Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиповолемија: Симптоми и третман

Хиповолемија - главните симптоми:

Хиповолемија е патологија која се карактеризира со намалување на обемот на циркулирачка крв во човечкото тело. Таа укажува на развојот на сите патолошки процеси. Оваа состојба е опасна по живот, така што е потребна итна медицинска помош. Може да се појави кај секое лице, без оглед на полот и возраста.

Кога крвните садови и срцето се полни со доволна крв, притисокот е нормален, ткивата на телото се снабдува со кислород и хранливи материи. Но, ако волуменот на течност падне, започнува хипоксија , крвниот притисок се намалува и се јавува дефект на внатрешните органи.

Етиологија

Причините за оваа болест се различни, бидејќи тие зависат од типот на патологија:

 • Обилното крварење може да предизвика развој на патологијата на нормоцитхемичниот тип. Ова се јавува за време на операцијата или после повредата. Причината може да биде шок, заразна болест, труење. Таа, исто така може да биде предизвикана од неконтролираната употреба на лекови.
 • Олигоцитемска хиповолемија се јавува кога се јавува изгореница, кога голем број на црвени крвни клетки умираат.

Провоцира таква состојба на дехидрација . Ова може да се случи по повраќање или дијареа. Исто така, недостаток на течност се јавува кога перитонитис, потење, неправилна употреба на диуретични лекови.

Состојбата на хиповолемија се должи на неправилната редистрибуција на интрацелуларната течност. Тоа е под влијание на плазма онкотичен притисок. Тоа доаѓа со цироза, недостаток на протеини. Оваа состојба може да биде предизвикана од висок венски притисок и силна васкуларна пропустливост.

Со оваа патологија, компензирачкиот хемодинамски одговор почнува да се манифестира. Мал волумен на крв го намалува количината на плазма, па венското враќање се забавува. Така, телото го одржува протокот на крв, што е неопходно за функционирање на мозокот и кардиоваскуларниот систем.

Хиповолемичен маѓепсан круг

Класификација

Намалувањето на крвниот волумен ги има следниве типови:

 • Нормоцитхемична или едноставна форма. Ова значи дека се јавува намалување на намалениот вкупен волумен на крвта со намалување на нивото на крвната плазма. Ова обично се случува веднаш по сериозно крварење и брза помош.
 • Олигоцитемната форма се јавува со намалување на количината на крв и бројот на црвени крвни клетки, поради што ткивата прима помалку кислород. Таквата состојба може да се појави ако е потребна трансфузија на крв и не е во здравствена установа.
 • Полицитехиската хиповолемија се јавува кога процентуалниот сооднос на плазмата паѓа. Бројот на црвени крвни клетки драматично се зголемува, крвта станува дебела и слатка. Оваа состојба предизвикува дијареа, повраќање, шок за време на изгореници и многу повеќе.
 • Релативната хиповолемија се појавува во кршење на волуменот на крвотокот и циркулирачката крв.
 • Апсолутна хиповолемија - недостаток на крвен волумен.
 • Хиповолемија на тироидната жлезда се нарекува ниско производство на неговите хормони. Во исто време, нивото на течноста во телото исто така се намалува.

Понекогаш комбинација од неколку форми на оваа патологија е откриена кај пациент.

Симптоматологија

Симптомите на патологија се поврзани со скокови во крвниот притисок. Тежината на симптомите што се прикажани зависи од степенот на развој на патологијата и тежината на курсот.

Главните карактеристики вклучуваат:

 • низок крвен притисок;
 • сериозна слабост;
 • вртоглавица;
 • абдоминална болка;
 • скратен здив.

Визуелни знаци се:

Наспроти позадината на хипотензијата, едно лице се чувствува студено, иако температурата на телото е покачена. Се забрзува пулсот и дишењето. Кога притисокот се намалува, вртоглавијата исчезнува и се заменува со претходна несвесна состојба. Пациентот може да ја изгуби свеста, па дури и да падне во кома, па му треба итна помош.

Кај деца под три години, симптомите на хиповолемија се зголемуваат многу брзо. Кога бебето има дијареа или повраќање, тој брзо развива летаргија, поспаност, апатија . Областа околу носот и усните станува сина, а кожата станува бледа.

Исто така симптомите ќе бидат различни за секој степен на развој на болеста:

 • Лесно Ако се појави при губење на крвта, тогаш индексот на притисок се намалува, се појавува отежнато дишење, кожата станува бледа. Постои и слабост, тешка гадење, жед. Може да има несвестица.
 • Губењето на средната крв е 40% од вкупниот волумен на крв. Во исто време, горниот притисок не се зголемува над 90 mm Hg. ул. Се појавува тахикардија, се ослободува ладна и леплива пот. Човекот станува блед. Тој има тенденција да спие, има жед и збунетост.
 • Тешки Се развива со тешка загуба на крв - до 70%. Горниот притисок не е поголем од 60 mm Hg. ул. Срцевите отчукувања стануваат се почести, постои чест пулс, многу бледа кожа, се појавуваат конвулзии. Личноста станува инхибирана, се појавува дезориентација во просторот. Понекогаш може да се случи кома.

Последниот степен на оваа состојба може брзо да стане шок. Остриот пад на притисокот може да предизвика синкопа. Или, напротив, едно лице ќе почне да го возбудува нервниот систем. Ќе има дефекти во бубрезите, срцето и дишењето.

Во полицитемичен тип на овој синдром, покрај сите симптоми споменати погоре, формирањето на тромби започнува во мали садови. Наспроти ова, се јавува слабост на органите.

Дијагностика

За да се дијагностицира таква болест, лекарот спроведува:

 • визуелен преглед на пациентот;
 • проучување на историјата на болеста;
 • ги појаснува причините за губење на крвта.

Како дополнителна дијагноза се пропишуваат лабораториски тестови и инструментални методи на испитување.

Ако пациентот има бубрежна инсуфициенција , тогаш тестовите нема да ги дадат потребните информации за патологијата.

Третман

Терапијата на оваа состојба ќе биде насочена кон:

 • нормализација на обемот на крв во крвта;
 • зголемување на срцевиот минутен волумен;
 • подобрување на збогатувањето на органи и ткива со кислород.

За да го направите ова, препишете третман за трансфузија на инфузија користејќи лекови кои ја заменуваат плазмата. Се користат и свежи замрзната плазма, протеини и кристалоидни раствори. Ова се нарекува корекција на хиповолемија. Но, неопходно е да се биде крајно внимателен со нив, бидејќи може да се појави хипоксија или исхемија .

Во тешки случаи, користете лекови кои го обновуваат регулацијата на крвните садови. Анемија која се јавува при тешки крварења се третира со интравенска инјекција на масата на еритроцитите. Хиповолемија на тироидната жлезда се елиминира со хормонални лекови, како и со лекови со висока содржина на јод.

За да се предизвика постојана ремисија на болеста, неопходно е да се отстрани причината што влијаела врз нејзиниот развој.

Можни компликации

Ако не обезбедите навремена помош во таквата патологија, пациентот развива хиповолемичен шок. Оваа состојба е многу опасна за човечкиот живот.

Покрај тоа, намалувањето на обемот на циркулирачки крв во телото влијае на недостатокот на некои внатрешни органи. Тоа се бубрезите, црниот дроб, мозокот.

Превенција

Превентивните мерки за таква состојба се следните:

 • се заштити од сериозни повреди;
 • време за лекување на акутни цревни заболувања;
 • консумираат потребната количина на течност дневно;
 • Бидете внимателни кога користите диуретици.

Ризикот од патологија по усогласување со профилаксата ќе биде минимален.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиповолемија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: хематолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Миокардитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Планинска болест (појавување симптоми: 9 од 20)

Планинска болест (хипоксија надморска висина, надморска висина, надморска височина декомпресија болест) е патолошки процес во кој кислород гладувањето се јавува за време на искачување на надморска височина. Развојот на ваквата болест најчесто се јавува кај планинарите, како и кај луѓето кои работат на висина.

...
Салмонелоза (појавување на симптоми: 8 од 20)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Емболизам (појавување симптоми: 8 од 20)

Емболија е патолошка состојба, како резултат на прогресијата на која се јавува преклопување на луменот на крвниот сад. Поради ова, протокот на крв е делумно или целосно блокиран. Супстанции кои се преклопуваат со васкуларниот лумен се нарекуваат емболија. Тие влегуваат во артериите на голем или мал круг на циркулаторниот систем од други васкуларни места. Во големина, тие се одредуваат со дијаметар на специфични садови.

...
Анемија со дефицит на железо (појавување на симптоми: 8 од 20)

Анемијата со дефицит на железо е синдром кој се карактеризира со намалување на хемоглобинот и црвени крвни клетки. Тоа обично се гледа како симптом на друга голема болест. Овој тип на анемија е доста честа појава и се јавува почесто од другите форми на патологија (во 80% од случаите). Тој претставува микроцитна анемија, која постои поради намалување на концентрацијата на железо во човечкото тело поради загуба на крв или дефицит на железо што влегува во човечкото тело.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хематолог зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .