Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиперволемија: Симптоми и третман

Хиперволемија - главните симптоми:

Хиперволемија - повреда на циркулирачкиот волумен на крв во крвните садови во насока на зголемување. Во медицината, оваа состојба е поделена на едноставна, олигоцитемска и полицитемична. Тие се разликуваат во зависност од нивото на хематокрит. Постои, исто така, хиперволемија во пулмоналната циркулација - изолиран тип на хиперволемија, кој исто така се нарекува пулмонална хипертензија.

Етиологија

Причините за развојот на оваа состојба се разликуваат во зависност од видот на патологијата.

Во едноставна форма, тие се како што следува:

 • трансфузија на премногу крв - овој процес се нарекува трансфузија;
 • голем физички напор;
 • премногу топла клима;
 • недостаток на кислород во телото.

Во првиот случај, ова се случува бидејќи премногу крв влегува во телото однадвор. Во три други случаи, бидејќи крвта влегува во садовите од "резервите" на самиот организам.

Олигоцитемски видови ја имаат следната етиологија на развојот:

 • Периодот на раѓање - ова е норма, бидејќи зголемениот крвен волумен придонесува за нормалниот метаболизам помеѓу фетусот и жената.
 • Зголемен волумен на течност што влегува во телото. Првиот е прекумерно пиење. Течноста, исто така, може да тече од ткивата до садовите. Со други зборови, кога се јавува нерамнотежа во телото.
 • Нарушување на повлекување на течности. Се јавува во ренална инсуфициенција , задржување на натриум во телото.

Полицитемичните видови се манифестираат поради следните причини:

 • Хроничен недостаток на кислород во телото. Се јавува кај хронични заболувања на горниот респираторен тракт, срцеви мани. Тоа исто така може да се случи за време на долг престој во висорамнините.
 • Крвните болести се различни неоплазми, вродени патологии во кои многу клетки се формираат во крвта.

Определете одреден тип на патологија за време на дијагностичките процедури.

Хиперволемијата во мал круг ја има својата етиологија на развој:

 • хроничен бронхитис , емфизем , силикоза и други патологии;
 • зголемен притисок во дишните патишта - се јавува при несоодветна вентилација на белите дробови и со силна кашлица;
 • лоши перформанси на левата комора со аритмии и срцеви напади;
 • хронично труење со дрога на телото;
 • апнеа која се јавува во текот на ноќта.
Што е апнеа?

Во некои случаи, да се утврди причината за болеста не е можно.

Класификација

Како што споменавме порано, постојат три типа на хиперволемија:

 • Едноставно. Овој тип на патологија е исклучително редок. Се разликува во фактот дека волуменот на циркулирачката крв се зголемува пропорционално. Тоа е, бројот на клетки и течниот дел останува во прифатливи граници.
 • Олигоцитем. Овој вид се карактеризира со зголемување на само течниот дел од крвта, а нивото на хематокрит е намалено. Оваа состојба се нарекува хидрамија.
 • Полицитемичен. Се јавува со зголемување на клеточната компонента на крвта и хематокритот.

Бидејќи етиологијата на секој вид е различна, методот на дијагностицирање и методи на третман исто така се избира поединечно.

Треба да се забележи дека нарушувањето на циркулирачкиот волумен на крв може да се случи во насока на намалување: оваа состојба се нарекува хиповолемија . Исто така, има три главни типови.

Симптоматологија

Ако симптомите се краткорочни, а промените не ја надминуваат нормата, тогаш телото самостојно може да се справи со оваа ситуација. Во случај кога хиперволемијата предизвика хронична или акутна болест, третманот е избран за да се отстрани.

Општо земено, оваа патологија се манифестира со различни неспецифични знаци, имено:

 • висок крвен притисок;
 • зголемена брзина на срцето;
 • дебелина;
 • оток;
 • недостаток на здив;
 • сувост на оралната мукоза и кожа;
 • уринарно оштетување;
 • тешко дишење;
 • слабост;
 • главоболка и болки во долниот дел на грбот;
 • намалување на работниот капацитет.

Одделно, треба да се забележат знаци на таква состојба на респираторниот систем. Во почетната фаза на развој, клиничката слика е отсутен, што доведува до задоцнета дијагноза.

Општо земено, како што се влошува патолошкиот процес, клиничката слика ќе биде надополнета со следните карактеристики:

 • промени на расположението;
 • остра губење на тежината;
 • несоница;
 • вртоглавица;
 • несвестица на напор;
 • срцева болка;
 • акумулација на течност во абдоминалната празнина;
 • болка во црниот дроб;
 • повреда на срцето.

Бидејќи симптомите на оваа болест се манифестираат на различни начини, подобро е да се консултирате со лекар кога ќе се појават.

Дијагностика

Денес, тешко е да се дијагностицира таква состојба, бидејќи не постојат методи за одредување на циркулирачкиот волумен на крвта. Нивото на хематокрит е сигурно утврдено. Дека тој може да укаже на видот на патологијата во развој и нејзината причина.

Првичниот преглед се врши во докторската канцеларија, која вклучува:

 • визуелен преглед на пациентот;
 • историја на собирање на болеста.

Дополнително, се пропишуваат следниве постапки:

 • општ и детален биохемиски тест за крв;
 • уринализа;
 • определување на хематокрит;
 • определување на крвна група и Rh фактор.

Белодробната патологија се дијагностицира преку инструментална дијагностика:

 • електрокардиограм - ќе укаже на присуство на срцев удар , аритмија и многу повеќе;
 • Х-зраци - покажуваат проширени садови, особено во подоцнежните фази на болеста;
 • компјутеризирана томографија - ако се изведува со користење контраст, тогаш резултатот може да каже повеќе од рендгенско испитување;
 • ултразвук на срцето - покажуваат конгенитални абнормалности, брзина и обем на протокот на крв во садовите.
Како се изведува ЕКГ?

Дијагнозата на оваа состојба се изведува во комплексот. Внимателно извршеното испитување овозможува прецизно да се дијагностицира, и врз основа на тоа пропишува ефективен третман.

Третман

При идентификување на третманот со хиперволемија се врши во две насоки:

 • Етиотропска, односно елиминирање на причината за развојот на патолошкиот процес. Терапија на бубрежни заболувања, хирургија на срцето , терапија со болест на тироидната жлезда и борбата против неоплазма на крв. Тие исто така третираат хронични и акутни белодробни заболувања и строго го контролираат обемот на интравенски инфузии.
 • Симптоматски - ќе помогне да се справат со знаците на болеста. На пример, високиот крвен притисок се намалува со антихипертензивни лекови. Исто така пропишани диуретични лекови. Ангина , која беше предизвикана од оваа конкретна патологија, се третира со антиангинални агенси, но само по намалување на срцевото оптоварување.

Третманот се изведува во болница. Најчесто патолошкиот процес се елиминира преку конзервативни мерки, но хируршката интервенција не е исклучена, по што следи период на рехабилитација.

Покрај тоа, традиционалната медицина во третманот на ваквите болести исто така може да се користи.

Лекарот може да пропише:

 • Хирудотерапија е употреба на пијавици. Тие ќе помогнат во намалување на волуменот на крвта. Покрај тоа, нејзиниот вискозитет и бројот на униформни елементи ќе се намалат. Така, хематокритот е нормализиран.
 • Билни диуретици. Овие се копра, анасон, viburnum, конска опашка и многу други.

Но, бидете свесни дека диуретиците нема да помогнат при тешка бубрежна болест. Во оваа ситуација, треба да се изврши хемодијализа и хемофилтрација.

Можни компликации

Овој патолошки процес може да предизвика сериозни компликации ако терапијата не се започне навремено:

 • пулмонален едем со зголемување на волуменот на крвта;
 • токсичен ефект врз работата на внатрешните органи.

Кај сериозно болни пациенти, оваа болест го зголемува ризикот од смрт.

Превенција

Превентивните мерки на оваа патологија се следните:

 • дијагностика и навремен третман на кардиоваскуларните патологии;
 • намалување на количината на потрошена течност, особено нејзината количина треба да се следи кај деца, постари и хипертензивни пациенти, бидејќи стагнацијата на течност влијае на работата на многу органи и системи;
 • правилна исхрана;
 • елиминација на прекумерната потрошувачка на алкохол.

Исто така неопходно е да се откажат од лошите навики и прекумерната физичка активност.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиперволемија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: терапевт , педијатар , кардиолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вродена срцева болест (појавување на симптоми: 8 од 20)

Дефект или анатомски абнормалности на срцето и на васкуларниот систем, кои се јавуваат претежно во текот на развојот на фетусот или при раѓањето на детето, се нарекуваат вродена срцева болест или CHD. Името вродена срцева болест е дијагноза дијагностицирана од лекари во скоро 1,7% од новороденчињата. Видови на CHD предизвикува Симптоматологија Дијагноза Третман Самата болест е абнормален развој на срцето и структурата на нејзините крвни садови. Опасноста од болеста лежи во фактот дека во скоро 90% од случаите новороденчињата не живеат до еден месец. Статистичките податоци, исто така, покажуваат дека кај 5% од случаите, децата со CHD умираат на возраст под 15 години. Вродени срцеви дефекти имаат многу видови на абнормалности на срцето, што доведува до промени во интракардијалната и системската хемодинамика. Со развојот на CHD, се почитуваат нарушувањата на големите и малите кругови, како и циркулацијата на крвта во миокардот. Оваа болест зазема една од водечките позиции кај децата. Поради фактот дека ХСВ е опасна и фатална за децата, вреди да се разгледа болеста подетално и да се дознаат сите важни поенти за кои овој материјал ќе покаже.

...
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 8 од 20)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Метаболен синдром (појавување симптоми: 8 од 20)

Метаболниот синдром е патолошка состојба која вклучува неколку болести одеднаш, имено, дијабетес, коронарна срцева болест, хипертензија и дебелина. Таквата болест има претежно мажи и лица над 35 години, но неодамна се зголеми бројот на деца кои имаат слична дијагноза. Главните провокатори на оваа држава се сметаат за седентарен начин на живот, нездрава исхрана, нервозни пречки, како и промени во хормоналните нивоа.

...
Адренален аденом (појавување на симптоми: 8 од 20)

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...
Хронична бубрежна болест (појавување на симптоми: 8 од 20)

Хронична бубрежна болест е концепт што подразбира неколку патолошки процеси кои доведуваат до нарушување на функционирањето на еден таков орган. Како резултат на тоа, стапката на гломеруларна филтрација се намалува, клетките на органот се заменуваат со сврзно ткиво. Како резултат на тоа, постои некротизација на бубрезите (срцев удар) и смрт. Екстремно негативна прогноза на текот на болеста е присутна само ако третманот не се започне навремено.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
педијатар зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .