Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипербилирубинемија: Симптоми и третман

Хипербилирубинемија - главните симптоми:

Хипербилирубинемијата е патолошка состојба кога нивото на билирубин во крвта се зголемува. Развојот на болеста предизвикува разни болести на внатрешните органи. Ова се болести на црниот дроб и жолчните камења. Ако процесот на хипербилирубинемија е во првата фаза на развој, тогаш не се спроведува специфична терапија. Во некои случаи, жолчното кесе започнува да се разгорува.

Повеќето лекари не ја сметаат оваа држава за независна патологија. И покрај фактот што има свој МКБ-10 код, тој се нарекува симптом на одреден патолошки процес. Сепак, еден или друг знак укажува на развој на абнормалности во телото.

Етиологија

Причините за хипербилирубинемија се следните:

 • анемија ;
 • генетска предиспозиција;
 • интоксикација со алкохол или дрога;
 • заразни болести;
 • погрешно погрешно трансфузија на крв, кога групата и Rh факторот не се совпаѓаат;
 • автоимуни болести;
 • хроничен лупус еритематозус ;
 • воспаление на ткивото на црниот дроб;
 • леукемија;
 • неоплазми од различна природа;
 • хеморагии во абдоминалната празнина по повреда;
 • употреба на стероиди;
 • употреба на антипиретични и антибактериски агенси.

Откривениот синдром на развивање на хипербилирубинемија негативно влијае на нервниот систем. Исто така, поради тоа, може да се случи труење на телото.

Ако растот на билирубинот се зголемува паралелно со болести како хепатитис и цироза, ова укажува дека состојбата на пациентот е исклучително сериозна. Ова особено може да се случи по холецистектомијата.

Ако оваа состојба се јави во текот на бременоста, тоа значи дека има стагнација на жолчката поради естроген. Иако ова ретко се случува, сепак е неопходно да се консултира лекар кој ќе закаже испитување, со што ќе се избегне развојот на сериозни патологии.

Секоја форма и тип на болеста има свој МКБ-10 код.

Причини за хипербилирубинемија

Класификација

Оваа патологија има своја класификација:

 • Функционални нарушувања кои се дијагностицирани кај возрасни. Код ICD-10: E80 е генерички код, но исто така постои и ICD-10 код за сорти (синдроми). На пример: код на mkb-10 - E80.4 - Гилбертов синдром , код на mkb-10 - E80.5 - Кригелер-ов синдром, код на mkb-10 - E80.6 - Дабин-Џонсонов синдром и Ротор синдром. Постои и код за ICD-10-E80.7 - нестабилен метаболизам на билирубин.
 • Наследна хипербилирубинемија - ICD-10 код - D55-D58.
 • за новороденчиња - код ICD-10 - P50-P61.

Поконкретно, оваа патологија е поделена на следниве видови:

 • Бенигна хипербилирубинемија. Во повеќето случаи тоа е хронична жолтица , многу ретко тоа е наизменично. Ова се верува дека е наследна хипербилирубинемија. Името бенигна има колективен карактер. Со ова се подразбираат нарушувања во метаболните процеси кои се поврзани со нивото на билирубин. Главниот симптом на оваа болест е жолтата кожа и склерата на очите. Оваа состојба може да се појави после доживување на тежок стрес, после операција или заразна болест за време на бременоста.
 • Неконјугирана хипербилирубинемија или директна хипербилирубинемија. Се карактеризира со зголемување на индиректниот билирубин. Најчесто тоа се случува за време на хемолиза. Таквата хипербилирубинемија се јавува кај новороденчиња на кои им е дијагностицирана хемолитичка болест , како и кај пациенти со наследна форма на хемолитична анемија, кога настанало оштетување на црвените крвни клетки. Во повеќето случаи, ова се случува во случај на труење на телото, при цироза на црниот дроб , како и кај акутен или хроничен хепатитис . Компликација на таков хепатитис е хипербилирубинемија на постхепатис.
 • Коњугационалната хипербилирубинемија што се развива е зголемување на директен билирубин, со други зборови, физиолошка жолтица. Главно се дијагностицира кај недоносени бебиња, бидејќи нивниот хепатален ензимски систем сè уште не е развиен. Таквата хипербилирубинемија кај недоносените бебиња ги покажува првите симптоми само на третиот ден. Во текот на неделата напредува, а потоа се намалува. Кај недоносените бебиња, ќе помине за три недели, а кај малите деца за две недели.
 • Транзиторна хипербилирубинемија - дијагностицирана кај 70% од новородените. Таа се јавува поради слабото намалување на жолчните пигменти. Целосно се манифестира на третиот ден по раѓањето. Бојата на урина и измет останува непроменета. Кај некои деца ова се манифестира со постојана поспаност, слаб апетит, а во ретки случаи, изолирано повраќање. Симптомите се појавуваат во текот на целата недела, понекогаш и повеќе. Во таква ситуација, педијатар кој ќе пропише ефикасен третман ќе помогне. Оваа форма на патологија речиси никогаш не предизвикува компликации.

Неодамна, жолтицата кај новороденчињата се повеќе се дијагностицира.

Симптоматологија

Во секој случај, хипербилирубинемијата покажува симптоми сосема сликовито. Најкарактеристична е жолтата боја на кожата, склерата на очите, устата.

Дополнително, се појавуваат следниве симптоми:

 • чувство на болка во десниот хипохондриум;
 • гадење и повраќање;
 • горушица , чувство на горчина во устата;
 • општа слабост, одбивање да се јаде, апатија ;
 • промени на расположението;
 • поспаност;
 • ретка и краткорочна синкопа;
 • невролошки нарушувања;
 • урината станува темна во боја;
 • се јавува чешање на кожата;
 • остар губење на тежината.

Доколку таквата патологија се појавила за време на бременоста, клиничката слика може да биде дополнета со следните симптоми:

 • постојано чувство на замор, поспаност;
 • општа слабост и слабост;
 • нарушување на апетитот;
 • ако има хронични заболувања, тогаш тие може да се влошат.

Пациентите дијагностицирани со блага функционална хипербилирубинемија не доживуваат непријатност при палпација на црниот дроб, органот не се зголемува во големина.

Во умерени и тешки фази на болеста, како што е индиректна хипербилирубинемија, црниот дроб е зголемен и болен. Варијација на оваа форма на патолошкиот процес е Гилберт синдром.

Ако жолтата боја на кожата е единствениот клинички знак и дополнителните симптоми на нарушување на здравјето не се утврдени дури и со дијагноза, се прави пред-дијагноза на бенигна хипербилирубинемија или конгенитална хипербилирубинемија која се развива.

Пожолтени очи за хипербилирубинемија

Дијагностика

Примарниот преглед го врши општ лекар:

 • прво врши визуелна инспекција;
 • ја собира историјата на пациентот.

Понатамошна дијагноза може да ги вклучува следните испитувања:

 • општ клинички и детален биохемиски тест на крв;
 • уринализа и измет;
 • Абдоминален ултразвук;
 • Црнодробен ултразвук;
 • тестови на црниот дроб.

Во овој случај, можеби ќе треба да се консултирате со специјалист за заразни болести, хематолог, имунолог, нефролог. Според резултатите од испитувањето, се открива патологија и се пропишува соодветен третман.

Третман

Кога се дијагностицира хипербилирубинемија, третманот треба да биде сеопфатен. Ако се покаже дека пациентот има хемолитична анемија , неопходно е да се консултира со хематолог, особено ако оваа патологија е дијагностицирана кај бремена жена.

Терапијата со лекови вклучува:

 • антибактериски и антивирусни лекови;
 • земање имуномодулатори;
 • антиинфламаторни лекови;
 • антиоксиданти (ако е потребно), на пример, Enterosgel;
 • Урсодеоксихолични киселински препарати, на пример, Урсосан;
 • Фенобарбитал за намалување на нивоата на билирубин;
 • фитотерапевтски третман.

Покрај тоа, на пациентот се препорачува да ја ревидирате вашата исхрана. Од менито потребно е да се исклучи зачинета, зачинета, масна, пржена. Исто така, во текот на периодот на премин на терапевтски процедури не може да се пие алкохол.

Превенција

Како превентивна мерка треба да се следат следните препораки:

 • почитување на одредена диета со ограничување на штетни производи;
 • да се откажат од лошите навики, особено употребата на алкохолни пијалоци;
 • не преоптоварувајте го телото со физички напор;
 • стресните ситуации треба да се избегнуваат.

Ако патологијата се дијагностицира навремено и се започнува со ефективен третман, тогаш прогнозата ќе биде поволна. Но, прогнозата и понатаму зависи од степенот на развој на болеста и поврзани патолошки процеси.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Хипербилирубинемија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: терапевт , педијатар , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Реактивен хепатитис (појавување симптоми: 12 од 20)

Реактивниот хепатитис е патолошки процес кој води до дистрофично-воспалителни процеси во црниот дроб. Најчесто оваа болест се развива во позадина на хронични гастроентеролошки заболувања, системски и други болести. Треба да се забележи дека неспецифичниот реактивен хепатитис, за разлика од вирусни, токсични и други форми на оваа болест, добро реагира на третманот.

...
Механичка жолтица (појавување симптоми: 10 од 20)

Механичка жолтица се развива кога се нарушува процесот на одлив на жолчката по должината на жолчните канали. Ова се случува поради механичка компресија на каналите од тумор, циста, камен или други формации. Претежно жените страдаат од болеста, а на млада возраст, опструктивна жолтица се јавува како резултат на холелитијаза, а кај средовечни и постари жени, патологијата е последица на туморски процеси во органот. Оваа болест може да има и други имиња - опструктивна жолтица, екстрахепатична холестаза и други, но суштината на овие патологии е една и тоа е во кршење на протокот на жолчката, што доведува до појава на специфични симптоми и повреда на човечката состојба.

...
Склерозен холангитис (појавување на симптоми: 10 од 20)

Склерозниот холангитис е ретка патологија на црниот дроб, која се состои од воспаление и блокада на хепаталните канали и внатре и надвор од органот. Обично, кога луѓето зборуваат за оваа болест, тие значат примарен склерозантен холангитис, причините за кои не се целосно разбрани. Оваа патологија се одредува случајно при изведување на хируршки операции на органот. Покрај тоа, болеста може да биде асимптоматска за долго време, па затоа, дури и ако се открие воспаление на каналите и нивната склероза со ткиво на лузни, симптомите на болеста кај некоја личност можеби сеуште не се појават. Во исто време, без навремена терапија, луѓето многу брзо се соочуваат со сериозна состојба - откажување на црниот дроб.

...
Алкохолен хепатитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...
Криптоген хепатитис (појавување на симптоми: 10 од 20)

Криптоген хепатитис - е развој на воспалителниот процес во клетките на овој орган. Патологијата може да се појави или во акутна или хронична форма, но во секој случај води до формирање на опасни компликации. Неможноста да се воспостави етиолошкиот фактор се должи на изборот на широк спектар на причини од страна на специјалисти од областа на гастроентерологијата. Во некои случаи, ова се должи на фактот дека здравствената установа нема соодветна техничка основа за да помогне во утврдувањето на провокаторите на болеста.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .