Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Разрушување на срцето: симптоми и третман

Срцева слабост - главните симптоми:

Руптура на срцето е кршење на интегритетот на нејзините ткива, што се јавува поради миокарден инфаркт. Постои популарно мислење меѓу луѓето дека е можно да се скрши срцето од страв или силен страв, но тоа не е така. Срцето е силен мускул кој може да се оштети ако е нарушен оригиналниот изглед.

Се верува дека срцето е најважниот орган во циркулаторниот систем, на кој зависи крвта на внатрешните органи. Ако нешто му се случи, тогаш органите страдаат, а во најкритичните ситуации, особено кога е скршен, лицето умира.

Руптурата на левата комора на срцето е почеста кај постарите лица, главно кај жените. Покрај тоа, страдаат луѓе со дијабетес, висок крвен притисок, хронична исхемија. Употребата на одредени лекови, одложеното започнување на терапија за време на срцев удар, предизвикува формирање на лузна, а ова е првото "ѕвоно" што може да се појави срцева слабост за време на појава на миокарден инфаркт. Руптурата на садовите на почетната аорта се должи на васкулитис и длабока атеросклероза .

Етиологија

Главните причини за аортна руптура на срцето вклучуваат:

 • срцев удар;
 • трауматски повреди на градите;
 • воспаление на внатрешната обвивка на срцевиот мускул;
 • тумори;
 • нарушување на метаболичките процеси;
 • вродени срцеви мани .

Главниот фактор во прекин на срцевиот мускул е промена во нејзините ткива, бидејќи здрав орган е силен и еластичен.

Најчесто јазот се јавува поради срцев удар. Тој го предизвикува во три проценти од случаите, а кај половина од пациентите може да се случи срцева слабост во првиот ден од срцев удар.

За време на срцев удар, не се исклучува само десната, туку и левата комора на срцето, бидејќи овој дел е подложен на најголем товар. Во некои случаи, постои јаз во септумот помеѓу коморите. Обично, пред прекин, едно лице има екстензивен срцев удар кој го покрива поголемиот дел од срцето. Ризикот од прекин во првите четиринаесет дена е многу висок.

Трауматска повреда може да се појави за време на сообраќајна несреќа, по рана на нож, како и поради силен удар во некои спортови.

Воспалителни процеси, метаболички нарушувања и појава на неоплазми имаат силен ефект врз промените во структурата на срцето. Мускулот станува послаб, па може да се скрши.

Покрај очигледни причини, постојат и предиспонирачки фактори, на пример:

 • Напредно лице на возраст. Треба да се напомене дека по педесет години сите регенеративни процеси во телото стануваат побавни, како и многу луѓе веќе имаат знаци на исхемична болест.
 • Хипертензија , која создава дополнителен притисок врз срцето.
 • Третман на акутно развиен срцев удар во погрешно време.
 • Будење по мачен срцев удар. Вообичаено, лекарот пропишува одмор во кревет, на пациентот му е забрането дури и да излезе од креветот, бидејќи бара дополнително оптеретување на срцето.
 • Голема слабост на пациентот. Таквата состојба го успорува создавањето на лузна за време на срцев удар, што може да доведе до прекин.
 • Употребата на лекови, кои вклучуваат хормони. Вие исто така не можете да користите нестероидни антиинфламаторни лекови: тие исто така го успоруваат формирањето на сврзното ткиво.

Наследниот фактор не е инсталиран.

Разрушување на срцевиот ѕид

Класификација

Во зависност од областа на локализација каде што се појави јазот, како и времето на настанување, се делат два типа на патологија:

 • надворешен - преку дефект се јавува во ѕидот на срцевиот мускул, преку кој крвта почнува да паѓа во вреќата на срцето;
 • внатрешна - структурата на внатрешните органи на срцето, како што се папиларни мускули или формирање на дефект во септумот, е нарушена.

Кога надворешниот прекин на крвниот притисок во срцевиот мускул е преголем, па ако се појави дури и најмало нарушување на нејзиниот интегритет, веднаш веднаш се појавува таму. Поради фактот што срцевата торба брзо се полни, срцевите отчукувања се скршени, до целосна запре. Внатрешните органи на телото добиваат помалку од потребната количина на крв, едно лице има шок, што доведува до смрт.

Но, внатрешните паузи се малку полесни. На пример, руптурата на папиларниот регион треба итно да се лекува со операција. Во овој случај, едно лице може да живее со него околу четиринаесет дена. Абнормалното движење на валвуларните валвули по оштетување на папиларните мускули може да предизвика акутна срцева слабост, што може да биде фатално. Руптурата на интервентрикуларниот септум е придружена со трансфузија на крв од една половина од органот до другата. Оваа повреда е исто така опасна за човечкиот живот.

Екстензивните срцеви напади се опасни бидејќи во еден момент може да се случи прекин - едно лице одеднаш ќе умре. Ако патологијата не се прошири на целиот орган, тогаш смртта не е моментална. Циркулацијата на крвта постепено се влошува, така што оваа состојба се нарекува бавно тече.

Симптоматологија

Манифестирањето на знаци на прекин на срцевиот мускул зависи од областа на оштетување на миокардот, развојот на хемоперикардиум, како и нивото на хемодинамичко намалување. Ако интегритетот на перикардиалниот ѕид е малку оштетен и крвта полека се внесува во торбите на срцето, симптомите постепено се зголемуваат во текот на неколку часа.

Пациентот ги има следниве чувства:

 • тешка остра болка во срцето и градната коска;
 • страв и вознемиреност;
 • недостаток на здив;
 • кожата почнува да се претвора во сина боја;
 • се појавува подпухналост.

Со брзиот изглед на знаците за акутна срцева слабост се појавува:

 • Навој пулс.
 • Индексот на крвниот притисок драстично паѓа.
 • Свеста може да се промени малку.
 • Слабо
 • Болка во десната страна, што укажува на зголемување на големината на црниот дроб. Ова се должи на стагнација на венска крв. Потоа, се појавува едем.

Ако патологијата се развива бавно, тогаш лицето е загрижено, обидувајќи се да ги земе своите вообичаени лекови, сепак, не добива никаков ефект од ова. Болката се смирува, но подоцна повторно се интензивира.

Во оваа состојба, симптомите се како што следува:

 • ладна пот;
 • срцеви палпитации;
 • остар пад на крвниот притисок.

Оваа состојба е влошена од фактот дека срцевите артерии не примаат крв во вистинската количина - се јавува гладување на срцевиот кислород. Во овој поглед, развојот на неуспех не може да се избегне.

Акутна срцева руптура го нарушува протокот на крв во системот, па пациентот умира. За жал, но ова се случува во 90% од случаите, така што тимот за брза помош што пристигнал на повикот може само да ја наведе смртта на пациентот од срцева слабост.

Дијагностика

Дијагностички методи на оваа патологија се како што следува:

 • Проучување на историјата на болеста - кога имаше болка, општа слабост, со појава на знаци, присуство на трауматски повреди на градите и многу повеќе.
 • Се спроведува студија за начинот на живот на пациентот - кои болести личноста страдала во минатото, со што се соочуваат неговите роднини (тоа е прашање на срцеви заболувања). Присуство на генетски болести во семејството. Употреба на пациенти со лекови.
 • Визуелна инспекција. Лекарот ја испитува сенката на кожата, појавата на едем, го мери пулсот и крвниот притисок. Слуша со отчукување на срцето.
 • Доделени за лабораториски тестови на урина и крв.
 • Спроведено определување на коагулацијата на крвта на пациентот.
 • Електрокардиографија. Со оваа патологија, резултатите на ЕКГ остануваат нормални, но по извесно време, индикаторите се влошуваат. Треба да се напомене дека овој дијагностички метод е неефикасен.
 • Ехокардиографија, т.н. ултразвук на срцевиот мускул. Во текот на оваа студија, можете да ја одредите областа на оштетување, нејзината големина, обемот на крв во вреќата на срцето. Покрај тоа, овој дијагностички метод ја одредува јачината на контракцијата на срцето, а ако е премногу низок, тогаш прогнозата на болеста е неповолна.
 • Катетерот се вметнува во десниот срцев мускул за да се одреди количината на кислород. Нејзината количина треба да биде иста во атриумот и комората. Ако има крварење во срцевата линија, тогаш нивото на кислород во комората е многу зголемено, во споредба со десниот атриум.
Трансезофагеална ехокардиографија

Врз основа на резултатите од дијагнозата, ќе се утврдат терапевтски мерки.

Третман

Во случај на прекин на срцето, терапијата се состои од итен кардијална интервенција, како и интензивен третман.

Извршете ги следниве операции на паузи:

 • затворање на јазот или наметнување на "закрпи";
 • коронарна артериска бајпас хирургија;
 • валвуларна протетика;
 • трансплантација на срце.

За време на хируршки третман се врши затворање на прекин на срцевиот мускул. Покрај тоа, дефектот може да се затвори со посебна плоча. Ако има течност во кардијалната кеса, таа се отстранува со пункција.

Ако коронарните крвни садови се оштетени, тогаш се користи коронарна артериска бајпас хирургија. Тоа ќе помогне да се стабилизира протокот на крв и да се забрза лузни на ткивото во областа на дефектот.

Во случај кога болеста оштети некои елементи на срцевиот мускул, протетиката се изведува за време на операцијата - се поставува вештачки вентил.

За големи празнини што се јавуваат поради голем срцев удар, не е вредно да се изврши операција за враќање на органот, бидејќи поголемиот дел од него е оштетена. Во овој случај, само трансплантација на донаторски орган ќе го спаси пациентот. Сепак, постојат одредени тешкотии, на пример, нема доволно време за трансплантација, и покрај тоа што нема соодветен донатор.

Третманот со лекови ќе помогне да се стабилизираат показателите за крвниот притисок, како и да се поддржи функционирањето на внатрешните органи.

За овој пациент е пропишан:

 • диуретични лекови;
 • аналгетици;
 • срцеви гликозиди.

Како терапија со инфузија, се врши трансфузија на крв и солен раствор.

Секој човек треба да знае дека оваа патологија на срцето бара само итна медицинска помош. Покрај тоа, луѓето кои страдаат од срцеви заболувања, треба строго да ги следат сите препораки на лекарот. Ако болката во градите трае повеќе од пет минути, неопходно е итно да повикате брза помош.

Можни компликации

Главните компликации се следните:

 • Ако некое лице има прекин на срцевиот мускул, тогаш без да обезбеди соодветна медицинска нега, тој умира. За да се спречи тоа да се случи, му треба итна операција. Ако јазот е мал, тогаш без операција може да живее само два месеца.
 • Прогнозите, за жал, се разочарувачки, бидејќи речиси половина од пациентите може да умрат, дури и ако операцијата е извршена навреме и со соодветен квалитет. Факт е дека шуварите наметнати за време на шиење често се разминуваат.

Ако започнете третман навремено, можно е да се елиминираат компликации.

Превенција

Со оглед на тоа што руптурата на срцевиот мускул се должи на миокарден инфаркт , неопходно е да се спречи развојот на оваа болест.

Затоа, лекарите препорачуваат да ги следите овие препораки:

 • правилна, избалансирана исхрана;
 • губење на тежината (ако е потребно);
 • отфрлање на лошите навики;
 • редовно вежбање;
 • навремено лекување на срцеви заболувања.

По миокарден инфаркт, лекарите ќе ви кажат како да го намалите ризикот од прекин:

 • не можете да земате нестероидни антиинфламаторни лекови, како и кортикостероиди;
 • редовно следете го вашиот крвен притисок;
 • време да се спроведат коронарни интервенции.

За да избегнете повреда на градите во случај на несреќа, мора да носите сигурносни појаси.

Но, прогнозата на болеста зависи од типот на прекин, степенот на лезијата и причините кои влијаеле врз појавата на прекин. Покрај тоа, важна улога играше навремена дијагноза и хирургија на срце.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате срцева слабост и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: кардиолог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Срцева слабост (појавување на симптоми: 7 од 15)

Срцева слабост го одредува таков клинички синдром, во рамките на кој се јавува повреда на функцијата на пумпање карактеристична за срцето. Срцева слабост, чии симптоми можат да се манифестираат на различни начини, се карактеризира и со тоа што се карактеризира со постојана прогресија, врз основа на која пациентите постепено губат соодветен работен капацитет и се соочуваат со значително влошување на квалитетот на нивниот живот.

...
Срцева болест (појавување симптоми: 7 од 15)

Срцеви дефекти се аномалии и деформации на индивидуалните функционални делови на срцето: вентили, партиции, отвори помеѓу садови и комори. Поради нивното дефект, циркулацијата на крвта е нарушена, а срцето престанува да ја извршува својата главна функција - снабдување со кислород до сите органи и ткива.

...
Респираторна инсуфициенција (појавување на симптоми: 6 од 15)

Како што знаете, респираторната функција на телото е една од главните функции на нормалното функционирање на телото. Синдромот во кој се нарушува рамнотежата на крвните компоненти и, поточно, се зголемува концентрацијата на јаглероден диоксид и се намалува количината на кислород, се нарекува "акутна респираторна инсуфициенција", може да се претвори во хронична форма. Како, во овој случај, пациентот се чувствува болен, какви симптоми може да го нарушат, какви знаци и предизвикува овој синдром - прочитајте подолу. Исто така, од нашата статија ќе научите за методите на дијагностицирање и најсовремените методи за лекување на оваа болест.

...
Стекнати срцеви заболувања (појавување симптоми: 6 од 15)

Стекнати срцеви дефекти - болести поврзани со оштетено функционирање и анатомска структура на срцевиот мускул. Како последица на тоа, постои повреда на интракардијалната циркулација. Оваа состојба е многу опасна, бидејќи може да доведе до развој на многу компликации, особено на срцева слабост.

...
Белодробна емболија (појавување симптоми: 6 од 15)

Белодробната емболија е блокада на пулмоналната артерија со згрутчување на крв или друго туѓо тело (честички на коскената срж, масни наслаги, паразити). Згрутчувањето на крвта може да се формира во венскиот систем, десно или лево атриум, вентрикула на срцето. Ако медицинска нега не е навремено обезбедена, тоа е фатално.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .