Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Моноцитоза: Симптоми и третман

Моноцитоза - главните симптоми:

Моноцитозата е синдром во кој нивото на моноцити се зголемува во крвта. Моноцитите се нарекуваат бели крвни клетки кои се формираат во коскената срцевина. Тие помагаат во имунолошкиот систем. Постои моноцитоза кај деца, а исто така може да се дијагностицира кај возрасен. Ова важи за луѓе кои имаат низок имунитет. Ако се зголеми нивото на моноцитите, ова укажува на развој на патологијата во телото. Пациентот мора да биде дијагностициран и третиран соодветно.

Треба да се забележи дека моноцитозата пронајдена кај бремена жена во раните фази се смета за нормална, бидејќи за време на бременоста, моноцитите се имунолошка одбрана на телото.

Етиологија

Синдромот како моноцитоза има различни причини, имено:

 • воспалителна и инфективна природа на болеста;
 • автоимуни патологии;
 • крвни болести;
 • леукемија (рак на крв);
 • други причини (генетски болести и индивидуални карактеристики на една личност).

Кога се повикува на лекар, тој ќе бара индивидуални фактори кои влијаат врз развојот на овој синдром.

Опис на моноцити

Класификација

Моноцитозата е поделена на два вида:

 • релативна моноцитоза;
 • апсолутна моноцитоза.

Можно е да се открие релативен тип во однос на бројот на моноцити на други бели крвни клетки. Во анализите, пациентите гледаат релативен изглед. Нормалните нивоа на моноцити се движат од 3 до 7%. Со релативен поглед, нивото ќе биде повеќе од 8%. Тој има карактеристична особина - бројот на леукоцити во оваа форма е секогаш нормален. Ако постои зголемување на моноцитите, тогаш нивото на леукоцитите се намалува. Меѓутоа, во дијагностичките методи ова не се разгледува.

Кај новороденчето, нормалното ниво се смета за 12%. Со апсолутна форма на синдромот, нивото на моноцити е превисоко. Бројот на други леукоцити исто така се зголемува. Кога ќе забележат таква промена на нивото на моноцити, тогаш пациентот ќе биде испратен за целосен преглед. Ова е единствениот начин да се направи точна дијагноза. Во резултатите од тестот, лабораторискиот техничар ја покажува апсолутната вредност.

Симптоматологија

Дознајте за овој синдром во вашето тело може да биде на резултатите од тестовите.

Но, постојат одредени симптоми кои укажуваат на развој на моноцитоза:

 • општа слабост;
 • замор;
 • хроничен замор ;
 • телесната температура која не се искачува над 37,5 ° и трае подолго време.

Сепак, вреди да се напомене дека таквите знаци може да се појават и во други патологии. Затоа, невозможно е да се направи конечна дијагноза базирана само на овие симптоми.

Дијагностика

За да се утврди повреда на нивото на моноцитите, се пропишува општа анализа на капиларна крв. Неопходно е да се земе само на празен стомак.

Но, за да се дијагностицира патологијата која влијаеше на ваква состојба, се користат следниве методи:

 • ултразвучен преглед;
 • магнетна резонанца;
 • компјутеризирана томографија;
 • општа урина и крвна слика.

Доколку е потребно, лекарот може да пропише совети од тесни специјалисти.

Моноцитозата е опасна во крвта, бидејќи имуносупресијата почнува да се развива. Оваа состојба мора да се третира и да се преземат соодветни превентивни мерки.

Ако не ги лекувате заразни болести, може да се појават разни компликации. Тие, пак, ќе имаат негативно влијание врз постојните патологии. Исто така, состојбата на пациентот се влошува.

Дијагностицираната онкологија во подоцнежните фази, исто така, доведува до сериозни последици. Некои стануваат оневозможени. Покрај тоа, смртните случаи не се невообичаени. Затоа, кога ќе се појават првите отстапувања во резултатите од крвта, треба да се консултирате со лекар.

Третман

Ако се дијагностицира моноцитоза, третманот без да се ослободи од причината што влијае врз овој синдром е невозможно. Нема лекови или рецепти на традиционална медицина кои би можеле да го намалат нивото на моноцити во крвта. Затоа, потребно е да се дијагностицира примарната болест, а потоа да се избере соодветен третман.

Како и со било која друга болест, не може да се третира самостојно. Сите лекови, дозирање и терапија пропишани само од лекарот кој го посетува. Ако моноцитозата се појави во крвта, тоа значи дека патологијата се развива во телото или се повторува хронична болест. За да дознаете што довело до таков скок, мора целосно да се испитате.

Се ослободи од овој синдром на следниот начин:

 • Прием на имуномодулатори. Тие ќе го подигнат имунитетот на пациентот, а телото ќе се бори против инфекцијата.
 • Пропишана е специјална диета во која ќе има доволно амино киселини, сложени јагленохидрати, елементи во трагови, витамини и здрави масти.
 • Мора да се придржувате кон режимот на денот.
 • Направи физички вежби.

Исто така, неопходно е да се оди на свеж воздух, да се проветруваат просториите, почесто да се врши влажно чистење. Ова ќе помогне во одржувањето на здравјето.

Ако синдромот се случил кај дете под една година, тоа значи дека неговите заби се едноставно пресечени. Во овој случај, лекарот пропишува симптоматски третман. Постојат случаи кога апсолутната моноцитоза се дијагностицира кај возрасните во текот на животот. Тогаш третманот не се спроведува, бидејќи тоа е индивидуална карактеристика на телото.

Прогноза и превенција

Прогнозата на овој синдром ќе зависи од примарната болест. Како превентивна мерка, неопходно е да се спречи развојот на патологии кои ја активираат моноцитозата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате моноцитоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: хематолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Белодробна туберкулоза (појавување симптоми: 3 од 4)

Белодробната туберкулоза е болест предизвикана од бактериите од видот Mycobacterium откриени од страна на Роберт Кох во 1882 година. Тие се 74 видови, пренесени преку вода, почва, од болен човек до здрава. Форма на болеста, за која луѓето се најмногу подложни, е прецизно пулмонална туберкулоза, поради фактот што главниот тип на пренос на бактерии е воздушен.

...
Конгестивна пневмонија (појавување симптоми: 3 од 4)

Конгестивната пневмонија е секундарен тип на инфламаторна болест која се развива против позадината на постоечките вентилациони и хемодинамски нарушувања. Треба да се забележи дека болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но најчесто се дијагностицира кај постари лица и пациенти со постелнина.

...
Ревматизам кај деца (појавување симптоми: 3 од 4)

Ревматизмот кај децата е ретка патологија која најчесто се дијагностицира кај возрасната група од 7 до 15 години, но тоа воопшто не значи дека децата од други возрасти не можат да се разболат. Со оваа болест, воспаление се шири на сврзното ткиво на голем број на внатрешни органи.

...
Хепатитис Е (симптоми на појавување: 3 од 4)

Хепатитисот Е е прилично тешка патологија која се карактеризира со вирусно оштетување на црниот дроб. Посебна карактеристика на други видови на болести е тоа што често продолжува позитивно и завршува со заздравување. Сепак, во исто време, тоа е опасно за жените во позиција.

...
Малгоглобулинемија на Waldenstrom (појавување симптоми: 3 од 4)

Малдроглобулинемија на Waldenstrom (синдром. Примарна макроглобулинемија, макроглобулинемична ретикулоза) е исклучително ретка болест во која се формира тумор кој се состои од лимфоцитни и плазмацитни клетки во коскената срцевина.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хематолог зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .