Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Такајазу болест: симптоми и третман

Такајазува болест - главните симптоми:

Такајасу-овата болест е хронична автоимуна патологија која влијае на аортата и нејзините главни гранки. Се карактеризира со губење на пулсот во рацете и формирање на прстенести крвни садови на мрежницата.

Ова е многу ретка болест која се јавува кај едно лице од три милиони жители и е почеста во Азија и Јужна Америка. Жените се повеќе подложни на овој тип на болест отколку на мажите. Ризичната група вклучува пациенти од 15 до 25 години.

Овој патолошки процес се карактеризира како синдром на аортен лак, во кој се вклучени каротидната, безимената и субклависката артерија, мезентеричните, илијачките, бубрежните, коронарните и пулмонарните артерии се многу ретко засегнати.

Болеста напредува постепено, а ако не и добива навремен третман, може да се развие тромбоза , а исто така води кон вазоконстрикција и губење на еластичноста.

Етиологија

Такајасу-овата болест започнува со појава на воспалителни процеси во ѕидовите на артеријата или една од нејзините главни гранки. Со влошување на воспалителниот процес, микроадрели се појавуваат на внатрешната артериска мембрана, што доведува до стврднување и формирање на згрутчување на крвта. Вториот степен на болеста доведува до неповратни ефекти кои не се подложни на третман.

Наводните причини за оваа патологија се:

Постои врска со туберкулозна инфекција, но досега оваа причина не е докажана и е во процес на истражување.

Класификација

Аортниот лачен синдром е класифициран според типот, обликот и фазата.

Според формата:

 • акутна форма;
 • хронична форма.

Патолошкиот процес се развива многу бавно и може да достигне 15-годишен период на развој. Ако не започнете терапија во фаза на акутна манифестација на болеста, процесот станува хроничен и не може да се третира.

По форма на Такајасу синдром се случува:

 • стенотичен - во овој случај, садовите се значително стеснети;
 • деформирање - забележано во последните фази;
 • аневризмален - има карактер на васкуларна аневризма.

Според фазата на развој на болеста:

 • Фаза 1 - артериски гранки се засегнати;
 • Фаза 2 - влијае на абдоминалната и торакалната болест;
 • Фаза 3 - лезијата на торакалните и абдоминалните делови е влошена со вклучување на бубрежните артерии;
 • Фаза 4 - зафатени се големи гранки и се нарушува пулмоналната артерија.

Позитивна прогноза е само во првите две фази на болеста, бидејќи патологијата понатаму има поголем радиус на покриеност и влијае на речиси сите артериски гранки низ телото.

Артериска болест кај Такајасу болест

Симптоматологија

Во раните фази на развојот, Такајасу-овата болест има симптоми кои можат да бидат слични на други патологии кои се карактеризираат со кршење на крвните садови и артериите.

Симптомите на патологија се како што следи.

 • постои зголемување на температурата;
 • тешко потење ноќе со треска;
 • има намалување на телесната тежина;
 • нема апетит;
 • тежок замор;
 • болки во зглобовите.

Карактеристична особина на болеста е отсуството на пулс на раката, односно каде што е зафатена артеријата. Кога ќе се притисне, може да се почувствува болка. Кога се погодени градите, абдоминалната и бубрежната област, хипертензијата е забележана кај пациенти.

Ако не се преземат терапевтски мерки, воспалението станува хронично - крвните садови се стесни или артериите се блокираат.

Во овој случај, неспецифичниот аортоартеритис ќе ги има следните симптоми:

 • абдоминална исхемија - се развива поради недоволно обезбедување на крв во абдоминалните органи, може да биде придружена со депресија , абдоминална болка со знаци на хиперемија;
 • нарушување на функционирањето на артериските гранки - придружено со тешки мигрени , несвестица, вртоглавица, емоционални промени со влошување на видот;
 • проблеми со кардиоваскуларниот систем - падови на притисок, тахикардија, ангина пекторис , скратен здив, може да се појави срцев удар;
 • промените и деформацијата на крвните садови предизвикуваат силна болка во нозете, мускулите, зглобовите, пациентот може да ослабне;
 • аортна инсуфициенција - придружена со болка во срцето, тахикардија ;
 • на белодробната артерија е погодена, се појавува кашлица, болка во градната коска, кашлање до крв.

Такајасу-овата болест, поточно хроничната форма со последната фаза на развој, доведува до смрт на пациентот, бидејќи целата мрежа на циркулацијата на крвта е вклучена во воспалителниот процес и нарушувањата се неповратни.

Дијагностика

Со оглед на тоа што листата на знаци на болеста е доста обемна, пациентот треба да се консултира со невролог, имунолог, кардиолог, ревматолог и хирург, кој пропишува голем број студии за да ја дознае целосната слика на болеста.

Дијагнозата на Такајазува болест ги вклучува следните активности:

 • Примарниот преглед - се чувствува пулс, кога слушате бучава, постои разлика при мерење на крвниот притисок, болка во нозете при движење;
 • се зема тест на крвта, се вршат хемиски испитувања - ќе се утврди високо ниво на ESR, анемија , зголемени леукоцити;
 • прават имунолошки студии кои покажуваат зголемување на имуноглобулинот и појава на антигени;
 • се врши ултразвучен преглед;
 • ангиографија на садовите е направена;
 • назначи рентген на градниот кош;
 • спроведе електроенцефалографија на церебралните крвни садови;
 • направи ехо на срцето.
Ултразвук на срцето

Целата серија презентирани студии ќе помогнат да се разјасни целата клиничка слика на патологијата, да се утврди степенот на воспалителниот процес и да се пропише терапија.

Третман

Третманот на оваа болест главно се изведува со методи на конзервативна терапија и вклучува:

 • елиминација на воспалителни процеси;
 • надминување на исхемични егзацербации;
 • нормализација на притисокот;
 • спречување на згрутчување на крвта;
 • олеснување на болката;
 • нормализација на циркулаторниот систем.

Во ретки случаи, кога терапијата со лекови не даде позитивни резултати, хируршката интервенција е пропишана:

 • бајпас бајпас на зоната на оклузија се изведува со користење на синтетичка протеза или autowen;
 • ендартеректомија - модифицирана интимална област со згрутчување на крвта е отстранета;
 • перкутаната ангиопластика се прави на срцето и е поврзана со поголем ризик за животот на пациентот;
 • ресекција на погодените области со замена на погодените области со синтетичка протеза или автовен.

Со соодветна операција, ризикот од компликации е минимизиран, а пациентот добива дополнителна шанса за нормален живот.

Можни компликации

Такајасу синдром може да предизвика компликации на постојните патологии и да ја влоши состојбата, како и да доведе до:

Кога болеста станува хронична, ремисијата е речиси невозможна, а животот на таквите пациенти не надминува пет години.

Превенција

Во овој случај, можете да изберете тактика за унапредување и спречување на можноста од појава на патологија, која ги вклучува следните активности:

 • време за лекување на инфекции и вирусни заболувања;
 • се ангажираат во зајакнување на имунолошкиот систем (одење, пливање, трчање, гимнастика);
 • да води здрав начин на живот и да се ослободи од лошите навики;
 • земаат витамински и минерални комплекси;
 • бременоста мора да се планира.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Такајасуева болест и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , имунолог , кардиолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен пиелонефритис (појавување симптоми: 9 од 20)

Хроничен пиелонефритис е хронична патологија која се карактеризира со неспецифично воспаление на бубрежното ткиво. Како резултат на прогресијата на патолошкиот процес, се забележува уништување на карлицата и крвните садови на органот.

...
Кардитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Легионерска болест (појавување симптоми: 9 од 20)

Легионерската болест или легионелозата е бактериска инфекција која најчесто се манифестира како тешка форма на пневмонија. Типичен израз на болеста е интоксикација и нарушено функционирање на централниот нервен систем и бубрезите. Понекогаш, за време на болеста, се јавуваат респираторни и уринарни системи.

...
Серумска болест (појавување на симптоми: 9 од 20)

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

...
Треска од нејасна генеза (симболи кои совпаѓаат: 9 од 20)

Треска од непознато потекло (син LNG, хипертермија) е клинички случај во кој зголемената телесна температура е водечки или единствениот клинички знак. Таква состојба се вели кога вредностите се зачувани за 3 недели (за деца - подолго од 8 дена) или повеќе.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
имунолог зема
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .