Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тромбофлебитис: Симптоми и третман

Тромбофлебитис - главни симптоми:

Тромбофлебитис е болест која се карактеризира со воспалителен процес на венски ѕидови и развој на тромбоза (формирање на густи крвни згрутчувања во садовите, што ја попречуваат микроциркулацијата на крвта). Според статистичките податоци, симптомите на тромбофлебити се јавуваат кај 10% од светската популација, додека кај 5% од пациентите болеста напредува брзо, е придружена со длабока венска тромбоза и често доведува до блокада (емболија) на пулмоналната артерија - состојба која бара итен третман и често доведува до смрт на пациентот.

Опис на болеста

Згрутчувањето на крвта во човечкото тело се формира доста често. Во повеќето случаи, причината за нивниот развој се патолошки промени во васкуларните ѕидови, но понекогаш тие се појавуваат сами по себе. Поголемиот дел од згрутчувањето на крвта се раствораат со текот на времето, но оние со најголема големина се во можност да се отцепат од васкуларните ѕидови и да мигрираат низ циркулаторниот систем, кој е полн со блокада на мали крвни садови (артерии, вени) и развој на тромбофлебитис. Поради високата веројатност на компликации кои го загрозуваат животот на пациентот, акутниот тромбофлебит често бара итна хируршка интервенција.

Манифестација на тромбофлебитис

Етиологија на болеста

Во повеќето случаи оваа болест се јавува во позадина на проширени вени , но, исто така, развојот на тромбофлебитис може да доведе до:

  • нарушување на интегритетот на венскиот ѕид (се јавува при инсталација и долготрајна употреба на катетер);
  • гинеколошка хирургија, абортус;
  • генетска предиспозиција за зголемена тромбоза;
  • земање одредени хормонски лекови (на пример, контрацептивни средства);
  • повреда на згрутчување на крвта.

Понекогаш постои развој на тромбофлебитис за време на бременоста, како и на позадината на рак или инфективни крвни болести.

Видови на тромбофлебитис

Воспалителниот процес на васкуларните ѕидови, придружен со тромбоза , може да се појави во било кој дел на венскиот систем, така што лекарите го класифицираат тромбофлебитисот, симптоми кои можат да бидат различни, според три знаци:

  • од природата на воспалението - гноен и непурулентен (ако воспалението е придружено со гној, мора да се третира со антибиотска терапија);
  • се разликува локализацијата на патолошкиот процес - тромбофлебитисот на длабоките вени, кој е релативно редок (само кај 10% од пациентите) и површината, најчесто тромбофлебитис на долните екстремитети и карличните органи, поретко болеста влијае на јаката, шуплива или хепатална вена;
  • со курсот - тромбофлебитис, субакутен и хроничен (последниот се развива неколку месеци по трансферот на акутен тромбофлебитис).

Клиничката слика на болеста

Симптомите на тромбофлебити зависат од локализацијата на воспалителниот процес и природата на текот на болеста, но главните знаци на болеста вклучуваат краток пораст на телесната температура до 37-38 степени и оток на долните екстремитети. Ако се појави тромбофлебитис на долните екстремитети, кожата над тромбозните вени станува хиперемична и на неа се појавуваат збиени области, чија големина зависи од дијаметарот на воспалените вени.

Акутниот длабок вен тромбофлебитис е придружен со силна болка и оток на зафатениот екстремитет. Во тек на воспаление на вената, кожата станува бледа, сјајна и добива синкава нијанса (ова е многу опасен симптом што укажува на сериозна блокада на садот, па затоа е неопходно да се започне да се третира оваа состојба што е можно побрзо). Ако болеста се развие во позадина на заразен процес во телото, воспалението се стекнува со гноен карактер, кој се карактеризира со формирање на повеќекратни апсцеси долж воспалениот сад. Сите овие симптоми на тромбофлебитис може да укажуваат на развој на целулитис - акутно гноен воспаление на поткожното масно ткиво, затоа, на нивна прва манифестација, треба веднаш да се консултирате со лекар.

Симптоми на тромбофлебитис

Карактеристичните симптоми на тромбофлебитис на големата сафенова вена се болка и црвенило на кожата низ долниот екстремитет, но ако болката е локализирана во подрачјето на коленото или глуждот, тоа укажува на воспаление на ѕидовите на малата сафенова вена.

Знаците на хроничен тромбофлебит вклучуваат ненадејно појавување на болни нодуларни неоплазми во вените (кожата во такви места се излачува и станува погуста) и периодично краткорочно зголемување на телесната температура.

Основни дијагностички методи

Без оглед на третманот на тромбофлебитис на оваа патологија, мора да започне со посета на лекар и дијагностички мерки, не се препорачува да се третира оваа болест сама по себе, бидејќи може да доведе до сериозни компликации. Меѓу сите инструментални методи за дијагностицирање на патологиите на венскиот систем, ултразвучниот ангиосканинг на вените (помага да се идентификува тромбофлебитис на длабоките вени на долните екстремитети) и фребографијата на контраст со рентгенски зраци, има максимална информативна содржина. За дополнителна дијагностика се користат лабораториски методи за тестирање (комплетна крвна слика , тромкоимнастичен тест).

Се препорачува сите пациенти (особено оние со дијагностициран акутен тромбофлебитис) да имаат x-ray на градите, што ќе помогне да се открие пулмоналната емболија со текот на времето.

Како да се третира?

Третманот на тромбофлебитис може да биде конзервативен или хируршки, но само искусен флеболог може да го избере оптималниот тип на терапија. Конзервативната терапија е насочена кон запирање на воспалителниот процес во вените. За таа цел, пациентот е пропишан преврзување на погодените екстремитети со еластични завои, облечен во специјален завој и компресија долна облека - чорапи, чорапи и хулахопки.

Конзервативниот третман на тромбофлебитис вклучува комбинирана употреба на средства за надворешна и внатрешна терапија. Локално, пациентот е пропишан со UHF-терапија и завои со хепаринска маст (промовира распуштање на згрутчување на крвта), а лекарот може да препише НСАИЛ (Диклофенак), антикоагуланти, деривати на рутин (рутозид), флеботоника од растително потекло или антибиотици како лекови за внатрешна употреба.

Спроведување на конзервативен третман на тромбофлебитис не треба да се заборави дека во некои случаи болеста може да напредува. За да се избегне развој на компликации во текот на целиот период на терапија, лекарот треба да спроведе динамичен мониторинг на текот на болеста.

Хируршки третман на тромбофлебити е пропишан ако конзервативната терапија не дава резултати. Тоа вклучува облекување или отстранување на сите воспалени и проширени вени.

Исхрана терапија

Правилно составена исхрана со тромбофлебитис помага брзо да се справи со третманот на болеста и ја намалува веројатноста за појава на компликации. Целта на исхраната е да се јаде храна која ја подобрува микроциркулацијата на крвта преку садовите и ја намалува вискозноста.

Исхраната за тромбофлебити вклучува ограничување на потрошувачката на солена, слатка и масна храна (путер, маснотии, колбаси) од храната, бидејќи сите ја зголемуваат концентрацијата на холестерол во крвта и го отежнуваат протокот на лимфата. Исхраната на пациентот треба да се состои од морска храна, овошје (особено бобинки кои ја намалуваат крвта), каша од хељда, темно ориз, зеленчук, природни растителни масла, мисиркино месо, говедско месо или пилешко и свеж зеленчук.

Исхрана за тромбофлебитис

Како да се третираат тромбофлебитис кај бремени жени?

За основните принципи на третман на тромбофлебитис за време на бременоста треба да се издвои одделно, бидејќи примањето на повеќето лекови препишани на други пациенти, бремени жени е контраиндицирано, што значи дека терапијата треба да се спроведува според најзастапената шема. Првиот е назначен за носење компресија долна облека и облоги со фенилбутазон или хепарин маст. Тоа е задолжително да се назначи исхрана за тромбофлебитис, што жената ќе треба да ја следи по породувањето. Ако овие методи не помагаат, тогаш докторот пропишува орална доза на мали дози на антиинфламаторни лекови или флеботоника, како и електрофореза.

Прогнозата за третман на тромбофлебити, истовремено следејќи ги сите препораки на докторот, е поволна. Со цел да се спречи развојот на релапс, неопходно е да се следи исхрана и два или три пати годишно да се помине текот на оралниот внес на флебопротектори.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате тромбофлебитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш флебологот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тромбоза (појавување симптоми: 4 од 9)

Тромбозата е болест во која густото згрутчување на крвта (акумулации на тромбоцити) се формира во крвните садови, мешајќи со слободниот проток на крв низ циркулаторниот систем. Затчавањето на крвните садови со згрутчување на крвта предизвикува непријатни чувства во рацете или нозете (во зависност од локацијата на згрутчувањето на крвта).

...
Маститис (појавување симптоми: 3 од 9)

Маститис, или како што е исто така дефинирано, градите е болест во која млечната жлезда е подложена на воспаление. Маститис, симптоми кои можат да се појават кај жени на возраст од 15-45 години, во поголемиот дел од случаите е поврзан со доењето, но можноста за појава на оваа болест непосредно пред породувањето или без врска со нив и бременост не е исклучена.

...
Ендокардитис (појавување симптоми: 3 од 9)

Ендокардитис е воспалителен процес кој се јавува во внатрешната обвивка на срцето (ендокардиум). Главната причина за нејзиниот развој е инфекција, но другите патологии не треба да се отфрлаат. Оваа болест подеднакво може да влијае на мажите и на жените. Многу често, болеста го надминува телото на луѓето кои земаат разни лекови. Тенденцијата за развој на патолошкиот процес е исто така присутна кај млади пациенти, па затоа е важно да се знаат причините и симптомите на патологијата со цел да се спречи развојот на тешки компликации.

...
Псоријатичен артритис (појавување симптоми: 3 од 9)

Автоимуните болести на зглобовите кои произлегуваат од кожните лезии се нарекуваат псоријатичен артритис. Болеста главно се карактеризира со хронична или акутна природа на курсот. Псоријатичен артритис се јавува под еднакви услови и кај мажите и кај жените во зрелоста.

...
Маларија (појавување симптоми: 3 од 9)

Маларијата е група на болести што се пренесуваат преку вектори кои се пренесуваат преку залак на комарецот на анофели. Оваа болест е честа појава во Африка, земјите од Кавказ. Децата под 5-годишна возраст најмногу се подложни на болест. Секоја година се регистрираат повеќе од 1 милион смртни случаи. Но, со навремен третман, болеста продолжува без сериозни компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

флебологот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .