Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Брадиаритмија: Симптоми и третман

Брадиаритмија - главните симптоми:

Брадиаритмијата е болест која се карактеризира со палпитации - стапка на намалување е помала од шеесетина отчукувања во минута. Ова се случува поради дефекти во синусниот јазол, кој го координира срцевиот ритам. Работата на други структури на срцето не е нарушена.

Таквата патологија може да се појави како здрава личност која никогаш не се пожалила на проблеми со срцето и на јадрата. Брадиаритмијата често се дијагностицира кај професионалните спортисти за време на одмор, бидејќи нивното срце е прилагодено на голем физички напор.

Многумина се прашуваат дали е можно да се играат спортови со оваа болест. Лекарите велат дека ниската стапка на пулсот не е контраиндикација за спортот. Меѓутоа, ако се појави несвестица, тогаш тие мора да бидат запрени.

Покрај тоа, синусната брадиаритмија се манифестира паралелно со главната болест, на пример, може да биде срцев удар, кардиосклероза или други кардиолошки патологии. Кардиологот дијагностицира и ја третира оваа болест.

Етиологија

Причините за болеста директно ќе зависат од формата на развојот на патологијата, па затоа ќе ја опишеме секоја одделно:

 • Физиолошки. Се манифестира во поинаква физиолошка состојба: во мирување или во сон за луѓе кои се професионално вклучени во спортот. Тие го регулираат срцевиот ритам на посебен начин. Исто така е можно и развојот на болеста поради формирање на бениг или малигнен тумор, кој врши притисок врз срцето. Поради компресија на миокардот, неговиот ритам е нарушен.
 • Органски Синусните јазли импулси се намалени, кои се одговорни за отчукувањата на срцето. Ова предизвикува неповратни срцеви заболувања. Органски синус брадиаритмија почнува да се манифестира. Со други зборови, се случуваат постојани промени во срцето. Нејзините причини се: исхемија и миокарден инфаркт , кардиосклероза, кардиомиопатија , миокардитис .
 • Неврогени. Постои зголемување на интракранијалниот притисок предизвикан од менингитис , оток на мозокот или нејзина повреда. Манифестирани неуспеси во централниот нервен систем. Постојат неправилности во работата на миокардот и неговите садови поради неуспеси во ендокриниот и нервниот систем.
 • Медицински - преголема доза на срцеви и антиаритмични лекови.
 • Токсичен - ова го вклучува влошувањето на телото заради развој на заразна болест, појава на тифусна треска , дијагностициран хепатитис , труење со телото со различни пестициди, труење со крв .

Главната причина за појава на синус брадиаритмија кај децата е зголемениот тон на вагусниот нерв. Децата со дијагностицирана IRR , заразни болести, ендокрини нарушувања, генетска предиспозиција можат да страдаат од оваа патологија.

Поради фактот што кај децата телото-терморегулација сеуште е слабо развиена, исто така може да се појави и брадиаритмија. Така што бебето е преоптоварено, доволно е доволно кратко време.

Респираторната брадиаритмија кај децата се развива против позадината на влијанието на иритираниот вагус нерв на синусниот јазол. Со развојот и растот на детето се намалува. Но, брадиаритмијата кај адолесцентите произлегува од недостатокот на тироидни хормони.

Класификација

Синус брадиаритмијата во медицината е поделена на шест форми на развој на патологија, имено:

 • физиолошки;
 • органски;
 • невроген;
 • лековити;
 • токсични;
 • професионални спортисти на брадиаритмија.

Како што споменавме порано, секоја од овие форми има свои причини.

Брадиаритмија

Симптоматологија

Без оглед на возраста на пациентот, оваа патологија може да се појави во две форми: декомпензирана и компензирана. За компензираната форма, карактеристично е телото да ги надомести сите промени, така што лицето можеби не ги чувствува воопшто. Нема симптоми на оваа форма, затоа, таква форма на болеста може да се идентификува само случајно, за време на профилактички годишен преглед според резултатите на електрокардиограмот.

Тешката брадиаритмија се манифестира со живи симптоми кога човечкото тело повеќе не може да ги надомести измените.

Декомпензирана форма се манифестира со следниве симптоми:

 • недостаток на здив;
 • сериозна вртоглавица при менување на положбата на телото;
 • болка во градите и тежина;
 • несвестица или кратка несвестица;
 • бледа кожа;
 • обилна ладна пот;
 • општа слабост;
 • проблеми со меморијата;
 • честа поспаност;
 • чести капки во крвниот притисок;
 • одбивање да се јаде

Кај децата, сите знаци на оваа состојба укажуваат на развој на сериозни болести, како што се хематоми на интракранијалната кутија, дефекти во бубрезите и црниот дроб.

Дијагностика

Тешка појава на синус во развој на брадиаритмија може да се дијагностицира за време на сеопфатен преглед. Неговата форма се одредува на ист начин.

Лекарот го испитува пациентот, врши притисок, бара жалби и го слуша срцевиот ритам.

Покрај тоа, се користат и други техники, како што се:

 • Електрокардиографија. Според неговите резултати, се утврдува присуството на патологии и се испитува фреквенцијата на миокардни контракции.
 • Холтер мониторинг - спроведување на континуирана електрокардиографија во текот на целиот ден. На овој начин може да се открие нарушување на ритамот што не се јавува при нормална електрокардиографија.
 • Ехокардиографија, со други зборови, ултразвук на срцевите структури. Со помош, лекарот ја проучува срцевата структура и ја утврдува причината за појавата на органската форма. Таквата студија открива зголемување на телото и неговите склеротични промени.
 • Трансезофагеалната ехокардиографија е метод за снимање на ЕКГ од електрода сместена во хранопроводникот на пациентот. Овој метод покажува присуство на промени во структурата на миокардот.
Трансезофагеална ехокардиографија

Покрај тоа, се прават лабораториски крвни тестови за да се утврди нивото на калиум, магнезиум, натриум и калциумови соли.

Третман

Ако болеста не е придружена со какви било симптоми, тогаш нема да има потреба од третман. Човек не се чувствува болен и дури не знае дека во неговото срце се случуваат какви било промени. Кај детето, оваа патологија е привремена, толку подобро се третира, а со возраста поминува самостојно. Се случува на возраст од 7 години.

Задолжителна терапија се изведува ако се дијагностицира декомпензирана форма на патологија, кога пулсот е намален поради сериозна болест.

Третманот на брадиаритмии се врши на два начина: со помош на лекови и хируршка интервенција.

Ако се дијагностицираат органски, токсични и екстракардијални форми, тогаш терапијата има за цел да ја елиминира основната болест.

Откриената дозирна форма се третира со прекинување на терапијата или прилагодување на дозата на лекови кои предизвикуваат таква состојба.

Третманот на пациенти од различни возрасни категории е насочен кон елиминирање на основната болест.

За да се обнови срцев ритам, неопходно е да се користи антихолинергична терапија. Тие можат да се администрираат интравенски или интрамускулно, ако пулсот падне премногу брзо. Овој метод се користи кога е потребна итна медицинска помош. Исто така, користете други лекови, кои вклучуваат калиум.

За време на операцијата, пејсмејкерот е имплантиран. Ќе ја следи стапката на пулсот со електрични импулси. По нормализирање на срцевиот ритам, се враќа нормалното снабдување со крв во внатрешните органи.

Можни компликации

Ако не се применуваат мерки за лекување со оваа болест, може да настанат сериозни компликации, имено:

 • ненадејна срцева слабост;
 • напади на Моргањи - Адамс - Стоукс (МЕА);
 • зголемен ризик од згрутчување на крвта, што може да предизвика мозочен удар и срцев удар.

Прогнозата на болеста е прилично поволна: кај мали деца, болеста поминува самостојно и без употреба на терапија на возраст од 5 до 7 години.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Брадиаритмија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Брадикардија (појавување симптоми: 6 од 13)

Брадикардијата е вид на патологија во која синусниот ритам е контролиран, контролиран од синусниот јазол, односно непосредниот "возач" на ритамот. Брадикардија, чии симптоми се состојат од намалување на срцевиот ритам (во рамките на 30-50 отчукувања / мин), се дефинира како синусна брадикардија со намален автоматизам во синусниот јазол.

...
Нарушување на процесите на реполаризација (коинцидентни симптоми: 6 од 13)

Нарушување на процесите на реполаризација е болест за време на која фазата на реполаризација е скратена или станува подолга. Таквата повреда може да биде симптоматска, но може да се одреди само со спроведување на потребните дијагностички мерки.

...
Астроцитом (појавување симптоми: 6 од 13)

Астроцитом - малигнен тумор на глијалниот тип, кој е формиран од астроцитните клетки. Локализацијата на интрацеребралните тумори може да биде многу различна - од една хемисфера за да се оштети само мозочното стебло, оптичкиот нерв и така натаму.

...
Ортостатска хипотензија (појавување на симптоми: 6 од 13)

Ортостатска хипотензија (постурална ортостатска хипотензија, ортостатски колапс) е синдром кој се манифестира во остра промена во систолниот и дијастолниот индекс на притисок. Треба да се забележи дека таков синдром се манифестира во моментот кога едно лице нагло ја менува позицијата од хоризонтална во вертикална.

...
Птичји грип (појавување симптоми: 6 од 13)

Птичјиот грип е акутна инфективна болест што ја носат птиците. Видови на овој вирус го инфицираат човечкото тело. Оваа болест се карактеризира со висок ризик од смрт, а клиничката слика содржи неколку синдроми - инфективно-токсични, респираторни, гастроинтестинални, што доведува до исклучително сериозна состојба на лицето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .