Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Леукопенија: Симптоми и третман

Леукопенија - главни симптоми:

Леукопенија или неутропенија е патолошки процес во човечкото тело карактеризиран со намалување на бројот на леукоцити во крвта (ниво под 1,5 x 10 9 / l). Ако белите крвни клетки се целосно отсутни во крвта, тогаш се развива патолошка состојба, наречена "агранулоцитоза". Најчесто, леукопенија се развива кај возрасни и деца по хемотерапија. Правилното и навремено лекување, како и исхраната ќе помогне да се надмине оваа болест.

Причини

Леукопенија е полиетиолошки синдром. Главните причини за:

 1. Оштетување на коскената срцевина - најчесто онколошки.
 2. Патологија на генетско ниво. Во овој случај, зборуваме за вродена леукопенија.
 3. Миелотоксична леукопенија се развива кај луѓето по хемотерапија.
 4. Туберкулоза (леукопенија може да се развие во било која форма).
 5. Повреда на метаболичките процеси.
 6. Поразот на телото на заразни болести.
 7. Развојот на неутропенија може да доведе до земање разни лекови: антидепресиви, живи диуретици, антихистаминици, хемотерапевтски агенси (за време на хемотерапијата).

Развојни механизми

 • прекршување на процесот на производство на леукоцити;
 • забрзано уништување на неутрофили;
 • нарушувања во циркулацијата на леукоцитите.

Леукоцитите во човечкото тело се локализирани во коскената срцевина. Потоа влегуваат во органи и ткива низ крвотокот. Под влијание на лекови за хемотерапија, главната алка на овој синџир е нарушена - коскената срцевина не произведува зрели бели крвни клетки, тие се неопходни за нормално функционирање на системите и органите.

Симптоматологија

Неутропенијата нема специфични симптоми кои се карактеристични само за овој патолошки процес. Тешки симптоми на леукопенија се јавуваат откако ќе се вклучи инфективна болест. Ова се случува против позадината на намалениот имунитет.

Главните карактеристики се:

 • остар пораст на температурата на телото до големи броеви;
 • треска;
 • перзистентна главоболка;
 • срцеви палпитации;
 • зголемени крајници;
 • исцрпеност;
 • улцерации во устата;
 • крварење на непцата;
 • засипнатост.

Клиничките карактеристики на леукопенијата, кои настанале по хемотерапијата, заслужуваат посебно внимание. Во овој случај се јавува оштетување на сите органи на формирање на крв, затоа не се намалува само нивото на леукоцити во крвта, туку и на еритроцитите , тромбоцитите ( тромбоцитопенија ). Првиот симптом е треска. Подоцна, хеморагичниот синдром (неговата причина е тромбоцитопенија) се приклучува на него. Едно лице има хеморагии и крварење. Поради намалување на нивото на црвените крвни клетки, се појавуваат замор и општа слабост. Бојата на кожата е бледа.

Во овој случај тромбоцитопенија е особено опасна. Поради намалување на нивото на тромбоцити во крвта на лицето, може да се случи крварење, што доведува до значителна загуба на крв. Во присуство на таков симптом, потребно е веднаш да го предаде пациентот во здравствена установа, каде што ќе му биде обезбедена квалификувана медицинска помош. Често, трансфузијата на крв се користи за елиминирање на тромбоцитопенијата.

Степени

 1. Леукопенија од прв степен. Нивото на "бели" крвни клетки е 1,5x10 9 / l.
 2. Неутропенија од втор степен. Леукоцити во опсег од 0,5x10 9 / l. Овој степен често се развива по хемотерапија.
 3. Третиот степен на болеста е агранулоцитоза. Бројот на леукоцитите е помал од 0,5x10 9 / l. Заразни компликации скоро секогаш се случуваат. Истовремена патологија - тромбоцитопенија.
Степен на леукопенија

Опасност од леукопенија

Луѓето кои имаат значителни промени во леукоцитната формула и нискиот број на тромбоцити во крвта (тромбоцитопенија) се повеќе подложни на:

 • онколошки болести;
 • вирусен хепатитис;
 • СИДА.

Леукопенија кај деца

Во детството, појавата на неутропенија е индицирана со намалување на нивото на леукоцитите помали од 4,5 x 10 9 / l. Најчеста причина за развојот на овој патолошки процес кај едно дете е инфективна болест ( мали сипаници , епидемиски паротитис , туберкулоза, грип ).

Во детството, леукопенијата може да биде негативна реакција на внесот на синтетички лекови. Кај новороденчињата, патологијата е индикатор за присуство на мегалобластна анемија, хипопластична анемија и панцитопенија во телото на детето. Сите овие услови бараат навремено лекување! Кај доенчињата, најчеста е транзиторната леукопенија.

Неутропенија кај дете се развива побрзо. Температурата на телото се зголемува, се појавуваат рани од устата, главоболка и инфективна болест.

Леукопенија кај деца ретко се наоѓа во изолирана форма, па затоа е неопходно да се идентификуваат причините за појавата (основната болест).

Третман на неутропенија

Третманот на леукопенија мора да започне веднаш, како што беше дијагностициран. Многумина почнуваат да се третираат со народни лекови, но нивната ефикасност е многу помала од онаа на лековите. Постои одреден ред на активности за лекување:

 • лабораториска дијагностика;
 • елиминирање на коренските причини;
 • неопходно е да се создадат асептични услови за пациентот (особено по хемотерапија);
 • администрација на антибиотици и микостатика;
 • леукоцитни трансфузии;
 • обновување на производството на леукоцити;
 • детоксикација терапија;
 • исхрана

Народни лекови

Формулата на леукоцитите може да се подобри со помош на народни лекови и исхрана. Третманот на леукопенија само на овој начин не се препорачува. Бидете сигурни дека посетете квалификуван лекар. Само по неговата консултација, можете да започнете со третман.

Сок од боранија од грав - најефикасен народен лек

Добар ефект дава прием на следните производи и билки:

 • сок од грав грав (најефективниот фолк лек). Откако ќе се зема, нивото на леукоцитите се зголемува;
 • трева конска опашка;
 • motherwort;
 • knotweed;
 • тинктура на прополис и пелин;
 • детелина инфузија;
 • лушпа на овес.

Исхрана

Без оглед на причините за неутропенија, за брзо обновување, мора да ја следите правилната исхрана. Исхраната за леукопенија е првенствено насочена кон подобрување на созревањето на крвните клетки.

 1. Исхраната треба да се состои главно од растителна храна.
 2. Животинските маснотии се заменуваат со маслиново или сончогледово масло.
 3. Вклучете ги супи во супа од риба или зеленчук во исхраната. Таквата диета ќе помогне да се врати телото. Вие не можете да јадете морска храна, која вклучува кобалт и алуминиум (откако ќе се земат, процесот на формирање на крв е потиснат).
 4. Со оваа диета, треба да го зголемите бројот на овошје и зеленчук.
 5. Исхраната со леукопенија треба да содржи многу протеини.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Леукопенија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот хематолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Инфективна мононуклеоза (појавување на симптоми: 8 од 15)

Инфективна мононуклеоза е акутна инфективна болест, којашто првенствено се карактеризира со оштетување на лимфните и ретикулоендотелијалните системи. Инфективна мононуклеоза, чии симптоми се манифестираат како треска, полиаденитис и тонзилитис, покрај ова се јавува и со зголемена слезина и црн дроб, како и со леукоцитоза во доминацијата на базофилните мононуклеарни клетки.

...
Кампилобактериоза (појавување симптоми: 8 од 15)

Кампилобактериозата е заразна гастроентеролошка болест. Причинителот на инфективниот процес е бактерија на кампилобактер. Сепак, треба да се забележи дека во некои случаи предизвикувачкиот агенс на кампилобактериоза зема генерализирана форма, што доведува до пораз на други органи и е придружено со септикемија.

...
Пурпура тромбоцитопенична (Verlgof-ова болест) (појавување симптоми: 7 од 15)

Пурпура тромбоцитопенична или Verlgof-ова болест е болест која се јавува во позадината на намалување на бројот на тромбоцити и нивната патолошка тенденција за лепење и се карактеризира со појава на повеќе хеморагии на површината на кожата и мукозните мембрани. Оваа болест припаѓа на групата на хеморагична дијатеза, е доста ретка (според статистиката, 10-100 луѓе се разболуваат годишно). Првпат беше опишан во 1735 од страна на познатиот германски лекар Пол Werlhof, по што го доби своето име. Почесто, сè се манифестира на возраст од 10 години, а тоа влијае на лицата на двата пола со иста фреквенција, и ако зборуваме за статистички податоци кај возрасните (по 10-годишна возраст), жените се разболуваат два пати почесто од мажите.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 7 од 15)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Чума (појавување симптоми: 7 од 15)

Чума е акутна болест на заразна природа, која е особено опасна инфекција и се карактеризира со ендемичност. Како што напредува патологијата, постои појава на лимфни јазли, кожа, како и изразен синдром на интоксикација. Чумовите на чума се присутни на сите континенти освен Антарктикот и Австралија. Пренос на носители се црни стаорци.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хематолог зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .