Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Акроцијаноза: Симптоми и третман

Акроцијаноза - главните симптоми:

 • Прекумерно потење
 • Цијаноза на кожата
 • Намалена еластичност на кожата
 • Син назолабијален триаголник
 • Студена кожа
 • Мукозна цијаноза
 • Отекување на рацете
 • Едем на нозете
 • Оток на прстите

Акроцијаноза - сина боја на кожата и мукозните мембрани. Екстремитетите, ушите и назолабијалниот триаголник може да станат сини. Ова се случува затоа што протокот на крв е нарушен во мали садови. Главните причини за состојбата се болести на кардиоваскуларниот систем.

Акроцијанозата не е секогаш опасна по живот. Прогнозата е под влијание на причините што го предизвикале развојот на патологијата. Срцевиот хирург или кардиологот треба да ги третира ваквите патологии.

Етиологија

Појавата на болеста е поврзана со голема обработка на кислород од ткивата на телото. Исто така, тоа е под влијание на забавување на протокот на крв, со што се зголемува нивото на хемоглобин.

Акроцијанозата има различни причини, во зависност од формата на болеста:

 • причините за анестетичката форма - се јавува поради високата искористеност на кислородот од телото, со цел да се одржи размена на топлина, со цел да се олади телото кај здраво лице, црвените крвни клетки внатре во садовите почнуваат да се држат заедно, периферниот проток на крв е попречен;
 • причини за суштинска форма - денес не постојат јасно дефинирани причини за појава на оваа форма на патологија, но научниците претпоставуваат дека акроцијанозата на рацете и лицето во оваа ситуација се јавува поради грчеви на мали артерии, а тоа е под влијание на експанзијата на капиларите на кожата, така што синиот тен да се набљудува кај луѓето кои постојано се на отворено - поради тоа садовите се шират;
 • причините за централните и дифузните форми - главната причина се нарекува зголемување на нивото на деоксихемоглобинот.

Причини за централната форма:

Развојот на акроцијанозата е предизвикан од следните состојби:

 • интоксикација на телото со отрови или лекови кои влијаат на формирање на одредени супстанции (деривати на хемоглобин кои не носат кислород);
 • Рејноова болест - малите артерии и артериоли се оштетени;
 • Buerger-овата болест - која се карактеризира со имунопатолошко воспалително заболување, воспаление ги покрива артериите и вените;
 • синдром на цервикален ребро;
 • склеродерма .

Најчеста причина за болеста е проширените вени .

Класификација

Во медицината, постојат шест главни форми на болеста:

 • централна акроцијаноза - е предизвикана поради конгенитални кардиоваскуларни заболувања или стекнати;
 • дифузен - се манифестира во прекршување на десната комора;
 • анестезија - се јавува при ниски температури, може да укаже на присуство на патологии;
 • спазматичен - се појавува кога спазмот на мали садови;
 • токсичен - типичен за интоксикација ;
 • идиопатска - може да се случи без никаква причина, нема да биде симптом на болеста.

За да се утврди точно која форма на болеста се јавува, само лекар може.

Симптоматологија

Симптоми на акроцијаноза

Манифестацијата на акроцијаноза е слаба кога кожата или слузницата има сина боја или изразена сина боја.

Главните симптоми на болеста:

 • на рацете, кога тие се спуштаат, а нозете манифестирани патолошки цијаноза - може да се појават при ниски температури;
 • сина боја на назолабијален триаголник и уши;
 • под влијание на ниска температура, манифестацијата на цијаноза се зголемува - ова може да се случи при тешки физички или ментални стресови, знакот исчезнува во топлина и ако ги кренете рацете;
 • оток на рацете, прстите и нозете;
 • потењето на екстремитетите се зголемува.

Кожата е секогаш ладна и нееластична.

Дијагностика

Со појава на цијаноза на кожата или мукозната мембрана, мора да се консултирате со лекар, бидејќи таквата лезија може да зборува за болести на кардиоваскуларниот систем.

За да се идентификуваат причините за развој на абнормална цијаноза на кожата, ќе се изврши следната дијагноза:

 • електрокардиограм - срцева активност може да се изучува;
 • ултразвук на срцето - ќе покаже присуство на срцеви дефекти што доведоа до срцева слабост ;
 • лабораториски крвен тест.

Ако испитувањето не покажа присуство на срцеви абнормалности, ги испитува белите дробови и црниот дроб. Цијаноза на кожата може да се појави за време на екзикозите - дехидрација.

Акроцијанозата кај новороденчиња може да укаже на сериозни конгенитални абнормалности на срцето, така што операцијата е неопходна. Во некои ситуации, операцијата се изведува веднаш по породувањето. Можно е да се открие сина боја на кожата на детето, дури и за време на периодот на интраутериниот развој, кога се изведува ултразвучен преглед на срцето на фетусот.

Третман

Терапијата за ваквите болести е насочена кон елиминирање на главната причина:

 • хируршките операции се вршат ако се детектираат вродени или стекнати дефекти на срцето ;
 • пропишува употреба на лекови за притисок;
 • користете средства за одржување на работата на срцето;
 • користат лекови за зајакнување на крвните садови - помагаат да се спречи нивното ширење.

Можете да го користите маслото од камфор, кое треба да се нанесуваат на погодената област. За да ги отстраните спазми на артериоли, можете да користите декорации на лековити билки, но пред да ги користите методите за домашно лекување, треба да се консултирате со лекар.

Прогноза

Прогнозата на патологијата зависи од причината за акроцијаноза.

Ако детето е родено со сина кожа, тоа укажува на сериозно нарушување во работата на срцето. Во овој случај, неопходна е итна операција, бидејќи погрешната структура на срцето може да доведе до смрт.

Неповолна прогноза за погрешен третман на срцева слабост. Се заканува со такви компликации како болести на бубрезите, црниот дроб и белите дробови. Ако проблемот го решиш навремено, состојбата на пациентот се враќа во нормала.

Во случај на акроцијаноза на спазматична или идиопатска форма, прогнозата е поволна, ако во исто време не се развиваат болести.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Акроцијаноза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: кардиолог , општ лекар , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лажни круп (симптоми за појавување: 3 од 9)

Лажно крупен е патологија на инфективно-алергиска природа која предизвикува развој на ларингеален едем со неговата последователна стеноза. Стеснувањето на луменот на респираторниот тракт, вклучувајќи го и гркланот, доведува до недоволен проток на воздух во белите дробови и претставува закана за животот на пациентот, па затоа треба да се обезбеди помош во таква состојба веднаш - за неколку минути по нападот.

...
Цијаноза (појавување симптоми: 3 од 9)

Цијанозата на кожата и мукозните мембрани е појава на неприродна синкава нијанса на одредени делови од телото и мукозните мембрани, што може да се појави и кај детето и кај возрасните. Според медицинските истражувања, оваа патолошка состојба е предизвикана од фактот дека постои зголемена количина на абнормален хемоглобин во крвта, што ја прави неговата боја да изгледа како сина. Во исто време, недоволно сатурација на крв со кислород, како резултат на која, на одредени делови од телото, крвта не се обезбедува во потребниот волумен, што предизвикува цијаноза на кожата и мукозните мембрани.

...
Атријален септален дефект (појавување симптоми: 3 од 9)

Атријалниот септален дефект е кардиолошка патологија на конгенитална природа, на која се формира отворена комуникација помеѓу левиот и десниот атриум. Со оваа патологија во септумот се формираат една или повеќе дупки, со што се дели левата и десната празнина. Ова води кон патолошки исцедок на крв, оштетена срцева и системска хемодинамика.

...
Асфиксија (појавување симптоми: 3 од 9)

Асфиксијата е состојба во која едно лице доживува ограничување во протокот на воздух во назофаринксот, што резултира со задушување со целосен кислород глад, што доведува до клеточна смрт. Тоа се случува поради различни причини од насилни, механички, патолошки или психолошки дејства, кога е нарушена размена на гасови во човечкото тело, што доведува до парализа на респираторниот центар.

...
Менопауза (појавување симптоми: 2 од 9)

Менопаузата (менопауза), буквална дефиниција која значи завршување на менструацијата, се јавува кај жени како резултат на прекин на функциите што ги вршат јајниците кога одредена возраст е достигнато. Менопауза, симптоми од кои се доста комплексни и изразени во сопствени манифестации, се јавува ако поминала најмалку една година од последното менструација кај жената.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .