Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дијабетична ангиопатија: Симптоми и третман

Дијабетична ангиопатија - главните симптоми:

Дијабетичната ангиопатија е патолошки процес кој е компликација на дијабетес мелитус и се карактеризира со фактот дека малите садови се оштетени низ телото. Ограничувања на возраст и пол, оваа болест не.

Во суштина, тежок облик на дијабетична ангиопатија се јавува само ако лекот не се администрира. Според статистичките податоци, овој синдром во различни степени, се манифестира кај сите луѓе со дијабетес.

Природата на клиничката слика ќе зависи од тоа каде е патолошкиот процес локализиран, до кој степен на сериозност. Дијагнозата вклучува лабораториски и инструментални методи на истражување.

Што се однесува до тактиката на терапевтските мерки, не постојат униформни методи. Третманот ќе зависи од природата на лезијата. Во принцип, основната терапија ќе биде насочена кон елиминирање на основната причина, односно дијабетес .

Тешко е да се предвидат долгорочни редови, бидејќи сè ќе зависи од природата на основната причина и од сериозноста на самиот синдром.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, овој патолошки процес има посебно значење. Кодот за МКБ-10 е Е10-14.

Етиологија

Дијабетичната ангиопатија се развива на позадината на напредниот дијабетес. Во овој случај, гликозата има деструктивен ефект врз внатрешната обвивка на васкуларниот систем. Тоа е она што води кон структурно и функционално реструктуирање.

Бидејќи кај дијабетес мелитус количината на гликоза во крвта значително ги надминува дозволените норми, нејзиниот вишок продира во ѕидовите на крвните садови и постои акумулација на сорбитол и фруктоза. Овие супстанции, како гликоза, се слабо транспортирани преку клеточните мембрани, што доведува до нивна акумулација во ендотелните клетки.

Како резултат на ова, се случува следново:

 • ја зголемува пропустливоста на васкуларниот ѕид и го започнува својот оток;
 • активирани се процесите на коагулација, што доведува до зголемен ризик од тромбоза;
 • производството на релаксирачки фактор се намалува, што доведува до влошување на мазните мускули на ѕидовите на садот.

Така, формирањето на Вирловската тријада - влошување на протокот на крв, оштетување на епителот, зголемено згрутчување на крвта.

Предвидните фактори за развој на дијабетична ангиопатија:

 • недостаток на третман за дијабетес;
 • неуспех да се следи исхраната пропишана од лекар;
 • васкуларна болест;
 • слаб имунолошки систем;
 • присуството на системски болести во историјата.

Покрај тоа, неопходно е да се разбере дека таков синдром доведува до оштетување на други органи, што може да биде фатално.

Класификација

Во зависност од големината на погодените крвни садови, постојат два типа на овој синдром:

Врз основа на локализацијата на патолошкиот процес, патологијата е поделена на следните подвидови:

 • ангиопатија на ретината на очите или на еден орган на видот ( ретинопатија );
 • дијабетична ангиопатија на долните екстремитети;
 • срцева ангиопатија;
 • нефропатија - ангиопатија на бубрежните садови;
 • енцефалопатија - оштетување на крвните садови на мозокот.
Дијабетична ангиопатија на ретинални садови

Треба да се забележи дека ангиопатија на очите може да доведе до целосно губење на видот, и во овој случај, патолошкиот процес ќе биде неповратен.

Симптоматологија

Клиничката слика на дијабетична ангиопатија ќе се формира врз основа на локализацијата на синдромот.

Така, дијабетичната ангиопатија на ретината ќе се карактеризира со следниве симптоми:

 • намалена визуелна острина;
 • дамки, "лета" пред очите;
 • искри, трепка пред очите;
 • крварење во окото.

Во овој случај, симптомите ќе напредуваат брзо, и во крајна линија ова ќе доведе до целосно губење на видот.

Синдром во кој се јавува васкуларна лезија на долните екстремитети, симптомите ќе бидат како што се:

 • сува кожа во подножјето;
 • болка во нозете, можеби варикозни вени;
 • петехија форма на кожата (мали црвени точки);
 • чешање и горење во нозете;
 • со текот на времето, пукнатините се формираат во подножјето;
 • замор, слабост во нозете, дури и по кратка вежба.

Постепено трофични чирови почнуваат да се појавуваат во подножјето. Ако не започнете со третман, неизбежно ќе доведе до ткивна некроза, а потоа и до гангрена .

Ангиопатија на нозете со дијабетес

Покрај тоа, може да се појават и следниве симптоми:

 • кашлање крв;
 • има крв во урината, бели снегулки;
 • општа слабост, слабост;
 • губење на тежината;
 • чести и профузни крварења од носот;
 • вртоглавица;
 • поспаност;
 • конвулзии;
 • болка во срцето;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • нестабилен крвен притисок.

Дополнително, севкупната клиничка слика може да биде придружена со специфични знаци кои ќе бидат карактеристични за компликациите што произлегуваат од позадината на таков синдром.

Неопходно е да се оди кај лекар веднаш штом ќе почнат да се појавуваат првите симптоми: навременото барање медицинска помош значително ги зголемува шансите за целосно закрепнување.

Дијагностика

Дијагнозата вклучува и лабораториски и инструментални методи.

Лабораторискиот дел од истражувањето вклучува:

 • општ клинички и детален биохемиски тест на крв;
 • тест за толеранција на гликоза;
 • одредување на нивоата на гликоза во крвта;
 • одредување на преостанатото ниво на уреа;
 • тест за стапка на гломеруларна инфилтрација;
 • Определување на GFR стапка.

Инструменталните студии вклучуваат:

 • испитување на фундусот;
 • Ултразвук;
 • ЕКГ;
 • Доплер студија на садовите на долните екстремитети;
 • ангиографија;
 • КТ скен или МРИ на мозокот.
Испитување на фундусот

Ќе бидат потребни консултации со офталмолог, кардиолог, васкуларен хирург, невролог.

Според резултатите од дијагностичките мерки, ќе се утврди формата и тежината на синдромот, врз основа на кој ќе се изберат тактиките на терапевтските дејства.

Третман

Третманот на било каква форма на дијабетична ангиопатија треба да се изведува само по препорака на лекар и со внимателно следење на неговите барања. Во принцип, текот на основната терапија треба да биде насочена кон елиминирање на основната причина, односно третманот на дијабетес.

Фармаколошкиот дел од третманот ги вклучува следниве лекови:

 • антиспазмодии;
 • ангиопротектори;
 • лекови за подобрување на микроциркулацијата;
 • антитромбоцитни агенси;
 • ноотропна;
 • размена на стимуланси;
 • лекови за намалување на липидите;
 • инхибитори на алдоза редуктаза.

Покрај тоа, може да се препишат и диуретици, средства за стабилизација на крвниот притисок, антихипертензиви.

Оперативната интервенција не е исклучена ако постојат трофични чиреви, некроза на ткивата. Третманот со народни лекови во овој случај е неефикасен, бидејќи не го дава саканиот терапевтски ефект.

Можни компликации

Ако третманот не се започне навремено, може да се развијат следниве компликации:

Во однос на превенцијата, во овој случај, единствениот соодветен метод би бил соодветен третман на дијабетес. На првите манифестации на клиничката слика, која е опишана погоре, веднаш треба да побарате медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дијабетична ангиопатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашите лекари може да ви помогнат: кардиолог , васкуларен хирург , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алпорт-синдром (наследен нефрит) (појавување на симптоми: 5 од 20)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Ангиопатија (појавување на симптоми: 5 од 20)

Ангиопатија - поразот на крвните садови со разни болести, поради што нивното целосно функционирање е нарушено и ѕидовите се уништуваат. Патолошкиот процес може да влијае на различни делови од телото и крвните садови од различни големини - од мали капилари до големи садови. Ако ангиопатија напредува во текот на подолг временски период, таа е полн со развој на неповратни промени во органите во човечкото тело (поради хронично нарушување на снабдувањето со крв).

...
Ретинална ангиопатија (појавување на симптоми: 5 од 20)

Ангиопатија на ретиналните садови е патолошка состојба, која се манифестира со кршење на тонот на крвните садови и малите капилари на фундусот на окото. Како резултат на прогресијата на оваа патологија, тие може да се стесни, прошират или да станат повредени. Наспроти позадината на сите промени, постои кршење на протокот на крв во погодените крвни садови, како и повреда на нервната регулација.

...
Оклузија на артерија (појавување на симптоми: 5 од 20)

Оксидацијата на артериите е акутна васкуларна инсуфициенција која се јавува во случај на нарушена проодност или блокада на крвните садови, поради што е нарушена испораката на крв во одреден орган, што доведува до пореметувања во неговото функционирање.

...
Емболизам (појавување на симптоми: 4 од 20)

Емболија е патолошка состојба, како резултат на прогресијата на која се јавува преклопување на луменот на крвниот сад. Поради ова, протокот на крв е делумно или целосно блокиран. Супстанции кои се преклопуваат со васкуларниот лумен се нарекуваат емболија. Тие влегуваат во артериите на голем или мал круг на циркулаторниот систем од други васкуларни места. Во големина, тие се одредуваат со дијаметар на специфични садови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
васкуларниот хирург прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .