Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Синдром на рано вентрикуларна реполаризација: симптоми и третман

Синдром на рано вентрикуларна реполаризација - главните симптоми се:

 • Метаморфоза во кардиограм

Синдромот на рана реполаризација на коморите (SRSR) е промена која се карактеризира со псевдо-коронарна височина на ST сегментот и кои не се прифаќаат да се класифицираат како болест. Тоа е феномен кој се прикажува на кардиограмот во форма на одредени промени. Се смета дека овој патолошки процес не претставува закана за човечкиот живот. Меѓутоа, во присуство на нарушувања на кардиоваскуларниот систем, оваа состојба може само да го влоши текот на основната болест.

Синдромот на рана реполаризација на коморите е забележан кај 2-8% од граѓаните на адолесценција и млада возраст. Категоријата на луѓе со зрела возраст не го вклучуваат овој синдром, бидејќи врз основа на возраста тие имаат посериозни здравствени проблеми.

Често појава на овој вид се дијагностицира кај спортистите, во група на лица кои подолго време престојуваат во седечка положба.

Етиологија

Научниците сеуште не ја идентификуваа точната причина за прогресијата на таквата срцева патологија, бидејќи се дијагностицира кај здрави популации и кај луѓе со многу негативни дијагнози.

Постојат познати фактори за појава на таков проблем:

 • употреба на адреномиметици за подолг временски период;
 • присуство на диспластична колагеноза, која се дијагностицира истовремено со развојот на дополнителни акорди во коморите на срцевиот мускул;
 • хиперлипопротеинемија, која предизвикува атеросклероза на срцевиот мускул;
 • вродени или стекнати срцеви заболувања ;
 • хипотермија на телото.

Лекарите ја испитуваат можноста за наследна транзиција на болеста, но не постои точен одговор за генетската природа на болеста.

Беше забележано дека постои јасна корелација помеѓу синдромот на рана реполаризација на коморите со проблеми во функционирањето на централниот нервен систем.

Ако постои ситуација кога не постои манифестација на аритмични дефекти во работата на шупливиот мускулен орган, синдромот на рана реполаризација на коморите на срцето не предизвикува најмало негативно влијание врз формирањето и развојот на фетусот.

Класификација

Овој патолошки процес е поделен на следниве форми:

 • СРСР со нарушувања на кардиоваскуларниот систем и други;
 • SRRG без нарушувања на кардиоваскуларниот систем и други.

Така, синдромот е класифициран во зависност од локацијата на ЕКГ знаци:

 • Тип 1 - знаци преовладуваат во води V1-V2;
 • Тип 2 - знаци преовладуваат во води V4-V6;
 • 3 тип - без доминација на знаци.

Во зависност од времетраењето на манифестацијата, СРСР е:

 • постојан;
 • превртена

Со цел да се идентификува СРСР, како и кршење на процесите на реполаризација на миокардот, неопходно е да се подложи на ЕКГ.

Синдром на рано вентрикуларна реполаризација

Симптоматологија

Знаци на синдром на ренална вентрикуларна реполаризација се отсутни.

Експертите забележуваат дека метаморфозата во кардиограм е кога:

 • ST сегмент и T бран промени;
 • поместување на ST сегментот над изолинот за најмалку 3 mm;
 • височината на ST сегментот започнува по изрез;
 • обликот на ST сегментот е круг, непречено се претвора во висок T бран;
 • Т-бранот има широка основа.

Квалификуван лекар за дијагностицирање на синдромот на ранната вентрикуларна реполаризација на ЕКГ не е тежок.

Дијагностика

Бидејќи ова не е за болест, туку за кардиографски феноменален феномен, можно е да се идентификува SRRS за време на следните методи на инструментална дијагностика:

 • електрокардиограм;
 • ултразвучен преглед на срцевиот мускул;
 • ехокардиографија;
 • Холтер мониторинг (трае 24 часа);
 • електрофизиолошко испитување;
 • мостри со калиум.

Диференцијална дијагноза на таквото срцево пореметување се јавува со следните патолошки состојби:

За да се исклучат патологиите на кардиоваскуларниот систем, може да се препишат биохемиски лабораториски тестови.

Третман

Ако СРСР е во почетна фаза без можни компликации, пациентите треба да:

 • ограничување на потрошувачката на алкохол
 • да ги одбие зголемените физички активности;
 • промена на исхраната во насока на храна која е богата со витамини и микроелементи;
 • води здрава дневна рутина;
 • избегнувајте стресни ситуации .

Ако лекарот смета дека е неопходно, на пациентот ќе му биде препишана терапија со лекови:

 • коронаролитични лекови, антихипертензивни лекови може да се препишат во дијагнозата на кардиналните патологии;
 • ако се открие нарушување на ритмот на фибромускулниот шуплив орган, пропишани се антиаритмични лекови;
 • Карнитин, Кудесан, Невровитан придонесуваат за подобрување на клетките на шупливиот мускулен орган (лекови со непроверена ефикасност);
 • витамински комплекс од групата Б.

Ако дефектите во работата на срцето придонесуваат за срцева слабост , може да се зборува за хирургија. Катетерот се вметнува во десниот атриум, кој ги пресекува дополнителните патеки со пропагирање на РФ пулсот.

Денес, медицината се базира на спречување на смртоносните патолошки состојби. Врз основа на ова, неопходно е да се следи и спроведе потрага по скриени симптоми на можни болести кај пациентите со СРСР.

Не постојат точни знаци на транзиција на феноменот во било која болест. Се верува дека веројатноста за смрт во присуство на синдромот се зголемува за 28%, меѓутоа, ризикот од смрт кај пушачите, алкохоличарите и зависниците од дрога е неколку пати поголем.

За жал, нема конкретни превентивни методи, бидејќи нема точна етиолошка слика за таква повреда. Затоа, единствено соодветно решение би било да се одржи здрав начин на живот и рутински прегледи со кардиолог.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате синдром на ренална вентрикуларна реполаризација и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот кардиолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .