Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Атријален септален дефект: симптоми и третман

Дефект на интернаталната преграда - главните симптоми:

Атријалниот септален дефект е кардиолошка патологија на конгенитална природа, на која се формира отворена комуникација помеѓу левиот и десниот атриум. Со оваа патологија во септумот се формираат една или повеќе дупки, со што се дели левата и десната празнина. Ова води кон патолошки исцедок на крв, оштетена срцева и системска хемодинамика.

Дефектот на интерваријалниот септум кај децата често се комбинира со вродена срцева болест. Нема јасни ограничувања во однос на полот и возраста, оваа болест нема, но жените почесто се дијагностицираат. Често атријалниот септален дефект е комбиниран со други кардиоваскуларни патологии, па затоа постои висок ризик од смрт.

Клиничката слика на оваа болест се карактеризира со недостаток на здив, зголемен замор. Кај децата, болеста често доведува до физичка ретардација, како и формирање на "срцева грпка".

За дијагноза користејќи лабораториски и инструментални методи на истражување, задолжително земете лична и семејна историја. Единствениот соодветен метод на превенција е хирургија.

Прилично е тешко да се направат долгорочни проекции во овој случај, бидејќи атријалниот септален дефект главно е комбиниран со вродена срцева болест и други сериозни кардиоваскуларни болести.

Етиологија

Дефектот на интератријалниот септум на новороденото е конгенитален, што може да се должи на следните етиолошки фактори:

Секундарниот дефект на атријалниот септал, односно стекната патологија, може да се должи на следниве етиолошки фактори:

 • генетска предиспозиција;
 • живеат во крајно неповолни услови на животната средина;
 • работат во опасно производство;
 • вродена срцева болест во личната историја.

Покрај тоа, атријалниот септален дефект може да се појави како компликација по тешките кардиоваскуларни заболувања. Во принцип, само докторот може да ја утврди точната причина за таквата болест, со спроведување на потребните дијагностички мерки.

Ризичната група вклучува луѓе кои имаат тешки кардиоваскуларни заболувања во нивната лична и семејна историја. Затоа, потребно е да се подложи на систематски медицински преглед.

Класификација

Врз основа на клиничките и морфолошките знаци, се разликуваат следниве форми на овој патолошки процес:

 • Примарниот атријален септален дефект најчесто е локализиран во долниот дел, со прилично голема големина. Често е придружено со поделба на двоен леток и трикуспиден канал.
 • Средно - таквата штета обично е мала, која се карактеризира со неразвиена секундарна поделба, има централен тип на локација.
 • Целосното отсуство на септум - таква форма на патологија често се нарекува срцево срце со три комори - се формира единствен заеднички атриум.

Одделно размислете за овој тип на патологија, како отворен овален прозорец. Во овој случај, не може да се каже дека ова е конгенитална патологија на срцето, бидејќи зборуваме само за неразвиеноста на отворот на вентилот. Не се јавуваат хемодинамски нарушувања, па хирургија не е потребна.

Варијанти на атријални септални дефекти

Симптоматологија

Овој патолошки процес кај децата ќе се карактеризира со следнава клиничка слика:

 • отежнато дишење, плитко дишење;
 • замор;
 • бебето всади слабо, има слаб апетит;
 • бебето бавно, одбива да игра;
 • со најмала физичка активност, започнува сериозна заостанување на здивот;
 • постои застој во физичкиот развој;
 • детето често страда од заразни болести на горниот респираторен тракт;
 • бледа кожа, цијаноза .

Треба да се забележи дека таквите изразени знаци најчесто се манифестираат кај деца од основно образование.

Дефектот на интератријалниот септум кај возрасните може да се карактеризира со следната клиничка слика:

 • недостаток на здив дури и со мала физичка активност;
 • тахикардија ;
 • бледило на кожата;
 • напади на вртоглавица, состојба близу до несвестица, што ќе укаже на кислородно гладување на мозокот;
 • срцеви палпитации, нестабилна срцева фрекфенција;
 • испакнатост на градите во регионот на срцето - формирана е т.н. срцева грпка;
 • кога го слушате срцето, надворешните звуци се јасно видливи;
 • нестабилен крвен притисок;
 • синеста на врвовите на прстите и рацете;
 • слабост, замор;
 • главоболки;
 • болка во срцето;
 • општо влошување на здравјето;
 • зголемено ладно потење.

Присуството на таква клиничка слика може да укаже на други кардиоваскуларни заболувања, па затоа треба веднаш да побарате медицинска помош, а не да се само-лекувате.

Атријален септален дефект

Дијагностика

Дијагнозата се изведува со физички преглед на пациентот и лабораториски и инструментални методи на истражување.

Пред сè, лекарот го испитува пациентот, при што:

 • да дознаете целосна клиничка слика;
 • собира лична и семејна историја;
 • грешки срцето.
Тоа е важно! Доколку пациентот земал лекови за да ги отстрани симптомите, неопходно е да се извести лекар пред дијагностичките мерки. Ова се должи на фактот дека некои лекови може да доведат до нејасна клиничка слика.

Што се однесува до лабораториски и инструментални дијагностички методи, може да се преземат следниве мерки:

 • детален биохемиски тест за крв;
 • уринализа;
 • фонокардиографија;
 • електрокардиографија;
 • радиографија;
 • зрачење на шуплините на срцето;
 • Ултразвук на срцето;
 • флебографија на југуларните вени;
 • вентрикулографија;
 • ангиопулмонографија;
 • МНР на срцето;
 • Ехокардиографија.

Одлуката на докторот може да се прилагоди на дијагностичката програма. Генерално, темелно извршената дијагностика ви овозможува точно да ја одредите природата на текот на патолошкиот процес, и врз основа на тоа, да формирате понатамошни тактики за третман.

Третман

Тактиката на лекување ќе зависи од каков вид на патолошки процес се одвива. Значи, ако патологијата е асимптоматска и нема компликации, тогаш операцијата нема да биде потребна. Во овој случај, пациентот е пропишан терапија со лекови и општи препораки.

Лекарот може да препише лекови од следниот спектар на дејство:

 • срцеви гликозиди;
 • бета блокатори;
 • антикоагуланси;
 • да се стабилизира крвниот притисок, ако се појави таков симптом;
 • лекови против болки (ако е потребно).

Општите препораки може да вклучуваат следново:

 • исклучување на тежок физички напор, но треба да се бара умерена физичка активност;
 • здрава исхрана;
 • забрана на алкохол и пушење;
 • исклучување на стрес , нервозни искуства, обработка;
 • придржување кон одмор.

Потребно е систематски да се подложи на испитување од страна на кардиолог, за да се направи ултразвук на срцето.

Во повеќето случаи, елиминацијата на таквата патологија е сосема можна само преку хируршка интервенција.

Индикации за хирургија се како што следува:

 • нарушување на срцевиот ритам;
 • влошување на пациентот, неефективноста на конзервативниот третман;
 • од левиот атриум на десно оди до 40% од крвта;
 • зголемен притисок во белите дробови.

Сепак, треба да се забележи дека операцијата не е секогаш можна.

Така, следниве се контраиндикации за радикален третман:

 • напредна возраст;
 • четврта фаза на пулмонална хипертензија ;
 • присуството на болести кои доведуваат до зголемување на коагулацијата на крвта.

Антикоагулантите се администрираат на пациентот однапред за да се спречи формирање на згрутчување на крвта .

Операцијата може да се изврши на следниов начин:

 • Затворање на вториот септален дефект. Предностите на таквата оперативна интервенција се дека состојбата на пациентот брзо се подобрува, работата на срцето е нормализирана и компликациите од работата на срцето и белите дробови се исклучени.
 • Пластично кршење на секундарниот дефект. Сепак, овој тип на операција е контраиндициран кај пациенти над 75 години, ако постои вентрикуларна слабост и постои оштетување на белите дробови.
Третман на атријален септален дефект

Времето на операцијата ќе зависи од точната форма на болеста:

 • ако патологијата води до одложување на физичкиот развој, тогаш оперативната интервенција треба да се спроведе на возраст од 4-5 години;
 • ако состојбата на пациентот почнала да се влошува веќе на училишна возраст, тогаш операцијата се изведува на возраст од 15-16 години;
 • Ако симптомите се појават во зрелоста, но нема закана за животот, тогаш операцијата се изведува на возраст од 35-40 години.

Во случај симптомите да покажат брзо влошување на човековата благосостојба, а главната патологија е комбинирана со други болести, операцијата треба да се спроведе како итна состојба.

Период на рехабилитација

Во постоперативниот период, пациентот треба да подлежи на серија процедури за рехабилитација:

 • курс на лекување во санаториум во здравството;
 • премин на терапија со лекови за да се спречат компликации, пристапување на секундарна инфекција;
 • текот на терапија за вежбање, мануелна терапија, терапевтска масажа;
 • диета;
 • неколку дена по операцијата, строг одмор во креветот.

Прогнозите ќе зависат од тоа колку е успешна операцијата и колку е навремена. Возраста на пациентот и неговата лична историја, исто така, игра улога.

Можни компликации

Во овој случај, постои ризик да се развијат следниве компликации:

 • развој на кардиоваскуларни заболувања;
 • повреда на белите дробови;
 • попреченост

Смртта не е исклучена, ако терапијата не се започне навремено.

Превенција

Не постои специфична профилакса во врска со вродената форма на болеста. Една жена за време на бременоста, како и за време на доењето, треба да јаде правилно, да ги спречи заразни и воспалителни болести, да престане да пие и да одржува здрав начин на живот. Вториот се однесува не само на физичкиот, туку и психолошкиот аспект.

Луѓето кои имаат лична историја на кардиоваскуларни заболувања од вродена природа треба систематски да ги испитуваат кардиолози, да водат здрав начин на живот и да се консултираат со лекар при првите симптоми.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дефект на атријалниот септал и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: кардиолог , општ лекар , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Блокада на пакетот на Неговиот пакет (појавување на симптоми: 10 од 20)

Блокадата на снопот на Неговиот (BNPG) зрак е кардиолошка патологија, која се изразува со нарушување на интракардијалната спроводливост, забавување или комплетен прекин на спроводливоста по должината на гранките на Неговиот сноп. Знаците на нецелосната блокада на вистинскиот пакет на Неговиот пакет, како по правило, отсуствуваат во почетната фаза на развојот. Како што болеста се влошува, клиничката слика ќе се манифестира, која се карактеризира со слабост, вртоглавица и симптоматологија на нарушување на кардиоваскуларниот систем.

...
Срцева тампонада (појавување на симптоми: 9 од 20)

Срцева тампонада е срцева болест која се карактеризира со нестабилна хемодинамика и акумулација на течност во перикардот. Овој вид на повреда може да биде предизвикана од повреда на градите или самиот мускул. Во овој случај, крвта се акумулира во областа на перикардот, што води до тампонада.

...
Ортостатска хипотензија (појавување на симптоми: 9 од 20)

Ортостатска хипотензија (постурална ортостатска хипотензија, ортостатски колапс) е синдром кој се манифестира во остра промена во систолниот и дијастолниот индекс на притисок. Треба да се забележи дека таков синдром се манифестира во моментот кога едно лице нагло ја менува позицијата од хоризонтална во вертикална.

...
Вродена срцева болест (појавување на симптоми: 8 од 20)

Дефект или анатомски абнормалности на срцето и на васкуларниот систем, кои се јавуваат претежно во текот на развојот на фетусот или при раѓањето на детето, се нарекуваат вродена срцева болест или CHD. Името вродена срцева болест е дијагноза дијагностицирана од лекари во скоро 1,7% од новороденчињата. Видови на CHD предизвикува Симптоматологија Дијагноза Третман Самата болест е абнормален развој на срцето и структурата на нејзините крвни садови. Опасноста од болеста лежи во фактот дека во скоро 90% од случаите новороденчињата не живеат до еден месец. Статистичките податоци, исто така, покажуваат дека кај 5% од случаите, децата со CHD умираат на возраст под 15 години. Вродени срцеви дефекти имаат многу видови на абнормалности на срцето, што доведува до промени во интракардијалната и системската хемодинамика. Со развојот на CHD, се почитуваат нарушувањата на големите и малите кругови, како и циркулацијата на крвта во миокардот. Оваа болест зазема една од водечките позиции кај децата. Поради фактот дека ХСВ е опасна и фатална за децата, вреди да се разгледа болеста подетално и да се дознаат сите важни поенти за кои овој материјал ќе покаже.

...
Срцева болест (појавување симптоми: 8 од 20)

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .