Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Микроинфаркт: симптоми и третман

Микроинфаркт - главните симптоми:

Микроинфаркт (тип на коронарна срцева болест) е мала фокална миокардна лезија која се развива во позадината на недоволната циркулација на крвта и се карактеризира со некроза на мали делови на срцевиот мускул. Ова е една од најчестите болести на кардиоваскуларниот систем, што служи како предвесник за развој на посериозна срцева болест - срцев удар.

Научниците многу долго верувале дека микроинфаркот се јавува само кај мажи, објаснувајќи дека пред менопаузата, жените продуцираат естроген, што го спречува развојот на било какво нарушување на срцето, и тоа не е исклучок. Сепак, современите статистички податоци покажуваат дека 200-300 смртни случаи кај жените се јавуваат секојдневно во светот, кои се развиваат на позадината на мали или големи фокални миокарден инфаркт.

Етиологија и патогенеза

Причини за микроинфаркт

Може да има многу причини кои можат да предизвикаат микроинфаркт, и тие можат да бидат и надворешни и внатрешни, но главните фактори за развој на болеста се:

  • неактивен начин на живот (доведува до постепена атрофија на срцевиот мускул, како резултат на што секој прекумерно оптоварување може да претставува закана за човековото здравје);
  • неправилна исхрана (јадењето храна која е богата со липопротеини со ниска густина предизвикува формирање на атеросклеротични плочи кои го нарушуваат движењето на крвта преку садовите);
  • пушењето (најчестата причина за оштетување на малите делови на миокардот кај жените, дури и естрогенот не може да се справи со штетните ефекти на никотин врз човечкото тело);
  • хипертензија ;
  • чест стрес и хроничен замор синдром .

Механизмот на развојот на болеста е прилично едноставен, имајќи предвид дека се заснова на нарушена циркулација на крвта, микроинфарцијата започнува со развој на долгорочна исхемија предизвикана од делумно стеснување на луменот на срцевата артерија. После тоа, во исцеден сад започнува процесот на некробиоза (неповратни промени и нарушувања во функционирањето на срцевите клетки, кои потоа доведуваат до нивна смрт), потоа некроза, а овие промени се завршуваат со формирање на мала лузна.

Симптоми на болеста

Особеноста на оваа болест е тоа што во повеќето случаи едно лице дознава за микроинфаркт кој се случил потполно случајно (на годишен физички преглед, на пример). Главните симптоми на микроинфакција, кои, патем, трае околу 40-60 минути, може лесно да се мешаат со развојот на студена слабост во целото тело, краткорочно зголемување на телесната температура (се јавува како одговор на некроза на микрочестикот на срцевиот мускул), вртоглавица (повремено губење на свеста), недостаток на здив и болка во градите, па отпочнувањето на третманот за време на нападот ќе биде крајно проблематично. Покрај главните симптоми, постојат и дополнителни знаци на микроинфакција, кои при првото испитување не претставуваат закана за животот и здравјето на луѓето, но всушност бараат повеќе внимание:

Симптоми на микроинфаркт
  • постојано ладни прсти и прсти (укажуваат на повреди на системот за циркулација на периферниот крв, кој подоцна може да предизвика микроинфаркт);
  • чести главоболки кои се придружени со тешка хипертензија (невозможно е со сигурност да се каже дека главоболката го сигнализира развојот на микроинфаркт, чии симптоми се опишани погоре, но може да укажуваат на почетни нарушувања на кардиоваскуларниот систем, што може да го спречи развојот на сериозни болести);
  • оток на долните екстремитети наутро и зголемено потење;
  • ненадејна болка на левата страна на градната коска што зрачи на рамото или на рамото;
  • краткорочен син назолабијален триаголник, придружен со респираторна инсуфициенција (овој симптом укажува на тоа дека микроинфаркот се развива во дадено време).

Понекогаш микроинфарктната терапија е речиси асимптоматска. Во моментот на нападот, лицето може да почувствува краткотрајна болка зад градната коска, која подоцна е заменета со чувство на анксиозност и блага непријатност. Поради нискиот праг на чувствителност на болката, постарите лица и пациентите со дијабетес речиси и не ги чувствуваат симптомите на микроинфаркт, чија последица може да биде многу различна (почнувајќи од развој на аритмии и завршувајќи со срцева слабост), дијагнозата на таквите пациенти се ретроспективно (врз основа на компликации).

Дијагностика

Било какви знаци на микроинфаркт треба да доведат до тоа лице да размислува за одење во болница, бидејќи самостојниот третман на оваа состојба не само што ќе даде резултати, туку може да предизвика и влошување на срцевиот мускул. Лекарите дијагностицираат врз основа на податоците од електрокардиограмот (ЕКГ), на кои не се развива Q-бран (поради оваа причина, микроинфаркт понекогаш се нарекува "срцев удар без Q бран"), тест на крв и ултразвук во боја на срцето (помага да се утврди лезијата).

ЕКГ постапка

Основни принципи на микроинфаркт третман

Третманот на болеста се одвива во болничко опкружување, бидејќи без разлика кога се случил напад, секогаш постои ризик да се развие посеопфатно оштетување на срцевиот мускул. Лекарите препишуваат пациенти за одмор во кревет, пропишуваат проширување на срцевите крвни садови кои ја подобруваат крвната вискозност и флуидност, дополнително пропишана инвазивна терапија (droppers кои го обновуваат балансот на електролитите). Доколку е потребно, лекарот со помош на хирургија или терапија со лекови (во зависност од сериозноста на последиците) ги третира компликациите.

Треба да се запомни дека третманот на оваа болест продолжува дома, и ќе биде ефикасен само ако пациентот строго се придржува до препораките на лекарот, јаде правилно, има многу одмор и е помалку нервозен.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате микроинфаркт и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Срцева кашлица (појавување симптоми: 6 од 8)

Срцевата кашлица е посебен вид на манифестација која се формира од кршење на синхроницитетот на контракцијата на коморите на срцето. Многумина се навикнати на фактот дека таков феномен како кашлица може да се манифестира само со ладна или алергиска реакција, но не со срцеви заболувања. Овој феномен е провоциран затоа што десната комора нормално го пополнува белодробното ткиво со крв, а левата заостанува зад малку. Поради оваа причина, циркулацијата на крвта е нарушена и притисокот во белите дробови се зголемува. Токму овој процес предизвикува хипоксија. Пациентот постојано има желба да го исчисти грлото, а дишењето станува потешко.

...
Тахикардија (појавување симптоми: 5 од 8)

Како таков термин како тахикардија, вообичаено е да се согледа брзото чукање на срцето за секоја специфичност на неговото потекло. Просекот за ова изнесува повеќе од 100 отчукувања во минута. Тахикардијата, чии симптоми, иако се состојат од брзо отчукување на срцето, се карактеризираат, сепак, со точноста на ритамот на отчукување на срцето, односно, траењето на интервалите помеѓу срцевите отчукувања е исто така константно. Истата состојба, која се карактеризира со неочекувана појава на тахикардија и нејзиниот ненадеен крај, се дефинира како пароксизмална тахикардија.

...
Есенцијална хипертензија (појавување на симптоми: 5 од 8)

Есенцијалната хипертензија е патолошки процес кој се карактеризира со хронично зголемување на крвниот притисок. Треба да се напомене дека со оваа болест, истовремено зголемување на систолниот и дијастолниот индекс е можно.

...
Воспаление на белите дробови (појавување на симптоми: 4 од 8)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 4 од 8)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .