Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тромбоцитоза: симптоми и третман

Тромбоцитоза - главните симптоми:

 • Слабост
 • Пруритус
 • Крв во измет
 • Носеви
 • Цијаноза на кожата
 • Летаргија
 • Заматен вид
 • Поткожна хеморагија
 • Крварење на матката
 • Болка во прсти
 • Вознемиреност на кожата
 • Бубрежно крварење
 • Цревно крварење

Коагулацијата на крвта е исклучително важна работа, обезбедувајќи обновување на телото по повредите. Оваа функција е обезбедена од специјални крвни клетки - тромбоцити. Кога во крвта има премногу мал тромбоцит, тоа е, секако, многу лошо, бидејќи тогаш постои ризик од крварење од дури и релативно мала рана. Меѓутоа, обратниот случај, кога нивото на тромбоцити е премногу висока, не ветува ништо добро, бидејќи може да доведе до формирање на згрутчување на крвта. Зголемено ниво на тромбоцити во крвта се нарекува тромбоцитоза.

Што може да ги зголеми нивоата на тромбоцитите?

Ако зборуваме за таква болест како тромбоцитоза, причините за појавата се директно зависни од видот на болеста. Неопходно е да се разликуваат два вида на оваа болест: примарна и реактивна. Во првиот случај, работата на матичните клетки во коскената срцевина е оштетена. Како по правило, не се дијагностицира примарна тромбоцитоза кај деца и адолесценти: оваа форма е почеста кај луѓето со подолг период - од 60 години и повеќе.

Реактивната (секундарна) тромбоцитоза се развива на позадината на секоја болест. Најчести меѓу нив се:

 • Инфективни болести од акутна и хронична природа.
 • Тешка загуба на крв.
 • Дефицит на железо во телото (анемија со дефицит на железо). Оваа причина е особено карактеристична ако тромбоцитите се премногу во крвта на детето.
 • Цироза на црниот дроб.
 • Малигни тумори (особено за тумори во белите дробови или панкреасот).
 • Остеомиелитис.
 • Воспалителни процеси во телото.

Покрај горенаведените причини, секундарната форма на болеста може да се појави како одговор на употребата на лекови како адреналин или винкристин, остар одбивање да се употребуваат алкохол и тешки операции.

Симптоми на болеста

Обично, сите симптоми се појавуваат само за време на примарна тромбоцитоза. Ако зголемен број на тромбоцити во крвта е предизвикан од било каква болест, тогаш симптомите на тромбоцитоза и кај возрасното и кај детето лесно се пропуштаат заради знаци на примарна болест. Меѓутоа, ако пациентот е подложен на терапија во болница, тестовите на крв се прават редовно, и едноставно е невозможно да се пропушти таков алармантен знак како брзо зголемување на бројот на тромбоцити во крвта.

Оние кои немаат медицинска историја кои можат да предизвикаат есенцијална тромбоцитоза треба да посетат специјалист ако се најдат следните симптоми:

 • Крварење од различна природа: назален, матката, бубрежната, цревната, итн. Со цревни крварења, крвните редови можат да се детектираат во измет на детето.
 • Изречена болка во прсти. Ваквите симптоми се најкарактеристични за зголемените тромбоцити.
 • Постојано чешање Се разбира, овој симптом е карактеристичен за многу други болести, особено кожни болести. Затоа, само ако детето треба да се однесе кај дерматолог.
 • Поткожна хеморагија. Ако модринки почнаа да се појавуваат без никаква причина, тогаш ова е прилично алармантен знак.
 • Вознемиреност, синест на кожата.
 • Слабост, летаргија.
 • Прекршувања поврзани со видот.

Се разбира, воопшто не е потребно симптомите да се појавуваат одеднаш - понекогаш 2-3 знаци од наведената листа укажуваат на покачен број на тромбоцити. Ние не смееме да ги оставиме без внимание, бидејќи здравјето и животот на една личност може да зависи од тоа: возрасен и дете.

Дијагноза на тромбоцитоза

Општ крвен тест

Првото нешто што ја започнува дијагнозата на било која болест, вклучувајќи и таква болест како тромбоцитоза, е земање на анамнеза. Лекарот треба да знае какви болести имал пациентот претходно (особено важно за идентификување на причините за секундарна тромбоцитоза), како и знаци кои укажуваат на присуство на покачени нивоа на тромбоцити што ги има кај лицето (возрасен или дете) за време на третманот. Но, се разбира, исто така е потребно да се спроведат дополнителни истражувања и анализи. Тие вклучуваат:

 • Општ крвен тест. Едноставен, но многу ефикасен начин за идентификување на зголемен број тромбоцити во крвта, како и нивната можна патологија.
 • Биопсија на коскената срцевина.
 • Ултразвучно испитување на абдоминалната празнина и карличните органи.
 • Молекуларни студии.

Покрај таквите студии, што укажува на зголемено ниво воопшто, исто така е потребно да се спроведе серија тестови за да се осигури дека тромбоцитозата кај возрасен или дете не е предизвикана од било какво заболување или патологија.

Како да се излечи болеста

Третман на тромбоцитоза

Главниот вектор кој одредува како ќе се лекува третманот со тромбоцитоза е типот на болеста и неговата тежина. Ако тромбоцитозата е реактивна, тогаш прво третманот треба да биде насочен кон коренот, односно на болеста што предизвика зголемување на бројот на тромбоцити во крвта. Ако тромбоцитозата се манифестира како независна болест, тогаш третманот зависи од тоа колку нивото на тромбоцитите отстапува од нормата. Ако овие промени се мали, тогаш промената на методот на исхрана, како и употребата на традиционалната медицина ќе помогне во решавањето на проблемот. Општ третман е најефективен кај следните производи:

 • Заситени масти. Тука спаѓаат рибино масло (се продава во капсули, така што "не е потребно да се сеќава на вкусот на детството"), ленено семе и маслиново масло.
 • Домати, доматен сок.
 • Кисело овошје, цитрус.
 • Кромид, лук.

Забранети производи, банани, ореви, црн чоколери, калинки, шипки и леќа се исто така забранети производи кои ја зголемуваат крвната вискозност. Исто така треба да се избегне употребата на алкохол, диуретици и разни хормонални лекови (вклучувајќи контрацепција).

Ако, сепак, не е можно да се управува со единечна исправка на коренот, третманот вклучува употреба на специјални лекови за чистење на крв. Нивните точни имиња треба да се разјаснат со консултација со лекар.

На прв поглед, тромбоцитозата не е премногу опасна, но овој синдром предизвикува формирање на згрутчување на крвта, што во несреќен сет на околности дури може да доведе до смрт. Бидејќи е важно во случај на проблеми, веднаш отидете кај специјалист и, доколку е потребно, веднаш започнете со третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате тромбоцитоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот хематолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пурпура тромбоцитопенична (Verlgof-ова болест) (појавување симптоми: 5 од 13)

Пурпура тромбоцитопенична или Verlgof-ова болест е болест која се јавува во позадина за намалување на бројот на тромбоцити и нивната патолошка тенденција за лепење и се карактеризира со појава на повеќе хеморагии на површината на кожата и мукозните мембрани. Оваа болест припаѓа на групата на хеморагична дијатеза, е доста ретка (според статистиката, 10-100 луѓе се разболуваат годишно). Првпат беше опишан во 1735 од страна на познатиот германски лекар Пол Werlhof, по што го доби своето име. Почесто, сè се манифестира на возраст од 10 години, а тоа влијае на лицата на двата пола со иста фреквенција, и ако зборуваме за статистички податоци кај возрасните (по 10-годишна возраст), жените се разболуваат два пати почесто од мажите.

...
Тромбоцитопатија (појавување симптоми: 4 од 13)

Тромбоцитопатијата е болест на системот на хемостаза, која се карактеризира со квалитативна инфериорност на тромбоцитите со доволна количина во крвта. Болеста се јавува доста често, и главно во детството. Бидејќи третманот на патологијата е симптоматски, човекот страда од сето својот живот. Според ICD 10, кодот на таквата патологија е D69.1, освен за една од сортите на болеста фон Вилебранд, која според ICD 10 го има шифрата D68.0.

...
Рендиу-Ослерова болест (појавување симптоми: 4 од 13)

Рендиу-Ослеровата болест (наследна хеморагична телеангиектазија, Рандиу-Ослор синдром) е вродена болест која се карактеризира со неразвиеност на епителот на крвните садови. Болно лице има чести назални крварења, се развива анемија и можно е да има внатрешно крварење.

...
Цироза на црниот дроб (појавување симптоми: 3 од 13)

Цироза на црн дроб е хронична болест предизвикана од прогресивната замена на парченското ткиво на црниот дроб со фиброзно сврзното ткиво, што резултира со реструктуирање на нејзината структура и кршење на актуелните функции. Главните симптоми на цироза се жолтица, зголемување на големината на црниот дроб и слезината, болка во десниот хипохондриум.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 3 од 13)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хематолог зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .