и хронична венска инсуфициенција се должи на подигната положба, поради тоа, товарот на садовите на нозете постојано се зголемува. Најчесто, пациентите бараат медицинска помош во завршните фази на болеста. Во оваа лежи неговата најголема опасност. Луѓето претпоставуваат дека симптомите кои се појавија не се ништо друго освен ефектите на замор поради постојан стрес на нозете. Тежината на патологијата не е објективно оценета од кој било пациент кој го има. Најчесто, венската инсуфициенција на долните екстремитети е збунета со проширени вени , но овие два услови не се едно и исто. Болеста, исто така, може да се развие не само во нозете, туку и во мозокот.

Патогенеза

Патогенезата на акутна и хронична венска инсуфициенција е необична. Со долготрајна опструкција на протокот на крв низ садовите (причините за нарушувања на циркулацијата може да бидат различни) се создава оптимална средина за зголемување на притисокот во луменот на вената.

Поради проширувањето на вените, се развива инсуфициенција на вентил апаратот. Во секоја вена во човечкото тело се наоѓаат вентилите на вентилите, чија работа е да ја регулираат циркулацијата на крвта. Ако поради некоја причина појас нема да се затвори цврсто, крвта не само што ќе се движи нагоре (назад кон срцето), туку исто така ќе слезе во ногата. Ова ќе биде прв симптом на развојот на венската инсуфициенција - чувство на постојана тежина и пренатрупаност во нозете.

Ако третманот не се изврши навремено, притисокот во вените постепено ќе се зголемува и ѕидовите на садовите ќе ја изгубат еластичноста. Нивната пропустливост ќе се зголеми. Ќе се развие регионален едем на долните екстремитети. Подоцна ќе се појават трофични нарушувања. Тие се развиваат како резултат на компресија на ткивата што ги опкружуваат венските крвни садови и повреди на нивната нормална исхрана.

Форми

 • акутна венска инсуфициенција (АОД). Таа се развива прилично остро, поради преклопувањето на длабоките вени на нозете. Соодветно на тоа, одлив на крв од нив веднаш се нарушува. Овој синдром се развива кај постарите и работните години. Нејзиниот развој е провоциран од неколку причини: акутни форми на тромбоза , како и повреди, како резултат на кои настанала лигатура на вените лоцирани во длабоки ткива. Патолошкиот процес влијае исклучително длабоки вени, не се однесува на површни вени. Симптомите на AHI се појавуваат речиси веднаш - лицето развива оток на нозете, кожата станува синкава. Белег на присуството на WHS е дека моделот на вените на кожата е јасно видлив. Едно лице чувствува силна болка во правец на големите крвни садови. Можете да ја ублажите болката со нормална ладна компресија. Нејзиното дејство се должи на фактот дека студот придонесува за намалување на волуменот на крвта во садовите;
 • хронична венска инсуфициенција (CVI). Патологијата е локализирана само во венските крвни садови лоцирани субкутано. На длабочината не се применува. Само на прв поглед тоа може да изгледа лесно и безопасно, но всушност, како резултат на трајно кршење на циркулацијата на крвта, се развиваат патолошки промени во трофизмот на глуждот. Оваа форма на неуспех има неколку фази. Не се појавува првата фаза на кожата во местото на кршење на пигментните точки на крвта. Ако пациентот веднаш не побара медицинска помош, тогаш постепено тие стануваат неколку пати поголеми и прераснуваат во меки ткива. Како резултат на тоа, се појавуваат трофични улкуси (конзервативно, тие тешко се лекуваат). Во последната фаза на CVI, се формираат крвни згрутчувања, пиодерми и други васкуларни аномалии.
Хронична венска инсуфициенција

Причини

Венската инсуфициенција најчесто се развива под следниве услови:

 • посттромбофлебичен синдром;
 • проширени вени;
 • вродена васкуларна болест;
 • флеботромбоза;
 • повреди на екстремитетите.

Негативни фактори за кои значително се зголемува веројатноста за прогресија на венската инсуфициенција на долните екстремитети:

 • лекови кои содржат хормони;
 • генетска предиспозиција;
 • женски пол. Во телото на жената, нивото на естроген е доста висока, така што тие често имаат OVN и CVI. Исто така, за време на бременоста и породувањето, се зголемува оптоварувањето на венските крвни садови (може да се развие венска инсуфициенција на нозете и на мозокот);
 • дебелина;
 • слаба моторна активност;
 • возраст CVI е поверојатно да се развие кај постарите луѓе, бидејќи негативните фактори влијаеле на нивните тела подолго време;
 • статични оптоварувања;
 • хроничен запек;
 • подигнување на тежината (постојано).

Ризични групи

Лимфатична венска инсуфициенција се развива кај луѓето во најактивниот период од нивниот живот - од 20 до 50 години. Но, само неколку пациенти бараат помош од квалификувани доктори веднаш штом почнуваат да ги почувствуваат првите симптоми на болеста. Постојат некои групи на луѓе кои најчесто развиваат патологија:

 • спортисти;
 • луѓе кои имаат генетска склоност кон CVI;
 • луѓе со прекумерна тежина;
 • бремени жени.

Класификација

Класификација на CVI

Следнава класификација на хронична венска инсуфициенција се смета за најчеста:

 • степен 0. Во овој случај, симптомите на болеста се отсутни. Пациентот не забележува промени. Изведбата е зачувана;
 • Одделение 1. Овој степен се карактеризира со појава на првите симптоми кои укажуваат на присуство на патолошки процес во телото. Пациентот чувствува болка во долните екстремитети, чувство на тежина и болка. Наскоро се појавуваат изразени не-едеми и конвулзии (поизразени ноќе);
 • одделение 2. Едем не исчезнува. При испитување, егзема, хиперпигментација, липодерматосклероза;
 • Степен 3. Трофични улцери се формираат на површината на екстремитетите. Оваа состојба е најопасна за здравјето на пациентот.

Постои и меѓународна класификација на WHS и CVI - системот CEAP.

Класификација на венска инсуфициенција од CEAP

Според клиничката слика:

 • 0 - визуелни знаци на присуство на венски садови во човечката патологија се отсутни;
 • 1 - телеангиектазија;
 • 2 - визуелно означени проширени вени на нозете;
 • 3 - се појавува постојан едем;
 • 4 - се појавуваат промени на кожата;
 • 5 - промени на кожата во присуство на веќе исцелен чир;
 • 6 - промени во кожата со достапност на свежи чиреви.

Дадена е важноста на етиолошката класификација, бидејќи третманот на венската патологија во голема мера зависи од причините што предизвикаа хронична циркулаторна инсуфициенција.

Етиолошка класификација:

 • ЕУ - генетска склоност;
 • ЕП - непозната причина;
 • ES-дефицит се развива кај луѓето поради повреда, тромбоза и многу повеќе.

Анатомската класификација според системот CEAP овозможува да се прикаже нивото на лезија, сегмент (длабоко, површно или комуникативно), како и локализација на патолошкиот процес (инфериорна вена кава или голема сафенова вена).

Класификација на CVI според системот CEAP, земајќи ги предвид патофизиолошките проблеми:

 • хронична инсуфициенција на венската циркулација со симптоми на рефлукс;
 • CVI со манифестации на опструкција;
 • CVI комбиниран (комбинација на рефлукс и опструкција).

Класификацијата на акутна и хронична циркулаторна инсуфициенција се користи во медицинските установи од страна на флеболозите за да се утврди фазата на болеста, како и нејзината тежина. Потребно е да се пропише соодветен ефективен третман.

Симптоматологија

Симптомите на АИС се манифестираат брзо, бидејќи блокадата на крвните садови се случува многу брзо. Поради неможноста на одлив на крв од долните екстремитети, се формира едем. Во текот на садовите, пациентот забележува појава на силна болка, која не се губи со промена на положбата или во мирување. Кожата добива синкава нијанса и на неа се појавува шема на вена. Оваа форма на болеста е полесна за лекување. Прва помош - наметнување на ладна компресија и земање лекови против болки. Понатамошниот третман ќе назначи само флеболог.

Симптомите на хроничната форма на болеста може да бидат различни. Затоа, кај различни луѓе, клиничката слика на хронична циркулаторна инсуфициенција може да биде малку поинаква. Во првите фази од развојот на патолошкиот процес, се појавува еден или само еден комплекс на симптоми:

Симптоми на CVI
 • најчесто, лицето почнува да се вознемирува од тежината на нозете, што значително се зголемува по долг престој во постојана положба;
 • оток на долните екстремитети;
 • ноќни грчеви;
 • хипопигментација или хиперпигментација на кожата;
 • облогите ја губат еластичноста и стануваат сува;
 • во подоцнежните фази, трофичните улкуси се формираат на површината на кожата;
 • поради таложење на голема количина на крв во нозете на лицето постои вртоглавица, несвестица.

Во присуство на барем еден од горенаведените симптоми, се препорачува веднаш да побара итна медицинска помош во здравствена установа. Таму, врз основа на податоците од почетниот преглед и дијагнозата, лекарот ќе ја утврди тежината на болеста (со одобрена класификација), а исто така пропишува соодветен курс на лекување.

Дијагностика

 • Oak ;
 • биохемиски тест на крвта ;
 • Ултразвучен преглед на долните екстремитети . Може да се користи за да се идентификуваат областите во кои вените се прошируваат и се намалува циркулацијата на крвта. Исто така, лекарот може да открие присуство на згрутчување на крвта, проширени јазли. Неопходно е да се оди на овој преглед веднаш штом ќе се појават првите симптоми на CVI;
 • ако податоците на ултразвукот се сомнителни, тогаш во овој случај се прибегнува кон флебографија.
Флебографија

Третман

Акутната венска инсуфициенција се елиминира во неколку фази. За време на активната фаза на болеста, неопходно е да се примени ладна компресија на местото на патолошкиот процес. Оладената ткаенина се нанесува за две минути, по што се става во контејнер со мраз и вода за ладење. Овие активности се препорачуваат да се повторат еден час. По отстранувањето на воспалението доаѓа втората фаза - подобрување на циркулацијата на крвта. Можете да ги користите мастите, во составот на кои постојат супстанции кои го успоруваат згрутчување на крвта.

CVI е многу потешко да се лекува отколку акутен. При утврдувањето на точната тактика за третман на хронична циркулаторна инсуфициенција, треба јасно да се разбере дека оваа патолошка состојба е системски процес. Главната цел на сите терапевтски мерки е враќање на нормалната циркулација на крвта во венскиот систем на долните екстремитети, како и спречување на развојот на можните рецидиви.

 • третманот на болеста се изведува на неколку курсеви. Сето тоа зависи од сериозноста на симптомите и сериозноста на патологијата;
 • третманот на венската инсуфициенција е избран поединечно;
 • терапија со лекови комбинирана со други методи на третман на циркулацијата на крвта HN.

Најголема вредност во третманот на CVI е употребата на синтетички лекови (пропишани флеботропни лекови), како и еластична компресија. Исто така пропишани лекови за локална употреба.

Хируршки третман се врши со цел да се отстрани абнормалниот венски празнење, како и да се отстранат областите на проширени вени.

Хируршки третман на CVI

Хронична цереброваскуларна инсуфициенција

Оваа болест вреди да се потенцира, бидејќи може да се развие апсолутно кај некоја личност и е доста сериозна патологија. Хроничната венска инсуфициенција на мозокот може да се случи дури и со пеење, физички напор, стегање на вратот премногу тесен јака и така натаму. Како по правило, пациентите долго време не се жалат на влошување на општата состојба. Ова се објаснува со фактот дека мозокот има неверојатен компензаторски механизам и развиен циркулаторски систем. Затоа, дури и сериозните тешкотии во одлив на крв не се манифестираат долго време. Ова е најголема опасност од оваа состојба.

Причини:

Симптоми:

 • редовни главоболки;
 • вртоглавица;
 • апатија;
 • губење на меморијата;
 • мускулна слабост;
 • вкочанетост чувствува во екстремитетите;
 • појавата на темнината во очите;
 • ментални нарушувања со различна тежина.

Симптомите на CVI на мозокот се слични на симптомите на многу болести на кардиоваскуларниот систем, па затоа е важно да се спроведе темелна диференцијална дијагноза. Ако циркулацијата на крвта во мозокот е попречено долго време, тогаш може да се појават непоправливи промени во него, кои се опасни за здравјето и животот на пациентот.

Превенција

И покрај фактот дека венската инсуфициенција е болест која е генетски вродена во една личност, може да се преземат некои мерки со кои значително ќе се намали ризикот од нејзиниот развој:

 • не прегревајте на сонце;
 • Не носете премногу тесна долна облека и облека (истото правило важи и за спречување на CVI во мозокот);
 • не седете или стоите без движење подолго време;
 • исхрана;
 • отфрлање на високи потпетици.

Специјални препораки

Акутна и хронична венска инсуфициенција на мозокот и долните екстремитети е сложена и подмолна болест, која понекогаш е потполно асимптоматска и се чувствува во последните фази. Последиците од тоа може да бидат многу тешки, дури и тромбоемболизам. Затоа, ако некое лице чувствува постојана тежина во нозете и до вечерта тој развива оток, веднаш треба да го посетите лекар за да ја исклучите венската инсуфициенција или да го потврдите тоа.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате венска инсуфициенција и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш флебологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипомагнемија (појавување симптоми: 7 од 20)

Хипомагнесемијата е патолошка состојба која се карактеризира со намалување на нивото на магнезиум во телото под влијание на разни етиолошки фактори. Ова, пак, води до прогресија на тешки патологии, вклучувајќи невролошки и кардиоваскуларни.

...
Транзиторен исхемичен напад (појавување симптоми: 6 од 20)

Транзитен исхемичен напад (ТИА) - недостаток на церебрална циркулација поради васкуларни нарушувања, срцеви заболувања и намалување на крвниот притисок. Таа е почеста кај лицата кои страдаат од остеохондроза на цервикалниот 'рбет, кардијална и васкуларна патологија. Особеноста на транзиентниот исхемичен напад е целосно враќање на сите откажани функции во рок од 24 часа.

...
Хипопаратироидизам (појавување симптоми: 6 од 20)

Хипопаратироидизам е болест предизвикана од недоволно производство на паратироиден хормон. Како резултат на прогресијата на патологијата, постои повреда на апсорпцијата на калциум во гастроинтестиналниот тракт. Хипопаратироидизмот без соодветно лекување може да доведе до попреченост.

...
Метеоглобинемија (појавување симптоми: 6 од 20)

Methemoglobinemia е болест во позадина од која се зголемува нивото на метхемоглобин или оксидираниот хемоглобин во главната биолошка течност на една личност. Во такви случаи, степенот на концентрација се зголемува над нормалата - 1%. Патологијата е вродена и стекната.

...
Дијабетес мелитус (појавување симптоми: 5 од 20)

Дијабетес мелитус е хронична болест во која влијае врз работата на ендокриниот систем. Дијабетес мелитус, чии симптоми се базираат на продолжено зголемување на концентрацијата на гликоза во крвта и на процесите кои ја придружуваат изменетата состојба на метаболизмот, се развива особено поради недостаток на инсулин, како хормон произведен од панкреасот, кој ја регулира процесирањето на гликозата во телесните ткива во телото и во неговите клетки.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

флебологот прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .