Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дилатација: Симптоми и третман

Дилатација - главните симптоми:

Дилатацијата е постојано дифузно зголемување на луменот на шуплив орган. Причините за оваа состојба се различни, на пример, срцето може да се зголеми поради висок физички напор, тогаш причината ќе биде природна. Но, ако ова се случи поради некоја болест, тогаш природата на причината ќе биде патолошка.

Како што споменавме порано, ова може да се случи со секој шуплив внатрешен орган на телото. Но, најчесто концептот на дилатација се применува на патологиите на срцевите шуплини.

Во зависност од тоа каде се случи токму ширењето, дилатацијата на срцето може да се подели на:

 • дилатација на левиот атриум;
 • дилатација на левата комора;
 • дилатација на десниот атриум;
 • дилатација на десната комора.

Како по правило, една кардијална комора се проширува, во ретки случаи може да се случи со преткоморите или со коморите. Оваа состојба може да доведе до аритмии , срцева слабост, тромбоемболизам или други болести. Дилатацијата на аортата е директен симптом на дисплазија на сврзното ткиво.

Етиологија

Како резултат на дилатација на коморите на срцето ќе има свои причини за развој.

На пример, проширувањето на десниот атриум се должи на високиот притисок во кругот на кругот на циркулацијата, што, пак, се зголемува поради:

Често постои проширување на левите поделби, односно левиот атриум, бидејќи вентилот се стеснува, преку кој крвта тече од левиот атриум до левата комора. Прекршувањата исто така се појавуваат за време на обратното движење на крвта. Поради тоа, притисокот е нарушен и во големата циркулација. Срцето станува тешко да се работи.

Главните причини за ова се:

Крвта влегува во левата комора од левиот атриум, а потоа во аортата, која го храни целото тело. Проширувањето на левата комора се јавува поради стеснување на луменот на аортата.

Причините за ова се следните:

Главната причина за проширување на десната комора е стенозата и инсуфициенцијата на вентилот на пулмоналната артерија и тие се развиваат поради болести како што се:

Но, постојат чести причини кои можат да предизвикаат проширување на шуплините на срцето, имено:

 • компликации по некои заразни болести, на пример, поради ангина или црвена треска ;
 • вирусни и габични патологии;
 • присуството на паразити во телото;
 • труење на телото;
 • неоплазми од бенигна или малигната природа;
 • тироидна жлезда;
 • одредени автоимуни болести;
 • несакани ефекти по употребата на лекови.

Мора да се каже дека проширувањето на органите може да биде причина за срцева патологија и нејзиниот симптом.

Дилатација на левата комора на срцето

Класификација

Во медицината, атријалната дилатација е поделена на две форми:

 • Тоногенска дилатација, која се јавува на позадината на висок крвен притисок, како и поради големи количини на крв во коморите на срцето. Оваа форма поминува паралелно со или претходи на миокардна хипертрофија.
 • Миогена дилатација. Таа се јавува поради различни срцеви заболувања. Тоа влијае на слабеење на контрактилноста на срцето.

Секоја промена во миокардијалните шуплини е неповратна.

Како што споменавме порано, експанзијата може да влијае на секој внатрешен орган, имено:

 • Се јавува дилатација на балон на аудитивната цевка - ова е тесен лумен на цевката или неговата ограничена способност да се отвори. Оваа патологија се развива паралелно со хроничен функционален дефект. Компликацијата е хроничен отитис медиум , што може да доведе до неповратно оштетување на средното уво. Поради ова, сослушувањето на лице е намалено.
 • Дилатација на бубрезите. Се карактеризира со проширување на карлицата и одложен проток на урина. Тоа е конгенитална абнормалност, меѓутоа, во некои случаи може да се случи кога уретерот е блокиран со голем камен. Третманот се изведува со помош на хирургија и употреба на лекови.
 • Токсичната развојна дилатација на дебелото црево е компликација на улцеративен колитис . Се манифестира по употреба на бариумски клизми, опојни дроги и хормони. Кога се јавува, болки во стомакот, треска и надуеност. Оваа состојба мора да се следи и контролира. Но, ако започне прогресијата на патологијата, потребно е итно да се изврши операцијата.
 • Дилататорна лезија на латералните комори на мозокот. Тие произведуваат цереброспинална течност, отпад преку специјални канали. Ако се случи дилатација на церебралните комори, ова укажува на голема количина на течност или проблеми со одлив. Ова проширување е симптом на болест. Таа мора да биде идентификувана од страна на лекарите во дијагнозата. Треба да се забележи дека патологијата на коморите на мозокот кај новородените често се манифестира.
 • Дилатација на балон на стесниот хранопровод, или подобро, горниот дел. Езофагусот е проширен со ендоскоп. Дилатацијата на балонот се изведува само ако има докази за тоа и не постои онкологија.
 • Дилатација на уретерот. Поради таквото проширување, работата на уринарниот систем е нарушена, и почнува абдоминалната болка. Третманот на оваа патологија се изведува само со помош на операција во која се намалува дијаметарот на уретерот и неговата должина е скратена.
 • Проширувањето на каналите во повеќето случаи не е патологија, бидејќи оваа состојба е сосема нормална и се јавува периодично, во зависност од физиолошките процеси во телото. Но, ако жената се чувствува непријатно додека го прави тоа, треба да се консултира со доктор.

Покрај тоа, постојат и други области на штета. Така, се дијагностицира дилатација на латералните вентрикули на мозокот, интермехосферичната фисура и други органи.

Симптоматологија

Симптомите на срцево проширување, ако се мали, се речиси незабележливи, бидејќи умерената дилатација не покажува знаци.

Со премногу проширување што го погоди левиот атриум, работата на срцето се влошува и се појавуваат следните симптоми:

Тие не можат да се наречат специфични, згора на тоа, тие се речиси незабележливи. За да се идентификува таквата патологија, може да се јави лекар за време на превентивниот преглед.

Дијагностика

За да се идентификува проширувањето на срцето, лекарот ги пропишува следниве дијагностички методи:

 • Ехокардиографија. Овој ултразвучен преглед ќе помогне да се утврди точната дијагноза. Покрај тоа, ќе биде можно да се идентификува причината за оваа состојба, на пример, миокарден инфаркт , инсуфициенција на валвулите и многу повеќе.
 • Електрокардиографија. По потреба, назначете како дополнителна дијагноза.
 • Сцинтиграфија Наменет за диференцијална дијагноза, во која може да се разликува проширување на органот од исхемична болест.
 • Х-зраци
Срцинска сцинтиграфија

Доколку резултатите покажат дека коморите се проширија за повеќе од 5%, тогаш докторот ќе направи соодветна дијагноза.

Третман

Третманот има за цел да ја ослободи или исправи основната патологија која предизвикала експанзија. Затоа, пропишаната терапија ќе биде насочена кон елиминирање на основната причина.

Лекарот може да препише лекови од следниот спектар на дејство:

 • антибиотици;
 • глукокортикостероиди;
 • лекови за исхемична болест;
 • лекови кои го намалуваат брзиот пулс;
 • бета блокатори;
 • агенси за намалување на притисок;
 • лекови за намалување на крвта;
 • диуретични лекови.

Ако пропишаниот третман не помогна, неопходно е да се изврши хируршка интервенција, при што ќе се инсталира пејсмејкерот.

Општо земено, ако терапијата се започне правилно и навремено, можно е значително да се намали ризикот од развој на било какви компликации, но невозможно е целосно да се отстранат во овој случај.

Тука не постои недвосмислено предвидување и не може да постои, бидејќи сè ќе зависи од природата на клиничката слика, од сериозноста на патологијата, како и од општите индикатори за здравјето на пациентот.

Можни компликации

Дилатацијата што влијае врз аортниот корен или срцевата комора може да предизвика сериозни компликации. На пример, ѕидовите на срцето ќе се протегаат и ќе се згусат.

Поради ова, ќе се појават следниве услови:

Овие патологии го нарушуваат квалитетот на човечкиот живот, и ако ништо не се прави со нив, смртта е можна. Затоа, кога ќе се појават, потребно е да побарате помош од кардиолог.

Превенција

Превентивните мерки се дел од третманот на оваа состојба: без нив нема да има позитивен резултат.

Во врска со ова треба да се следат следниве правила:

 • да ја балансирате вашата исхрана, во која ќе има само растителна храна, посно месо и риба, морски плодови, млечни производи, ореви и житни култури;
 • поминуваат повеќе време надвор;
 • направи физички вежби;
 • престанете да пушите и да пиете алкохол

Сето ова ќе помогне да се подобри циркулацијата на крвта, да се зајакнат миокардните мускули, да се зголеми имунитетот, а очекуваниот животен век да се зголеми.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дилатација и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: кардиолог , општ лекар , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хипертрофична кардиомиопатија (појавување симптоми: 4 од 5)

Хипертрофична кардиомиопатија е патологија која се карактеризира со задебелување на левиот вентрикуларен ѕид. Ѕидовите на десната комора многу поретко страдаат од оваа болест. Покрај тоа, срцева слабост почнува да се развива и речиси секогаш дијастолно.

...
Вродена срцева болест (појавување на симптоми: 3 од 5)

Дефект или анатомски абнормалности на срцето и на васкуларниот систем, кои се јавуваат претежно во текот на развојот на фетусот или при раѓањето на детето, се нарекуваат вродена срцева болест или CHD. Името вродена срцева болест е дијагноза дијагностицирана од лекари во скоро 1,7% од новороденчињата. Видови на CHD предизвикува Симптоматологија Дијагноза Третман Самата болест е абнормален развој на срцето и структурата на нејзините крвни садови. Опасноста од болеста лежи во фактот дека во скоро 90% од случаите новороденчињата не живеат до еден месец. Статистичките податоци, исто така, покажуваат дека кај 5% од случаите, децата со CHD умираат на возраст под 15 години. Вродени срцеви дефекти имаат многу видови на абнормалности на срцето, што доведува до промени во интракардијалната и системската хемодинамика. Со развојот на CHD, се почитуваат нарушувањата на големите и малите кругови, како и циркулацијата на крвта во миокардот. Оваа болест зазема една од водечките позиции кај децата. Поради фактот дека ХСВ е опасна и фатална за децата, вреди да се разгледа болеста подетално и да се дознаат сите важни поенти за кои овој материјал ќе покаже.

...
Респираторна инсуфициенција (појавување на симптоми: 3 од 5)

Како што знаете, респираторната функција на телото е една од главните функции на нормалното функционирање на телото. Синдромот во кој се нарушува рамнотежата на крвните компоненти и, поточно, се зголемува концентрацијата на јаглероден диоксид и се намалува количината на кислород, се нарекува "акутна респираторна инсуфициенција", може да се претвори во хронична форма. Како, во овој случај, пациентот се чувствува болен, какви симптоми може да го нарушат, какви знаци и предизвикува овој синдром - прочитајте подолу. Исто така, од нашата статија ќе научите за методите на дијагностицирање и најсовремените методи за лекување на оваа болест.

...
Белодробна емболија (појавување симптоми: 3 од 5)

Белодробната емболија е блокада на пулмоналната артерија со згрутчување на крв или друго туѓо тело (честички на коскената срж, масни наслаги, паразити). Згрутчувањето на крвта може да се формира во венскиот систем, десно или лево атриум, вентрикула на срцето. Ако медицинска нега не е навремено обезбедена, тоа е фатално.

...
Хипертензија (појавување симптоми: 3 од 5)

Хипертензија е хронична болест која се карактеризира со постојано зголемување на крвниот притисок до големи броеви поради нарушување на циркулацијата на крвта во човечкото тело. Исто така се користи за означување на оваа состојба се термини како што се артериска хипертензија и хипертензија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .