Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тромбоза: Симптоми и третман

Тромбозата е главната симптоми:

Тромбозата е болест во која густото згрутчување на крвта (акумулации на тромбоцити) се формира во крвните садови, мешајќи со слободниот проток на крв низ циркулаторниот систем. Затчавањето на крвните садови со згрутчување на крвта предизвикува непријатни чувства во рацете или нозете (во зависност од локацијата на згрутчувањето на крвта).

Во суштина, болеста влијае на долните делови на телото, така што длабоката венска тромбоза на долните екстремитети е најчеста, но вреди да се каже дека недостатокот на соодветен третман подоцна може да доведе до сериозни нарушувања на кардиоваскуларниот систем, развој на крвни заболувања или (со целосна опструкција на еден од садови) смрт.

Етиологија на болеста

Откако сфатив што е тромбоза, не може да се каже само за најверојатните причини за појава, кои вклучуваат:

 • нарушување на интегритетот на васкуларниот ѕид - се јавува на позадината на повредите, стеснување или деформација на садовите за време на бременоста и породувањето (како резултат на прекумерна напнатост на васкуларните ѕидови по раѓањето, често се јавува хемороидна тромбоза) или поради непочитување на препораките на лекарот по екстензивни хируршки интервенции;
 • стагнација на протокот на крв - се развива поради седентарен начин на живот или одмор во кревет пропишан од доктор за време на болест (венска стагнација често предизвикува длабока венска тромбоза и развој на проширени вени);
 • проблеми со коагулација на крвта - се јавуваат поради зголемување на бројот на тромбоцити и црвени крвни клетки , кои можат да се развијат во услови на хормонална нерамнотежа, неуспех во метаболизмот или земање орални контрацептиви (жените кои започнале да земаат апчиња за контрацепција, без да се консултираат со својот лекар, се во голем ризик да заработат длабока венска тромбоза, така што никому не се препорачува само-лекување).

Во прилог на сите горенаведени, симптомите на тромбоза може да ги загрозат луѓето кои страдаат од проблеми со ракот и бубрезите.

Видови и симптоми на болеста

Лекарите разликуваат две форми на тромбоза - венска (флеботромбоза) и артериска, кои, пак, се поделени на неколку подвидови. Покрај тоа, постои акутна тромбоза и хронична, која се карактеризира со слаб тек со менување на периоди на егзацербација и ремисија.

Што се однесува до тромбоза на артериите, најчесто се јавува на позадината на оклузија на васкуларните јазови со атеросклеротични плаки, поради оваа причина болеста се нарекува и атеротромбоза и може да доведе до срцев удар на било кој орган или мозочен удар.

Цревна форма на болеста

Артериската форма на болеста вклучува цревна тромбоза (или мезентерична тромбоза), која се развива на позадината на блокада на горната мезентерична артерија. Во принцип, тие страдаат од постарите лица, со истата фреквенција се јавува кај мажи и жени.

Главните причини за тромбоза на мезентеричните крвни садови вклучуваат срцеви заболувања, при што се развива миокарден инфаркт, ендокардит или атеросклероза . Вториот услов се смета за еден од најопасните, бидејќи недостатокот на третман може да доведе до фактот дека мезентеричната тромбоза може да се развие во емболија и да предизвика смрт на пациентот.

Цревна тромбоза

Цревната тромбоза може да се препознае според следните карактеристики:

 • тешка, понекогаш пароксизмална, интензивна болка во абдоменот, локализацијата на која зависи од садот во кој се наоѓа тромбот (ако болката е во десниот илиачен регион, цревната тромбоза мора да се разликува од акутен апендицитис);
 • гадење и повраќање придружени со абдоминална болка;
 • срцеви палпитации;
 • лабава столица која може да содржи вкрстено крв (се разбира, невозможно е да се дијагностицира цревната тромбоза само врз основа на овој симптом, но ако е придружена со симптоми опишани погоре, веднаш треба да се обратите кај доктор);
 • зголемената телесна температура, исто така, укажува на развој на тромбоза, симптомите се појавуваат како што напредува, односно кога температурата се зголемува прво, не се зголемува многу, и кога луменот на одредена артерија се затвора и започнува некрозата на дебелото црево, таа брзо ќе се зголеми.

Како што се развива, интестиналната тромбоза повеќе ќе личи на интестинална опструкција (абдоминална дистензија, тешка перисталтика, повраќање), па само докторот може да направи точна дијагноза и да пропише соодветен третман.

Флеботромбоза и неговите типови

Флеботромбозата е болест во која се појавува оклузија (целосна или делумна) на длабоки вени (поради оваа причина се нарекува и длабока венска тромбоза). Како што може да се разбере од дефиницијата за време на развојот на болеста, луменот на едно или повеќе венски садови е блокиран од тромб, што сериозно го нарушува венскиот систем.

Симптомите на воспалителниот процес може да бидат отсутни, но најчесто флеботромбозата е придружена со тешка интоксикација на телото. Општо земено, крвните згрутчувања се формираат во долниот дел од телото, така што тромбозата на долните екстремитети е најчестиот тип на оваа болест. Сепак, најопасните се плови тромби, кои се наоѓаат главно во вените на карлицата, бидејќи тие можат да предизвикаат развој на белодробна емболија, па затоа секој треба да ги знае знаците на тромбоза.

Главните симптоми кои укажуваат на тоа дека флеботмобозата се развива во телото на пациентот вклучуваат болка на местото на згрутчување на крвта, црвенило на кожата и мало оток (во зависност од видот на болеста, симптомите може да се променат).

Поразот на длабоките вени на долните екстремитети

Длабока венска тромбоза на долните екстремитети

Треба веднаш да се каже дека тромбозата на длабоките вени на долните екстремитети се смета за доста сериозна болест, која често е асимптоматска и е придружена со секакви компликации. Во суштина, болеста е придружена со болка во екстремитетите погодени од тромб (всушност, ако ги наведете најверојатните знаци на тромбоза, тогаш синдромот на болка ќе го заземе првото место во дијагнозата на болеста), интензитетот на кој се зголемува со долга прошетка или искачување на скалите. Потоа, пациентите почнуваат да се жалат на чувствата на сечење во нозете, оток и промена на бојата на кожата (тромбозата на вените на долните екстремитети предизвикува синкава нијанса на кожата).

Експертите, исто така, дијагностицираат флеботромбоза поради појавата на влечење на болки во внатрешноста на бутовите (поретко нозете), болка во екстремитетите под притисок од 80-100 mm Hg (кога садовите се чисти, болката не се јавува дури и ако притисокот се издигне до 150 единици), визуелна експанзија на површните вени.

Симптоми на блокада на хемороиди

Хемороидна тромбоза

Зборувајќи за длабока венска тромбоза, не смееме да заборавиме на лезии на крвни згрутчувања на хемороиди кои се јавуваат после бременоста, породувањето, за време на продолжената хипотермија на телото, како резултат на запек или спорт (тегови за подигање, јавање на јавање). Тромбозата на надворешниот хемороид се развива кога садовите на перинаталниот регион се руптурираат и се придружени со следниве симптоми:

 • болка, чешање и горење во анусот, отежнато со движења на дебелото црево или со долго одење;
 • оток во аналниот дел, спазам и нежност на сфинктерот;
 • многу често флеботромбозата на хемороидите е придружена со губење на венски крвни садови надвор и последователно прекинување, што се заканува да влезе во крвта во крвотокот и општа интоксикација на телото, па затоа не вреди да се одложува со третманот на оваа состојба.

Илеофеморална тромбоза

Илеофеморална тромбоза

Во прилог на сето ова, длабоката вена тромбоза е поделена на друг посебен подтип на болеста - ileofemoral тромбоза. Оваа болест се карактеризира со пораз на големи садови во регионот на илијачните и феморалните вени, чијашто целосна блокада може да доведе до смртоносен исход на болеста. Илеофемоларната флеботромбоза се развива акутно - пациентот почнува да биде вознемирен од комплетното отекување на засегнатиот екстремитет (од препоните на ногата), цијанозата на кожата и зголемувањето на телесната температура. Со целосна опструкција на садовите, гангрена може да почне, и ако циркулацијата на крвта се одржува во најмалку мала количина, симптомите на тромбоза постепено се регенерираат.

Болеста се развива на позадината на повреди или малигни тумори во карличните органи и бара итен третман. Треба да се запомни дека дури и со најмало сомневање за ileofemoral тромбоза, за пациентот е препишан одмор во кревет, а лекарите се ангажирани во третман во услови на ангиохируршка болница (ако конзервативната терапија не помогне, тогаш експертите ја прават операцијата).

Кавернозен синус оклузија

Кавернозен синус тромбоза

Една од најопасните сорти на оваа болест е тромбозата на кавернозниот синус, која е придружена со формирање на тромб во основата на големата церебрална вена. Васкуларната оклузија, како по правило, се јавува во позадина на инфективно-воспалителен процес во областа на очите и носот, кој се шири до мозокот. Лицето страда од сериозни главоболки, грчеви и испакнати очи. Покрај тоа, болните имаат тешки нарушувања на нервниот систем или нагло зголемување на телесната температура, а недостатокот на соодветен третман може да доведе до развој на кома (традиционалната медицина нема да помогне во овој случај, треба да се консултирате со лекар за помош).

Дијагностика

Дијагноза на тромбоза

Длабоката венска тромбоза се дијагностицира со употреба на инвазивни и неинвазивни истражувачки методи, кои вклучуваат:

 • растечка флебографија користејќи контрастен агент (најточен метод на анализа);
 • дуплекс скенирање на садови со ултразвук (најчесто флеботромбоза се прави по таква студија);
 • тромбоеластографија (графичко снимање на згрутчување на крвта и фибринолиза);
 • скенирање на радионуклиди.

Мезентеричната флеботромбоза се дијагностицира со употреба на абдоминална радиографија, клинички тест за крв (за присуство на зголемена леукоцитоза), а во најтешките случаи со лапароскопија и кавернозната синусна тромбоза може да се видат на компјутерски термограм.

Превенција и лекување на болести

Ефективниот третман на тромбозата треба да биде комплексен и да се состои од терапија со лекови (пропишана од лекар), употреба на традиционална медицина, минимално инвазивни лековити техники и во некои случаи на хируршка интервенција.

Третманот на тромбозата првично се одвива во болница, со првите неколку дена (додека лекарите ги спроведуваат сите потребни истражувања) на пациентот му се дава пропишан одмор и е забрането да се спроведуваат термички процедури (може да доведе до одвојување на згрутчувањето на крвта и влошување на благосостојбата на пациентот). Терапија народни лекови во оваа фаза е исто така несакани.

Стационарниот третман на тромбозата започнува со интравенска администрација на хепарин, природен антикоагулант кој го спречува растот на веќе формираниот крвен згрутч и ја разредува крвта. Терапијата трае седум дена, по што пациентот е пропишан со антикоагуланти со директно дејство ("варфарин") и никотинска киселина (раствора згрутчување на крвта). Терапијата може да трае од 6 до 8 месеци.

Хепарински дрога

Хируршкиот третман на тромбоза е индициран кај особено тешки случаи кога постои веројатност за некроза, гангрена или одвојување на згрутчените крвни зрнца.

Што се однесува до третманот на народни лекови, тие можат да се користат со слабата природа на болеста како додаток на терапијата со лекови. Особено популарна е употребата на билни декорации, третман со мед или нога бањи подготвени врз основа на Корен Potentilla. Лековите мора да се земат во рок од шест месеци, во спротивно тие нема да дадат никаков ефект.

Профилаксата на тромбоза се состои од периодичен внес на хепарин (докторот пропишува доза на лекови за да се избегне крварење), редовна употреба на традиционалната медицина (накит од коприва и ациција тинктура даваат добар ефект).

Секоја болест е полесно да се спречи отколку да се лекува, па превенцијата на тромбоза е многу важна во животот на секоја личност. Во секој случај, лекарот треба да се занимава со лекување и превенција на болеста, само-третманот може само да му наштети на здравјето и да ја влоши состојбата на крвните садови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате тромбоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: флебологот , васкуларниот хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Клостридиоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Клостридиозата е инфективна болест која најчесто се јавува во акутна форма. Побудувачкиот фактор за развој на патолошкиот процес е патогени клостридиумски микроорганизми кои ослободуваат токсини, што доведува до крајно негативни последици.

...
Салмонелоза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Хеморагична треска (појавување симптоми: 7 од 20)

Вирусни хеморагични трески (HF) се недиференцирана група на акутни вирусни инфекции во кои хеморагичниот синдром е најистакнат симптом. Во медицината, познати се 15 подвиди на такви заболувања. Сите се слични во нивниот тек и тие се обединети со хеморагичен синдром (од каде потекнува името на групата).

...
Сончев удар (појавување симптоми: 7 од 20)

Сонцето и топлотен удар се услови кои, кога се развиваат, веднаш треба да почнат да им помагаат на жртвата, бидејќи постои директна закана за неговиот живот. Овие состојби најчесто се случуваат во пролетно-летниот период, кога активноста на сонцето се зголемува неколку пати. Многу луѓе тврдат дека сончевиот удар и топлотниот удар се едно и исто, но тие не се. Тие имаат некои разлики.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

флебологот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
васкуларниот хирург прифаќа
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .