Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Асистолија: Симптоми и третман

Асистолија - главните симптоми:

 • Грчеви
 • Вртоглавица
 • Слабо
 • Губење на свеста
 • Бледило на кожата
 • Син назолабијален триаголник
 • Цијаноза на ноктите
 • Бучно дишење
 • Бавно чукање на срцето
 • Ретко дишење
 • Дијалација на учениците
 • Неспособност да се почувствува пулсот

Асистол е состојба во која се случува кардијален арест. Постојат два типа на нарушувања на срцевиот ритам. Тие се нарекуваат асистолија и вентрикуларна фибрилација (лева комора или десна комора). Разликата на прекршокот за неколку минути е невозможна, згора на тоа, нема време за тоа, бидејќи треба итно да се спасат.

Според набљудувањата на реанимација, ненадејна смрт се јавува поради појава на вентрикуларна асистолија. За жал, не секоја личност може да преживее во било која варијанта на таква повреда. Подоцна, на преживеаниот пациент може да им се дијагностицира дефект во мозокот и другите внатрешни органи, што е лоша прогноза.

Се изговара клиничката слика за таков патолошки процес, така што нема проблеми со утврдување на дијагнозата. Потребна е итна медицинска помош.

Етиологија

Главните причини за асистолија се болести на акутните и хроничните форми. Причините можат да бидат примарни и секундарни.

Примарни се сите срцеви заболувања, како што се:

Покрај тоа, постојат фактори на ризик кои предизвикуваат ваква состојба:

 • кои припаѓаат на машкиот пол;
 • возраст на лице над 55 години;
 • дебелина;
 • дијабетес мелитус ;
 • лоши навики;
 • висок холестерол.

Секундарни причини, исто така, може да се појават кај млади луѓе кои немале оштетување на миокардот.

Овие причини се:

 • ненадеен мозочен удар ;
 • пролонгиран напад на астма кој не беше запрен;
 • патолошки нарушување на внатрешните органи поради кома или разни болести;
 • рак во последната фаза на развој.

Покрај болестите, може да настанат и секундарни причини поради повреди или несреќи:

 • влез на туѓо тело или вода во респираторниот тракт;
 • интоксикација на телото;
 • широки повреди кои се одржуваат во сообраќајни незгоди, вештачки катастрофи, во секојдневниот живот, кои се придружени со трауматски шок;
 • гори со оштетување на голема површина на кожата;
 • губење на големи количества крв;
 • електричен шок.

Но, постојат и други повеќе фактори кои влијаат на појавата на асистолија. Тие вклучуваат: молња, сепса , сите видови на диети кои се базираат на употреба на протеини и голема количина на течност.

Симптоматологија

Симптоми на асистолија

Во некои случаи, асистол симболично ги покажува симптомите:

 • бледа кожа, сини нокти и назолабијален триаголник;
 • индексите на крвниот притисок опаѓаат;
 • срцевиот ритам се намалува на 40 отчукувања во минута.

Сепак, таквите знаци може да се забележат ако постојано го следите пациентот, што не е секогаш можно. Во повеќето случаи, атријалниот асистол се случува подалеку од домот или клиниката, што е фатално.

Главните знаци на срцева слабост се следниве:

 • во рок од 15 секунди по запирање на коморите, се јавува губење на свеста;
 • постои ретко и бучно дишење, како писок;
 • конвулзии се случуваат;
 • учениците се шират;
 • пулсот не се чувствува.

Се смета за најнеповолна кога вентрикуларниот асистол се случува во текот на ноќта: не се манифестира особено живи симптоми, па затоа луѓето околу вас дури не можат да забележат ништо до утро.

Дијагностика

За да се утврди причината за асистолија, неопходно е да се спроведат бројни дијагностички мерки, но пред сè лекарите вршат реанимација за стабилизирање на состојбата на пациентот и елиминирање на заканата за живот.

Дијагностиката може да го содржи следново:

 • одредување на показатели на киселост, калиум и кислород во крвта;
 • Ултразвук на срцето.

Во клиниката, неопходно е да се спроведе диференцијална дијагноза, која ќе помогне да се утврди дека тоа е атријална асистолија или асистолија на двете комори на срцето.

ЕКГ Асистола

Третман

Ако се случи асистолија, тогаш итна медицинска помош ќе биде како што следува:

 • потребно е да се вратат контракциите на срцето;
 • треба да го одржуваат дишењето;
 • за да се спречи ризикот од хипоксија во мозокот - ова треба да се направи во првите 8 минути, бидејќи само во овој случај може да се спречат тешки компликации во функционирањето на мозокот.

Пациентот треба да се става на подот или на земјата: само на тврда површина може да притиснете на градите. Тогаш тој треба да ја фрли главата назад. Протезите, остатоците од храна и други туѓи предмети треба да се отстранат од усната шуплина. Воздухот треба да се врти во устата или носот, затворајќи едно слободно отворање. Со пасивен здив, градите ќе се зголемат. Со секој здив, треба да направите пет туркања на градите. Оваа индиректна масажа треба да се направи пред да пристигне амбулантата.

Третманот со асистоли започнува веќе на патот кон медицинска установа, а понатамошни терапевтски мерки се вршат во одделението за интензивна нега. Во брза помош, индиректна срцева масажа се изведува паралелно со вентилацијата на белите дробови. Исто така, адреналинот се инјектира интракардијално и се дава дефибрилаторно празнење.

Интензивната нега треба да се изведува половина час. Во болницата, пациентот е поврзан со респиратор. Покрај тоа, лекови се инјектираат во субклавијална вена за да го поддржат мозокот. Еден од нив е Атропин.

Срцевиот монитор кој е поврзан со пациентот ќе му помогне на целиот медицински персонал да ги изврши сите постапки. Ако ниту еден метод на третман не помогне, лекарите ја наведуваат биолошката смрт на пациентот.

Можни компликации

Дури и ако за кратко време настапи срцев удар, сепак може да влијае на телото со сериозни компликации. Кислородниот глад има негативен ефект врз мозокот и другите внатрешни органи.

Луѓето кои ја доживеале оваа состојба може да доживеат невролошки проблеми. Нивниот изглед ќе зависи од оштетените области на мозокот и од состојбата на нејзините ткива, што беше порано. Во некои случаи, пациентот паѓа во долга кома.

Најдобар резултат на третманот ќе биде кај младите луѓе кои не страдаат од миокардијални заболувања, а исто така немаат други кардиоваскуларни заболувања во личната историја.

Прогноза

Најповолна прогноза ќе биде во случај кога вентрикуларната асистолија била прекината во првите три минути. Сепак, во 70% од случаите, ресустивните дејства на лекарите се неуспешни.

Преживеаните пациенти треба строго да се придржуваат до сите превентивни мерки. На некои им е потребна операција за елиминирање на дефектите на срцето. Без оглед на тоа што предизвика манифестација на таква опасна по живот состојба, луѓето со таква дијагноза во нивната лична историја треба да бидат регистрирани кај кардиолог.

Превенција

Не може целосно да се спречи ризикот од ненадеен кардијален арест. Вие само може да го намали ризикот од развој на патологија. Неопходно е да се подложи на годишен медицински превентивен преглед. Покрај тоа, треба да се придржувате на здрав начин на живот.

Исто така, превенцијата е како што следува:

 • избегнување лоши навики - пушење и пиење алкохол;
 • да се придржуваат до правилна исхрана;
 • редовно вежбајте.

Кај срцеви заболувања, пациентот се препорачува како превентивни мерки за подобрување на здравјето. Ако ги следите сите препораки на лекарот, може значително да се намали ризикот од ненадеен срцев удар.

Важно е да се разбере следното: при првите симптоми, неопходно е веднаш да се јави итна медицинска грижа и во исто време да се почне со помош на жртвата. Во овој случај, тоа веќе не е прашање на компликации, туку премногу висок ризик од смрт.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате асистолија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: кардиолог , општ лекар , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вентрикуларна фибрилација (појавување на симптоми: 7 од 12)

Влакната на вентрикуларниот миокард (срцевиот мускул) треба да се намалат на концерт. Кога се појавуваат контракции, расфрлани, неправилно, се јавува опасна по живот состојба, тип на аритмија - вентрикуларна фибрилација (VF). Влакната се намалуваат неефикасно со фреквенција од 250-480 во минута. Срцева стапка (систола) - до 70 во минута. А обученото срце на спортистот може да издржи до 150 отчукувања во минута.

...
Ларингеална стеноза (појавување симптоми: 5 од 12)

Ларингеалната стеноза е патолошки процес кој води до значително стеснување на ларингеалниот лумен, што го отежнува проголувањето на храната и дишењето. Најчесто забележана стеноза на гркланот кај децата. Оваа патологија бара итна посета на докторот и правилен третман на детето. Недостатокот на навремена реанимација може да предизвика смрт.

...
Лажни круп (симптоми на појавување: 5 од 12)

Лажно крупен е патологија на инфективно-алергиска природа која предизвикува развој на ларингеален едем со неговата последователна стеноза. Стеснувањето на луменот на респираторниот тракт, вклучувајќи го и гркланот, доведува до недоволен проток на воздух во белите дробови и претставува закана за животот на пациентот, па затоа треба да се обезбеди помош во таква состојба веднаш - за неколку минути по нападот.

...
Метаболна ацидоза (појавување на симптоми: 5 од 12)

Метаболичната ацидоза е патолошка состојба која се карактеризира со оштетена киселинско-базна рамнотежа во крвта. Болеста се развива на позадината на лошата оксидација на органски киселини или нивното недоволно отстранување од човечкото тело.

...
Атријална фибрилација (појавување симптоми: 4 од 12)

Атријалната фибрилација, која исто така е дефинирана како атријална фибрилација, е еден од видовите на компликации кои се јавуваат на позадината на коронарната срцева болест паралелно со други видови на срцеви аритмии. Атријалната фибрилација, чии симптоми може да се појават како резултат на релевантноста на болестите на тироидната жлезда и голем број на сродни фактори, се манифестира во вид на срцеви контракции кои достигнуваат граници од 600 отчукувања во минута.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .