Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Принцметална ангина пекторис: симптоми и третман

Prinzmetal angina pectoris - главни симптоми:

Принцметалната ангина е патолошки процес на кардијална природа, која се карактеризира со грчеви на коронарните садови. Во процесот на неговиот развој, едно лице е подложено на долги напади. Болка во таква патологија е слична на притискање или стегање на телото, тие често се појавуваат ноќе или рано наутро. Болките се прилично интензивни, додека позадината на срцето се забрзува, вообичаениот срцев ритам е нарушен, прекумерното потење се јавува, притисокот се намалува нагло. Некои пациенти имаат несвестица.

Дијагностицирајте ја болеста со употреба на електрокардиограм (ЕКГ), следење, изведување во текот на денот, како и коронарна ангиографија. Одредени лекови се пропишани за третман, на пример, лекови кои го спречуваат формирањето на згрутчување на крвта , нитрати, како и агенси кои ги стабилизираат срцевите контракции.

Принцметал ангина пекторис се смета за прилично редок вид на исхемична срцева патологија. Се дијагностицира кај 5% од пациентите, главно луѓе на возраст од триесет до педесет години. Таа стана посебна форма на болеста, бидејќи нејзиниот курс, дијагноза и терапија имаат некои особености. Ваквата варијанта на ангина пекторис може да биде изолиран синдром или нејзиниот развој се јавува истовремено со напорната ангина пекторис.

Етиологија

Оваа форма на болеста се јавува кога остар спазам на големата венска артерија. Оваа состојба е критична, бидејќи циркулацијата на крвта во срцевиот мускул е значително намалена.

Атеросклерозата често се нарекува главен фактор во почетокот на патологијата, често тоа се случува дури и во почетните фази на развојот.

Луѓето со оваа болест често ги идентификуваат истите причини за нејзиниот развој, на пример:

 • човек пуши многу;
 • страда од висок крвен притисок;
 • тој бил дијагностициран со холециститис ;
 • постојат знаци на чир;
 • вегетативна дистонија (VVD);
 • подложност на алергии и многу повеќе.

Покрај тоа, постојат и други фактори, имено:

 • тешка хипотермија на целото тело;
 • стресна состојба;
 • хипервентилација.

Но најчесто нападот се случува без причина.

Како што споменавме порано, напад се случува во состојба на комплетен одмор, кога нема провоцирачки фактори, може да се случи и при нормална физичка работа. Научниците тврдат дека спазмата може да се појави поради големата активност на симпатичките и парасимпатичните човечки нервни системи.

Речиси кај сите пациенти кај кои е откриена ангината на Принцметал, во коронарните крвни садови низ кои крвта влегува во телото, нема голем стеснување на луменот. Спазмите може да се појават во проксималниот дел, на местото каде што се формирани атеросклеротични плаки. Но, постојат ситуации кога грчевите ја покриваат целата артерија. Покрај тоа, спазмот може да се случи дури и во непроменети артерии.

Класификација

Денес, ангина пекторис е поделен на три вида, кои се разликуваат во симптомите и развојот на патологијата:

 • Стабилен. Нејзиниот курс е константен и не се менува за време на развојот. Оваа опција е поделена на четири класи, секоја од нив ќе зависи од физичкиот и емоционалниот стрес.
 • Нестабилен. За оваа опција се карактеризира со појава на болка, а не поврзана со физичката работа. Кога е нестабилна, спонтаната ангина се појавува кога телото се одмара, односно е во мирување. Во споредба со стабилна опција, нестабилна ангина е многу потешка. Нападите траат подолго. Неговото појавување може да предизвика дури и мал стрес. Лекарите го забележуваат фактот дека оваа опција се смета за претходник на срцев удар. Затоа, пациентот кој е во таква состојба мора итно да биде хоспитализиран, така што во болница ќе му биде обезбедена квалификувана помош. Во оваа ситуација, тоа ќе биде многу различно од помош на лекарите со стабилна верзија на болеста.

Printsmetal ангина се јавува во состојба на комплетен одмор, најчесто ноќе или со силно преоптоварување на телото. Во овој момент, постои остри спазам од коронарните артерии. Ангина пекторис од оваа варијанта се развива кога луменот на садот целосно се преклопува со атеросклеротични плаки.

Одредувањето на форма на патологија се врши со дијагностички методи.

Болеста се развива во позадина на остар преоден спазам.

Симптоматологија

Од претходно наведеното, јасно е дека овој тип на ангина се развива со комплетен одмор на телото, најчесто во текот на ноќта и наутро. Исто така, спазмот може да се случи со мала вежба, позната на телото.

Симптомите потоа се појавуваат спонтано:

 • во срцето има остра болка, која може да се притисне, сече или да гори;
 • зголемено потење;
 • срцеви палпитации;
 • низок крвен притисок, а кај некои пациенти притисокот, напротив, ја надминува нормата во однос на;
 • болки во главата;
 • се појавува гадење;
 • бледа кожа;
 • пациентот може да биде во слаба состојба.

Покрај тоа, срцевиот ритам е нарушен.

Времетраењето на нападот на оваа ангина е од пет до петнаесет минути, во некои случаи до половина час. Пациентите не ги толерираат таквите напади, а исто така е доста тешко да се запре. Појавата на спазми може да биде средно, со интервали од пет до десет минути. Кај други видови на ангина лезии со сингл, се јавуваат не повеќе од еднаш на ден, недела или месец. Во паузите луѓето не се чувствуваат непријатно. Поради ангина на Принцметал, може да се појави срцев удар или срцев удар.

Значи, може да се каже дека главните симптоми на ваквата ангина пекторис се тешки и пролонгирани спазми, кои се манифестираат во состојба на одмор. Во текот на развојот се забележуваат значителни нарушувања кои не само што го загрозуваат здравјето, туку и животот на човекот.

Дијагностика

Принцметалната ангина се дијагностицира со:

 • Електрокардиограм (ЕКГ). Можно е да се одреди нејзиниот развој со зголемување на ST-сегментот, кој се јавува при трансмурална исхемија на срцето . Ваквите издигнувања се краткорочни и се фиксираат за десет до петнаесет минути, кога пациентот се соочува со ограничени болки, но со миокарден инфаркт може да трае еден месец. Ангина пекторис на Принцметал, исто така, може да се открие со проширување и големо зголемување на амплитудата на R-бранот, со остар U-бран, отчукување на срцето, што не е исправно и слаба спроводливост. Во последователната дијагностика, можно е да се воспостави транзиторна исхемија, која се јавува без видливи промени.
 • Доделени провокативни тестови со хипервентилација.
 • Исхемичен и ладен тест се изведува.
 • Истражување со користење на различни товари на телото.
 • Коронарна ангиографија. Речиси половина од пациентите со таква ангина пекторис не страдаат од стеснување на венските артерии.
Пристап на коронарна ангиографија

Според резултатите од дијагнозата, се одредуваат тактиките за лекување.

Третман

Прво, потребна е итна медицинска помош. Ако некое лице има долга и интензивна болка за време на нападот, неопходно е итно да се јави брза помош бригада. Општо земено, третманот на Принцметал ангина треба да започне дури и пред доаѓањето на медицинската професија, и изгледа дека е во случај на обична срцева болест.

Во овој момент е неопходно:

 • оставете го пациентот во мирување, отворете го прозорецот за да влезе свеж воздух во просторијата;
 • даде на пациентот азотен агенс;
 • става под јазикот на пациентот лекови кои ги намалуваат грчеви;
 • за болка во главата, мора да ги земете соодветните лекови;
 • земи крв потенки;
 • да се релаксираат мускулите на пациентот со лесни движења на масажа на вратот, вратот, рамената, лицето, градите.

Пациентот кој ја развил Принцметал ангина веднаш се хоспитализира. Тој ќе остане во болница додека неговата состојба целосно не се врати. Опоравувањето на телото по болест може да се одреди со употреба на ЕКГ (електрокардиограм).

Терапијата на оваа форма на ангина се врши со помош на лекови, операција, која ќе помогне да се прошири луменот на коронарните садови.

Пациенти со оваа дијагноза се препорачуваат:

 • Стоп за пиење и пушење;
 • почитувајте го режимот за работа / одмор;
 • избегнувајте стресни ситуации ;
 • редовно вежбање;
 • намалување на износот на сол се консумира;
 • одбиваат маснотии, пржени и пушеле;
 • консумираат повеќе свеж зеленчук и овошје;
 • земајте дневни витамини.

Третманот исто така се состои во земање на следниве лекови:

 • долготрајно дејство на нитрати;
 • антагонисти на калциум;
 • агенси за намалување на крвта.

Изборот на лекови, дозата и пропишаниот курс ќе зависи од тежината на болеста и од резултатите од истражувањето. Не можете да нагло престанете да земате одредени лекови, бидејќи пациентот ќе има синдром на повлекување. Поради ова, бројот на спазми ќе се зголемува многу пати, и може да се појави миокарден инфаркт .

Миокарден инфаркт

Ако пациентот има стеснет лумен на коронарните артерии, тогаш, покрај овие лекови, се пропишуваат бета-блокатори.

Ако се открие голем број на атеросклеротични соединенија во садовите, лицето е подложено на хируршки третман. Хирургијата може да биде различна, во зависност од тоа кои симптоми се појавуваат:

 • Ангиопластика со стентирање. Таквата операција се изведува кога е неопходно да се прошири луменот на артеријата. За да го направите ова, балон се вметнува низ катетерот, а неговата позиција е фиксирана со стент.
 • Коронарна артериска бајпас хирургија. Овој термин значи дека лекарот прави дополнително заобиколување на снабдувањето со крв во саканата област на срцето.

По испуштањето, пациентот се става на диспанзерска сметка, згора на тоа, се препорачува да се подложат на редовни испитувања од страна на кардиолог. Лекарот ќе го поправи третманот пропишан порано и навремено ќе ги детектира симптомите на болеста.

Овој тип на ангина е најопасен. Неговата карактеристична особина се нарекува долги и прилично интензивни напади на спазми. Наспроти неговата позадина, VSD (вегетативна дистонија) може да се појави. Пациентот во таква состојба мора итно да биде хоспитализиран, тој мора строго да го следи советот на лекарот по испуштањето и да не се одмара од следењето.

Можни компликации

Треба да се запомни дека различната дијагностицирана ангина Prinzmetal може да предизвика сериозни абнормалности, особено може да има закана за животот на пациентот.

Комплетирајте ја ситуацијата во такви состојби:

 • екстензивен срцев удар;
 • аневризма;
 • хронична срцева слабост ;
 • вегевероваскуларна дистонија, скратена VSD;
 • ненадејна коронарна смрт.

Невозможно е однапред да се предвиди дали ќе има компликации во дадена ситуација. Нивниот изглед главно зависи од времетраењето на нападот и од зачестеноста на нејзината манифестација.

Превенција

Вазоспастичната ангина е една од можностите за прогресивна васкуларна инсуфициенција. Сите пациенти со таква дијагноза треба да бидат во диспанзерот. Ова го прави кардиолог.

Превентивните мерки со цел да се избегне вазоспастична ангина, треба да бидат насочени кон борба против холестеролот во човечкото тело.

За овој пациент се препорачува:

 • Стоп за пиење и пушење;
 • биланс на вашата исхрана;
 • играат спорт;
 • правилно да планираат работа и време за одмор.

Самотрадењето во овој случај е неприфатливо.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Prinzmetal ангина и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашите лекари може да ви помогнат: кардиолог , општ лекар , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Феохромоцитом (појавување симптоми: 7 од 9)

Феохромоцитом е бениген или малиген тумор кој се состои од екстра-надбубрежно хромафинско ткиво, како и надбубрежна медула. Почесто, формирањето влијае само на надбубрежните жлезди и има бениген тек. Вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на научниците за болест сè уште не се утврдени. Општо земено, феохромоцитомот на надбубрежната жлезда е доста редок. Обично, туморот почнува да напредува кај луѓето на возраст од 25 до 50 години. Но, формирањето на феохромоцитом кај децата, особено кај момчињата, исто така е можно.

...
Атријален септален дефект (појавување на симптоми: 7 од 9)

Атријалниот септален дефект е кардиолошка патологија на конгенитална природа, на која се формира отворена комуникација помеѓу левиот и десниот атриум. Со оваа патологија во септумот се формираат една или повеќе дупки, со што се дели левата и десната празнина. Ова води кон патолошки исцедок на крв, оштетена срцева и системска хемодинамика.

...
Треска од непознато потекло (појавување симптоми: 6 од 9)

Треска од непознато потекло (син LNG, хипертермија) е клинички случај во кој зголемената телесна температура е водечки или единствениот клинички знак. Таква состојба се вели кога вредностите се зачувани за 3 недели (за деца - подолго од 8 дена) или повеќе.

...
Хипертензивна криза (појавување на симптоми: 5 од 9)

Хипертензивна криза - синдром во кој има значително зголемување на крвниот притисок. Во исто време, симптомите се развиваат во лезии на главните органи - срцето, белите дробови, мозокот и така натаму. Оваа состојба е многу сериозна и бара итна медицинска помош, бидејќи инаку може да развие сериозни компликации.

...
Кардитис (појавување симптоми: 5 од 9)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .