Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тахиаритмија: симптоми и третман

Тахиаритмија - главните симптоми:

Тахиаритмијата е патолошки процес во кој се зголемува фреквенцијата на контракција на срцевиот мускул со истовремено нарушување на фреквенцијата. Таквата повреда е ретко независна, во повеќето случаи се развива против позадината на други болести.

Со тахиаритмии, срцевиот ритам се движи од 100 до 400 во минута, додека развојот на патологијата може да се одвива и во долните и горните комори на срцето.

Не постои јасно ограничување на пол и возраст, оваа патологија се јавува и кај адолесцентите и кај постарите лица, вклучувајќи ги и постарите лица. Кај детето, развојот на таквото нарушување може да се должи на конгенитална срцева болест. Во секој случај, точната причина може да се утврди само со помош на инструментални дијагностички мерки.

Клиничката слика може да расте постепено или остро. Опасноста е токму формата во која манифестацијата на симптомите се случува постепено, бидејќи повеќето пациенти едноставно не обрнуваат внимание на тоа, а со тоа ја отежнуваат нивната ситуација.

Третманот започнува во фазата на испитување, ако станува збор за акутна форма на болеста, додека хоспитализацијата е задолжителна, бидејќи не постои само висок ризик од компликации, но исто така и смртоносен исход.

Тешко е да се предвидат долгорочни наредби за тахиаритмиите, бидејќи сè ќе зависи од фактори како што се клиничката и морфолошката слика за основната причина, навременоста на почетокот на терапевтските мерки, како и општото здравје на пациентот и неговата возраст.

Етиологија

Тахиаритмијата може да биде предизвикана и од кардиолошки етиолошки фактори и од причини кои не се директно поврзани со кардиоваскуларниот систем.

Кардиолошките причини вклучуваат:

Во однос на етиолошките фактори кои не можат да се припишат директно на кардиоваскуларниот систем, тогаш ова треба да вклучи, како што е

 • нарушување на васкуларниот тон во васкуларната дистонија;
 • електролитен дисбаланс за време на дехидратација, труење со алкохол, со мамурлак;
 • акутни инфективни и вирусни заболувања;
 • пролонгирани воспалителни процеси во телото;
 • тиротоксикоза ;
 • треска;
 • анемија од која било форма;
 • гастроентеролошки болести;
 • алкохолизам и зависност од дрога.
Тиротоксикоза

Предвидните фактори за развој на таквото пореметување се стрес, постојана нервна напнатост. Исто така, психосоматски фактор не е исклучен, особено во детството. Во такви случаи, патологијата е добро лекувана и не предизвикува сериозни компликации.

Во некои случаи, оваа патологија може да биде последица на земање на одредени лекови, на пример, муколитички Експекторант.

Треба да се забележи дека децата најчесто развиваат синусна тахиаритмија, а не секогаш примарна причина за болест на кардиоваскуларниот систем. Прекумерната физичка активност на континуирана основа исто така може да предизвика такво нарушување.

Класификација

Клинички, тахиаритмијата и тахикардијата се многу слични, но тие не се исти.

Се разликуваат следниве видови на тахиаритмии:

 • Синус тахиаритмија - срцева фрекфенција 90-120 во минута. Во овој случај, има чести предвремени импулси во синусниот јазол.
 • Пароксизмална тахиаритмија - клиничката слика е слична на синусот, но се појавува периодично, но не и постојано.
 • Суправентрикуларна тахиаритмија - е поделена на два подвида: АВ-зглобовите и атријалниот. Во овој случај, постои циркулација на патолошки импулси во ткивата на атриумот или атриовентрикуларниот јазол, соодветно.
 • Вентрикуларна тахиаритмија - срцева фреквенција се движи од 200 до 400 во минута, постои патолошки честа импулсација.

На етиолошкиот фактор се алоцира патологија поради следниве причини:

 • функционален;
 • кардиолошки;
 • екстракардијак.

Од природата на курсот, постојат две форми на болеста:

 • акутна форма - клиничките знаци се појавуваат постепено, состојбата на пациентот се влошува брзо, а во отсуство на медицинска нега може да се појави смрт;
 • хронични - симптомите се манифестираат во латентна форма, не многу изразени, што често води кон одложена дијагноза, како и зголемен ризик од компликации.

За да се одреди точно која форма на патолошкиот процес се одвива, може само со лекар да ги изврши неопходните дијагностички мерки.

Симптоматологија

Клиничката слика на овој патолошки процес ќе зависи од формата на нејзиниот тек.

Значи, со синус форми, симптомите ќе бидат како што следува:

 • брз пулс - фреквенцијата е повеќе од 100 отчукувања во минута;
 • чувство на недостаток на здив;
 • непријатност во градите;
 • јасно палпибилно чукање на срцето.

Во случај на пароксизмална форма на болеста, клиничката слика ќе се карактеризира како што следува:

 • симптомите се појавуваат остро и, исто така, остро исчезнуваат;
 • вртоглавица;
 • чувство на палпитации;
 • висок крвен притисок ;
 • гадење, ретко повраќање;
 • прекумерно потење;
 • болки во градите, но не секогаш;
 • состојба близу до губење на свеста.

Исто така, клиничката слика може да вклучува:

 • остар пад на крвниот притисок;
 • гадење со повраќање;
 • непријатност и болка во срцето;
 • метеж во прстите, чувство на студенило во горните и долните екстремитети;
 • отежнато дишење, плитко дишење;
 • губење на свеста

Во некои случаи, развојот на клиничката слика може да биде асимптоматски подолго време, што доведува до остра влошување на благосостојбата и често предизвикува удар .

Дијагностика

Тахиаритмијата на ЕКГ е јасно видлива, без разлика каква форма е потребна. Затоа, во присуство на горенаведената клиничка слика, оваа инструментална студија се изведува без прекин. Ако зборуваме за хронична форма, тогаш користете секојдневно следење, а во некои случаи дури и неколку дена да го поправите нападот.

Покрај тоа, дијагностичката програма може да ги вклучува следните активности:

 • општ и детален биохемиски тест за крв;
 • уринализа;
 • коронарна ангиографија;
 • дуплекс скенирање на аортата;
 • EFI;
 • хормонални студии;
 • Ултразвук на бубрезите и црниот дроб;
 • испитување на тироидната жлезда.

Врз основа на резултатите од дијагностичките студии, ќе се утврдат понатамошни тактики на терапевтски интервенции. Ако дијагнозата е потврдена, хоспитализацијата е задолжителна, бидејќи состојбата на пациентот може да се влоши во секое време, што доведува до крајно негативни последици, а смртта не е исклучена.

Третман

Третманот на тахиаритмиите се изведува само со употреба на сложени мерки, а главните терапевтски дејства ќе бидат насочени кон отстранување на основната причина.

Треба да се напомене дека терапијата може да биде и конзервативна и радикална, зависно од причината за појавата на таков патолошки процес.

Оперативната интервенција може да биде како што следува:

Што се однесува до конзервативните настани, тие подразбираат:

 • земање лекови;
 • исклучување на никотин, алкохол, дрога;
 • исклучување на стрес , прекумерно физичко насилство.

Фармаколошкиот дел од терапијата може да вклучува лекови како што се:

 • антиаритмици;
 • бета блокатори;
 • да се стабилизира крвниот притисок;
 • антикоагуланси.

Корекција на животниот стил исто така ќе биде потребна: правилна исхрана, само умерено вежбање, здрав сон сон. Исклучувањето на пушењето и алкохолот, како и стресот и силната нервна препрека треба да бидат основа на животот. Покрај тоа, таквите пациенти мора да бидат регистрирани кај кардиолог и систематски да се подложат на медицински преглед.

Прогноза

Најповолните прогнози се за синус форма: под услов внимателно да се внимава на здравјето на едно лице, нема компликации, а уште помалку се закана за животот. Најопасната е вентрикуларната форма на патологија, бидејќи за време на нападот може да се развие фибрилација, што во 60% од случаите доведува до смрт.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате тахиаритмија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: кардиолог , општ лекар , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Миокарден инфаркт (појавување на симптоми: 7 од 18)

Смртта на дел од срцевиот мускул што води кон формирање на тромбоза на коронарната артерија се нарекува миокарден инфаркт. Овој процес води до фактот дека циркулацијата на крвта на оваа област е нарушена. Миокарден инфаркт е претежно смртоносен, бидејќи главната срцева артерија е блокирана. Ако кај првите знаци не се преземат соодветни мерки за хоспитализација на пациентот, тогаш леталниот исход е загарантиран со 99,9%.

...
Ацидоза (појавување симптоми: 7 од 18)

Ацидоза - состојба на телото, која се јавува поради одредени етиолошки фактори, карактеризирана со нарушување на киселинско-базната рамнотежа. Таквата повреда може да се појави кај возрасни и деца. Метаболичката ацидоза, како и другите форми на овој патолошки процес, може да доведе не само до компликации, туку и до смрт. Затоа, само-третманот е неприфатлив - треба да побарате медицинска помош.

...
Ортостатска хипотензија (појавување на симптоми: 7 од 18)

Ортостатска хипотензија (постурална ортостатска хипотензија, ортостатски колапс) е синдром кој се манифестира во остра промена во систолниот и дијастолниот индекс на притисок. Треба да се забележи дека таков синдром се манифестира во моментот кога едно лице нагло ја менува позицијата од хоризонтална во вертикална.

...
Бигемини (појавување симптоми: 7 од 18)

Бигемини е име на форма на аритмија, во која се јавува предвремено возбудување на срцето по секое нормално чукање на срцето. Навремениот пристап за квалификувана помош ќе помогне да се избегне прогресијата на болеста и формирањето на компликации.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 6 од 18)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .