Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Артеритис: Симптоми и третман

Артеритис - главните симптоми:

Артеритисот е име на група на патологии во кои се појавуваат воспалителни процеси во крвните садови. Воспалението го ограничува луменот на крвните садови, поради тоа, крвниот проток е вознемирен, а тоа се поволни услови за формирање на згрутчување на крвта. Кога крвотокот е нарушен, органите не го примаат потребното количество кислород и хранливи материи. Ова води кон развој на разни болести. Воспалителниот процес може да се појави во било кој сад - вена или артерија.

Во медицината оваа болест се нарекува поинаку: ангитис, темпорален артерит и Хортонова болест . Сепак, под кое било име беше дијагностицирана, таа е една иста болест.

Етиологија

Артеритисот на гигантските клетки се развива од непознати причини досега, но научниците работат на ова прашање.

Постојат неколку предлози зошто се развива оваа патологија:

 • генетска предиспозиција;
 • заразни болести на крв;
 • автоимуни болести.

Временскиот артеритис се јавува во големи крвни садови, понекогаш може да влијае на капиларите. Ѕидовите на крвните садови стануваат тенки и се протегаат. Артериската аневризма почнува да се развива. Ако, со оваа болест, притисокот се зголемува, тогаш садот може да пукне.

Паралелно со временската форма, може да се појави фацијален артеритис.

Кога крвните садови се засегнати на следниот начин:

 • имунолошкиот воспалителен процес на ѕидот на крвниот сад се појавува поради појавата на автоантитела во крвта;
 • клетките на имуниот комплекс почнуваат да се населуваат на ѕидовите;
 • клетките на погодените крвни садови почнуваат да лачат воспалителни медијатори;
 • во процесот се вклучени нови клетки, се формираат воспалителни фокуси.

Симптомите ќе се појават во зависност од областа на лезијата. Секоја форма на таква патологија мора да се открие во времето. Ова може да се направи според симптомите и резултатите од дијагностичките процедури.

Класификација

Гигантски артеритис може да биде:

 • примарно - се јавува како независна патологија;
 • секундарно - како компликација на други болести.

Покрај тоа, таа е поделена од природата на манифестацијата:

 • специфични;
 • неспецифичен аортоартеритис (Такајасу артеритис).

Исто така постои и поделба според типот на текот на болеста:

 • гноен;
 • некротичен;
 • продуктивен;
 • мешани

Во зависност од погодената област:

 • ендоартеритис;
 • мезоартеритис;
 • периартеритис;
 • пандеритис

Често, на позадината на воспалителниот процес, крвните згрутчувања започнуваат да се формираат. Оваа состојба има свое име - тромбартеритис. Се дијагностицира главно кај постарите лица. Кај младите, патологијата е исклучително ретка.

Хортоновиот синдром е чуден само кај старите луѓе, а Behcet-овата болест е кај мажите, во периодот од 20 до 30 години. Кавасаки-овата болест се дијагностицира кај жени од раѓање и кај деца под пет годишна возраст.

Гигантски артеритис

Симптоматологија

Симптомите на артеритис обично се од општа природа и се појавуваат пред појавата на специфични симптоми:

Знаци кои укажуваат на појава на оваа патологија се следниве:

 • постои повреда на протокот на крв во мозокот;
 • понекогаш се јавува губење на свеста;
 • случаи на мозочен удар не се невообичаени.

Најчесто дијагностициран артеритис е темпорална артерија. Тој има свои симптоми.

Значи, темпоралниот артеритис покажува симптоми од следната природа:

 • постојано главоболка;
 • артеријата на храмовите отекува, станува болна, и пулсирањето во неа слабее.

Болката во главата се појавува кај речиси сите пациенти. Ова е прв знак на дифузна патологија. Кога ги испитува зафатените артерии, едно лице доживува тешка, преплавена болка. Садовите подложени на воспаление стануваат подебели и почнуваат да се извипат. Кожата над нив станува црвена и едемот е формиран.

Кога темпоралниот артерит се јавува болка во храмовите, се протега до вратот, рамото, долниот вилица. Постои мачна болка, која се зголемува во процесот на џвакање храна. Видот се влошува, очните капаци се спуштаат, двоен вид се појавува. Мускулите се ослабуваат, оваа состојба има свое име - артеритис со ревматична појава на полимиалгија. За патологија карактеристична вкочанетост на мускулите на екстремитетите, карлицата и рамената.

Кога артеритот се јавува во артерија на лицето или на максиларниот дел, болката се појавува во мустицирачките мускули, забите и јазикот. Покрај тоа, таа е придружена со вкочанетост на мускулите. Постои силна болка под вилицата која достигнува на назолабијалниот триаголник и на аглите на очите. Таа укажува на слаб проток на крв во овој мускул.

Дигиталниот артеритис се манифестира со смрт на меките ткива под или околу ноктите. Ако садовите на мозокот се засегнати, ќе се појават соодветни знаци.

Дијагностика

Да се ​​дијагностицира и лекува оваа патологија треба да бидат ревматолози. Во некои случаи, им е потребна помош од други тесни специјалисти, на пример, нефролог, дерматолог, хематолог, кардиолог, невропатолог, психијатар.

Треба да се напомене дека е тешко да се дијагностицира оваа болест во почетните фази на нејзиниот развој.

За да се направи точна дијагноза, лекарот ги спроведува следниве дијагностички мерки:

 • собирање на историјата на болеста;
 • визуелен преглед на пациентот, мерење на пулсот, слушање на отчукувањата на срцето;
 • биохемиска и комплетна крвна слика;
 • ултразвучен преглед на крвните садови;
 • ѕидна биопсија на крвните садови;
 • ангиографија;
 • испитување на фундусот;
 • офталмоскопија.
Офталмоскопија

Според резултатите од испитувањата, лекарот ја прави конечната дијагноза и го пропишува соодветниот третман.

Третман

Третманот на оваа болест се врши со помош на лекови, како што се:

 • кортикостероиди;
 • Преднизолон;
 • лекови за зајакнување и проширување на крвните садови;
 • антиинфламаторни лекови;
 • разредувачи на крв;
 • средства за спречување на тромбоза.

Во некои случаи, пропишува хируршка интервенција.

Индикации за хирургија се:

 • формирање на тромб или аневризма;
 • малигни лезии што доведуваат до таква состојба;
 • потребата за протетски екстремитети.

Треба да се напомене дека е невозможно да се излечи патологијата дома. Меѓутоа, ако лекарот реши, можете исто така да го користите традиционалниот лек за намалување на болката и други симптоми на воспалителниот процес. Но, на овој начин е невозможно целосно да се ослободи од болеста.

Превенција

За да се подобри целокупното здравје, неопходно е да се следат едноставни правила за спречување на временскиот артеритис:

 • секојдневно вежбајте светло;
 • вежби за дишење;
 • земи прошетки на свеж воздух;
 • да се откаже од лошите навики (пушење, пиење алкохол);
 • биланс на вашата исхрана;
 • зајакнување на имунолошкиот систем.

Со спроведување на горенаведените превентивни препораки и нормализирање на сонот, можете да го намалите ризикот од таква патологија. Мора да се запамети дека само-третманот во овој случај е исклучен, а при првите знаци на болеста, итно е да се побара медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате артеритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ревматолог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Акутен остеомиелитис (појавување на симптоми: 7 од 20)

Акутниот остеомиелитис е болест која се карактеризира со развој на бактериско воспаление на коскената срцевина и сите структурни делови на коската. Опасноста од болеста лежи во разновидноста на курсот - од асимптоматски до фулминантен. Главниот извор на патологија се патогени микроорганизми, продира во коската и доведува до појава на гноен процес. Покрај тоа, се разликуваат неколку развојни механизми и предиспонирачки фактори.

...
Сауком на Јуинг (појавување на симптоми: 6 од 20)

Сарком на Еинг е рак кој влијае на коските на скелетот. Во повеќето случаи, туморот се развива во долните делови на тубуларните коски, карличните коски и 'рбетот. Поретко, може да се формира на ребрата, рамената, клучната коска.

...
Акутен периотит (појавување симптоми: 6 од 20)

Акутен периотит е акутен воспалителен процес кој може да се активира со стрептококи и стафилококи. Патологијата може да влијае на дијафизата на долгите тубуларни коски и ребра, но најчест е акутниот периотит на вилицата (горен или долен).

...
Паникулитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Паникулитис е патологија која има воспалителна природа и влијае на поткожното масно ткиво, кое е полн со неговото уништување и појава наместо патолошко ткиво, односно сврзното. Болеста е примарна и секундарна, а во половина од ситуациите постои спонтан почеток, на кој не им претходат никакви патолошки процеси. Покрај тоа, постојат голем број на предиспонирачки извори.

...
Субуктација на грлото на матката (симптоми на појавување: 6 од 20)

Сублуксацијата на грлото на матката е патолошка состојба која е предизвикана од еден или друг етиолошки фактор, поради што постои чести поместувања на артикуларните површини на два соседни пршлени. Во повеќето случаи, ова е изолиран тип на повреда, така што прогнозата е поволна. Сепак, ова е забележано само ако жртвата е навремена медицинска помош и се следат сите упатства на лекарот во врска со физичката активност на пациентот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема ревматологот
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .