Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипотензија: Симптоми и третман

Хипотензија - главни симптоми:

Денес, многу луѓе страдаат од хипотензија. Многумина веруваат дека овој термин се однесува на состојба во која притисокот се намалува. Но, ова не е сосема точно, бидејќи постојат и други болести, како што се хипотензија на мускулите, стомакот и жолчниот меур. Главната причина за развојот на презентираните состојби е погрешен начин на живот и штетни производи.

Хипотензија

Хипотензија е болест која се карактеризира со притисок под нормалните нивоа. Додека болеста не е патолошка состојба, пациентите не чувствуваат никакви посебни промени. Ако го споредиме високиот крвен притисок и хипотензијата, тогаш последната патологија не влијае негативно на кардиоваскуларниот систем.

Симптомите на хипотензија не претставуваат закана за животот, но понекогаш тешко се толерираат од страна на пациентите. Кај жените, хипотензијата е индицирана со крвен притисок од 100/60 mm Hg. st, за мажи, овие бројки се под 110/70 mm Hg. ул.

Причини за хипотензија

Постојат следниве причини за кои притисокот се намалува:

 • васкуларна дистонија;
 • депресија, стрес, невроза;
 • трауматска повреда на мозокот;
 • синдром на хроничен замор;
 • значителна загуба на крв;
 • кардиомиопатија;
 • недоволно производство на тироидни хормони;
 • синкопа, која се јавува по промена на одредена позиција на телото;
 • честа употреба на лекови кои го намалуваат крвниот притисок.

Манифестација на болеста

Хипотензијата ги има следните симптоми:

 • брз пулс;
 • зголемен одговор на студ и топлина;
 • нарушување на менструалниот циклус кај жените и кај мажи помала потентност;
 • зголемена чувствителност на светлина и гласни звуци;
 • ниски перформанси;
 • поспаност;
 • нарушување на меморијата, конфузија, потење на дланките и стапалата, нарушување на терморегулацијата;
 • затемнување на очите;
 • чувство на болка во срцето, дигестивни нарушувања.
Класификација на хронична артериска хипотензија

Терапија за болести

Како да се лекува хипотензијата? Терапијата со лекови во оваа состојба вклучува земање на општи лекови за стимуланси, на пример, производи со содржина на кофеин, преку кои можете да го зголемите крвниот притисок. Многу хербални лекови кои исто така го зголемуваат крвниот притисок имаат тоник ефект. Овие алатки вклучуваат:

 • женшен тинктура,
 • тинктура на Аралија Манчу,
 • Екстракт од Leuzea, тинктури,
 • decoctions на inflorescences на immortelle песочна, магнолија вино кинески, мами.

Покрај овие билки, фармацевтските тинктури на Елеутерококус и Глог можат да се користат за лекување на хипотензија.

Добро е за луѓето кои страдаат од болеста презентирани да пијат кафе, чај и други пијалоци кои го зголемуваат притисокот. Секако, не треба да злоупотребувате и да пиете голем број чаши кафе на ден.

Со хипотензија, друга храна која го зголемува притисокот, имено масни и солени, го има посакуваниот ефект. Но тука мора да постои мерка.

Ако користите солена храна во големи количини, тоа ќе има негативно влијание врз состојбата на бубрезите. Ако има намален притисок, тогаш, користејќи торба со солени ореви, нема да предизвикате никаква штета за себе.

Хипотензија на жолчното кесе

Хипотензија на жолчното кесе е болест која е формирана поради нарушена моторна активност на билијарниот тракт, што резултира со оштетено одвојување на жолчката.

Фактори кои придонесуваат за развојот на болеста

Причините за оваа болест се следните:

 • Неврорефлекс, во кој болеста се развива кога постои повреда на нервната регулација на здравјето на жолчното кесе.
 • Органска лезија на жолчното кесе.
 • Депресија, стрес, невроза.
 • Солени и пушени производи.

Манифестација на болеста

Хипотензија на жолчното кесе се карактеризира со следниве симптоми:

 • Чести болки во болки во десниот горен абдомен.
 • Болка во абдоменот при испитување.
 • Дијареа, лош апетит, во некои случаи, гадење, па дури и повраќање.
 • Горчина во устата наутро.

Терапија со хипотензија на жолчното кесе

Главната улога во третманот на хипотензијата на жолчното кесе е назначена за враќање на посакуваниот тон на мазните мускули на жолчното кесе. Хипотензија на жолчното кесе има конзервативен третман и голем број мерки, кои треба да вклучуваат:

 1. Прием на лекови кои поседуваат медицинско дејство.
 2. Усогласеност со специјална диета, која се базира на производи кои го зголемуваат тонот на мускулите на жолчното кесе.
 3. Терапевтска гимнастика.
 4. Спа третман.

Мускулна хипотонија

Мускулна хипотонија е болест која се карактеризира со намалување на мускулниот тонус. Таквата хипотензија се развива во повеќето случаи кај деца.

Симптоми

Оваа болест се манифестира на следниов начин:

 • Неможноста за независно превртување од стомакот до грбот;
 • Децата не можат да научат да ползат сами по себе;
 • Тешко е да се држи главата;
 • Не постои способност да се одржи играчка во нивните раце;
 • Тешко е да ја задржите вашата телесна тежина на нозе.
Клинички симптоми на синдромот на мускулна хипотонија

Фактори кои влијаат врз формирањето на болеста

Постојат следните причини за оваа болест:

 • Даунов синдром;
 • Миастенија гравис;
 • Прадеров синдром - Вили;
 • Тешки форми на реактивна жолтица;
 • Церебеларна атаксија;
 • Ботулизам;
 • Марфанов синдром.

Третман на мускулна хипотонија

Поради фактот што локалната и дифузна мускулна хипотонија е само синдром на одредена внатрешна болест, тогаш третманот со лекови се користи за да се отстрани. Како додаток на лекови, хипотонијата се третира со масажа, терапија за вежбање и други физички процедури. Изборот на лекот, неговата доза, како и помошни процедури треба да се врши од страна на искусен специјалист.

Стомачна хипотензија

Хипотензија на стомакот е патолошка состојба која се карактеризира со намалување на мускулниот тонус на ѕидовите и моторната функција на стомакот. Со таква патологија, храната што влегува во желудникот е слабо варење и тешко се движи по дигестивниот тракт.

Фактори кои ја предизвикуваат оваа состојба

Причините за оваа состојба се како што следува:

 • Нервоза, стрес.
 • Механичка повреда.
 • Емоционален, ментален стрес.
 • Чест, активен сексуален живот.
 • Инфекции од хронична природа.
 • Продолжен престој во кревет поради хронична болест.
 • Еден услов се карактеризира со недостаток на калиум во крвта.
 • Повреда на метаболичките процеси.
 • Астеничен тип на тело.
 • Гастроптоза.
 • Повреда на менструалната функција кај жените.

Симптоми

Симптомите на хипотонија на стомакот вклучуваат такви манифестации како што се:

 • Слабост и замор.
 • Неможноста да се фокусира нивното внимание и конфузијата.
 • Емоционална, ментална, физичка исцрпеност.
 • Пореметување во спиењето
 • Брза сатурација со внес на храна.
 • Надуеност и хроничен запек.
 • Исклучително ретки - зголемен апетит.

Стомачна хипотензија терапија

Третман на гастрична хипотензија ги вклучува следните мерки:

 • Целосен ноќен сон за 8-9 часа.
 • Елиминирање на сите фактори кои придонесуваат за стрес и замор.
 • Одење на свеж воздух да се прави секој ден за 3-4 часа.
 • Регулиран труд, физикална терапија.
 • Спорт.
 • Терапевтска масажа.
 • Здрав начин на живот, забрането алкохол и пушење.
 • Внимавајте на фракционата исхрана, заснована на ингестија на храна во мали делови.
 • Следете ја исхраната за време на третманот и јадете храна што е лесно сварлива. Тие вклучуваат млечни и млечни производи, зеленчук, зеленчук, како и производи чиј состав е богат со груби влакна, витамини, минерали, ензими, амино киселини.
 • Ограничете го внесот на течности, особено со храна. Водата е подобро да се користи пред јадење и 2 часа подоцна.
 • Отскокнување на цревната подвижност и движењето на дебелото црево. Не вреди да се користат клизми и да се земаат лаксативни апчиња за хипотензија. Користејќи специјални лекови кои ја зголемуваат цревната подвижност, може да ја влоши состојбата. Тука треба да ја нормализирате вашата исхрана и да вклучите храна која има лаксативно дејство.
 • Контраст, дожд, вентилаторски туш, како и топол солен, бор, бисер, Валериски бањи со понатамошна терапевтска масажа. За овие цели, беше добра идеја да се спроведе третман курс во специјализирани санаториуми, чиј профил е третман на болести на дигестивниот тракт.

Во случаи каде хипотонијата на стомакот бара медицински третман, се пропишани следниве лекови:

 • Седативни лекови кои го смируваат нервниот систем.
 • Лекови кои ја намалуваат болката.
 • Значи антигетик и гадење, кои вклучуваат анестезин, алуминиум хидроксид, бизмут.
 • Лекови кои го стимулираат тонот на желудникот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипотензија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар , кардиолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 6 од 9)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Невроза (појавување симптоми: 6 од 9)

Долготрајните и хронични нарушувања на човечкиот нервен систем, кои се карактеризираат со промена на психо-емоционалната состојба, се нарекуваат неврози. Болеста е предизвикана од намалување на менталните и физичките способности, како и појава на опсесивни мисли, хистерија и астенични манифестации. Неврозите се група на болести кои имаат долга слика на курсот. Луѓето кои страдаат од постојан замор, недостаток на сон, чувства, тага, итн, се изложени на оваа болест.

...
Церебрална исхемија (појавување симптоми: 6 од 9)

Церебралната исхемија е болест која е прогресивно кршење на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, што доведува до гладување на кислород на овој орган. Главната ризична група е новороденчиња. Оваа состојба често се развива за време на феталниот развој или директно во процесот на трудот. Како и за возрасните, нивната болест е формирана во позадина на други болести и ирационален начин на живот.

...
Вегетативна дистонија (појавување симптоми: 5 од 9)

Вегетоваскуларна дистонија (VVD) е болест која го вклучува целото тело во патолошкиот процес. Најчесто, периферните нерви како и кардиоваскуларниот систем добиваат негативен ефект од вегетативниот нервен систем. Неопходно е лекувањето да се третира без прекин, бидејќи во занемарена форма ќе даде сериозни последици за сите органи. Покрај тоа, медицинската помош ќе му помогне на пациентот да се ослободи од непријатни манифестации на болеста. Во меѓународната класификација на болести ICD-10, IRR го има кодот G24.

...
Дебелината кај децата (појавување симптоми: 5 од 9)

Дебелината кај децата е хронична форма на метаболичка болест, која е придружена со прекумерна акумулација на масното ткиво. Вреди да се напомене дека оваа болест е дијагностицирана кај околу 12% од децата во светот. Развојот на таквата болест може да биде предизвикана од широк спектар на предиспонирачки фактори, меѓу кои е и генетската предиспозиција, јадење големи количини на храна и недостаток на физичка активност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .