Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Оклузија на артерија: симптоми и третман

Артериската оклузија е главната симптоми:

Оксидацијата на артериите е акутна васкуларна инсуфициенција која се јавува во случај на нарушена проодност или блокада на крвните садови, поради што е нарушена испораката на крв во одреден орган, што доведува до пореметувања во неговото функционирање.

Патолошкиот процес се развива поради васкуларни повреди или појава на згрутчување на крвта , што го нарушува протокот на крв, предизвикувајќи ослабнување на органите во кислородот и недостатокот на корисни елементи, што често води до гангрена и отстранување на некроза на телото.

Во основа, постои таков тип на болест кај младите луѓе кои водат седентарен начин на живот, бидејќи хиподинамијата води до поголем ризик од појава на болеста.

Третманот со лекови е применлив во почетните фази, кога се појави блокада на крвните садови, потребна е хируршка интервенција во комбинација со конзервативни методи.

Во напредни случаи, прогнозата за преживување е многу ниска, бидејќи патологијата води кон многу сериозни компликации кои не се секогаш компатибилни со животот.

Етиологија

Блокажата на крвните садови доведува до проблеми со снабдувањето со кислород и хранливи материи до органите и ткивата. Поплитеалните артерии најчесто се засегнати, патолошкиот процес се развива нагло и без очигледна причина. Луменот на садовите е блокиран со згрутчување на крв или емболија, а нивната големина влијае на дијаметарот на садот и може комплетно да го блокира протокот на крв.

Областа која е под оклузиран сад умира, а ткивната некроза почнува. Симптоматологијата ќе зависи од локализацијата на патолошкиот процес и од развојот на колатералната циркулација.

Главните причини се:

 • тромбоемболизам , кога крвните згрутчувања се преклопуваат со крвните садови;
 • акумулација на холестерол на ѕидовите на крвните садови (кај атеросклероза );
 • емболија воздушни меури, масти, течност;
 • дилатација или испакнување на крвните садови (со аневризма);
 • повредени бродови;
 • зголемено згрутчување на крвта;
 • воспалителни процеси во садовите;
 • срцеви заболувања;
 • дијабетес мелитус ;
 • леукемија - проширување на туморските клетки предизвикуваат блокада.

Исто така, треба да се истакнат следните предиспонирачки фактори:

 • злоупотреба на алкохол, дрога и пушење;
 • генетска предиспозиција;
 • хирургија која вклучува васкуларна инволвираност;
 • бременост и породување;
 • голема телесна маса;
 • седентарен начин на живот.

Патолошки процеси во садовите мора да се спречат со текот на времето, бидејќи тие доведуваат до смрт на пациентот. Оклузијата на периферните артерии е оптоварена со сериозни компликации.

Оклузија на артерија

Класификација

Васкуларната оклузија може да се забележи насекаде во човечкото тело, со следниве разлики:

 • опструкција во големи и средни бродови и области блиски до нив;
 • блокада на мали садови кои обезбедуваат крв на нозете и нозете;
 • мешани, кога се вклучени големи и мали садови.

Во зависност од причината за оклузија на артериите, постојат:

 • воздух;
 • масни;
 • атеросклеротичен.

Според локализацијата на патолошкиот процес, се разликува следнава класификација:

 • Оклузија на артериите на долните екстремитети. Се јавува поради згрутчување на крвта, спазми или васкуларни повреди, кои се манифестираат со болка, бледило на кожата поради недостаток на кислород. Едем е забележан во ткивата и нарушен е циркулацијата на крвта, температурата на погодената област се намалува, понекогаш се забележува брчки и сувост на кожата, сензитивноста се намалува и моторната активност во дисталните и проксималните зглобови се намалува. Постои голем ризик за развој на гангрена. Најчесто дијагностицирана лезија на поплитеалната артерија.
 • Оклузија на каротидната артерија. Тоа може да биде целосна или делумна блокада на крвните садови кои го снабдуваат мозокот, може да предизвикаат срцев удар, потези. Левата заедничка каротидна артерија (OCA) потекнува од аортниот лак, а десната од брахицефаличниот багаж, која се крева, е пред процесите на цервикалниот пршлен. Девиации може да се забележат во надворешниот НСА, кој е одговорен за обезбедување на крв во садовите и ткивата на лицето и главата. Оклузијата на внатрешната каротидна артерија (ИЦА) е поретка. ИЦА е одговорен за интракранијална циркулација на крвта, снабдување и негување на мозокот, фронтален, темпорален, париетален лобус, минувајќи низ целата череп. Садовите што водат до очите се отстранети од ИОР. Проблемите во заедничката каротидна артерија предизвикуваат хронични заболувања со мозокот и видот.
 • Оскленоста на коронарните артерии, кои се одговорни за хранење на миокардот, е честа појава. Со целосна блокада на протокот на крв предизвикува срцев удар . Кога садот не се преклопува целосно, се дијагностицира ангина . Причини се масни плочки и згрутчување на крвта. Хроничниот изглед на овој патолошки процес доведува до формирање на заобиколувања, но тие се многу послаби и можат со текот на времето да доведат до срцева слабост . Во 98% од случаите, проблеми со артериите на срцето се асоцирани со атеросклероза.
 • Оклузијата на феморалната артерија е најтешкиот тип на оклузија. Симптомите се манифестираат за време на вежбање, дополнително отежнат, вкочанетост, губење на сензација. Оклузијата на површна феморална артерија е предизвикана од блокада на мали крвни садови, се јавува најчесто и не се смета за опасна.
 • Оклузија на субклависката артерија. Доведува до исхемија на рацете и мозокот, постои слабост во рацете, вртоглавица, проблеми со говор и визија. Е поврзана гранка на аортата. Десното потекнува од брахиоцефаличниот багаж, поминува во левата субклависка артерија, се оддалечува од аортниот лак. Причините за блокада се многубројни, а последиците се многу сериозни.
 • Оклузијата на илеалната артерија - е втора по големина по аортата, се откинува од аортните вилушки во зоната на четвртиот лумбален пршлен. Првиот знак на манифестацијата на патологија е исхемија на нозете, замор, вкочанетост, болка при одење. Овој патолошки процес доведува до абнормалности во карличните органи и, како резултат на тоа, предизвикува импотенција , нарушено функционирање на органите на абдоминалната празнина.
 • Оклузија на левата 'рбетна артерија. Тоа предизвикува неправилности во снабдувањето со крв во мозокот, може да предизвика хронична недостаток на крв и да предизвика мозочен удар .
 • Оклузија на ренална артерија - се карактеризира со болка на страна, предизвикува треска, гадење и може да доведе до ренална инсуфициенција . Најчесто се јавува поради згрутчување на крвта. Во тешки случаи, предизвикува инфаркт на органи.

Проблемите во радијалната артерија предизвикуваат нарушувања во горните екстремитети, бидејќи има проблем со испораката на крв во овој дел од мускулно-скелетниот систем. Може да настане вкочанетост, бледило, некроза.

Оклузија на каротидната артерија

Секаков вид на патолошки процес кај мали или големи крвни садови бара итен третман, бидејќи последиците може да бидат фатални.

Симптоматологија

Развојот на патолошкиот процес во областа на брахиоцефаличниот сад ќе се карактеризира со слабост, вртоглавица, намалени перформанси. Ова се големите крвни садови кои обезбедуваат крв за меките ткива на мозокот и главата. Во истиот процес може да се вклучи и левата артерија, што значително го влошува текот на клиничката слика.

Артериската оклузија се карактеризира со следниве симптоми:

 • главоболки;
 • гадење;
 • замор;
 • болка при напор;
 • халуцинации;
 • заматен вид;
 • збунетост во умот;
 • болка во нозете;
 • бледило на кожата;
 • намалување на температурата во областа на погодената област;
 • парализа на нозете, пецкање, вкочанетост и чувство на печење;
 • некроза и оток;
 • недостаток на пулс на местото на повреда;
 • брз пулс;
 • проблеми со говор, дишење, голтање.

Било кој од наведените симптоми треба да се анализира и причината поради која се појавила со цел да се спречат најтешките компликации од патологијата треба да се утврди со текот на времето. Самопрочистувањето во овој случај е забрането, бидејќи само докторот може да ја утврди точната причина за појава на такви симптоми.

Дијагностика

На првите манифестации на клиничката слика, неопходно е да се консултирате со лекар. Специјалистот ќе го испита пациентот, ќе ја дознае природата на клиничката слика, ќе собира лична историја.

Исто така ги спроведете следните дијагностички активности:

 • крвен коагулограм;
 • USDG (дуплекс скенирање);
 • КТ артериографија;
 • MR ангиографија;
 • церебрална ангиографија;
 • МНР на мозокот и крвните садови.
USDG на садови на главата и вратот

По сеопфатна студија, се доделува соодветна терапија, која е избрана за секој пациент поединечно.

Третман

Во почетните фази на манифестацијата на болеста е пропишана конзервативна терапија, при што се елиминира причината за развојот на овие патолошки процеси.

Може да се препишат следниве лекови:

 • антиспазмодични лекови;
 • да се разреди крвта;
 • тромболитични агенси;
 • лекови против болки;
 • антиинфламаторно;
 • да се подобри работата на срцето.

Пропишани се физиотерапевтски процедури:

 • дијадинамична терапија;
 • магнетна терапија;
 • баротерапија;
 • плазмафереза.

Третманот на оклузија на артеријата на срцето ќе биде за да се ослободи грчењето и болката, потоа се вршат хируршки интервенции:

 • Х-зрачна ендоваскуларна техника - хируршка интервенција се изведува преку кожата на пациентот користејќи специјални алатки и слики од зрачење;
 • тромбемболектомија - тромб се отстранува од крвните садови;
 • ендартеректомија - со негова помош се враќа нормалниот проток на крв во садовите;
 • протетика - за оние делови од садови кои требаше да се отстранат;
 • Стентирањето се врши на срце, се инсталира посебна рамка;
 • ампутација - со ткивна некроза.

Ампутација се изведува само ако некрозата на ткивата започна и не е можно да се спаси ногата. По ваквата постапка е потребна долгорочна рехабилитација, која ќе се состои во употреба на конзервативни мерки и психолошка обука. По целосна исцелување, е избрана протеза.

Можни компликации

Проблемите во областа на артериите на срцето предизвикуваат многу силни компликации кои не се секогаш компатибилни со животот.

Во овој случај, зборуваме за следните патологии:

 • удар;
 • срцев удар;
 • лицева пареза;
 • проблеми со видот;
 • кислород глад на органи, дефект и целосно застој;
 • смрт

Во почетната форма на болест на садови не е исклучен смртоносен исход.

Превенција

Ако се придржувате кон следните правила, може значително да го намалите ризикот од болест:

 • води здрав начин на живот;
 • направи јога, лесна гимнастика;
 • се откаже од лошите навики;
 • јадете добро и правилно;
 • следи телесна тежина;
 • избегнувајте стрес ;
 • третираат хронични заболувања.

На првите симптоми, неопходно е да се консултирате со лекар и да се подложат на соодветни терапевтски процедури. Со цел да се спречи потребата да се земаат витамински комплекси, се држи до диета, не злоупотребувајте масна и пржена храна. Јадете повеќе овошје и зеленчук, како и храна што содржи фолна киселина.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате артериска оклузија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: васкуларен хирург , општ лекар , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на мозокот (појавување на симптоми: 8 од 20)

Ракот на мозокот е болест, како резултат на прогресијата на која се формира малигнен тумор во мозокот кој се 'рнеа во неговото ткиво. Патологијата е многу опасна и во повеќето клинички ситуации е фатална. Но, животот на пациентот може значително да се прошири ако првите знаци на болеста се идентификуваат навремено и можете да одите во медицинска установа за сложени третмани.

...
Гломерулонефритис кај деца (појавување симптоми: 8 од 20)

Гломерулонефритис кај деца е инфективно-алергиска патологија во која воспалителниот процес е локализиран во бубрежните гломерули. Меѓу специјалистите од областа на педијатријата се смета за најчестата стекната детска болест.

...
Акутен панкреатит (појавување симптоми: 7 од 20)

Акутен панкреатит (воспаление на панкреасот) е воспалителен процес во панкреасот. Голем број различни причини може да предизвикаат такво нарушување, но агресивното влијание на активните ензими врз органот е основа, што доведува до појава на специфични симптоми, вклучувајќи и неподнослива болка во абдоменот.

...
Инсулином (појавување на симптоми: 7 од 20)

Инсулиномот е неоплазма, која често има бениген тек и се формира во панкреасот. Туморот има хормонална активност - обезбедува секреција на инсулин во големи количини. Ова предизвикува хипогликемија.

...
Васкуларна оклузија (појавување симптоми: 7 од 20)

Васкуларна оклузија е опструкција на садовите, што е резултат на блокада со тромб или повреда на крвта, може да го оштети мускулите или коскеното ткиво, истиснувајќи ги и садовите, што доведува до оштетен проток на крв. Патологијата предизвикува сериозни последици: срцева слабост, парализа на екстремитетите, некроза на погодените области.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

васкуларниот хирург прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .