Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лимфореа: Симптоми и третман

Лимфореа - главните симптоми:

Лимфореата е патолошка состојба која се јавува кога лимфните садови се оштетени, предизвикува воспаление во погодената празнина и доведува до екстремен степен на исцрпеност. Третманот треба да го администрира само лекар, па затоа е забрането само-лекување.

Како резултат на оштетување, лимфоидната течност почнува да тече надвор од садот, паѓајќи во шуплината на најблиските органи. Стапката на истекување ќе зависи од природата и видот на повредата, може да трае од неколку часа до цели денови, со што се влошува состојбата на пациентот, што доведува до екстремен степен на исцрпеност, бидејќи пациентот губи голем број течности, протеини, масти и други супстанции кои се од витално значење.

Патологијата се дијагностицира преку физички преглед, лабораториски и инструментални испитувања.

Во случај на надворешна манифестација на патологијата, третманот е конзервативен: преврски се прават, лекови се пропишани. Со внатрешниот тип на болеста, причината за повредата е елиминирана, телото се чисти, пропратената терапија е пропишана.

Прогнозата за изобилен лимфен тек е неповолна: потребна е хируршка интервенција и враќање на загубата на хранливи материи во телото на пациентот.

Лимфатични патеки на долните екстремитети

Етиологија

Најчесто, лимфореата се јавува поради следните причини:

 • отворено или затворено оштетување на големите лимфни садови;
 • разни повреди на торакалниот канал;
 • спонтани руптури поради патолошки промени и деформитети на крвните садови;
 • оштетување на механички ткива;
 • неуспех на венски одлив во нозете;
 • радиотерапија;
 • бубрежна инсуфициенција ;
 • формирани лузни по хируршки процедури;
 • васкуларно воспаление;
 • бактериска лезија на лимфниот систем.

Можеби развојот на импараи по мастектомија е хируршка процедура која е поврзана со отстранување на млечната жлезда со масно ткиво, кое ги содржи лимфните јазли. Тој е пропишан за онкологија или за подложност на рак на наследна природа.

Овој тип на патологија може да биде последица на простатектомијата, кога целата простата или дел од неа се отстранува, но тешкотијата лежи во ризикот да ги погоди најблиските садови.

Во прво време, супстанцијата што се акумулира е безбојна или розова, а потоа станува облачно и затемнува.

Природата на оштетување на крвните садови влијае на местото на акумулација на течност:

 • отворените и затворените повреди на торакалниот канал придонесуваат за акумулација во градите на градниот кош или во абдоминалната празнина;
 • ако периферните крвни садови се оштетени во затворена форма, течноста се акумулира во интермускуларните пукнатини или ги опфаќа околните ткива.

По многу клинички студии, научниците ја докажале можноста за наследување на болеста.

Класификација

Во зависност од местото на акумулација на течност, лимфореата е поделена на следниве видови:

 • Chyluria - се развива кога течноста влегува во мочниот меур, додека има млечен исцедок, има проблеми со мокрење, како и болка во лумбалниот регион;
 • серома - се формира во случај на повреда, кога течноста се акумулира во површината на интертите, се појавува болка, а течноста тече на местото на лузната;
 • chilopericardium - се развива кога течноста се акумулира во перикардот, болката се јавува кога има голема акумулација на течност, пациентот се жали на болка во срцето, отежнато дишење, кашлица;
 • хилоперитонеум - се карактеризира со акумулација на течност во абдоменот, предизвикувајќи болка во лумбалниот регион;
 • хилоторакс - течноста се акумулира во регионот на плеврата, отежнувачки недостаток на здив, генерална слабост и може да доведе до респираторна инсуфициенција .

Секој од видовите на болеста бара навремено лекување, бидејќи без лекување се јавуваат компликации.

Симптоматологија

Докажана е наследна предиспозиција за лимфореата на долните екстремитети, што е промена во поткожното масно ткиво, предизвикувајќи лимфата да стагнира во него, што доведува до појава на постојан едем на нозете; Најчесто, патологијата се развива по 40-50 години.

Можете да ги потенцирате целокупните симптоми:

 • тежок оток на нозете, кој брзо се зголемува;
 • поради исцрпеност, се јавува чувство на голема слабост;
 • болка во областа на акумулација на течности;
 • тежина во нозете;
 • тешкотии во одење;
 • се јавуваат промени во кожата;
 • чирови со sukrovitsy се формираат.

Симптомите ќе зависат од фазата на болеста.

Постојат четири фази од овој патолошки процес:

 • Фаза 1 - симптомите се благи, постои мало оток, кое потоа исчезнува, потоа се појавува повторно;
 • Фаза 2 - се карактеризира со зголемување на отокот, кое се намалува кога се ослободува оптоварувањето на нозете, по одмор, и ако не почнете да ја третирате патологијата во оваа фаза на развој, може да настанат компликации;
 • Фаза 3 - се зголемуваат симптомите, се појавува чувство на тежина и непријатност, оток се зголемува и повеќе не зависи од степенот на оптоварување и одмор, не оди сам, чирови се појавуваат на горната кожа на нозете, а вдлабнатина останува под притисок на отечената површина;
 • Фаза 4 - во оваа фаза, болеста практично не се лекува, контурите на нозете се скршени, стануваат подуени со грутчести депресии, пациентот ја губи способноста да се движи независно, болката се зголемува, чир протекува изобилно од чиреви на кожата.

На последната фаза, пациентот станува слаб, седентарен, има проблеми со спиењето. Процентот на лек е многу мал, бидејќи е пожелно да се третира патологијата во првата, втора фаза на развој, со цел да се спречат можните компликации поврзани со влошувањето на болеста.

Симптоми и динамика на развој на лимфореја на долните екстремитети

Дијагностика

При контактирање со болницата, лекарот врши паралелно разгледување на патолошката зона паралелно со интервјуирање на пациентот, се врши прелиминарна дијагноза, по што пациентот се праќа за дополнителни студии за да се спречат грешките со точноста на неговата изјава.

Истражувањето ги вклучува следните активности:

 • Х-зраци дијагностика;
 • пункторот на шуплината каде се акумулира течноста;
 • лимфографија - контрастно средство се инјектира и се зема слика која ви овозможува да ги проверите садовите и да ја откриете патологијата;
 • лапароцентеза - течноста се зема од абдоминалната празнина, ако се најде место за локализација на патолошкиот процес.

Само откако резултатите од студијата можат да направат точна дијагноза и да одлучат за понатамошни терапевтски методи.

Третман

Терапијата се пропишува по точна дијагноза и одредување на фазата на развој на болеста.

Во првата и втората фаза, лимфорејата се третира со помош на конзервативни методи, кои вклучуваат:

 • земање лекови;
 • носејќи завеса;
 • специјални масажи.

Може да се препишат физиотерапевтски процедури, кои ќе бидат насочени кон подобрување на тонот на крвните садови и намалување на акумулацијата на течности:

 • променлива пневматска компресија;
 • електростимулација на крвните садови;
 • криотерапија;
 • ласерска терапија со низок интензитет.

Третата и четвртата фаза на болеста бараат операција, која може да биде од неколку видови:

 • стврднување на садовите;
 • допинг;
 • лимфоидна анастомоза.

По хируршките процедури, пациентот добива посебен медицински третман, кој ќе се состои во примена на антиинфламаторни, антимикробни агенси, лекови за нормализирање на рамнотежата на водите, препишани се витаминско-минерални комплекси.

Лимфорагија после операција може да се забележи кај мал број на пациенти кои биле подложени на различни хируршки интервенции кои биле поврзани со други видови на болести.

Не е вредно да се занимаваме со само-третман, бидејќи тоа само ќе ја влоши состојбата и ќе го забрза текот на болеста.

Може да се користи традиционална медицина - се прават специјални бањи, компреси, бришејќи, со листови од алое, зелка, но само по консултација со вашиот лекар.

Можни компликации

Во лимфореја на долните екстремитети во вторите фази може да се појават следните компликации:

 • инфективни воспаленија;
 • дерматитис ;
 • формирање на лузни и деформитети на кожата во местата на чиреви.

Секоја фаза на развој на патолошкиот процес од овој тип бара навремена интервенција за да се спречат несаканите последици.

Превенција

Превентивните мерки за спречување на развојот на патологијата вклучуваат:

 • вршење хигиенски процедури на хируршката локација за да се спречи влегувањето на штетните бактерии;
 • по третманот за да се спречи прегревање на телото, да се откажат од посети на сауни и бањи;
 • третирана оштетена кожа со специјални навлажнувачи за да се спречи формирање на пукнатини;
 • да вежбате, по можност да одите повеќе, можете да трчате, што придонесува за добра циркулација на течност;
 • следете ја диетата, контролирајте ја вашата тежина.

Кога ќе се појават првите симптоми на болеста, контактирајте со клиниката и подложете на дијагноза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате лимфорез и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: флебологот , терапевтот .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на 'рбетот (појавување симптоми: 3 од 7)

Рак на 'рбетниот столб може да биде вистинска болест, која се манифестира во форма на примарен или секундарен малиген тумор на' рбетот. Секундарните тумори се метастази на малигни неоплазми, чиј развој првично се јавува кај било кој од органите (простатата, белите дробови, желудникот, градниот шуплив и др.). Рак на 'рбетот, чии симптоми се болка, се развива постепено, во текот на неколку недели / месеци, по што се зголемува овие манифестации.

...
Облитериран ендартеритис (појавување симптоми: 3 од 7)

Обструктивниот ендартеритис е појава на мали крвни садови во долните екстремитети. Патолошкиот процес може да се развие доста брзо. Како резултат на тоа, се случува голема лезија на сите мали крвни садови. Развојот на болеста може да доведе до оштетена циркулација на крвта и гангрена. Оваа болест најчесто влијае само на машката популација. Нема ограничувања во однос на возраста.

...
Дијабетична полиневропатија (појавување симптоми: 3 од 7)

Дијабетичната полиневропатија се манифестира како компликација на дијабетес. Болеста се базира на оштетување на нервниот систем на пациентот. Често болеста се формира кај луѓе 15-20 години по развојот на дијабетес. Фреквенцијата на прогресија на болеста до комплицирана фаза е 40-60%. Болеста може да се манифестира кај луѓе со тип 1 и 2.

...
Антифосфолипиден синдром (појавување симптоми: 3 од 7)

Антифосфолипидниот синдром е болест која вклучува комплетен симптом комплекс поврзан со нарушен метаболизам на фосфолипидите. Суштината на патологијата лежи во фактот дека човечкото тело зема фосфолипиди за туѓи тела, против кои произведува специфични антитела.

...
Надолжен рамнина (појавување симптоми: 3 од 7)

Надолжната рамнина е нарушување во кое постои патолошко спуштање на надолжниот лак на ногата. Таквата повреда доведува до нејзина деформација и намалени својства на амортизација. Само во некои случаи таквата болест ќе биде конгенитална, што значи дека често е резултат на други заболувања и голем број на физиолошки предиспонирачки фактори.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

флебологот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .