Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Коагулопатија: Симптоми и третман

Коагулопатија - главни симптоми:

 • Губење на косата
 • Бледило на кожата
 • Ниска крвна коагулација
 • Мукозна крварење
 • Син назолабијален триаголник
 • Hematomas
 • Вознемиреност на периартикуларните ткива
 • Стратификација на ноктите
 • Забите се распаѓаат
 • Сини четки

Коагулопатија - комплекс на негативно влијание на телото процеси во кои коагулација на крв е нарушен. Состојбата може да биде вродена и стекната. Кај оваа болест, долгорочното крварење е опасно, што може да резултира со анемија со дефицит на железо и појава на хематоми на кожата.

Коагулопатијата може да се дијагностицира со испитување на резултатите од лабораториските тестови и испитувањето на хардверот, по што се препишува сеопфатен третман од страна на лекар. Антибиотици, хормонска терапија и витаминско-минерални комплекси се користат за лекување на патологијата на згрутчување на крвта. Терапијата ќе помогне да се отстранат причините за болеста и симптомите кои се појавуваат.

Болеста започнува да се развива поради надворешни или внатрешни фактори. Во здраво лице, кога се случуваат сериозни повреди, телото го "вклучува" процесот на коагулација, во кршење на кој згрутчувањето на крвта не успее. Ова може да се случи во која било фаза.

Етиологија

Кај луѓето, болеста се развива доста брзо. Формата на патологија (стекнати или вродени) не влијае на стапката на развој на државата. Главните фактори кои имаат негативен ефект врз згрутчувањето на крвта:

 • автоимуни патологии, во кои се зголемува формирањето на тромбите;
 • системски болести во кои ѕидовите на мали садови стануваат послаби;
 • тумори од различна природа;
 • долгорочна употреба на лекови кои ја спречуваат тромбозата;
 • заболување на црниот дроб;
 • недостаток на витамин К;
 • труење на телото;
 • нарушување на хормоналната рамнотежа и многу други фактори.

Наследна коагулопатија почнува да се развива акутно со низок имунитет, кога телото не може да се справи со вирусите и бактериите. Ова е особено изразено во бубрежната инсуфициенција , кога бубрезите не се справат со нивните одговорности, поради што крвта е слабо филтрирана, а во биофлуидот се акумулираат шлаковите и токсините.

Проблемите со коагулација на крв често се откриваат кај бремени жени, бидејќи зголемената матка почнува да врши притисок врз блиските внатрешни органи, особено на бубрезите. Бремените жени со предиспозиција за патологијата пропишале одмор во кревет, кој ќе помогне во обновувањето на протокот на крв во урогениталниот систем на бремена жена. Третманот на бремени жени се врши само во болница, каде што жената постојано е под надзор на медицински специјалисти.

Класификација

Во медицината постои следна класификација на коагулопатија:

 1. Вродено Овој тип се карактеризира со неуспех дури и во фазата на хомеостаза, како резултат на тоа, составот и квалитетот на промената на крвта. Вродените коагулопатии имаат различни форми, кои се разликуваат од отсуството на една компонента во формирањето на згрутчениот крв.
 2. Стекнати. Патологијата се развива поради примарна болест. Во овој случај, коагулопатијата може да се нарече компликација. Оваа болест се нарекува специфичен симптом (секундарна коагулопатија).

Ова се манифестира со малигни тумори и сложени бактериски болести. Некои лекови кои се препишани за третман на системски патологии имаат негативен несакан ефект врз згрутчувањето на крвта.

Потребна коагулопатија е голема група на состојби во кои се јавува интраваскуларна коагулација. Потрошувачката коагулопатија може да доведе до коронарна срцева болест и некроза на ткивата.

Треба да се напомене дека сите видови на хемофилија се поврзани со вродениот тип на болеста. Ако некое лице не е помогнато во времето, пациентот може да умре од загуба на крв.

Симптоматологија

Модринки со коагулопатија

Секој тип на коагулопатија се манифестира со индивидуални симптоми. Само лекар може да направи точна дијагноза. Ако се појават следните симптоми, треба да побарате помош од медицинско лице:

 • бледило на кожата, цијаноза на рацете и назолабијален триаголник;
 • отечени зглобови;
 • лоша згрутчување на крвта, дури и по употреба на специјални лекови;
 • за мали модринки, големи хематоми;
 • тешко крварење на мукозната мембрана.

Со силно и пролонгирано крварење, телото губи големо количество железо и витамин Б. Поради тоа, ноктите почнуваат да се ексфолираат, забите се распаѓаат, паѓа косата. Особено опасно е болеста кај децата, бидејќи тие формираат само зглобови, мускули, коски и тетиви. Недостатокот на железо и витамини може да доведе до сериозни компликации.

Самолевањето е строго забрането, за да не се влоши ситуацијата.

Дијагностика

При првата посета на лекар, лекарот врши визуелна инспекција на пациентот и земање историја. По проучувањето на историјата на болеста, може да се предложи коагулопатија. Повеќе одговори на прашања може да се најдат во резултатите од лабораториските тестови на урина и крв. Ако има многу калциум во урината, ова укажува на развој на рак. Малигните тумори може да предизвикаат крварење. Кога содржината на голем број на протеини може да зборува за неуспехот на бубрезите.

Бидејќи оваа болест може да се појави поради различна патологија, исто така се вршат други испитувања. На пример:

 • КТ (компјутерска томографија);
 • Х-зраци
 • МНР (магнетна резонанца);
 • Ултразвук (ултразвук).
Компјутеризирана томографија

Со помош на тест на крвта, можете да го одредите присуството и фазата на развој на патологијата.

Третман

Третманот на коагулопатијата зависи од видот на патологијата. Во случај на конгенитална коагулопатија, неопходно е да се води одреден начин на живот, што подразбира редовна употреба на лекови и придржување кон специјална диета. Стекнатата болест мора да се третира во комбинација за да се отстрани причината и симптомите.

Ако причината е тешка повреда, пациентот мора да биде итно хоспитализиран. Во единицата за интензивна нега, крвта се трансфузира кај некоја личност. За да се врати коагулацијата, пациентот е пропишан со следниве лекови:

 • глукокортикоиди;
 • антибиотици;
 • антиспазмодии;
 • витамини и минерални комплекси;
 • препарати што содржат железо.

За да се врати коагулацијата, се користат плазматски замени или маса на тромбоцити. Можете да го прекинете крварењето на кожата со колаген хемостатичен сунѓер или прав. Ако терапијата со лекови не ги даде очекуваните резултати, се врши екскреција на слезината.

Превенција

Главните превентивни мерки кои влијаат на стекнатите видови на коагулопатија:

 • навремен третман на разни болести;
 • годишни превентивни прегледи;
 • активен животен стил;
 • престанок со пушење.

Во дијагнозата на предиспозиција за сериозно крварење, мора да го промените менито. Оброците треба да бидат избалансирани, со соодветно внесување на протеини, масти и јаглени хидрати. Од вообичаената исхрана треба да се отстранат солени, масни, пушеле и пржени. Неопходно е да се исклучи потрошувачката на алкохолни пијалоци.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате коагулопатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: хематолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ихтиоза (појавување симптоми: 3 од 10)

Ихтиозата е патологија која се карактеризира со повреда на структурата на кожата. Како што болеста напредува, кожата се стврднува и станува покриена со размери од различни големини и бои. За оваа болест се карактеризира со мала манифестација на сува кожа и обложување на капакот до таква мера што личи на рибините. Се наследува - ако такво нарушување е откриено кај еден од родителите, тогаш постои голема веројатност за откривање на таква болест кај детето.

...
Сепса (труење со крв) (појавување на симптоми: 2 од 10)

Крвна инфекција е патолошки процес кој продолжува во акутна форма. Болеста почнува да се манифестира во првата фаза, а исто така има и гнојна и воспалителна природа. Секогаш е тешко да се воспостави точна дијагноза. Кога знаците и симптомите говорат за септикемија и го одредуваат начинот на инфекција, терапијата треба веднаш да се започне со цел да се спречат компликации.

...
Хепатална инсуфициенција (појавување на симптоми: 2 од 10)

Болеста, која се карактеризира со нарушување на интегритетот на ткивото на црниот дроб поради нивното акутно или хронично оштетување, се нарекува слабост на црниот дроб. Оваа болест се смета за комплексна, поради фактот што метаболните процеси се нарушени по оштетување на црниот дроб. Ако не преземете соодветни мерки за лекување на болеста, тогаш под одредени услови, хепаталната инсуфициенција може брзо и брзо да се развие и да биде фатална.

...
Миелоидна леукемија (миелоидна леукемија) (појавување симптоми: 2 од 10)

Миелоидната леукемија или миелоидна леукемија е опасен канцер на хематопоетскиот систем, во кој се зафатени матичните клетки на коскената срцевина. Кај луѓето, леукемијата често се нарекува "леукемија". Како резултат на тоа, тие целосно престануваат да ги исполнат своите функции и брзо да се размножуваат.

...
Хеморагичен васкулитис (појавување на симптоми: 2 од 10)

Хеморагичниот васкулитис е заболување кое припаѓа на примарен системски васкулитис. Прво, патолошкиот процес "напаѓа" деца и млади луѓе. Болеста се манифестира со оштетена гастроинтестинална функција, микротромбоза, артралгија, пурпура (што може да се палпира).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хематолог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .