Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фуслер синдром: симптоми и третман

Фулеров синдром - главните симптоми:

Фудлеров синдром (пост-инфарктен синдром) е автоимуна лезија на перикардиумот, плеврата и белите дробови на лице, предизвикани од миокарден инфаркт. Оваа болест се карактеризира со прогресија од 2 до 6 недели по почетокот на срцев удар. Од 1% до 3% од луѓето кои доживеале екстензивен, комплициран или рекурентен миокарден инфаркт се соочуваат со проблемот.

Етиологија

Главната причина за појавата на синдром на Фуслер е смртта на клетките на мускулните влакна на срцевиот мускул, што е забележано кај пациентите по инфарктивниот период. Паралелно, миокардните и перикардијалните антигени, односно производите на распаѓање, се апсорбираат во крвотокот, што ја стимулира прогресијата на автосензитизацијата на протеините од деструктивни клетки.

Развојот на автоимуната агресија, која е насочена против протеинските молекули на клетките на мембраната што ги покрива срцевиот мускул, белите дробови, зглобовите. Постои специфична реакција на телото со мајчин клетки, кои се прифатени од телото како туѓо.

Понатаму, развојот на инфламаторниот процес во плеврата, перикардот и синовијалните мембрани е стимулиран, течноста почнува да тече помеѓу плеврата и перикардот и, директно, во самите зглобови, што придонесува за појава на болка и нарушување на функциите на телото.

Дреслеровиот синдром може да биде предизвикан од хируршка интервенција на срцевиот мускул, бидејќи по реставративните хируршки интервенции во областа на митралната валвула ретко се развива посткомикротусниот синдром, по хируршки манипулации со дисекција на сврзната мембрана на срцето - посткардијатомичен синдром. Таквите последици се слични на пост-инфарктниот синдром од повеќе причини, сите се обединети со едно заедничко име - синдром на Фулслер. Третманот е избран поединечно.

Класификација

Врз основа на комбинацијата на различни лезии на автоимуните ткива, постојат неколку форми на патолошки процес:

 • типична форма;
 • атипична форма.

Типична форма, пак, може да има неколку форми на лезија:

 • перикардијална - оштетување на сврзната мембрана околу срцевиот мускул;
 • плеврален - оштетување на мембраната која ги покрива белите дробови и ѕидовите на градниот празнина;
 • пневмоничен - оштетување на ткивото на белите дробови;
 • перикардијално-плеврален - оштетување на поставата на срцето и плеврата;
 • перикардијално-пневмоничен - оштетување на перикардот и поставата на белите дробови;
 • плеуро-пневмоничен - оштетување на плеврата и поставата на белите дробови.

Атипична форма е поделена на:

 • артикуларна форма - оштетување на артикуларните мембрани;
 • кожата форма - поразот на кожата, што се манифестира карактеристичен осип.

Се разликуваат малисимптоматските форми, кои се разликуваат по долга субфебрилна температура и перзистентен болен синдром во зглобовите.

Симптоматологија

За првпат знаците на болеста се појавуваат два месеца по миокарден инфаркт . Пациентот се жали на:

 • ограничување, притискање на болка во градите, што може да оди во скапула или лева рака;
 • прекумерна слабост на телото;
 • фебрилна температура;
 • бледа кожа;
 • зголемена брзина на срцето;
 • пад на притисок.

Со текот на атипичен синдром, може да се појави исип на кожата.

Најчестите манифестации на патолошката состојба:

Перикардитис, плеврит и пневмонитис

Перикардитисот се карактеризира со разни болки во срцевиот мускул, што може да прерасне од благи до исцрпувачки болки. Во хоризонталната положба на телото, болката може да се зголеми.

Се разликуваат следните симптоми на перикардитис:

 • треска, треска;
 • симптоми на интоксикација (болка во зглобовите, мускули, прекумерна слабост во телото);
 • појава на сува кашлица.

Ако перикардитисот има акутен тек, присуството на такви знаци:

 • недостаток на здив;
 • истурање на вените во вратот;
 • оток на долните екстремитети;
 • хепатомегалија ;
 • абдоминална капка .

По срцев удар, воспалителниот процес на плеврата може да се појави и самостојно и со придружен перикардитис, кој се карактеризира со такви поплаки:

 • синдром на болка во градите;
 • тешко дишење;
 • фебрилна температура.

Со длабок здив, болката може да стане поинтензивна.

Пневмонитисот во периодот после инфаркт е поредок, се разликува во следниве симптоми:

 • сува или влажна кашлица;
 • синдром на болка во градите;
 • скратен здив.

Се случува дека болеста има посебен тек, кој се карактеризира со воспаление на артикуларните мембрани. Постојат такви знаци:

 • фебрилна температура;
 • болка во лезијата;
 • оток, црвенило на кожата во областа на засегнатиот зглоб;
 • парестезија .

Можно оштетување на еден или повеќе зглобови паралелно.

Дијагностика

За да се утврди дијагнозата правилно, специјалистот мора:

 • да го испита пациентот;
 • да се распрашаат за симптомите што го алармираат пациентот;
 • да ја проучува историјата на болеста, да дознаат за присуството на хронични заболувања.

Задолжително е пропишано донесување на следните лабораториски студии:

 • комплетна крвна слика;
 • биохемиски крвен тест.

Комплетната крвна слика се карактеризира со зголемување на бројот на леукоцити и забрзување на еритроцитната седиментација. Во текот на биохемиската анализа, вниманието се посветува на нивото на вкупниот холестерол и нивото на гликоза во крвта.

Се доделуваат следниве методи на инструментална дијагностика:

 • електрокардиографија (перикардитис предизвикува метаморфоза на резултатите од електрокардиографијата);
 • ехокардиографија (се прикажуваат пломби на перикардијални листови);
 • Х-зраци (обележана компресија на плевралната мембрана, зголемување на сенката во областа на белите дробови и срцевиот мускул);
 • магнетна резонанца (индицирана е перикардијална, плеврална и белодробна штета);
 • компјутерска томографија.
Електрокардиографија

Можеби дополнително назначување консултација со терапевт. Поин-инфарсивниот костим синдром се карактеризира со рецидиви со периоди на егзацербација и ремисија.

Третман

Третман за синдром на Фуслер е:

 • терапија со лекови;
 • хируршка интервенција.

Како третман, следните лекови се користат конзервативно за да се елиминира автоимуното воспаление:

 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • глукокортикоид.

Третманот се изведува со помош на средства за елиминирање на симптомите, на пример:

 • бета блокатори;
 • кардиотропни лекови;
 • инхибитори;
 • лекови за намалување на липидите;
 • антикоагуланси.

Клиничките препораки дадени од лекарите се да се ослободат од лошите навики и да се одржи соодветна исхрана, која вклучува храна богата со витамини и микроелементи.

Хируршката интервенција се изведува со егзацербација на перикардитис. Може да се одржи:

 • перикардијална пункција;
 • плеврална пункција.

Не постојат компликации на Dressler синдром по срцев удар, меѓутоа, некои случаи на тешко оштетување на бубрезите со последователна прогресија на гломерулонефритис , васкуларни лезии во форма на хеморагичен васкулитис се идентификувани.

Прогнозата за живот е поволна. Губењето на способноста за работа се одредува според индивидуалната стапка на повторување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дрезлер синдром и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: кардиолог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хемоторакс (појавување симптоми: 8 од 18)

Хемотораксот е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација на крв во плевралниот регион. Во нормална состојба, содржи само мала количина на сериска течност. Поради пополнување на плевралната шуплина со крв, белите дробови се компресирани, а трахеата, тимусната жлезда, аортниот лак се преместуваат во друга насока.

...
Медијастинитис (појавување симптоми: 8 од 18)

Медијастинитис е воспалителен процес во медијастиналното ткиво. Во оваа болест, нервите и садовите се компресирани, што предизвикува развој на клиничката слика. Ако третманот не се започне навремено, веројатноста за смрт е висока. Треба да се напомене дека овој патолошки процес дава сериозни компликации на работата на другите телесни системи.

...
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 7 од 18)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Еквидативен плеврит (хидроторакс) (појавување симптоми: 7 од 18)

Еквидативниот плеврит (хидроторакс) е опасна болест на респираторниот систем, која се карактеризира со развој на воспалителен процес во плеврата, со последователна акумулација на екссудатот (излив) во него. Недостатокот е лукав бидејќи влијае на луѓе од различни возрасни групи, но најчесто неговите цели се луѓе на работоспособна возраст. Хидротораксот може да се развие како болест самостојно, но во повеќето клинички случаи воспалителни или заразни болести на белите дробови и други органи придонеле за неговото формирање.

...
Миелоидна леукемија (миелоидна леукемија) (појавување симптоми: 7 од 18)

Миелоидната леукемија или миелоидна леукемија е опасен канцер на хематопоетскиот систем, во кој се зафатени матичните клетки на коскената срцевина. Кај луѓето, леукемијата често се нарекува "леукемија". Како резултат на тоа, тие целосно престануваат да ги исполнат своите функции и брзо да се размножуваат.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .