Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Миокардитис: Симптоми и третман

Миокардитис - главните симптоми:

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

Опис на болеста

За прв пат, миокардитисот беше разговаран во првата половина на 19-тиот век, кога научниците го предложија концептот на самата болест, а подоцна и манифестациите, акутни и хронични. Веќе во тоа време, разни инфекции се сметаа за главна причина за патологија, но тие се близу до проучувањето на оваа болест дури по Втората светска војна. Во тие години, поголемиот дел од луѓето кои страдаат од тешки инфекции ( дифтерија , црвена треска , рецидивирана треска, итн.), Како и ревматизам , развиле миокардитис, но за време на животот на болеста биле забележани само кај една четвртина од пациентите.

Денес, миокардитисот не стои меѓу таквите опасни кардиоваскуларни патологии како исхемична болест или хипертензија : во повеќето случаи, пациентите со воспаление на миокардот прилично успешно се опоравуваат. Зголемувањето на бројот на лезии на срцевиот мускул обично се појавува кај сезонските епидемии на инфлуенца и АРВИ , и многу често оваа компликација се развива со ревматизам - во 30% од случаите.

Болеста се јавува при изложеност на срцеви мускули на непријателски агенси (вируси, бактерии, токсини, итн.). Оштетените места се заменуваат со сврзно ткиво, поради што се нарушуваат основните срцеви функции, а потоа се развива кардиосклероза. Времетраењето на третманот и прогнозата во целост зависи од областа и степен на оштетување на миокардот. Како и другите болести на срцето, воспалението на миокардот брзо се намалува: денес, под ризик - млади луѓе под 40 години, често ја дијагностицираат оваа болест кај децата.

Причини

Главната причина за развој на миокардитис кај пациенти е заразни болести, но најчесто болеста е откриена во однос на позадината на вирусни патологии - околу 50% од сите случаи. Често, две или повеќе инфекции стануваат причина за воспаление, во кој случај една од болестите создава услови за болеста, втората директно влијае на срцевиот мускул.

Причини кои влијаат врз развојот на миокардитисот, вообичаено е да се комбинираат во неколку групи:

 1. Инфективни (разни бактерии, габи, вируси на грип, херпес и хепатитис , како и паразити).
 2. Алергиски (реакција на телото на воведување на серу и други протеински лекови, изложеност на надворешни алергени).
 3. Токсични (алкохол, преголема доза на лекови, лекови, зрачење, работа во хемиската индустрија, итн.).
 4. Ендокрини (хормонски нарушувања).
 5. Автоимуни (ревматизам и ревматоиден артритис , системски лупус еритематозус , васкулитис, итн.).
Главните причини за миокардитис на срцето

Најчесто, пациентите развиваат секундарен миокардитис како компликација на тешка инфекција, оштетување на сврзното ткиво, болест на изгореници, отфрлање на трансплантатот по операција, итн. Во некои случаи, дијагностицира примарно или изолирано оштетување на миокардот што не е поврзано со одредена болест. Обично ова е алергиски или вирусен миокардитис, а вирусот се размножува директно во срцевите клетки, а класичните манифестации на инфекцијата (течење на носот, кашлица, лакримација, промена на температурата) се отсутни.

Исто така, постојат дополнителни фактори кои можат да послужат како еден вид на активирач за развој на миокардитис: хронична инфекција (холециститис, пулпитис, аднекситис), хипотермија, нездрава исхрана, постојан стрес.

Сорти на болеста

Видови на миокардитис

Во моментов, постојат неколку класификации на миокардитис од различни причини, но традиционално таквите патологии се поделени по сериозност, по природа и поради појава.

По тежината на протокот се разликуваат:

 • Лесна форма;
 • Средна форма;
 • Тешка форма.

Во почетната фаза на миокардитис, не се јавуваат никакви забележани функционални и морфолошки нарушувања на срцето. Со просечна форма на болеста, срцето веќе се зголемува во големината, но не постојат забележливи кардиолошки абнормалности. Кога воспалителниот процес оди во тешка форма, срцето се зголемува уште повеќе, се развива срцева слабост , нарушувања на ритамот итн.

Од природата на протокот на миокардитисот се делат на следниве видови:

 • Акутен;
 • Субакут;
 • Хроничен.

Акутниот миокардит започнува брзо и се карактеризира со светли симптоми (отежнато дишење, болка во градите, аритмија, сина боја на кожата итн.). Субакутната форма е помалку тешка и предизвикува мали промени во срцевата активност. Хроничниот миокардит може да се развие во две форми - тоа е или прогресивна болест со зголемување на симптомите на срцево растројство, или класична хронична болест со периоди на ремисија и егзацербација.

Очигледни симптоми и акутна прогресија на болеста е карактеристичен знак на заразен и токсичен миокардитис. Алергиски, инфективен токсичен и инфективен алергиски миокардитис обично се јавуваат во хронична форма.

Поради болеста се јавуваат:

 • Ревматски;
 • Инфективен (поделен на инфективни-токсични и инфективни-алергични);
 • Со системски заболувања на сврзното ткиво, изгореници, повреди, зрачење;
 • Алергичен;
 • Идиопатски, или Абрамов-Фидлер (необјаснета природа).

Ревматското оштетување на миокардот се развива по гноен тонзилит во позадина на веќе постоечкиот ревматизам. Инфективното воспаление се јавува со намален имунитет кога патогенот влегува во телото. Вирусен миокардит, исто така, може да се појави за време на егзацербација на херпес, микоплазмоза и хепатитис Б и Ц. Алергиското воспаление се развива како реакција на кој било алерген, од вируси и габи до токсини и терапевтски лекови.

Најостра форма на болеста - идиопатска. Во овој случај, болеста обично се развива брзо и многу тешко, со дефект на ткивата, срцева слабост и дифузна кардиосклероза. Во најтешките ситуации, единствен начин да се спаси пациент со миокардитис е трансплантација на срце.

Идиопатскиот миокардитис

Симптоматологија

Миокардитисот нема специфични знаци кои ви дозволуваат да направите дијагноза веднаш и со голема веројатност. Често, воспалението на срцевиот мускул е речиси асимптоматско и се открива само по ЕКГ. Но, ако постои секундарен миокардитис на срцето, тогаш е можно да се пронајде врската помеѓу примарната болест и поразот на миокардот.

Интервалот помеѓу првите знаци на грип или АРВИ и развојот на срцевото воспаление е од неколку дена до две недели. Пациентот се жали на класичните манифестации на вирусна или бактериска инфекција - слабост, треска, течење на носот, болки во грлото, итн. Наскоро им се додаваат кардиолошки симптоми.

Симптоми на миокардитис

Првите знаци на миокардитис се болка во градите и недостаток на здив. Околу 60% од пациентите чувствуваат болки во срцето - непријатноста е фокусирана во областа на брадавиците или се шири низ целата града. Болката може да биде различна - прободување, притискање, речиси незабележлива или остра. Несреќата обично се појавува на еднакво место и не зависи од физичките напори. Диспнеа со миокардитис се јавува по физички напор и често се зголемува во лежечка положба.

Друга класична манифестација на срцево воспаление е тахикардија, прекини во срцевиот ритам, вртоглавица и несвестица. Во напредните фази на миокардитис, симптомите се: нозете почнуваат да се развиваат, кожата станува синкава, пациентот се чувствува постојана слабост. Ако субакутна или хронична болест не може да ги манифестира сите симптоми, тогаш акутниот миокардит обично се карактеризира со комбинација на сите горенаведени симптоми.

Симптоми во различни форми на миокардитис

Воспалението на миокардот може да се манифестира на различни начини: бројот на симптоми и тежината на нивната манифестација зависат од типот на миокардитис, големината на воспалителниот фокус, силата на имунитетот и агресивноста на микроорганизмите што ја предизвикале инфекцијата. Во акутна фаза или при егзацербација на хроничен миокардит, манифестациите на болеста стануваат посилни, а во ремисија, миокардитисот се јавува со минимални надворешни симптоми.

Инфективен, алергиски и инфективен алергиски миокардит може да се препознае со следните знаци:

 • Општа слабост и поспаност;
 • Раздразливост, замор и намалени перформанси;
 • Мало зголемување на телесната температура;
 • Болки во градите кои не се лекуваат со традиционални лекови (нитроглицерин);
 • Нарушувања на срцевиот ритам (атријална фибрилација, тахикардија, брадикардија, итн.);
 • Обезбојување на кожата до бледа сина и отекување на вените во вратот;
 • Недостаток на здив и оток на нозете;
 • Крвен притисок скокови.

Во случај на инфективна токсична лезија, симптомите на болеста се појавуваат веднаш за време на тешка интоксикација на телото. Инфективно-алергискиот тип е различен: знаците на срцево воспаление се манифестираат само 2-3 недели по почетокот на инфекцијата.

Ревматското оштетување на миокардот е порелаксирано, без изразени симптоми. Пациентите се жалат на слаби болки во градите без јасна локализација, благ недостаток на здив за време на интензивен физички напор, и повремено - прекини во срцевиот ритам.

Идиопатичниот миокардит не е чест, но се карактеризира со тежок курс со различни компликации, вклучувајќи тромбоза и срцеви напади. Со оваа форма на болеста, сериозна срцева слабост брзо се развива: отежнато дишење, болка во регионот на срцето и црниот дроб, оток во нозете, срцева астма и пулмонален едем. Крвниот притисок паѓа, кога гледа веднаш покажува подеднакво проширување на срцето во сите правци, постои аритмија. Подоцна се јавува тромбоемболизам - блокада на згрутчување на крвта во артериите на срцето, белите дробови, слезината, бубрезите.

Симптоми кај деца

Симптоми на миокардитис кај деца

Миокардитис кај деца може да се подели на две големи групи: конгенитално оштетување на миокардот и стекнување.

Во случај на конгенитална патологија, детето се раѓа со зголемено срце, а првите симптоми на болеста се појавуваат веќе од 6 месеци. Кожата на бебето е многу бледа, самиот бебе е слаб, брзо се заморува додека се храни, не добива тежина. При внимателно испитување, лесно е да се забележи тахикардија.

Стекнат миокардитис од детството има неколку варијанти и може да се појави во три форми: акутен миокардитис, субакутен и хроничен. Децата под 3 години се со поголема веројатност да страдаат од вирусни, бактериски и габични оштетувања на миокардот, на постара возраст тие обично се дијагностицирани со инфективно-алергиска форма.

Миокардитис кај деца во акутна форма најчесто се должи на ARVI. Првите знаци на воспаление на срцето се лош сон, детски ноќен застој, скратен здив, сина кожа, гадење со повраќање, периодични несвестица, ладни екстремитети. Во напредните фази на болеста започнува цијаноза (кожата добива стабилна синкава нијанса), форми на срцеви грпа (грчеви како зголемување на градите) и дишењето е брзо.

Субакутниот и хроничниот миокардитис кај децата е помалку забележлив и може да се формира подолго време. Ако не се лекува, болеста може да доведе до оштетена циркулација на крвта, намалена функција на пумпање на срцето, па дури и рана инвалидност.

Дијагностика

Главниот проблем во третманот на различни типови на миокардитис е навремена дијагноза. Воспалението на срцевиот мускул нема специфични знаци, затоа, со најмало сомневање за миокардитис, дијагнозата треба да се спроведе на сеопфатен начин: разговор и испитување на пациентот, рентгенско снимање, ЕКГ, лабораториски тестови и сл. третман

Дијагноза на миокардитис

Главните дијагностички методи за одредување на миокардитис се:

 • Медицинска историја и надворешен преглед на пациентот (сите примарни болести, возраст, надворешни симптоми на миокардитис, срцеви шумови итн.) Се идентификуваат;
 • Општ и биохемиски крвен тест (се утврдуваат знаци на воспаление);
 • Х-зраци и ултразвук (помага да се открие дали срцето е зголемено, големината на вентилите, хипертрофијата на миокардното ткиво итн. При испитување на деца, ултразвукот може да го разликува инфективниот миокардитис од вродени срцеви дефекти);
 • Крвна култура за да се одреди предизвикувачкиот агенс на инфекција;
 • ЕКГ (регистрира различни промени во работата на срцето).

Третман

Третманот на миокардитис во акутната фаза бара задолжителна хоспитализација. Во рок од 2-3 недели (ако е потребно и подолго), на пациентот му е потребен целосен психолошки одмор и полн сон.

Третман на миокардитис

Третман на лекови за оштетување на миокардот зависи од примарната болест и може да ги вклучува следните групи на лекови:

 • Антивирусни агенси;
 • Антибиотици;
 • Нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • Антихистаминици;
 • Хормони;
 • Различни лекови за подобрување на метаболичките процеси.

Важна компонента во третманот на миокардитисот е специјална диета без сол. Со таква исхрана, неопходно е да се исклучат пржени, чадени и зачинети јадења од исхраната на пациентот, минимизирање на сол. Треба да јадете фракционо (5-6 пати на ден), акцентот е на овошје и зеленчук, цели зрна, протеини.

Третманот на миокардитис кај деца, исто така, треба да се одржи во болницата. Кај хронично срцево воспаление, важно е да се обезбеди сеопфатна терапија за 1,5-2 месеци и третман со санаториум за да се избегнат релапси. По заздравувањето, потребно е лекарски преглед - редовно испитување на детето на секои шест месеци за 5 години.

Превенција и прогноза

Во повеќето случаи воспалението на миокардот е компликација на било која инфекција или алергиска реакција. Затоа, главниот метод на превенција е превенција и навремено лекување на сите вирусни, бактериски и габични инфекции кај возрасни и деца.

За да го направите ова, неопходно е да се спроведат сите достапни вакцини за да се спречат најчестите заразни болести - мали сипаници , рубеола , полио , дифтерија , грип. Исто така е важно да се третираат сите хронични инфекции во време - синузитис , кариес, тонзилитис . Ако има случаи на срцеви абнормалности во семејството, се препорачува да се подложат на рутинско испитување кај кардиологот најмалку еднаш годишно и да направите ЕКГ.

Прогнозата за миокардитис зависи од многу фактори: здравствената состојба на пациентот, причините за воспаление, брзината на упатување до лекар. Во речиси половина од случаите воспалението на миокардитисот успешно се третира без никакви компликации, кај останатите пациенти може да се развие срцева слабост и потешки болести. Во случај на тешка срцева слабост, тромбоемболизам, кардиосклероза и други патологии, потребна е хируршка интервенција, понекогаш трансплантација на срце.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате миокардитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: кардиолог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 10 од 21)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Кардиосклероза (појавување симптоми: 9 од 21)

Хронична срцева болест, која се јавува како резултат на формирање на сврзно ткиво во дебелината на срцевиот мускул, се нарекува кардиосклероза. Оваа болест претежно не е автономна, и често се манифестира во позадина на други заболувања на телото. Кардиосклерозата е сериозна болест која го нарушува функционирањето на срцето и се јавува на позадината на разни причини и патогени.

...
Хиповолемија (појавување симптоми: 9 од 21)

Хиповолемија е патологија која се карактеризира со намалување на обемот на циркулирачка крв во човечкото тело. Таа укажува на развојот на сите патолошки процеси. Оваа состојба е опасна по живот, така што е потребна итна медицинска помош. Може да се појави кај секое лице, без оглед на полот и возраста.

...
Ехинококоза (појавување симптоми: 8 од 21)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Кардиомиопатија (појавување симптоми: 8 од 21)

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .