Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Посттромбофлебичен синдром: симптоми и третман

Пост-тромбофлебичен синдром - главните симптоми:

 • Отекување на нозете
 • Болка во долните екстремитети
 • Чирови на нозете
 • Цијаноза на кожата на долните екстремитети
 • Грчеви на долниот екстремитет
 • Намалена чувствителност на кожата
 • Гула во крвта

Пост-тромбофлебичниот синдром (PTFS) е комплекс на симптоми кои напредуваат како резултат на пренос на длабока венска тромбоза на долните екстремитети. Синдром е најчеста причина за појава и развој на хронична венска инсуфициенција.

Болеста е означена со изразен едем, трофична деформација на кожата, проширени вени . Врз основа на статистиката, посттромбофлебичниот синдром се дијагностицира кај 1-1,5% од светската популација и кај 28% од луѓето кои страдаат од венски патологии.

Етиологија

Формирањето на посттромбофлебичен синдром се јавува поради блокада на венски крвни садови со згрутчување на крвта. Врз основа на големината на тромбот , луменот на садот и активноста на крвните компоненти, овој вид на стагнација завршува со целосна или нецелосна ресорпција на тромбот или целосно блокирање на протокот на крв во садот. Целосна венска опструкција започнува да напредува.

Резултирачкиот тромб придонесува за протокот на воспалителниот процес во васкуларниот ѕид, што го предизвикува растот на сврзното ткиво. Вената станува помалку еластична.

Венска оклузија

Склеротичната метаморфоза и фиброза се формираат во прилог на процесот што се одвива во садовите. Вената е затегната, што го зголемува притисокот внатре, крвта почнува да тече од длабоката вена на површината. Во агрегат, сите процеси кои се јавуваат предизвикуваат нарушување во протокот на крв.

Патологијата може да ги активира следните фактори:

 • конгенитални аномалии или промени во васкуларниот апарат;
 • бенигни неоплазми;
 • малигни неоплазми;
 • тироидна жлезда;
 • дебелина ;
 • фрактури, особено во зрелоста.

Формирањето и развојот на згрутчување на крвта може да предизвика апсцеси и инфективни лезии на кожата.

Класификација

Во текот на болеста, постојат две фази од тоа:

 • Јас - длабока венска оклузија;
 • II - реканализација и враќање на протокот на крв во длабоките вени.

Врз основа на нивото на деформација на хемодинамиката, емитираат:

 • субкомпензација;
 • декомпензација.

Болеста се разликува според локацијата:

 • пониски;
 • просек;
 • врвот.

Долниот тип го опфаќа феморално-поплителниот дел, средината - Т-ileo-феморална. Горниот тип е локализиран во регионот на инфериорната вена кава и нејзините гранки.

Класификација на посттромботичен синдром зависно од формата на протокот:

 • проширени вени;
 • едематозна болка;
 • улцеративен;
 • мешани

Ако специјалистите не успеат да го изолираат главниот симптом, бидејќи сите симптоми се видливи, постои сомневање дека имаат мешан тип.

Симптоматологија

Главните симптоми на посттромботскиот синдром

Пост-тромбофлебичниот синдром на долните екстремитети има различни симптоми во зависност од формата, воопшто, се манифестираат:

 • оток (може да се појави без оглед на физичката активност);
 • намалување на чувствителноста на екстремитетот (во областа на лезијата не се чувствува надвор од влијанието);
 • досадна болка;
 • грчеви на екстремитетите;
 • промена на бојата на кожата (станува сина или сино-виолетова).

Болка во раните фази на развојот на болеста придружува по прошетка или долг престој во седечка положба.

Кај еден од десет пациенти со PTFS, трофичните улкуси се појавуваат на внатрешната страна на зглобовите и долните нозе. Постојат такви претходници на трофични улкуси:

 • затемнување на кожата во идната локација на чир;
 • густи подрачја се чувствуваат под кожата;
 • појава на светлосна пигментација (доказ за некроза).

Во една десетина од пациентите, почетокот на болеста се манифестира една година по тромбозата на длабоките вени на долните екстремитети, по 6 години патолошката состојба напредува во половина од случаите.

Дијагностика

Со цел правилно да се дијагностицира PTFS, специјалист мора:

 • спроведе темелно испитување на пациентот;
 • да ја проучува историјата на болеста, да дознаат за присуството на хронични патологии;
 • прашајте какви поплаки за пациентот се загрижени.

Се доделуваат следниве лабораториски тестови:

 • комплетна крвна слика;
 • уринализа.

Следниве дијагностички методи се користат:

 • флебосцинтиграфија;
 • радиоактивна студија;
 • ултразвучна дијагностика (способност да се процени дијаметарот на луменот и да се развие стратегија за враќање на нормалното функционирање на садовите);
 • дуплекс васкуларно скенирање.
Радионуклидна флебосцинтиграфија

Целите што лекарите ги поставија во процесот на дијагностицирање:

 • утврдување на фреквенцијата и присуството на пост-тромботично оштетување во ткивата;
 • проучување на динамиката на процесот;
 • да ги следи промените во работата на вените;
 • да се процени состојбата на вените и перфоратите.

Диференцијалната дијагноза се изведува со следниве болести:

 • тумори на абдоминалните органи;
 • артериовенозна дисплазија;
 • флебоандиосплазија на долните екстремитети;
 • оток при болести на бубрезите или срцевиот мускул;
 • лимфедема .

За да се добие најефективниот третман, неопходно е да се дијагностицира болеста навремено и да се продолжи со третманот што е можно поскоро.

Третман

За да се излечи PTFS, активно користете:

 • локални фондови;
 • лекови за општа намена;
 • физиотерапија;
 • хирудотерапија;
 • хулахопки со ефект на стегање;
 • хируршка интервенција.

Тематски производи како што се масти, гелови, креми може да придонесат за:

 • зајакнување на локалниот имунитет;
 • враќање на нормалниот проток на крв;
 • забавување на прогресијата на згрутчување на крвта;
 • дегенерација на ѕидови на крвните садови.

Од лекови за општа намена, се употребуваат серотони. Тие можат да се користат за зајакнување на венските ѕидови, за да се спречи влегувањето на течностите и крвните клетки во околните ткива.

Можеби назначувањето на такви лекови:

 • дезагреганти (Реополиглукин, Трентал);
 • нестероидни антиинфламаторни лекови (Кетопрофен, Реопирин, Диклоберл);
 • Репарати (Solkoseril, Actovegin);
 • поливалентна флеботоника (Detralex, Vazoket, Phlebodia);
 • никотинска киселина;
 • лекови за намалување на тромбоцитната агрегација (дипиридамол, аспирин).

Времетраењето на третманот со лекови за лекови варира, во просек е два месеци.

Употребата на специјални струи со различни фреквенции, инфрацрвени зраци и ултра-ниска температура е ефикасен начин за спречување на прогресијата на болеста.

Третманот со хирудотерапија, чудно е доволно, има позитивни повратни информации. Постапката не предизвикува непријатност, се врши во рок од 20 минути. По должината на засегнатиот сад се поставуваат неколку пијавици, кои брзо ја анестетизираат лезијата.

Хирудотерапија

Специјалисти често пропишуваат употреба на притискање на хулахопки, чорапи или ракави, така што третманот на PTFS може да се изврши што е можно поефикасно. За употреба со компресија:

 • еластични завои;
 • компресија трикотажа.

При фиксирање на екстремитетот со еластичен завој, можете да спречите отекување и да ја намалите веројатноста за појава на напади и болка . Тие се користат само во медицински установи, бидејќи тие бараат сложена грижа.

Компресија трикотажна облека може да биде:

 • профилактички;
 • терапевтски.

Превентивната опција е широко употребувана за да се спречи развојот на болеста. Со тоа, можете да обезбедите соодветна поддршка на садот без да стискате екстремитети.

Ако на лицето му се дијагностицира посттромботичен синдром, се користи медицинска плетена облека, која може да биде со различни бои, големина и стил. На пакувањето, задолжително е да се наведе силата на ефектот врз кожата.

Уреди за компресија мора да се мијат дневно, со сапун, со рака и да се сушат на хоризонтална површина, заштитени од извори на топлина.

За да добиете добри резултати од третманот, треба да се ослободите од лошите навики и вишокот килограми.

Хируршкото лекување може да биде различно, специјалистот индивидуално го одредува развојот на болеста и сугерира еден од постојните методи:

 • Псатакис метод;
 • Палма операција;
 • маневрирање

Операцијата често се изведува во отсуство на терапевтски ефект со конзервативни средства. Лекарите препорачуваат пациентите да следат здрава исхрана, вклучувајќи лук, храна богата со незаситени масни киселини и витамин Ц во менито.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате посттромбофлебичен синдром и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: флебологот , васкуларниот хирург , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Облитериран ендартеритис (појавување симптоми: 2 од 7)

Обструктивниот ендартеритис е појава на мали крвни садови во долните екстремитети. Патолошкиот процес може да се развие доста брзо. Како резултат на тоа, се случува голема лезија на сите мали крвни садови. Развојот на болеста може да доведе до оштетена циркулација на крвта и гангрена. Оваа болест најчесто влијае само на машката популација. Нема ограничувања во однос на возраста.

...
Микроангиопатија (појавување симптоми: 2 од 7)

Микроангиопатија е патолошка состојба која се карактеризира со оштетување на малите крвни садови во човечкото тело. Прво, капиларите се подложуваат на уништување. Најчесто, оваа патологија не е независна нозолошка единица, но делува како симптом на други болести кои напредуваат во човечкото тело.

...
Антифосфолипиден синдром (појавување симптоми: 2 од 7)

Антифосфолипидниот синдром е болест која вклучува комплетен симптом комплекс поврзан со нарушен метаболизам на фосфолипидите. Суштината на патологијата лежи во фактот дека човечкото тело зема фосфолипиди за туѓи тела, против кои произведува специфични антитела.

...
Надолжен рамнина (појавување симптоми: 2 од 7)

Надолжната рамнина е нарушување во кое постои патолошко спуштање на надолжниот лак на ногата. Таквата повреда доведува до нејзина деформација и намалени својства на амортизација. Само во некои случаи таквата болест ќе биде конгенитална, што значи дека често е резултат на други заболувања и голем број на физиолошки предиспонирачки фактори.

...
Рамни стапала кај деца (појавување симптоми: 2 од 7)

Рамни стапала кај деца се сметаат за прилично честа патолошка состојба која се карактеризира со изедначување на лакови на ногата, што е полн со развој на вознемирување на одењето и неможноста да се носат обични чевли. Болеста се развива од различни причини. Вреди да се одбележи дека тие се често физиолошки по природа, односно не се поврзани со текот на која било друга болест. Секундарниот развој на flatfoot е редок.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

флебологот прифаќа
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
васкуларниот хирург прифаќа
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .