Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Срцева тампонада: симптоми и третман

Срцева тампонада - главните симптоми:

Срцева тампонада е срцева болест која се карактеризира со нестабилна хемодинамика и акумулација на течност во перикардот. Овој вид на повреда може да биде предизвикана од повреда на градите или самиот мускул. Во овој случај, крвта се акумулира во областа на перикардот, што води до тампонада.

Треба да се разбере дека кардијалната тампонада е опасна патолошка состојба која може да биде фатална. Доколку постои симптоматологија на повреда на срцето (отежнато дишење, болка во градите, зголемен крвен притисок), веднаш треба да се консултирате со лекар за совет. Инаку, последиците ќе бидат неповратни.

Акутната срцева тампонада нема јасни граници за возраста и сексот. Клиничката слика е доста изразена, но симптомите се неспецифични, затоа, во такви случаи невозможно е да се направи нешто самостојно.

Третманот е само радикален - се врши перикардијална пункција или полноправна операција, во зависност од тежината на патолошкиот процес и општите индикатори за здравјето на пациентот, земајќи ја предвид неговата возраст. Кодот за МКБ-10 е I31.

Етиологија

Срцева тампонада - акумулација во перикардијалната течност. Во овој случај, овие можат да бидат:

 • крв;
 • гној;
 • лимфа;
 • издлабена друга генеза.

Најчесто постои хемоперикардиум - акумулација во дадена област на крвта. Треба да се размисли за етиолошките фактори на акумулација на течности во телото. Значи, причините за тампонада се:

Како по правило, хемоперикардијата е предизвикана од механичко или физичко оштетување на градите, повреда на самиот срцев мускул.

Тампанада на срцето

Срцева тампонада може да биде компликација на вакви заболувања:

Луѓето кои имаат историја на овие болести мора да бидат регистрирани кај кардиолог за да добијат навремена терапија.

Симптоматологија

Знаците на кардијалната тампонада се доста слични на други болести на кардиоваскуларниот систем, па затоа, само-лекувањето во овој случај е строго забрането.

Во акутната фаза, симптомите на срцева тампонада се следните:

Во хроничната форма на болеста, клиничката слика ќе се карактеризира како што следува:

 • хепатомегалија ;
 • оток на југуларната вена;
 • изречена недостаток на здив, плитко дишење, отежнато дишење;
 • губење на апетитот;
 • слабост, зголемена слабост;
 • епизоди на несвесност;
 • нестабилен крвен притисок;
 • асцит ;
 • шок состојба.

Може да има тешка форма на болеста што се случува одеднаш на позадината на срцев удар, срцев удар или повреда на градите. Клиничката слика е како што следува:

 • остар влошување на здравјето;
 • хеморагичен колапс;
 • несвестица, губење на свеста.

Ако се појави таква срцева тампонада, веднаш треба да се обезбеди итна медицинска помош.

Без оглед на формата на патолошкиот процес, ќе бидат присутни следните клинички знаци:

 • тахикардија ;
 • триадата на Bead е можеби единствениот специфичен симптом кој се изразува со низок крвен притисок, зголемување на CVP и глуво срцеви звуци;
 • ладно потење;
 • страв од смрт, паника напади.

Ваквата клиничка слика бара непосредна хоспитализација на пациентот во здравствена установа, каде што на лицето ќе му биде доделен точниот третман.

Дијагностика

Целосна дијагноза се изведува само кога состојбата на пациентот е стабилизирана. Ако постои тешка форма на патологија, неопходно е да се обезбеди итна медицинска помош.

Дијагностичката програма се базира на следните активности:

 • физички преглед на пациентот, појаснување на моменталната клиничка слика, собирање лична историја;
 • ЕКГ;
 • Ехокардиографија;
 • МНР;
 • катетеризација на десната гранка на срцевиот мускул;
 • Х-зраци испитување на градите.
Срцева катетеризација

Спроведување на стандардни лабораториски тестови - општи и биохемиски анализи на крвта.

Според резултатите од дијагнозата, земајќи ги предвид податоците собрани за време на почетниот преглед, докторот ја утврдува сериозноста на патолошкиот процес врз основа на кој ќе се изврши третманот.

Третман

Во овој случај, пациентот мора да биде хоспитализиран. Прво, тие спроведуваат активности за итна помош:

 • обезбеди пристап до свеж воздух;
 • стабилизирање на крвниот притисок;
 • кога респираторниот арест се спроведува со соодветна ресусцитација.

Понатамошен третман е операција за отстранување на акумулираната течност во перикардот. Ова е направено со пункција или комплетна операција со дренажа на перикардијалната празнина.

Во постоперативниот период, пациентот е пропишан курс на терапија со лекови, кој може да се базира на подготовка на таков акционен спектар:

 • антибиотици;
 • склероза;
 • хормонален;
 • за стабилизирање на крвниот притисок.

Пациентот мора да ги следи следниве општи препораки:

 • ограничување на моторната активност;
 • комплетен физички и емоционален мир;
 • диета;
 • земање лекови што ги пропишал лекар по распоред;
 • придржување кон денот;
 • дневно, умерено активни прошетки на свеж воздух.

Вклучувањето на алкохол и пушењето не вклучуваат.

Со оваа патологија постои висок ризик од смрт, па третманот треба да започне итно и само под водство на доктор.

Превенција

Превентивните мерки се како што следува:

 • одржување на здрав начин на живот;
 • намалување на ризикот од повреда на градите;
 • навремен третман на кардиоваскуларни заболувања.

Пациентите кои се изложени на ризик треба да бидат подложени на системско превентивно испитување од страна на кардиолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате срцева тампонада и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: кардиолог , општ лекар , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атријален септален дефект (појавување симптоми: 9 од 20)

Атријалниот септален дефект е кардиолошка патологија на конгенитална природа, на која се формира отворена комуникација помеѓу левиот и десниот атриум. Со оваа патологија во септумот се формираат една или повеќе дупки, со што се дели левата и десната празнина. Ова води кон патолошки исцедок на крв, оштетена срцева и системска хемодинамика.

...
Блокада на пакетот на Неговиот пакет (појавување симптоми: 8 од 20)

Блокадата на снопот на Неговиот (BNPG) зрак е кардиолошка патологија, која се изразува со нарушување на интракардијалната спроводливост, забавување или комплетен прекин на спроводливоста по должината на гранките на Неговиот сноп. Знаците на нецелосната блокада на вистинскиот пакет на Неговиот пакет, како по правило, отсуствуваат во почетната фаза на развојот. Како што болеста се влошува, клиничката слика ќе се манифестира, која се карактеризира со слабост, вртоглавица и симптоматологија на нарушување на кардиоваскуларниот систем.

...
Хиперкапнија (појавување на симптоми: 7 од 20)

Хиперкапнија (синдром Хиперкарбија) - зголемување на јаглеродниот диоксид во крвта, што е предизвикано од повреда на респираторните процеси. Делумниот напон надминува 45 милиметри жива. Оваа болест може да се развие и кај возрасни и кај деца.

...
Атријален флатер (појавување на симптоми: 7 од 20)

Атријалниот флетер (суправентрикуларна тахикардија) е патолошки процес, како резултат на кој се јавува зголемување на срцевата фрекфенција, но во исто време нејзините показатели остануваат стабилни. Таквата повреда се однесува на различни атријални фибрилации. Треба да се забележи дека атријалната фибрилација и атријалниот флатер најчесто се наоѓаат кај овие видови патологии на кардиоваскуларниот систем и можат да се менуваат меѓу себе. Главната разлика во атријалната фибрилација е дека атријалната активност е хаотична.

...
Ацидоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Ацидоза - состојба на телото, која се јавува поради одредени етиолошки фактори, карактеризирана со нарушување на киселинско-базната рамнотежа. Таквата повреда може да се појави кај возрасни и деца. Метаболичката ацидоза, како и другите форми на овој патолошки процес, може да доведе не само до компликации, туку и до смрт. Затоа, само-третманот е неприфатлив - треба да побарате медицинска помош.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .