Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиперпротеинемија: Симптоми и третман

Хиперпротеинемија - главните симптоми:

Хиперпротеинемијата е патолошка состојба која води кон значително зголемување на содржината на протеини во човечката крв, што е поврзано со намалување на количеството на вода во васкуларниот слој или со развој на патолошки протеини за време на акутните фази на воспалителните процеси во телото.

Зголемување или намалување на нивото на протеини во крвта е симптоматска манифестација на основната болест, таа е многу честа, бидејќи секоја инфекција или вирус предизвикува раст на протеинот. Хиперпротеинемијата е забележана кај многу патолошки процеси.

Првото нешто што го прават кога се дијагностицира болеста е општ и биохемиски тест на крв, од кој сликата на болеста ќе биде јасна.

Нивото на протеини во крвта може да се провери само со помош на лабораториски тестови, и ако е потребно, тие можат да препишат ултразвук за да ги проверат внатрешните органи за патолошки абнормалности.

Третманот ќе биде насочен кон елиминирање на основната болест.

Етиологија

Протеинот е од големо значење за човечкото тело, бидејќи учествува во различни биохемиски процеси. Поради плазма протеините е згрутчување на крвта. Стабилна количина на протеини го одржува нормалниот притисок во мејнстримот и дистрибуира вода помеѓу ткивата. Протеините се одговорни за транспортната функција на хранливи материи, а глобулините се одговорни за заштитните функции на телото.

Кога количината на протеини е намалена, хипопротеинемијата се дијагностицира кај една личност, а со зголемена содржина на протеини, се дијагностицира хиперпротеинемија. Таквите отстапувања доведуваат до различни проблеми и се симптоматски манифестации на основната болест.

Причините за хиперпротеинемија ќе зависат од неговата разновидност.

Релативната форма на хиперпротеинемија се јавува поради следните состојби:

Причините за апсолутна хиперпротеинемија се:

Секоја од презентираните причини бара навремено лекување, бидејќи неуспесите во нормалната содржина на протеини може да предизвикаат многу компликации во телото.

Класификација

Пореметувањето на протеините може да доведе до намалување на содржината на протеини во крвта, тогаш името на болеста се појавува префикс хипо, односно хипопротеинемија или зголемување - на хиперпротеинемија.

Зголемената содржина на протеини може да има две сорти:

 • релативна хиперпротеинемија - се карактеризира со намалување на количината на вода во садовите, што може да доведе до намалување на нивната еластичност, намалување на дистрибуцијата на нутритивни компоненти низ телото, предизвикувајќи дехидрација , општа слабост;
 • апсолутна хиперпротеинемија - се дијагностицира многу поретко, во овој случај, серумскиот протеински скок е поврзан со производство на патогени протеини на парапротеин, со зголемување на синтезата на имуноглобулини или со зголемено производство на протеини во акутната фаза на инфламаторниот процес.

Содржината на ниски протеини, исто така, се состои од два вида:

 • релативна хипопротеинемија - се карактеризира со зголемена содржина на вода во садовите, а тоа се должи на труење со вода, проблеми со одвојување на урината, поради внесување на големи количини гликоза во крвта или патолошка состојба на задржување на водата во телото за време на откази на хипоталамусниот хормон;
 • апсолутна хипопротеинемија е карактеристична за хипоалбуминемија, што предизвикува дефицит на протеини, додека нејзината синтеза е потиснат, дефектот на протеините е зголемен, или протеинот се акумулира во други органи.

Нивото на протеини во крвта може да биде засегнато со земање лекови. Кортикостероидите, бромосулфалинот може да предизвикаат хиперпротеинемија, а хормоните со естроген предизвикуваат хипопротеинемија.

Симптоматологија

Хиперпротеинемијата не е независна болест, но е симптоматска компликација на основната болест.

Така, хиперпротеинемијата е откриена во следните патологии:

 • изгореници;
 • пролонгиран запек ;
 • повраќање;
 • дијареа;
 • дијабетес инсипидус;
 • миелом;
 • хепатитис ;
 • цироза на црниот дроб.

Дополнителни симптоми ќе се разликуваат во зависност од болеста, а главните вклучуваат:

 • општа слабост и замор;
 • гадење;
 • болка во црниот дроб;
 • болка во коските;
 • болка во долниот дел на грбот;
 • треска;
 • вознемирена столица.

Горенаведените симптоми се општи, а специфичните симптоми ќе се однесуваат на основната болест, која се наоѓа по темелна студија.

Дијагностика

Хиперпротеинемијата се одредува по лабораториски тестови, кои се задолжителни за дијагноза на било која болест или патолошки процес.

Бидете сигурни да го проверите нивото на протеини во случај на болка во коските или во долниот дел на грбот, бидејќи ова може да се должи на абнормална акумулација на лош протеин.

Лабораториските тестови може да бидат како што следува:

 • општа или биохемиска анализа - ќе го идентификува дефицитот или вишокот протеински ниво, за да го утврди видот, количеството, како и да ги идентификуваат воспалителните процеси;
 • крвен тест за нивото на хормонот произведен од хипоталамусот.

Доколку е потребно, спроведете ултразвук на црниот дроб или други органи.

Третман

Третманот на хиперпротеинемија се врши со помош на комплексни мерки и зависи од примарната дијагноза.

За да се намали загубата на течности, пациентот е пропишан:

 • пијте многу вода;
 • капките може да се администрираат за интравенска инјекција на течности или хранливи материи во телото на пациентот.

Тогаш се третира главната болест, што доведе до зголемување на содржината на протеини или до дехидрација.

Диететската храна е препишана на пациентот за да не се преоптовара телото за време на болеста, се воведуваат чести оброци со брзо сварлива и неоптоварена храна.

Лекарот може да биде пропишан приемот на анаболни стероиди, кои се одговорни за концентрација на протеини, витамински комплекси се назначени.

Можни компликации

Хиперпротеинемијата може да доведе до дехидратација, што ќе има катастрофално влијание врз здравјето на пациентот. Општа слабост и губење на свеста е само почеток на патологијата, а во тешки случаи, пациентот можеби треба да биде хоспитализиран.

Акумулацијата на патолошки протеини ја влошува основната болест, предизвикува акутни воспалителни процеси во телото.

Превенција

Со цел да се спречи патологијата, неопходно е: навреме да се лекуваат заразни, вирусни болести, да не се започнуваат воспалителни процеси, да се јаде право, да се води здрав начин на живот и да се движи повеќе, да се вежба или гимнастика.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиперпротеинемија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашите лекари може да ви помогнат: хематолог , општ лекар , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 6 од 8)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Лакунарен тонзилитис (појавување на симптоми: 5 од 8)

Лакунарната ангина е акутна болест на инфективна природа, која се карактеризира со локално воспаление на еден или повеќе елементи на лимфаденоидниот прстен на фаринксот. Вообичаено, воспалението ги покрива крајниците, но исто така е можно оштетување на ларинксот и фаринксот. Патогените микроорганизми може да предизвикаат таква болест, вклучувајќи менингококи, стрептококи, хемофилус бацил и така натаму. Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста.

...
Бубрежна дистопија (појавување на симптоми: 5 од 8)

Бубрежна дистопија е конгенитална болест која се карактеризира со повреда на топографијата на органи. Може да биде една или двострана. Клиничарите забележуваат дека таквите конгенитални абнормалности се доста ретки - кај една кај 800-1000 деца. Третманот може да биде и конзервативен и радикален, се користи само со развој на сродни компликации.

...
Гломерулонефритис кај деца (појавување симптоми: 5 од 8)

Гломерулонефритис кај деца е инфективно-алергиска патологија во која воспалителниот процес е локализиран во бубрежните гломерули. Меѓу специјалистите од областа на педијатријата се смета за најчестата стекната детска болест.

...
Хепатитис Г (појавување симптоми: 5 од 8)

Хепатитис Г е заразна болест предизвикана од негативниот ефект на специфичен патоген на црниот дроб. Меѓу другите сорти на оваа болест е помалку веројатно дека ќе се дијагностицира. Прогнозата целосно зависи од нејзината варијанта. Носачот на патолошкиот агенс се смета за болен човек и асимптоматски носител на вирусот. Најчеста инфекција е преку крв, но постојат и други механизми за влез на бактерии.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хематолог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .