Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Висок крвен притисок: симптоми и третман

povyshennoe-arterialnoe-davlenie

Висок крвен притисок - главните симптоми:

Високиот крвен притисок е прилично честа болест, особено кај жени на возраст над 40 години. Оваа болест се манифестира многу бавно. Првично, едно лице има слабост, слаб сон и вртоглавица. Потоа доаѓа брз замор, наплив на крв во главата, прстите се вкочанети и мали "муви" блиц пред моите очи.

Причини за болеста

Што предизвикува хипертензија? Факторите кои придонесуваат за зголемување на крвниот притисок, како кај децата, така и кај возрасните, сè уште не се целосно проучени. Сега можеме да ги идентификуваме следните причини:

 • емоционален стрес, стрес;
 • возраст;
 • внес на алкохол и пушење;
 • седентарен начин на живот;
 • се користи во големи количини солена храна, и во мала течност;
 • дијабетес мелитус;
 • бубрежна болест;
 • прекумерна тежина;
 • употребата на одредени лекови (на пример, крвниот притисок кај жените се зголемува при земање на контрацептивни лекови);
 • наследни фактори.
Причини за висок крвен притисок

Симптоми

Во последниве години, хипертензијата е многу помлада. Во случај на постојан стрес, невроза, седентарен живот, пушење, болеста ги зафаќа младите луѓе, па дури и децата.

За хипертензија, симптомите се како што следува:

 • премногу работа;
 • главоболка;
 • болка во срцето;
 • хипертензивна криза.

Размислете за секој од симптомите презентирани подетално.

Преголема работа

Првиот сигнал дека имате висок крвен притисок е состојба која наликува на прекумерна работа или мала студ. Следниве симптоми се појавуваат:

 • одредена раздразливост,
 • дневна поспаност
 • нарушувања на спиењето во текот на ноќта
 • неможност да се концентрира,
 • црвенило на очното јаболко.

Повеќето луѓе не земаат вакви манифестации сериозно, иако залудно. Впрочем, ако артерискиот притисок при мирување е 140/90 mm Hg кај возрасни. ул. и кај деца 120/90 mm Hg. статија, како и тенденција за последователно зголемување, може да се тврди за блага хипертензивна болест.

Сите луѓе постари од 40 години (според статистичките податоци, развојот на хипертензија кај мажите се јавува неколку пати почесто од жените), како и лицата со ризик (прекумерна тежина, дијабетичари) се потребни за да се врши редовно мерење на крвниот притисок.

Класификација на форми на артериска хипертензија

Главоболки

Кога се следи понатамошниот развој на болеста, хипертензивните пациенти почнуваат да имаат болка во главоболка, како и стегање. Заедно со овој симптом, окулистите може да ги дијагностицираат промените во денот на очите и присуството на атрофични процеси во мрежницата.

Манифестациите може да покажат дека постои зголемен интраокуларен притисок. Таквото пореметување може да биде сигнал за појава на сериозни заболувања на очите.

Кога се мирува, крвниот притисок кај возрасни е 160/100 mm Hg. Уметност, и кај деца 130/100 mm Hg. Уметност, тогаш треба итно да одите кај кардиолог и да земете специјални антихипертензивни лекови. Овие индикатори за крвен притисок се опасни за здравјето.

Болка во срцето

Во комбинација со главоболка, пациентите со висок крвен притисок се жалат на болни напади на левата страна на градите. Пренесената болка може да даде во левата рака и да го наруши срцевиот ритам.

Овие симптоми може да покажат дека зголемениот крвен притисок придонесе за формирање на патолошки промени во коронарните артерии и срцевиот мускул. Ова треба да содржи:

 • исхемична срцева болест
 • ангина пекторис;
 • зголемување на левата комора, придружено со намалување на срцевиот минутен волумен и формирање на срцева слабост.

Во случај на навремен третман на хипертензија, патолошки процеси во срцето се реверзибилни, но пациентот мора да одржува здрав начин на живот и да зема антихипертензивни лекови.

Хипертензивна криза

Кога пациентот има хипертензија во умерени и тешки форми (крвниот притисок кај возрасните достигнува 160/100 mm Hg., А кај деца 130/100 mm Hg.). Хипертензивни кризи се формираат. Тие се јавуваат поради значително зголемување на притисокот за разлика од вообичаеното.

Симптоми на интракранијален притисок

Кои се знаците на лице со зголемен интракранијален притисок? Прво треба да се разбере дека интракранијалниот притисок е преголемо количество или недостаток на цереброспинална течност во одреден дел од черепот, формиран со кршење на циркулацијата.

Зголемените симптоми на интракранијален притисок кај возрасните се следните:

 • влошување на страничната и централната визија;
 • Сплит визија, "магла во очите";
 • оток на очните капаци, лице;
 • тинитус, губење на слухот;
 • чести главоболки, постепено стануваат постојани;
 • болка напади на врвот на грлото на матката, 'рбетниот мозок;
 • замор, чувство на слабост.

Знаци на интракранијален притисок кај деца се следните.

 • кај новороденчињата, постои проширување на конците, големината на главата се зголемува побрзо во споредба со големината на телото, испакната пролет, појавата на страбизам.
 • деца од предучилишна и училишна возраст има болка во главата, кривоглед, летаргија, замор, раздразливост, висока чувствителност на светлина.

Неопходна терапија

Третманот на висок крвен притисок кај возрасните и кај децата е намален на намалување на сите фактори што ја предизвикале оваа состојба:

 • губење на тежината;
 • одржување на нормален дневен режим, добар сон;
 • одржување на правилна исхрана, намалување на внесот на сол;
 • оптимален режим на пиење;
 • забрана за тутун, алкохол;

Задолжително за третман на висок притисок се смета внесувањето на одредени лекови. Целта на лекот, неговата доза треба да се врши само од искусен специјалист и зависи од симптомите на болеста.

Крвниот притисок и неговите фактори на намалување

Не е можно целосно да се излекува хипертензијата, но со почитување на правилниот животен стил и исполнувањето на сите рецепти на лекарите, хипертензијата во голема мера ќе ја подобри неговата здравствена состојба и ќе може да живее нормален полн живот.

Зголемен интраокуларен притисок може да се излечи само со хируршка интервенција. За да се задржи нормалната состојба на пациентот, тој е пропишан диуретични лекови и агенси кои ги подобруваат метаболните и хематопоетските процеси.

Компликации

Според лекарите, луѓето кои страдаат од хипертензија се најмногу подложни на артериосклероза. Затоа, најчесто имаат мозочен удар и срцев удар. Во случај на зголемен притисок, и кај децата и кај возрасните, може да се појави кутрат, бидејќи нормалното крвно снабдување на нозете е нарушено.

Главниот проблем на сите последици е притисокот врз срцето, како резултат на кој треба да работи со зголемен стрес. Со оваа болест, срцето не е во состојба да се справи со зголемениот товар, па затоа мал и голем круг на циркулација на крвта е скршен. Резултатот е отежнато дишење, хемоптиза, оток на екстремитетите. Презентираните компликации се причина за смрт.

Мозочните компликации се сметаат за следната опасна последица на хипертензија. Кога зголемен притисок е забележан кај некое лице долго време, се јавуваат хеморагии во ретиналните садови на очите. Таквите последици доведуваат до оштетување на снабдувањето со крв, што предизвикува дегенерација и ретинопатија. Сето ова придонесува за затемнување и слепило.

Превентивни мерки

Ако постои хипертензија на наследна природа, тогаш треба постојано да се следи нивното здравје и време за мерење на притисокот. Покрај тоа, потребно е:

 • почитувајте правилна исхрана,
 • намалување на внесот на сол,
 • да се откаже од алкохол,
 • води активен здрав начин на живот
 • не се подложени на стресни ситуации.

Хипертензијата е многу опасна болест. И покрај фактот дека поголемиот дел од времето висок притисок влијае не само на жените над четириесет години, оваа состојба е карактеристика на мажите, па дури и на децата. Затоа, не е неопходно да се мисли дека повторното зголемување на притисокот е норма. При појава на симптомите опишани погоре, итна потреба да се оди на консултација со кардиолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате висок крвен притисок и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: терапевт , кардиолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипертензија (појавување на симптоми: 5 од 11)

Хипертензија е хронична болест која се карактеризира со постојано зголемување на крвниот притисок до големи броеви поради нарушување на циркулацијата на крвта во човечкото тело. Исто така се користи за означување на оваа состојба се термини како што се артериска хипертензија и хипертензија.

...
Исхемичен мозочен удар (појавување на симптоми: 4 од 11)

Исхемичниот мозочен удар е акутен тип на нарушување на церебралната циркулација, што се јавува поради недостаток на снабдување со крв во одреден дел од мозокот или до комплетен прекин на овој процес, исто така, предизвикува оштетување на мозочното ткиво во комбинација со неговите функции. Исхемичен мозочен удар, симптомите на кои, како и самата болест, најчесто се забележуваат кај најчестите видови на цереброваскуларни болести, е причината за последователна попреченост и често смрт.

...
Мигрена (појавување симптоми: 4 од 11)

Мигрената е прилично честа невролошка болест, придружена со тешка пароксизмална главоболка. Мигрена, чии симптоми се всушност болни, концентрирани од една половина од главата главно во областа на очите, храмовите и челото, во гадење, а во некои случаи и во повраќање, се случува без упатување на мозочни неоплазми, мозочен удар и сериозни повреди на главата, иако и може да укаже на релевантноста на развојот на одредени патологии.

...
Мозочна енцефалопатија (појавување на симптоми: 4 од 11)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и крв во мозочното ткиво, неговите нервни клетки умираат. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Нодуларен периартеритис (Cussmaul-Meier болест) (појавување симптоми: 4 од 11)

Периартеритис нодоза е болест која влијае на садовите со мал и среден калибар. Во официјалната медицина, болеста се нарекува некротизирачки васкулитис. Постои име на периартеритис, болест Кусмаол-Мејер, панартеритис. Како што се развива патологијата, се формираат аневризми, се повторува оштетување не само на ткивата, туку и на внатрешните органи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .