Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Венска конгестија: симптоми и третман

Венска метеж - главните симптоми:

Венска конгестија е патологија која се карактеризира со присуство на попречен одлив на венска крв со нормален артериски прилив. Причината за болеста се проблемите со еластичноста на ѕидовите на крвните садови, високиот крвен вискозитет.

Прекршувањата во одлив на крв може да предизвикаат појава на разни болести: пневмонија, срцеви заболувања , проширени вени, туберкулоза , артроза , тромбоза .

Доста често постои хиперемија на крв во главата, што доведува до силни мигрена . Патолошката состојба може да се формира во карлицата кај жени и кај мажи, предизвикувајќи тешки абдоминални болки, хормонски нарушувања и проблеми со сексуалниот живот.

Дијагностициран со венска стагнација по спроведување на серија студии: ултразвук, радиографија, компјутеризирана томографија, МРИ, ЕКГ.

Терапевтските мерки ќе зависат од локацијата на патологијата и состојбата на пациентот.

Етиологија

Примарната причина за венска хиперемија е тешкото одведување на крв во ткивата или органите, што доведува до зголемување на притисокот. Ќе има бавен проток на крв во капиларите, предизвикувајќи нивно проширување до големината на венулите.

Во областа на локализација на хиперемија поради бавен протокот на крв, постои интензивно ослободување на кислородот до ткивата и голема доза на јаглероден диоксид во крвта, што доведува до појава на хипоксемија и хиперкапнија. Орган или ткиво стекнува сина боја - цијаноза . На ова место температурата на телото се намалува, едемот се јавува поради голема акумулација на вода. Ја зголемува пропустливоста на ѕидовите на крвните садови.

Причини за венска конгестија во карличните органи или во долните екстремитети:

 • седентарен начин на живот;
 • употреба на хормонални лекови;
 • зголемување на обемот на циркулирачката крв;
 • прекумерна тежина;
 • хронични воспалителни процеси;
 • тумори на матката или јајниците;
 • бременост или тешка работа со компликација;
 • прекумерна вежба.

Венската конгестија во главата се однесува на пасивна хиперемија и може да се појави поради интракранијални или екстракранијални пореметувања:

 • повреди;
 • тумори во цервикалниот регион;
 • белодробна болест;
 • конгенитални абнормалности во садовите;
 • опструкција на вените.

Оштетениот проток на крв може да предизвика венска конгестија во белите дробови, предизвикувајќи стврднување на ткивото и промена на бојата на органот, отпорноста на капиларите се намалува со текот на времето и се формира склероза.

Причините за стеноза во срцето се пренесуваат заразни болести, воспалителни процеси во срцевиот мускул, нарушена циркулација на крвта и васкуларна пропустливост. Во детството, болеста се дијагностицира поради срцеви заболувања или автоимуни процеси.

Класификација

Хиперемија има неколку варијанти:

 • артериски (активен);
 • венски (пасивни);
 • мешани

Болеста може да се класифицира според местото на формирање на хиперемија:

 1. Стагнацијата на церебралните крвни садови се јавува поради патологијата внатре или надвор од черепот, таа е секундарен симптом. Хроничната форма предизвикува кислородно гладување на мозокот со оток и зголемен интракранијален притисок. Ако не се лекува, страдаат функционалните карактеристики на мозокот.
 2. Пулмоналната венска хиперемија предизвикува пулмонален едем. Ткивото на органот е компактирано и станува кафеаво во боја (поради акумулацијата на посебен пигмент). Болеста е комплицирана од развојот на склерозата во ткивата.
 3. Стагнација во карлицата. Често се случува, е пасивна. Патолошкиот процес е забележан и кај жените и кај мажите, што доведува до болни сензации во долниот дел на абдоменот, предизвикува неплодност и проблеми со гениталиите. Кај жените, проблемите со одлив на крв предизвикуваат предвремено раѓање, што предизвикува раѓање на неразвиено или мртво дете.
 4. Хиперемија во долните екстремитети. Патолошкиот процес се развива бавно, формирајќи васкуларен деформитет и предизвикувајќи проблеми со протокот на крв.
 5. Венската конгестија во бубрезите предизвикува зголемување на нивната големина и набивање. Протокот на крв во органот е нарушен, што резултира со можен бубрежен спазам.
Венска стаза во нозете

Откријте ја болеста во црниот дроб и во горните екстремитети, во цревата и јајниците.

Според степенот на текот на болеста, експертите прават разлика

 1. Акутната венска стаза предизвикува блокада на вените, состојбата на пациентот е тешка. Тешка болка, појава на оток, температурата на кожата на местото на патологијата драстично се намалува и станува сина во боја, може да се формираат места со пликови на кожата поради хеморагија. Чувствителноста е значително намалена, пациентот се опоравува, притисокот е мал. Ако не му помогнете на некое лице во блиска иднина, повредите во телото стануваат неповратни.
 2. Хроничната венска конгестија е слаба, во прво време не откриена. Состојбата на пациентот се влошува постепено: постои сериозност, тежок замор, болка, оток. Останатите знаци зависат од локацијата на процесот.

Секое отстапување од нормалата бара итен одговор за да се спречат компликациите на време.

Симптоматологија

Хиперемијата симптоматски се манифестира на различни начини, сето тоа зависи од формата, степенот и местото на формирање:

 1. Во малата карлица кај мажите и жените, кршејќи го одлевањето на крвта, постои непријатност во долниот дел на стомакот, болката се зголемува за време на сексуалниот однос. Крварењето може да се појави во цревата со хемороидален пролапс.
 2. Стазисот на мозокот доведува до силна болка, вртоглавица, несвестица, бучава и потпевнување во ушите. Лицето на пациентот отекува, лигавицата на грлото станува бледа.
 3. Хиперемија на белите дробови предизвикува отежнато дишење, кашлица, спутум со крв.
 4. Симптоми на стагнација во нозете: температурата на ткивата се намалува, се чувствува тежината во нозете, екстремитетите се наведнуваат, кожата станува сина. Чувствителноста на кожата драстично се намалува, постојат поткожни хеморагии, се појавуваат трофични чиреви , кои се инфицираат и сулфурат.
 5. Венска конгестија во срцето доведува до отекување на нозете, бледа кожа, кршливост на ноктите. Со текот на времето, вените јасно исчезнуваат, постои затегнатост, болка во градите.

Дијагностика

Венската конгестија во главата или во други органи се дијагностицира со испитување на историјата на болеста, сослушување на жалби и спроведување на надворешен преглед на пациентот.

Во зависност од симптомите и сомнежите на лекарот, пациентот се упатува на дополнителни процедури:

 • ултразвучен преглед;
 • Х-зраци
 • магнетна резонанца;
 • компјутеризирана томографија;
 • лапароскопија.
Дијагностичка лапароскопија

По утврдувањето на причината за венска стагнација и сериозноста на состојбата, се пропишува индивидуална терапија.

Третман

Третманот на венската стаза зависи од причината за патологијата. Со лесен степен на болеста, се предвидува комплекс на терапевтски вежби, масажи и специјални диети. Пациентот треба да се ослободи од лошите навики за да се спречи вазоспазмот.

Лековита терапија вклучува:

 • земање на сенотоникови кои ја намалуваат пропустливоста на ѕидовите на крвните садови, го отстрануваат воспалението, ја обновуваат еластичноста, ја подобруваат циркулацијата на крвта, ви овозможуваат да го отстраните едемот;
 • употреба на ангиопротектори и антитромбоцитни агенси.

Кога хиперемија во бубрезите се пропишани антибактериски лекови и лекови против болки.

Во прилог на главниот третман, на пациентот им се даваат медицински препораки за правилна исхрана, носење удобно долна облека и чевли. Користете контраст туш и крем за проширени вени . Во тешки случаи, хируршки процедури се пропишани.

Можни компликации

Венската конгестија ја нарушува исхраната на погодената област, предизвикувајќи компресија и атрофија на ткивата, дефект на органите. Проблемите со одлив на крв може да доведат до пневмонија , тромбоза, срцева слабост , артроза.

Превенција

Стагнацијата на венската крв може да се спречи ако проблемите со крвните садови, срцето, инфламаторните и заразни болести се третираат со текот на времето. Треба да се движите повеќе, да направите лесна гимнастика, да присуствувате на процедурите за масажа.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Венска конгестија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: општ лекар , флеболог , гинеколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Коарктација на аортата (појавување симптоми: 7 од 20)

Коарктација на аортата е вродена форма на стеснување на аортниот лумен во еден од неговите сегменти, локализиран во областа на истмусот, односно во областа каде што лакот поминува во опаѓачкото подрачје. Патологијата е забележана неколку пати поретко во асцедентните и абдоминалните региони.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 6 од 20)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Срцева болест (појавување симптоми: 6 од 20)

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...
Стекната болест на срцето (појавување на симптоми: 6 од 20)

Стекнати срцеви дефекти - болести поврзани со оштетено функционирање и анатомска структура на срцевиот мускул. Како последица на тоа, постои повреда на интракардијалната циркулација. Оваа состојба е многу опасна, бидејќи може да доведе до развој на многу компликации, особено на срцева слабост.

...
Дислокација на 'рбетници (симптоми на појавување: 6 од 20)

Дислокација на 'рбетот е нарушување кое се нарекува спондилолистеза во медицинската пракса. Оваа патологија е од два вида - при првиот поглед, пршлените се поместуваат навнатре, а во втората, тие се надворешни. Последиците од таквата повреда се 'рбетните кривини, како и силната болка што резултира од стегање на нервните завршетоци. Најчесто постои поместување на цервикалните пршлени, но во лумбалните и торакалните региони ваквата патологија исто така се јавува поради одредени причини.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
флебологот прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .