Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сепса (труење со крв): симптоми и третман

Сепса (крваво труење) - главните симптоми:

Крвна инфекција е патолошки процес кој продолжува во акутна форма. Болеста почнува да се манифестира во првата фаза, а исто така има и гнојна и воспалителна природа. Секогаш е тешко да се воспостави точна дијагноза. Кога знаците и симптомите говорат за септикемија и го одредуваат начинот на инфекција, терапијата треба веднаш да се започне со цел да се спречат компликации.

Причини

Една болест, како што е труење со крв, може да резултира од внесување на следните микроорганизми во крвта:

 • E. coli;
 • пневмококи;
 • стафилокок;
 • менингококи;
 • Mycobacterium tuberculosis;
 • Klebsiella;
 • Кандида тип печурки.
 • херпес вируси.

Голема улога во формирањето на сепса е доделена на имунолошкиот систем и неговите својства. Ако некое лице е здраво и има висока имунолошка одбрана, тогаш ако патоген влегува во телото, тој нема да му дозволи да ја развие оваа болест, а со текот на времето ќе престане со микроорганизми.

Во зависност од специфичниот тип на патоген, исто така се определува и методот на инфекција. Секој од нив има свои карактеристики. Исто така, треба да се спомене и нозокомијална сепса, чија инфекција се изведува поради лошо исчистена соба, на инструменти. Се разликуваат следните начини на инфекција:

 • преку кожата;
 • орален;
 • октоген;
 • акушерски и гинеколошки;
 • за време на периодот на хируршка или дијагностичка манипулација и повреди;
 • криптогени.

Одредени болести, исто така, може да предизвикаат труење со крв:

 • рак;
 • ХИВ;
 • дијабетес;
 • рахитис;
 • вродени патологии на имунитет.

Прифаќањето на одредени лекови, радиотерапијата, исто така, негативно влијае на човековото здравје и може да предизвика формирање на сепса.

Одделно, потребно е да се разгледа сепсата кај децата. Оваа болест ретко доволно го засега телото на детето и, по правило, новороденчиња. Инфекцијата може да се појави во матката или за време на породувањето. Ако зборуваме за интраутерина инфекција, бебето веќе се роди со знаци на патологија. Сепсата кај новороденчињата се дијагностицира поради продирањето на патогенот преку папочна рани и садови.

Знаци на

Херпес на усните - еден од симптомите на сепса

Оваа болест нема одредени дефинитивни симптоми, но може да се идентификуваат главните знаци на контаминација на крв:

 • треска;
 • треска;
 • нестабилна ментална состојба на пациентот;
 • бледа кожа;
 • празно изглед;
 • се соочуваат со хиперемија;
 • шупливи образи;
 • прекумерно потење;
 • петехијална хеморагија;
 • херпес на усните;
 • мукозни мембрани што крварат;
 • недостаток на здив;
 • пустули и заптивки на кожата.

Главните симптоми потребни за дијагноза се треска, треска и потење. Ако се најдете себеси со презентирање знаци, треба итно да започнете со терапија.

Видови на сепса

Класификацијата на презентираната болест ги вклучува следните видови на болести:

 • хируршки;
 • одонтоген;
 • абдоминална;
 • неонатален.

Хируршки

Хируршка сепса е болест која може да биде предизвикана од разни микроорганизми. Како по правило, болеста е предизвикана од фокуси на гнојна инфекција. Манифестацијата на хируршка сепса е необична реакција на телото и е придружена со остра слабеење на имунолошкиот систем. Причините за болеста стануваат болести на кожата гнојна и акутна природа.

Симптомите на хируршка сепса се доста разновидни и се одредуваат од сцената и форма на патологија. Карактеристични карактеристики се:

 • високо (до 40-41 °) телесна температура;
 • зголемена брзина на срцето и дишење;
 • тешки треска;
 • црвен осип;
 • зголемена слезина и црн дроб;
 • жолтица и анемија.

Во речиси сите случаи, хируршката сепса доведува до формирање на тахикардија. Таа е упорна и нејзиното времетраење е исто како и хипервентилацијата.

Одонтогени

Следниот тип на сепса, која вклучува класификација, е одонтоген. Се карактеризира со следниве манифестации:

 • продолжена непријатност;
 • замор;
 • прекумерно потење;
 • намален апетит;
 • болка во срцето;
 • брз пулс;
 • зголемена нервоза;
 • главоболка

Одонтогената сепса може да се развие во неколку фази:

 1. Румрна ресорптивна треска, која се карактеризира со соодветен одговор на локалниот инфективно-воспалителен процес.
 2. Почетната фаза на болеста. За време на него, гнојната ресорптивна треска продолжува, патогените микроорганизми се сеат од крвта.
 3. Септикемија - сите претходни симптоми продолжуваат.
 4. Септикопиемија - продолжено зачувување на гноен-ресорптивна треска. Сеење на патогени микроорганизми се јавува од крв и метастатски супуративни фокуси. Тие ги одредуваат спецификите на текот и исходот на болеста.

Абдоминален

Абдоминална сепса е најчеста форма на болеста. Нејзината главна разлика од другите форми на болеста е дека инфекцијата се изведува од органите на дигестивниот тракт. Микроорганизмите влегуваат во абдоминалната празнина, поради што постојат места каде што концентрацијата е концентрирана.

Абдоминална сепса е болест што е тешко да се лекува. Тоа може да влијае на човечкото тело ако има заболувања на одредени дигестивни органи, кожни заболувања, кога се инсталираат катетри кај пациент со слаб отпор на телото. Ако се дијагностицира абдоминална сепса, процентот на преживување е 30-40%. Под услов патологијата да биде предизвикана само од еден тип на патоген, процесот на заздравување е значително побрз и не толку тежок. Абдоминална сепса најчесто се јавува кога стафилококиот и неговите различни сорти влегуваат во телото.

Неонатален

Новороден сепса

Неонатална сепса (сепса на новороденчиња) е болест која се карактеризира со присуство на примарен фокус и циркулација на инфекција во крвта. Сепсата на новороденчиња се манифестира со следниве симптоми:

 • висока температура;
 • летаргија;
 • диспепсија;
 • Питу боја на кожата;
 • формирање на супуративни метастатски фокуси во различни органи.

Неонаталната сепса во почетната фаза се манифестира во форма на летаргија, анксиозност, слаб апетит, честа регургитација, слаба телесна тежина. За време на висината на болеста на бебето, се јавуваат следните знаци на неонатална сепса: треска, едем и хипотрофија.

Неонаталната сепса кај новороденчињата има една карактеристична особина - пченкарен тон на кожата, жолтица, марамање на кожата и мал исип.

Дијагностички мерки

Дијагностички критериуми за рана сепса

За брзо назначување на третман на сепса, треба точно да го одредите начинот на кој инфекцијата влезе во телото. Само со навремена дијагноза е можно да се утврди во рана фаза на сепса или тоа е краткотрајна инфекција. За да се утврди оваа патологија, неопходно е да се разгледаат следниве критериуми за сепса:

 • примарен фокус кој е поврзан со лимфниот и циркулаторниот систем;
 • влез на микроби во крвта во големи количини;
 • појавата на секундарни фокуси од кои патогените исто така ја инфицираат крвта;
 • летаргија на имунолошкиот систем.

Со оглед на овие фактори и симптоми на болеста, лекарот прави дијагноза.

Терапија

Презентираната болест има висока стапка на морталитет, па третманот на сепсата треба да биде итен и треба да се спроведе во болницата. Ако патолошкиот процес ги опфати повеќето од органите и системите, тогаш постои голема веројатност за смрт. Затоа, многу брзо треба да започнете со терапија со антибиотици. Резултатот од третманот зависи од сериозноста на сепсата, отпорноста на телото, карактеристиките, типот на патогени.

Третман на сепса вклучува употреба на високи дози на антибиотици, протеински лекови. Се врши трансфузија, се инјектираат специјални серуми. Посебна улога во лекувањето на оваа болест заслужува висококалорична диета.

Избор на антибактериски лекови во третманот на бактериска сепса

Сепсата кај деца и возрасни, исто така, вклучува и локален третман. Тоа вклучува третман на рани со антисептички агенси, антибиотици. Отстранете ги гнојните содржини од раната и мртвото ткиво. Ако болеста е тешка, тогаш се користи интензивна и хируршка терапија.

Контаминацијата во крвта е многу сериозна болест која може да се реши само со висококвалитетен третман. Со навремена терапија е можно да се постигне намалување на температурата, да се исчисти телото од токсини. Сите манифестации на оваа болест исчезнуваат, неговите компликации се спречуваат, и започнува опоравувањето.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Сепса (крваво труење) и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашите лекари можат да ви помогнат: хирург , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Маларија (појавување симптоми: 8 од 20)

Маларијата е група на болести што се пренесуваат преку вектори кои се пренесуваат преку залак на комарецот на анофели. Оваа болест е честа појава во Африка, земјите од Кавказ. Децата под 5-годишна возраст најмногу се подложни на болест. Секоја година се регистрираат повеќе од 1 милион смртни случаи. Но, со навремен третман, болеста продолжува без сериозни компликации.

...
Акутна леукемија (појавување симптоми: 6 од 20)

Акутната леукемија е опасна форма на рак што влијае на лимфоцитите, кои се акумулираат првенствено во коскената срж и циркулаторниот систем. Оваа болест е тешко да се излечи, често фатална, во многу случаи само трансплантација на коскена срж може да биде спас. За среќа, болеста е доста ретка, секоја година нема повеќе од 35 случаи на инфекција на 1 милион население. Кој почесто се соочува со таква непријатна дијагноза на деца или возрасни?

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 5 од 20)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Инфективна мононуклеоза (појавување на симптоми: 5 од 20)

Инфективна мононуклеоза е акутна инфективна болест, којашто првенствено се карактеризира со оштетување на лимфните и ретикулоендотелијалните системи. Инфективна мононуклеоза, чии симптоми се манифестираат како треска, полиаденитис и тонзилитис, покрај ова се јавува и со зголемена слезина и црн дроб, како и со леукоцитоза во доминацијата на базофилните мононуклеарни клетки.

...
Ендокардитис (појавување симптоми: 5 од 20)

Ендокардитис е воспалителен процес кој се јавува во внатрешната обвивка на срцето (ендокардиум). Главната причина за нејзиниот развој е инфекција, но другите патологии не треба да се отфрлаат. Оваа болест подеднакво може да влијае на мажите и на жените. Многу често, болеста го надминува телото на луѓето кои земаат разни лекови. Тенденцијата за развој на патолошкиот процес е исто така присутна кај млади пациенти, па затоа е важно да се знаат причините и симптомите на патологијата со цел да се спречи развојот на тешки компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .