Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Васкуларна оклузија: симптоми и третман

Васкуларна оклузија - главните симптоми:

Васкуларна оклузија е опструкција на садовите, што е резултат на блокада со тромб или повреда на крвта, може да го оштети мускулите или коскеното ткиво, истиснувајќи ги и садовите, што доведува до оштетен проток на крв. Патологијата предизвикува сериозни последици: срцева слабост, парализа на екстремитетите, некроза на погодените области.

Болеста се јавува доста често и може да влијае на големите крвни садови, екстремитетите, централниот нервен систем, влијае врз органите на видот. Исто така, оклузијата на мезентеричните крвни садови води до перитонитис и сепса.

Дијагностициран по спроведување на сеопфатни студии, надворешен преглед, ултразвук и дијагностика на магнетна резонанца.

Третманот ќе зависи од причината за болеста и од областа на лезијата. Во благ облик се користи конзервативна терапија, во тешка, се користат оперативни мерки, кои имаат за цел отстранување на тромбот и чистење на каналите. Оштетувањето на срцевите крвни садови е најопасниот, бидејќи може да доведе до инстантна смрт на пациентот.

Навремено иницијалната терапија ќе ги избегне компликациите од оклузија на мезентеричните крвни садови и ќе ја спречи инвалидитетот на пациентот.

Етиологија

Главната причина за оклузија е блокада (емболија), која се јавува во крвотокот во форма на густа формација.

Овој процес се случува:

 • заради заразни болести - преклопувањето на каналот се врши со голема акумулација на патогени микроорганизми или воспалителни гнојни тромби;
 • поради воздушна емболија , што е последица на меур воздух што влегува во каналот, најчесто се забележува по повреда или неправилно вбризгување;
 • поради масното емболија , која се формира кога метаболните процеси се нарушени во телото, што доведува до акумулација на масни честички и формирање на згрутчување на масни крвни зрнца од нив, тие исто така го блокираат преминувањето;
 • како последица на артериска емболија - се карактеризира со блокада со крвни згрутчувања, кои се мобилни и се формираат во валвуларниот апарат на срцето, а тоа се случува ако срцето е изложено на патолошки заболувања, овој тип предизвикува оклузија на артериите на долните екстремитети.

Оклузија на крвните садови или на вратот најчесто се формира на местата на стегање или разгранување.

Причините за тромбоза може да бидат:

Повредата на коскеното или мускулното ткиво доведува до компресија, блокирање и попречување на протокот на крв.

Класификација

Оклузијата на крвните садови е поделена на венски и артериски.

Патологијата на локализација е поделена на следниве типови:

 • Оклузија на мезентеричните крвни садови - се однесува на акутно оштетување на циркулацијата на крвта во мезентеричните садови, што доведува до цревна исхемија . Тромбозата предизвикува тешки абнормалности во ѕидовите на цревата, нарушувајќи ја неговата исхрана, предизвикувајќи тешка воспаление, што може да доведе до оштетеност и перитонитис.
 • Оклузијата на церебралните крвни садови - се должи на акумулацијата на холестеролните плаки, кои постепено се зголемуваат и го попречуваат слободниот проток на крв, садовите ја губат еластичноста и се формира тромб. Ваквите нарушувања може да доведат до неправилна циркулација на крвта, што доведува до слабо функционирање на внатрешните органи, предизвикувајќи мозочен удар , срцеви напади, губење на видот и крварење.
 • Закажување на садовите на долните екстремитети - се карактеризира со ненадејно преклопување на периферната артерија, што предизвикува развој на акутен исхемичен синдром, што доведува до закана за одржливоста на екстремитетот, нарушена е циркулацијата на крвта, прекинуваат тековните супстанции и тоа води до парализа и ткивна смрт, предизвикувајќи гангрена.

Осклузијата на садовите на горните екстремитети е забележана многу ретко, почесто се забележуваат блокади во мезентеричните садови и садовите на долните екстремитети.

Оклузија и стеноза на крвните садови

Симптоматологија

Знаците на оклузија директно ќе зависат од степенот на оштетување и локализација на патолошкиот процес.

Кога се зафатени долните екстремитети, се забележуваат следните симптоми:

 • болка под местото на лезијата;
 • нема пулс на местото на развојот на патолошкиот процес;
 • бледило на кожата под оклузија;
 • појава на некротични дамки;
 • погодената нога ја губи својата вообичаена телесна температура, станува студена;
 • нога tingles и губи чувствителност;
 • парализа на долните екстремитети и губење на моторната функција.

Ако времето не преземе мерки за отстранување на згрутчување на крвта, тогаш некротичното ткиво постепено се формира и се развиваат гангренозни процеси, што доведува до ампутација на екстремитетот.

Оклузијата на ретиналните крвни садови се манифестира со следниве симптоми:

 • пациентот губи очите во окото каде што се открива патолошкиот фокус;
 • неухранетост на мрежницата;
 • вкупно слепило.

Оклузијата, која влијае врз садовите на мозокот, предизвикува:

 • оштетување на говорот;
 • заматен вид;
 • мемориски пропусти;
 • честа губење на свеста;
 • тешки главоболки;
 • гадење и повраќање;
 • оштетување на меморијата;
 • намалена интелигенција;
 • деменција

Нарушувањата во исхраната на мозокот може да имаат неповратни последици, бидејќи има неправилности низ телото кои влијаат врз органите и системите на витална активност.

Оклузија на мезентеричните крвни садови се манифестира со следниве симптоми:

 • тешка спазматична болка во стомакот;
 • се јавува гадење и повраќање;
 • голема вознемиреност;
 • лабава столици со крв;
 • облоги се бледа;
 • крвниот притисок се зголемува.

Пациентот е во итна потреба од хоспитализација, бидејќи неговата состојба се влошува секој час, неговата интестинална пропустливост е нарушена, тој станува воспален, телото е затруено и настанува перитонитис .

Дијагностика

Во процесот на испитување на пациентот, се прави прелиминарна дијагноза, а итно е закажано дополнително истражување:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • дуплекс скенирање;
 • компјутерска артериографија;
 • радиографија на абдоминалната празнина;
 • селективна мезентерикографија - се користи за да се одреди областа во која се забележува оклузија на мезентеричните крвни садови;
 • магнетна резонантна ангиографија.
Оклузија на мезентеричната артерија во дијаграмот и ангиограмот

По сеопфатна студија и потврда на дијагнозата, третманот е пропишан. Ако состојбата на пациентот е тешка, се врши итна хируршка интервенција.

Третман

Оклузијата најчесто се третира со помош на хируршка интервенција: каналите се чистат, погодените области се отстрануваат, се изведува артериска бајпас хирургија.

Видот на мерките за третман ќе зависи од фазата на болеста:

 • исхемичен стрес 1-А степен - е почетна фаза на патолошкиот процес, применет конзервативен третман, воведени тромболитици, баротерапија, магнетна терапија;
 • 1Б-2Б исхемија на степен-хирургија, која има за цел враќање на протокот на крв со помош на шант, тромбектомија или емболектомија, и ако е затворен стресот, се изведува протетскиот дел од артеријата;
 • исхемија 3A - 3B степени - се користи шант, дозволена е делумна ампутација на екстремитетите;
 • за време на 3D исхемија, хируршките интервенции на крвните садови се контраиндицирани, бидејќи тие доведуваат до пост-исхемичен синдром, кој може да предизвика смрт на пациентот, но ампутацијата е задолжителна.

По отстранување на причината за оклузија, може да се препише лекови:

 • олеснување на воспаление;
 • лекови против болки;
 • антиспазмодии;
 • лекови кои го подобруваат протокот на крв и функцијата на срцето;
 • лекови за да ја намалат крвта.

Физиотерапијата е пропишана паралелно:

 • масажи;
 • терапевтски вежби;
 • бањи.

Пациентот е пропишан со диета со цел да се изгуби тежината (доколку е потребно) и да се спречи формирање на згрутчување на масни крвни зрнца. Во случај на ампутација на екстремитетите, се назначуваат мерки за рехабилитација, кои се состојат од психолошка обука и се избира протеза.

Можни компликации

Најголеми последици се оклузија на церебралните крвни садови и долните екстремитети, бидејќи доведува до деменција и срцева слабост .

Патологијата исто така може да предизвика:

Оклизирањето на мезентеричните крвни садови доведува до абдоминална сепса и гноен перитонитис.

Ако не обезбедите навремена и квалификувана помош, лицето може да остане забрането или да умре.

Превенција

Превентивни мерки за спречување на формирање на васкуларна оклузија се:

 • контрола на артерискиот притисок, што може да биде причина за нарушување на срцето, што доведува до формирање на крвни згрутчувачки зглобови и може да предизвика оклузија на садовите на долните екстремитети;
 • правилна исхрана - јадете свежо овошје и зеленчук, следете ја диетата;
 • да се ослободиме од лошите навики;
 • вежбање или физикална терапија.

Неопходно е да се избегнат стресни ситуации , периодично да се проучува и контролира вашата состојба, навремено да се лекуваат заразни болести, воспалителни процеси во телото.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате васкуларна оклузија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , флеболог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Оклузија на артерија (појавување симптоми: 7 од 20)

Оксидацијата на артериите е акутна васкуларна инсуфициенција која се јавува во случај на нарушена проодност или блокада на крвните садови, поради што е нарушена испораката на крв во одреден орган, што доведува до пореметувања во неговото функционирање.

...
Ротавирус (појавување симптоми: 6 од 20)

Ротавирусната инфекција е заразна болест предизвикана од ротавирусот. Ротавирус, чии симптоми се манифестираат со умерени симптоми на ентеритис или гастроентеритис, често се комбинира со респираторни и интестинални синдроми за време на првичната манифестација на болеста. Луѓето од било која возраст се подложни на ротавирусна инфекција, пак, најчесто се забележува инциденцата кај децата од шест месеци до две години.

...
Салмонелоза (појавување симптоми: 6 од 20)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Гастроентероколитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Гастроентероколитис (прехранбена токсикоинфекција) е воспалителна болест која води кон пораз на гастроинтестиналниот тракт, кој се наоѓа главно во малиот или дебелото црево. Тоа претставува голема опасност предизвикана од можна дехидрација на телото во отсуство на доволна контрола. Се карактеризира со брз почеток и брза струја. Како по правило, 3-4 дена ако се следат препораките на докторот, како и пропишување на соодветен третман, симптомите на болеста се повлекуваат.

...
Тромбоза (појавување симптоми: 6 од 20)

Тромбозата е болест во која густото згрутчување на крвта (акумулации на тромбоцити) се формира во крвните садови, мешајќи со слободниот проток на крв низ циркулаторниот систем. Затчавањето на крвните садови со згрутчување на крвта предизвикува непријатни чувства во рацете или нозете (во зависност од локацијата на згрутчувањето на крвта).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
флебологот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .