Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Прединфакција: симптоми и третман

Прединфакција држава - главните симптоми:

Миокардниот инфаркт, како што веројатно знаете, е вонредна состојба во неговата специфичност која бара брза медицинска интервенција. Поради оваа причина, важно е да се препознае оваа состојба навремено, врз основа на тоа, земајќи ги предвид неговите главни симптоми. Државата на преинфаркт, чии симптоми се важни за препознавање на време, е оправдана за изолирање во посебна клиничка состојба, бидејќи поради навремените мерки што се преземаат, може да се спречи главната закана, која е миокарден инфаркт.

Општ опис

Морфолошката основа на синдромот на преинфаркција се базира на зголемување кое го стекнува ѕидот на оклузија во соодветната коронарна артерија, што може, на пример, да се развие поради зголемување на тромбозата.

Враќајќи се директно во самиот срцев удар, забележуваме дека тоа не е само акутна состојба, туку и доведува до некроза на специфично ткиво во срцевиот мускул. Покрај тоа, миокарден инфаркт може да предизвика прекин или дури и прекин на срцето, а неговиот ефект може да се изрази во вентрикуларна фибрилација и формирање на акутен тип на срцева слабост .

Се разбира, секоја состојба што предизвикува миокарден инфаркт, може да носи повеќе од сериозен ризик за човечкиот живот. Затоа, не е претерување да се издвои фактот дека навременото препознавање на симптомите на состојбата пред инфаркт ќе ви овозможи да го спасите животот на личност која всушност ги доживеа овие симптоми. Државата на преинфракција кај симптомите директно зависи од карактеристиките што обично ги поседува телото, како и од локацијата на некроза на дел од срцевиот мускул и на нејзината големина.

Прединфакција: главните форми на манифестација

Прединфаркот исто така често се дефинира како нестабилна ангина . Тоа вклучува ситуации од следниот тип:

  • Ангина на напор, што се случи за прв пат.
  • Ангина е прогресивна. Во овој случај, состојбата обезбедува присуство во минатото на ангина-напади со нивната честа манифестација во последно време. Исто така ја забележува состојбата со појавата на долготрајна и изразена болка, со промена на нивната локализација и појава на зрачење (т.е. ширење на болка во областа надвор од локацијата на срцевиот мускул). Елиминацијата на болката вклучува употреба на повеќе нитроглицерин од претходно.
  • Одмор ангина пекторис (во случај на претходно напор на ангина пекторис). Болката во овој случај се јавува по вежбање во една или друга форма.
  • Ангина пост-инфаркт рано. Напади од болка се јавуваат во периодот од првиот ден до месецот по преносот на миокардниот инфаркт.
  • Ангина што се појавува по шанкот. Операција од овој вид се изведува ако луменот се намали во големите артерии на срцето поради атеросклеротични плаки.
  • Angina Printsmetal, предизвикана од спазам во коронарните артерии. Се карактеризира со тешки болни напади, манифестирани главно наутро.

Прединфакција: симптоми

Кога се разгледува состојбата на преинфаркцијата, треба да се забележи дека се карактеризира со развој на прогресивна ангина пекторис, која, исто така, е во напредна состојба на своја. По некое време, со несоодветен или нецелосен третман, како и под влијание на стресот и под влијание на различен тип на компликации, ангина може да оди директно до миокарден инфаркт. Често, исто така, е запрен од себе, што, соодветно, му овозможува на пациентот да се подобри.

Прогресивна состојба на преинфаркција се карактеризира со зголемување на болката зад градната коска, дополнителен симптом е зголемување на притисокот.

Состојбата се карактеризира, како што веќе бевме забележано, со исклучително нагласен синдром на болка, кој особено лежи во болка во областа зад градната коска, исто така, оваа болка има сличност со болката што се јавува во процесот на напорната ангина. Во меѓувреме, ако манифестацијата на болка во случај на ангина пекторис може да се елиминира со земање на нитроглицерин, тогаш во преинфарктната состојба нитроглицерин не ја елиминира болката, бројот на напади кои се случуваат во текот на денот само се зголемува. Во некои случаи, нивниот број може да достигне три дузина, што, пак, доведува до постепена смрт во одредена област на срцевиот мускул.

Придружната болка во прединфарките дава под клучната коска и сублингвалниот регион, во десниот дел од градната коска и во рацете. Студената пот се формира, пациентот има голема вознемиреност, агитација, палпитации се зголемува, исто така, има страв од смрт. Често гадење, асфиксија се додава на овие состојби.

Текот на состојбата на преинфракција е исто така можен на атипична скала. Значи, пациентот се жали на вртоглавица и голема слабост, има нарушувања во спиењето, несоница. Болка во атипичниот тек е отсутен. Во текот на оваа патологија на сличен начин се предизвикува појава на диспнеа и цијаноза, кои произлегуваат без никаква причина за нив, и кога се на одмор. Дијагнозата е можна само со електрокардиограм, што ќе укаже на формирање на пациент со блокади, како и декомпензација во циркулацијата на крвта, пароксизмална тахикардија и екстрасистола. Претежно атипичната слика на состојби на прединфакција во овој курс се забележува кај постарите лица на возраст од 79 до 90 години.

Во одредени случаи се јавува абдоминален синдром, при што локализацијата на болката е концентрирана во левата субкостална област, како и во горниот дел на стомакот. Пациентот доживува карактеристично чувство на печење на епигастричниот регион, а како болка може да биде и од природата на манифестациите на сечење, пирсинг или болка. Зајакнувањето се забележува за време на физички напор од еден или друг тип, како и при стресни ситуации, искуства и при одење. Почивајувањето може да ги елиминира болните манифестации, што исто така е можно кога земате нитрати за оваа намена.

Гадење и повраќање, абдоминална болка, икање, надуеност може да ја придружуваат оваа состојба. Во некои случаи, постои болка во вратот, грлото или долната вилица. Може да има такви случаи во кои има само краток здив или повреда забележана во ритамот на срцето. Во цереброваскуларната форма на состојбата на преинфаркција, можна е несвестица, вртоглавица и гадење.

Состојба пред инфаркт: третман

Во оваа состојба третманот е фокусиран на спречување на можниот развој на миокарден инфаркт после тоа. Со други зборови, третманот е насочен кон елиминирање на тешка ангина. Ова обезбедува рецепт за одмор во кревет на пациентот, кој треба да го намали обемот на работа на срцето, односно да ги намали своите енергетски потреби. Дополнително, терапијата со лекови е исто така пропишана. Важно е да се напомене дека со сериозноста на манифестациите што укажуваат на состојбата на преинфаркцијата, повикот на лекар е најдобро решение.

Ако има било какви проблеми поврзани со работата на срцето, како и во присуство на различни степени на овие симптоми, треба да се јавите кај вашиот кардиолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате состојба на преинфакција и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ишемичен колитис (појавување на симптоми: 7 од 22)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 7 од 22)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Атеросклероза (појавување симптоми: 6 од 22)

Атеросклерозата е прилично честа хронична болест која се карактеризира со сопствена прогресија. Атеросклероза, чии симптоми се јавуваат на позадината на афекцијата на средните и големите артерии поради акумулацијата на холестеролот кај нив (која ја одредува причината за појава на оваа болест), предизвикува циркулаторни нарушувања и голем број сериозни ризици предизвикани од оваа повреда.

...
Васкуларна дистонија (појавување симптоми: 6 од 22)

Вегетоваскуларна дистонија (VVD) е болест која го вклучува целото тело во патолошкиот процес. Најчесто, периферните нерви како и кардиоваскуларниот систем добиваат негативен ефект од вегетативниот нервен систем. Неопходно е лекувањето да се третира без прекин, бидејќи во занемарена форма ќе даде сериозни последици за сите органи. Покрај тоа, медицинската помош ќе му помогне на пациентот да се ослободи од непријатни манифестации на болеста. Во меѓународната класификација на болести ICD-10, IRR го има кодот G24.

...
Миокарден инфаркт (појавување на симптоми: 6 од 22)

Смртта на дел од срцевиот мускул што води до формирање на коронарна артериска тромбоза се нарекува миокарден инфаркт. Овој процес води до фактот дека циркулацијата на крвта на оваа област е нарушена. Миокарден инфаркт е претежно смртоносен, бидејќи главната срцева артерија е блокирана. Ако кај првите знаци не се преземат соодветни мерки за хоспитализација на пациентот, тогаш леталниот исход е загарантиран со 99,9%.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .